v Natuur kundige Merk waardigheid. Eene Nieuwe Rekenmachine. Engelsche Harddraverijen rf.rl.inih ÜÏC&CVÏftübCM, 'sGravenhage den 20 September. De Staats- Courant van lieden bevestigt de treurige berigten uit Suriname, vervat in een ingezonden stuk in ons vorig nummer. In gemelde courant leest men „Berigten uit Suriname, kiepende tot 27 Julij dezes jaars, behelzendat zenuwzinking- en galkoortsen zich onder de aldaar aangekomene kolonisten hebben geopen baard waaraan een dertigtal hunner waren bezweken, terwijl nog een aantal anderendaaraan bedlegerig wa ren, Onder de eerstgenoemde# betreurde men het ver lies van den herder en bestuurder Ds. Copijn De algemeen ongunstige weersgesteldheid in Surina me veroorzaakt door eene sterke hitte en opvolgende vele regenshad op deze pas uit Europa gekomenen, en nog niet behoorlijk gehuisveste kolonisten, een en zeer schadelijken invloed uitgeoefend. Het strekt mij echter tot innig genoegen zegt de officieële berigtgever, dat zoo wel uit de nadere tijdingen van Ds. van den Brandhoffals uit een later rapport van den officier van gezondheid", van der Monde.mag worden opge maakt, dat de ziekte' onder de kolonisten eene Kunsti ger wending schijnt te nemen, zoodat de hoop bestaat, dat weldra een der rooeijelijkste tijdperken voor de kolo nisten zal zijn doorgestaan. 's Gravenhage, den 11 September. Uit verschil-, lende gedpne mededcelingen blijkt, dat in Stlezte en in vele streken aan, de Oostzee de aardappelenoogst goed is uitgevallen. Dezelfde berigten worden uit de omstreken van Ber lijn medegedeeld. In Denemarken doet zich die oogst onder de gun stigste uitzigten op. In Wuriemberg, Messen, het Groothertogdom Ba den, enz» heelt de aardappel bijkans niet geleden. Hij is er niet duurder dan verleden jaar. In Hannover staar de graanoogst gunstig. De regen is niet zoo menigvuldig geweest in het Nooulen van Duitsehland,rals aan de Rijnsteden, en de prijzen, welke iets gestegen waren, dalen weder. De aardappelenziekre vertoont zich in Oostwiêsland met dezelfde kemeekenen als in Nederland en Belgie. Men denkt, dat een vierde van den najaarsoogst zal verloren zijn. In de Rijnprovinciën heeft zich de ziekte minder bedenkelijk dan in Belgie vertoond. Nassau en alle bergstreken hebben minder geleden. In het Groothertogdom Baden is de aardappelenoogst overvloedig, en dit voortbrengsel zelfs zeer laag in prijs. In Engeland heeft de ziekte zich ten Noorden en en Westen slechts flaauw vertoonden in eenige graaf schappen in het geheel nier. In Ierland zal de aardappel een vierde en zelfs een derde meer dan in 1S44 opleVeren. In Schotland rekent men op eencn gewonen Oogst. De ziekte heeft zich in beide laatstgemelde gewesten in het geheel niet vertoonden de prijs der aardappe jen is er laag. De graanoogst doet zich als gunstig kennen. Dezel ve zal niet minder dan in een gewoon jaar zijn. Het koren is van eene goede qvialiteit. De vooiraad van koren des veriedenen jaars is nog te aanzienlijkom eene aanmerkelijke stijging van de prijzen te vreezen. De jongste berigten luidendar de oogst op de voordeeligste wijs inkomten de graanprijzen hierop zelfs merkelijk dalen. In Zwitserland is de aardappelenoogst volkomen geslaagd. Die vrucht is er overvloedig en laag in prijs. In Frankrijk schijnt de oogst, over het- algemeen, goed te staariV De aardappelenziekre heeft zich ver- toond in het. Noorden, in een deel van het Oosten en aan de Kuststreek, maar noch in het Zuiden noch in het Westen. In de'Vosges beeft de ziekte zich niet vertoond. Men rekent er op een' gewonen oogst. In Italië en op Sicilië is de oogst gunstig, c-n voor een deel zelfs zeer voordeelig. De berigten uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika luiden mede gunstig. Dit alles- zamengenonren doet voorzien, dat de aan voeren, vooral van graan, in ruime mate zullen kunnen zijn, en de raadgevingen van hen, ook hier te lande, om aan de eene zijde gepaste maatregelen re nemen, maar aan de andere zijde zich aan geene ©verdrevene bezorgdheid