mid'denpri jzem 7M&&Ufain§- Uit het dagboek eener reis door Spanje, door QUINET. Van den d tol den .15 September d845. Mefc inbegrip der Lapdelijke en Plaatselijke Belastingen. tfmrnm.|i mini urni T" mi »'3~. broeder de tromp van bet geweer al spelende naar zich toegetrokkenhet schot ging af en verbrijzelde het hart van den jeugdigen knaap. Utrecht, den 15 September. Het strekt ons tot genoegen te kunnen melden, dar een van onzeach tens* waardigste handelaren zich aan het hoofd moet hebben gesteld van eene commissie, die aardappelen en andere levensbehoeften uit andere landen zal doen halen, voor eigene rekening en met het doelom die in den aan staanden dringenden tijdzonder winst, aan,minver mogenden in deze stad af te staan. Gewis is dit het heilzaamste dat geschieden kan daar het den voorraad vergrootde opdrijving van prijzen tegengaat en aan de vennogenden niets dan eenige moeite en zorgen ver wekken zal, die weldadiger zijn dan aanzienlijke giften In geld-, in tijden van nood. Het is daarom te ver wachten dat de rijken zich aan die commissie zuilen aansluitenen dat zij veel navolging hl het vaderland mogen vinden. Goes, den 18 September. De oogst van rogge, gersttarwehaver en erwten welke juist ter goeder ure en bij goed weder begonnen was, is in drie weken, waarin het weder voorddurend goed bleef, alhier voor vefre het grootste deel binnengekomen, en heeft.bijna niets geleden. Dit is in de bestaande omstandigheden, dankbaar op te merkenvooraldaar er nu weder over vloedige regens vallen. Hét beschot en de kwaliteit der vruchten zijn mede voldoende. Den landman wordt aangeraden, om hunne aar dappelen niet om te ploegen, maar te laten uitdelven. Dit geeft werk; en al zijn de aardappelen niet geschikt voor dadelijke consumtie of bewaring, kan er meel uit getrokken worden, en zoo zullen minstens de kosten van delven vergoed worden. Het meel wordt gebruikt voor koeken en brij, en er kan, voor bij ta.rvven- meel gevoegd, goed brood van gebakken worden. 3§jc£tur£n jcw Gtbrniuistrotirts.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, zullen op Zaturdag den 27 September 3545, des' middags te twaalf urenten Stadhuize al daar, pubhek én aan den minstaannemendc trachten aan te besteden De Leverantie van de benoodigde STEENKOLEN ten dienste van- onderscheidene Stedelijk ïnrigti-ngen, gedurende den aanstaanden Winter; waarvan de Con ditiën ter Stads-Grifiie ter lezing zullen liggen, van he den af tot den dag der Besteding des vooraiiddags van tien tot twaalf uren; volgens welke afzonderlijk zal jnoeten ingeschreven worden, voor de Leverantie van 'Newcastehche- Sundcrlandsche* en Brabandschc Ko- ien alle per raud. Gedaan ten Sladhuiz.e van Goes den 16 September 1845, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MQHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de F O UW, J z. Iteftenbmft&itig. - r De BURGEMEESTER van de Gemeente IJerseke verwittigt de belanghebbenden, dat de MUM®® aldaar dit jaar invalt Dingsdag den 23 September aanstaande, eil eindigt -met Zaturdag den 27 September daaraan volgende. Zullende er hoegenaamd geene Nadagen zelfs niet de daarop volgende Maandag, in aanmerking Nlt om en. IJerseke, den f6 September iS4> De Burgemeester, «F. WJELSJEMSE. In Spanje is de omwenteling eene daad van het leger geweest. De schrijvers zinnen op1 haren ondergang. Waar de theorie aan het despotism us den weg baant,- daar'kan het wel niet anders, of het staat altijd voor de deur. De letterkundige wereld te Madrid.ontleenr haar leven sari de denkbeelden onzer Fiansche Doctrinaires. Al leenlijk komt men in Spanje ruiterlijk voor zijne bedoe lingen de verdrukking van den volksgeest uit terwijl men zich bij ons in nevelen bulr. Velen gaan, wat zij e.en verlicht despotismus noemen, met eene zeldzame rondborstigheid te gemoet. Ik mag er bij voegen dat de smartelijke trots, waarmede zij overal de woorden ons Spanjenuestra E span abezigen, juist het tegengestelde is van de magistrale dorheid, waarmede de onzen van dit "landct pays spieken. Wel geloof ikdat zij er op uk zijnoux het hunne te