IV0. 75. Dofiderdêg 18 September. Tl GOESS C.HE (De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De P-rijs per Kwartaal is f dg 5; Franco per Post f d.90. COÜtlMT. (Gewone jfdvertentiën ■worden it SO ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van d 6 regels a f d,20,J)ehalve het Zegelpegt. I NIEUWSTIJDING EN 9uit9(hl«nb. Berlijn, den 13 September. Uit Warschau meldt men, van den 7 dezer, dat de oogst in Polen, wat de boekweit betreft, min gunstig, wat de rogge aan gaat goeden wat de aardappelen aanbelangtzeer overvloedig uitgevallen isen het laatste wordt ook van de overige zeer schoon staande veld- en tuinvruch ten, met uitzondering van ooft, gehoopt. Eenige rij zing, vooral in de boekweit, was ontstaan, nadat de Engelsche öerigten wat ongunstiger begonnen te luiden, (hetgeen sedert weder ten'gunste veranderd is"). Dusseldorp den 8 September. De Provinciale Qvcrijsselsche Courant meldt thansdat eenige land lieden in de gemeente Genemuiden het middel hebben aangewend, om de aardappelvelden te eggen, o-f den grond los te maken, dat de. beste gevolgen gehad heeft". Uit Aken wordt' gemelddat de speelbank al daar gedurende twee zomermaanden eene som van 200,009 th. heeft gewonnen. Toen de koning van Pruissen er onlangs vertoefde verwijderde men de speeltafels uit de redoute, waar deze tak \/an industrie anders beoefend wordt; denkelijk, om voor tekpmen, dat de wanordedoor dezelve gesticht, Z. M. niet soms te sterk in het oog zoude vallen. €£iu)clati&» Londen, den 13 SeptemberDezeï dagen is een exemplaar van den eersten volledigen druk van den Engelschen Bijbel in 1555, bij Mijles Coverdale gedrukt,' op eene zonderlinge wijs gevonden; te weten, in den dubbelen bodem van eene oude eiken kist, te Holkhatn hall nabij Norfolk den zetel van den graaf van Leicester. Er zijn verscheidene onvolkomen exemplaren van dezen druk des Bijbels voorhanden als een in het Britsch museum eert ander in de boe kerij van de hoogescboo! van Cambridge, enz.maar het thans gevonden exemplaar is in den meest volle digen staat, De eigenaar van Holkham heeft hetzelve in zijne keurige boekerij eene plaats gegeven. - Gisteren heeff de heer Green weder eene Inch- reis gemaakt met zijnen ballon Nassauen wel dit maal iq gezelschap van- 2 luipaarden, die in een schuitje onder het zijne geplaatst waren; na eenige malen tot zekere hoogte gestegen te zijn, heeft de heer Green zijn beestachtig gezelschap aan land gezet, en is toen met een elftal personen bij zich opgestegen; de hevige wind heeft zijne opstijging zeer belemmerd. Sedert eenitg maanden heeft de herrog van Wel lington twee of drie honderd vossen uit Frankrijk laten komen en dezelve op-züne landgoederen te Strath- fieldsaye losgelaten. De boeren, zegt de Morning» Croniclezullen niet zeer vereerd zijn met deze gril Van den edelen lord, Parijs, den 11 September. Te Augonlêmeis eene ontdekking gedaan, welke voor de Fran,scire boekhan delaars van het grootste gewigt mag worden genoemd. De policie van Parijs, derwaarts ontboden, heeft het geluk gehad eene geheime drukkerij te ontdekken; dui zenden boeken, vooral de beste werken voor opvoeding en onderwijs, werden lner gevonden, en men vond er zelfs nadrukken van de werken van Lamartineja van Thiers'' laatste werkHistoire du Consulat ct de V Empire. JSdgic. Brussel, den 10 September. Te Hamme, bij Termonde, heeft een landman, die in den aanving van het saizoen zijne pootaardappelen uit eene kamer genomen en vervolgens takkebsssen daar nedergewor- pen had, dezer dagen, van die laarsten willende gebruik maken, bevonden, dat eenige weinige daaronder ver- getene aardappelen als een nieuw plantsoen waren opgeschoten. Het loof daarvan was toen frisch en gezond, doch werd binnen 24 uren zwartachtig, ver droogd en verlept. Dit verschijnsel gaat al de tot dusverre voorgestelde t.heonën -der aardappelenziekte te buiien. Brussel, den 14 September. In Doornik is de prachtige hoofdkerk met eene geheeie vernieling be dreigd* geweest; gelukkig is door