over te geven, alle behartiging verdienen. Utrecht, den 19 September. De Nedeiisndscbe minister van buitenlandsche zaken, de heex de la Sarraz, heeft op den Johannis-berg prins Metternich bezocht, hief is te moeijeltjk en gevaarlijk de aanleidende reden daartoe te willen doorgronden en openbaren. Met streelt evenwel ons nationaal eergevoelons te vlei jen dat deze zending den hoon betreft, ons door her Turijn, sche hof aangedaan. (Avondblad.') Haarlem, den 19 September. Omtrent de wer king van den Leeghwaterwaarvan wij dezer dagen melding maakten, berigt de Staats Courant nader bet# volgende Nadat er met het groote stoomwerktuig tor droog making van het Haarlemmer-meer, den Leeghwatcr, voorloopig eenige proefmalingen waren gedaan, endaar aan enkele gebreken hersteld, is dit stoomgevaarre op Maandag den 15 dezer, in bijzijn der commissie vau beheer en toeztgt, niet denbesten uitslag nader be proefd. Het werktuig heeft vijf uren achtereen, zeer ge regeld met al de elf pompen geloopenen daarmede in iedere minuut, met 5 6 slagen, ruim 300 kubiek ellen, water opgebragr. Het gebouw is vroeger en nu gebleken, tégen de werking dezer groote kracht volko men bestand te zijn, De deugdzaamheid van het be ginsel is hiermede bewezen, en er bestaat gegronde hoop, dat dit groote stoomtuig in allen déele dan de verwachting zal voldoen, ook wanneer de stoomkracht, welke dusverre gematigd is, lot geheele ontwikkeling zal zijn gebragt." Groningen, den 15 SeptemberDe zorg over de treurige gevolgen, der mislukking van den aardappelen oogst, werd in de vorige maand niet Weinig vermeerderd, door het ongunstige weder op den graanoogst. Voor ruim veertien dagen echter is zulks gelukkig veranderd; het weder is sedert allergunstigst, en heeft de landman de nog overgeblevene zomèrgersr, alsmede reeds ver reweg liet grootste gedeelte der tarwe, boekweit en haver in besten staat kunnen opschoten; zelfs heeft men reeds een gedeelte der paanieboonen te huis ge bragr. Dit geeft nu wel een gunstig yooruitzigt voor de toekomst, maar deze buitengewone drukte met den oogst, verhindert, de landlieden" om nu reeds de nieuwe granen te dorschen en ter markt te brengen, waardoor ér zeer weinig ter verkoop wordt aangeboden."" Indien alzoo partikuüeren, gemeente- en armbesturen, mits gaders die van weldadige inrigtingen, of welke ver- eenigingen ook daargestelcl mogen worden, om den toestand der nrinveimogende» te lenigen, bij het treu rige vooruitzigt van den aardappelenoogst, zich nu reeds trachten te doorzien van heigeen men eerst later benoodigd heeft, zoo zoude men daardoor het lot der- genen, welke zich bij matige prijzen nog zeiven zou den kunnen redden, zeer verergeren, ja stellig het ge tal der ondêrstenning-bfhoevenden aanzienlijk vermeer deren, e.n alzoo juist 'het -tegenovergestelde bewerken van hergene men zich voorstelde, Men overijlc zich dan niet, maar geve den tijd voor het dorschen eil voor zooverre noodig. voor het verwerken der granen, en bij den zoo ruimen oogst van rogge, boekweit, zo- uiergerst, haver en'paardehoonen, is aan geen gebrek te denken, of is bij de algemeen bekende weldadigheid in ons land ook 'daarin wel te voorzien, hoe zeer ook bet gemis der aardappelen in alle standen gevoeld mogè worden. (Prop. Gron. Cour.) \s Hgrtcgenbosch den ió SeptemberWie zou het gelooven Van goedérband zijn wij ondeirigt, dat nog .dezer dagen twee ladingen boekweit uit deze stad naar Engeland zijn, overgebragt en een derde lading ge reed ligt. Wij willen niet noemen maar zulke han deling diende openlijk aan c!e kaak gesteld te worden. Is her niet schande, dat welgezeten koopliedeninde zen tijd van algemeenè bekommering, zich nog aan eenen onedelen speculatiegeest overgeven de markten opjagen en op eene ongehoorde hoogte houden; zelve tegen hooge prijzen inkoopen en dan, tot overmaat, de ingekochte levensmiddelen naar vreemden bodem over brengen terwijl eigen'bodem aan gebrek, zoo niet aan hongersnood bloot staat 1 Nogmaalswij willen niet noemen maar zulke handelingen brengen wij onder het oog der regering, en vragen dan ernstig, of het geen, tijd wordt van handelen«a;l krachtdadiger handelen Goes, den 22 September. Met genoegen verneemt men, dat in sommige landgemeenten de boeren aan de arbeidende klasse dezen winter werk zullen verschaffen, door gronden, die anders geploegd zouden worden, te laten omspitten, alsmede dar zij tegen eenen gemiddel den prhs voor dezelve eene zekere hoeveelheid graan beschikbaar zouden stellen. tn Qtbrninistraftait» jfiïöf if ie. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedepu teerde Staren, is bepaal idat in déze'Provincie, voor dit jaar, de Groote Jagt zal geopend zijn op Woens dag den i October aanstaandemitsgaders datmet betrekking tot de Lange Jagtop het publieke Jagf- veld in het iste, 3de, 4de en ede District, is vastge» steid- a. Dat dezelve slechts tweemaal 'sweeksals: in het iste District des Woensdags en Zaturdags in het 3de District des Maandag; en Vrijdags en in het 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitgeoefend worden b. Dat niet sneer dan vier hazen telken reize zullen mogen gevangen worden cDat geene vereenigde Jagt met lange honden zal mogen gehouden wordenen dat degenen welke die Jagt uitoefenensteeds 1000 ellen of onge veer ééne Nederlandsche mijl van elkander,ver wijderd zullen moeten zijn. Dat voons-'.niet zal mogen worden gejaagd op gron den., waarop nog graangewassen of peulvruchten re velde staan, en de oogst nog niet zal zijn afgeloopen; wordende de eigenaren van Privatieve Jagt en, grenzende aan de zee of rivieren, aandachtig gemaakt, dat dezelve, .mede aan de zijde van die wateren, belmore» afgepaald te worden en wijders de belanghebbenden onderrigt, dat degenen, die wild zullen wenschen te vervoeren, paar provinciën alwaar de Jagt nog niet is geopend, zich, tot bet bekomen van consent-biljetten, tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad geplaarsf» en-ipf den gebruikelijke» vorm aan de Plaatselijke Be sturen ter Sffixie toegezonden worden. Middelburgden 15 September 1845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VRE DENBURG H. ALLERLEI Ook ter gelegenheid van de laatste Paasehmis te Leip zig lieten zich de 3 meisjes weder zien welke', in plaats van haarschaapswol op het hoofd dragen. De wol is helder, verlengt zich allmgs in lange dunne haarbosjes valt eindelijk af en wordt door nieuwe ver vangen weike in der. beginne weder in kleine lokjes verschijnt. -- Proever, van geweefde stoffen uit deze wol worden vertoonden aan de zaak valt niet te twij felen. De Israëlierische borojogiemaker S-ZTAEfel in War schau heeftna eene moeite va# tien jaren, eene Rekenmachine uitgevonden', welke alle tot nu toe be kende rekenmachines in volkomenheid overtreft. Zij lost niet slechts alle opgaven der gewone rekenkunde od maar trekt óok de eerste kwadraatwortels met breuken. Bij den laatste wedloop te Epsomin Engeland heeft dé'heer Gully, door de nederlaag van ztin.paard. Old-Engeland, 90,000 ponden sterk in éëne wedding schap verloren. Op den eersten dag won het paard Merry Monarch 7000 ponden; op den tweeden dag het paard Refractor den prijs van óooo ponden. In deglasscliilderij-inrigting te Munchen, wordt ijverig gewerkt aan vier groote kerkvensters, welke de koning ten geschenke heeft bestemd voor den dom te Keulen. Dezelve zullen meer dan 40,000 gulden kosten. Zij moeten in 1848 de domkerk van Keulen versieren, wanneer bet 600 jarig jubileum der eerste steen-legging plegrig zal worden gevierd. QbucvtcuMctu Ten Kantore van J- P. ÏMJ R. G-E R in de Voorstad te Goeszijn voor de aanstaande 197ste Koninkl. Nederl, Loterij te bekomen HEELE e.n GEDEELTEN van LOTENvolgens Prjs» Courant. EIS3' De Trekking der Eerste Klasse begint op Maandag den 20 October 1845. :In den loop dezer week in Lossing Puike EWföEESCÏIE- en zuiver brandende CHA.I6L.E* RÖSSCME M.1.AT-M.©:LEMvoor rekening van W. BE FÖUW, WZ. T>e Goes, bij F. Klef,uwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2