verdrukken; maar ik bén zeker, dat zij het niet zoeken te vernederen. Wanneer men op dat punt bij hen aandringtkomen de meêsten er zonder metaphysi- scbe omwegen voor uit, dat zij van hunne begooche ling teruggekomen desenganados zijn. Dat woord komt gedurig in hunne gesprekken terug. Er zijn er zelfsdieom alles uit te schuddenzich in de her inneringen van Filips IIals in eene vesting hebben teruggetrokken. Te midden dier tegenstrijdigheden vraag ik mij zeiven af, van waür toch de adem des levens gekomen is die Spanje doortintelt. Die adem is noch uit de schrijvers, noch uit den boezem volks, uitgegaan. Napoleon heeft, zonder het te weten, de omwenteling achter zich gezaaid. In den onafhankelijkheidskrijg heeft de Spaansche natie zich zonder haren koring gered. Zoo heeft zij geleerd dat zij iets uit zich zeiven doen kan. Hare eigene kracht is haar geopenbaard in die veldsla gen,» waaraan de Monarchie ontbroken beeft. In die heldhaftige verlatenheid heelt zij haar eigen leven, haar recht, hare souvereiniteit gevoeld, en, vreemdaartig verschijnselstrijdende voor haren koningheeft de afgoderij des konmgscliaps verloren. Vraagt niet wie Sppnje beroert; het is geene hand eens menschel!. Mier is geen Rousseau of Miraeeau, wieri gij alles wijten kunt. Men ziet den schok zonder de oorzaak te bespeurente onweders'taanbaarder, naar mate hij geheimzinniger is. Het volk ondergaat dien schokzfinder hem uitgelokt te hebben. Van zoo vele omwentelingen de eenige, die slechts God tot aanvoer der heefr. Twee wégen openen zich voor de Spaansche otm- wenteiing, eene van bloote navolging, de andere oor- spronkelijk. liet eerste stelsel is reeds geheel uitge werkt: den grond van maatschappelijke gelijkheid uit roe ijendie in de zeden voorhanden is, den oorlog der verschillende klassen in het leven roepen en voeden, zich slechts op ééne steunenalles van het geld af hankelijk makende armen door den trots der rijken verpletteren, de rijken door den haat der armen benaau- wende vrees voortplanten en vooral de nationale fierheid des volks tmdoovenom bet te beter te over- heersche». Die wegreeds elders in zwangis de gemakkelijkste, want zoo men het er roe brengt, het hart van Spanje re verlagenbehoeft de regering het volk niet langer te vreezen. Eenige forten rondom Madrid en de voornaamste opene sjedenzullen voor de rust eener bedorvene e» vernederde natie borgstaam Die nieuwe kunstgreep, om eene natie te verguizen, ten einde haar te beter te regeeren wordt in onze dagen niet zonder eenig gevolggebezigd bij een volk, vóór eenige jaren niet van fierheid ontbloot, en thans nog, machtiger dan Spanje. De tweede weg ei'schr eene koninklijke ziel, en toch: men zij slechts Spanjaard. Het geldt de aanvaarding der rijke dentókratische erfenis, die de oude Spaansche monarchie heeft nagelaten, en die daar zekef vooreenig groot oogmerk bewaard blijft. Zich té bezielen met de oorspronkelijkheid dier zeden, die alle klassen in een'zelfde verbond tot elkander brengen; die levende verbroedering in de wet over te brengen; .de algemeene ellende ie baat nemen, om de heerschippij van het goud bij den wortel af te snijden; de Spaansche natie te laten blijven wat zij is, adelen volk tevens, in sfede van haar tot een wfnstzoekend burgervolk te verlagen; Europa te verbazen, in plaats van het na te bootsen; vooruit te gaan in stede van te volgen; en zoo aan wie Het nu verachten, een volk te toonen, dat in voor ouderlijke gewoonten de kracht heeft gevonden ter ver wezenlijking van war elders, na eene eervolle poging gewaagd te hebben, schandelijk verloochend wordt of verlaten. Het is echter waarzoo Spanje al, juist in zijne armoede, ongewoon? voordeden vindt, er is ééne zwa righeid, die voldoende is, 0111 nog lang het genot dier voordeden Uit te stellen. Alles is omvergeworpen, behalve het beginsel der oude Godsdienst. Op den bodem der nieuwe waarborgen is de middelecuwsche onverdraagzaamheid gebleven. Niemand, bij voorbeeld, mag in eenig blad een woord schrijven over godsdien- stitte onderwerpen, zonder goedkeuring der geestelijk heid. Ziedaar reeds terstond alle grootsche ondervver- - pen verboden, én de gedachte aan banden gelegd. Hoe zal zich op dien grondslag van geestelijke slavernij het gebouw verheffen der staatkundige vrijheid? Ik zie een-groot volk de toekomst té gemoet snellen met ge kluisterde voeten. Vandaar,eene omwenteling zonder revolutionaire denkbeehjeir. Eene menigte kloosters zijn omvergeworpen en in brand gestoken; maar te midden dier bouwvallen blijft de oude onverdraagzaam heid ongeschonden; men beeft slechts steenen gekastijd. Zoo-toont de Spaansche omwenteling, wat in onze 'dagen eene omwenteling zijn kan, die zich binnen den ringmuur van het Katholicismus besloten houdt. Be wegingen vol geestdrift, pogingen vol bezieling, stooten als van stierenhoornen, ridderlijke bedoelingen, groote taWitende waarachtigste redenaars van den tijden misschien de eenigezoo welsprekend zijn en harten roeren één ismaar geene wijsbegeerte mogelijk, geen gevormd p'an, geene theorie, die rechtstandig uit den boezem des volks opschiet, geen opbouwend genie, geen moed van denkbeelden en inzigten, en vandaar in den loop der zaken eene schrikkelijke onvruchtbaar heid die door al het bloed der partijen niet wordt weggenomen. Men gaat bij sprongen vooruit, zonder zón toestand ooit regt te leeren kennen. Binnen het Katholicismus besloten, stoot de omwenteling bier en (laar het hoofd tegen zich zelve. Die geest van alge meenheid on; breekt, die de moeder is van alle groote plannen. Niets kan de kracht vervangen die eene zaak -geven zou", welke tevens de zaak van het geheele men- sclveiijke geslacht ware. Men spreekt voor Spanje, niet voor de menschiieid. De nieuwheidde onme telijkheid van het gevaar, versterkt de'strijders niet, en .daar men slechts voor zich schijnt te strijden geeft niemand aan hetgeen hij doet het belang eener daad waaraan het lot der wereld hangt. De menschen zijn klein zegt geneenmaar zij zijn gedrukt en neer gebogen door hunne stelling. Men verspilt zijne po gingen, om de vrijheid te zaaijen op een dogma, dat het regt van onderzoek loochent; in stede van vrijheid, keert het oude geweld terug dan slaat men over tót wanhoopde zwarigheden worden bovenmenschelijk geachten razende werpt men zich weder in de armen van een geheimzinnig verleden, Verborgen ónder de trekken eener jonge vorstin, en noemt gematigdheid, wat niets is dan afmatting. &(*n tralgetibje Qlvtihelm tc Tarwe ƒ8,25. Rogge 6,75. Vroege Gerst 5,27 Late Gerst f 4,78. Boekweit 0,00. Haver 0,00 Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 11,38. Graauvve Erwten 0,00. Tarwe Meel f 10,25. Rogge Meel ƒ8,40. allen per Mudde. Boter f 0,75 cs. N 0 ord-1 foil and - ch e Kaas 50 cs. Stolk- schèKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 3 f5 cs. Tarwe Brood 19 cs. Rogge Brood 15 cs, Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kaïfs-Vleesch 50 cs. Schapen-Vléesclr 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verse li yarken-Vleesch 65 cs. GerooktVarken-VÏeesch 75 cs, allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 4,63 Late Aardappelen 0,00. de Mud-de. Jenever f 60,00. per Vat. IJpen Iiout 7,50. Esschen Hout f Per IVissc. Groote Takkebossen 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. ch Honderd. Steenkolen 2,50. de 100 Ponden. Turf 0,70 dedubb. Mudde Kool Olie f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad f 11,75. Lijnzaad 0,00. de Mudde Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. De Ondergeteekende zijne GERST- PELLERIJ in gebruik hebbende ge steld verwittigt zijne Land- en Stadgenooten dat hij voor aannemelijk loon ïl S X P L X alsmede bij hem alle soorten van GORT voor ecu civiele prijs te bekomen zijn. Verzoekt een ieders gunst en belooft eene goede bediening. Ook Bestellingen en Informatie te hek omen hij A. van de VELDE op de Kleine Kaai te Goes alwaar ook T WE Ijl GHUTSTJEEN E N te koop zijn. 'VÏLHELNIWA-DORP F. 1M Molenaar. UIT de'HAND te KOOP eene-uit- muntend gedresseerde EZELIN, met eene Jarige Veulente'bevragen bij de Uitgevers dezer. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2