tijdige hulp dit ongeluk voorkomen. Zaturdag omstreeks 12 uren bespeurden vreemdelingen, die deze kerk bewonderden, dat het tweede dakwerk van de zuidelijke dwarszijde des gebouws branddeen deelden dit aan de juist voorbijgaande vicarissen Voisin en Descamps mede. Dadelijk kwamen op het gegeven alarm de buren tot blussching toeschieten en aan deze spoedige hulp had men het te dankendat men binnen weinige oogen- blikken den brand, welke reeds verscheidene ellen van het dakwerk had aangetast, meester werd. Ten half twee ure was alle gevaar verdwenen. Dit ongeluk wordt wederom toegeschreven aan de on- voorzigtigheid vau eenige loodgietersknechts, die in de laatste dagen aan dit gedeelte -des gebouws eenige solde ringen maakten gelukkigdat het ongeval niet des nachtsmaar midden op den dag plaats had. Onder de steden welke zich onderscheiden om de behoefte ir. den aanstaanden winter zoo veel mogelijk tegen te gaan, behoort Antwerpen. Men zal aldaar verschillende grootë werken ondernemen, welke vele handen zuilen bezig houden. 1 De stoomboot the British Queen is eindelijk voor eene som van 270,000 franken, aan den heer ll&ijmvit verkocht, Antwerpen, den 1 3 September. Dank aan de maatregelen door ons bestuur genomen, om den vrijen toevoer van levensmiddelen te begunstigen, heeft reeds gisteren de stoomboot Soho 41 zakken aardappelen van goede kwaliteit uit Londen medegebragt. Dit is de eerste, lading van deze aardvrucht, welke; wij uit Engeland ontvangen. - Op onze markt van gisteren werd de prijs voor de inlandsche aardappelen tusschen de 22 a 30 stuivers het meuken bedongen. Er zijn ook drooge erwten en boonen uit Holland en Bremen ingevoerd. Men verzekertdat dezelve van goede kwaliteit en tegen redelijken prijs te bekomen zijn zoodar zij op vele tafels de mislukte aardappelen zullen kunnen vervangen. iJlubiCrïfttsbjÊI!, 's Gravenhage den 12 SeptemberMen verze kert, dat het standbeeld te paard van Willem den Zwijger dat thans te Parijs geëxponeerd is en aan Z. M. onzen Koning toebehoortzal geplaatst worden voor een der bogen van het thans in aanbouw zijnde gedeelte van het Koninklijk paleisin het Noordeinde. 's Gravenhage, den 16 SeptemberMet den 15 September eerstkomendeworden de invoerregten van de navolgende goederen verminderd tot op het bedrag, bij iederderzelve uitgedrukt: Aardappelen, 5 cents de 10 mud; Gierst, r cent de 100 pond; Rijst, 1 cent de 100 pond; Boonen, Erwten en Linzen, 10 cents het last; Gort, Grutten en gepelde Gerst, 3 de 100 pond; Meel, 5 de 100 pond; en zulks voor alle partijen, welke op of na den 15 'September ten invoer zullen worden aangegeven. Ofschoon de aardappel reeds vroeger hier te lande werd geteeld, heeft zijne cultuur in de 16de eeuw eene zoodanige uitbreiding erlangd, dat hij thans als het meest algemeen en meest noodzakelijk voedings middel voor de lagere, en zélfs voor een gedeelte der middelstanden in Nederland te beschouwen is. Zon der noodeloos hooger op te klimmen, is het niet on dienstig beleend te makende opbrengsten der twee laatst verloopen'e jaren. Delevering was als volgt: 1843. 1844. Noordbraband mudden 2,333,793 1,993,197 Gelderland, 2,897,701 2,504,527 Zuidholland1,981,197 1,536,907 Noordholland, 27 5,975 533.250' Zeeland, n 805,464 764,888 Urrecht, mudden 453.841 344,79a Vriesland, 2,126,157 1,830,006 Overijssel, 1,116,390 1,348,830 Groningen, 1,395,247 1,349-533 Drenthe, 622.957 650,777 Limburg, 753-85.° 695,263 Het gezamenlijk bedrag was derhalve in 1843» 14,462,571 mudden, jn 1844, 13,552.030 mudden. Zij werden geteeld op eene uitgestrektheid gronds van nagenoeg 75,000 bunders. Voor het ioopende jaar is de hoegrootheid der op brengst op dit oogenblik nog niet te bepalen. Uit de ontvangen bescheiden, door de Regering ingewonnen, blijkt inrussebpn. dat de bepoote bundertallen en het vermoedelijk bederf is als volgt: bundertal roeide ziekte besmet Noord-Braband 10,676 10,661 Noord-Holland 2,287 1,121 Zuid-Holland 12.310 10,943 Zeeland 4,686 3,748 Vriesland 10,816 7,998 Overijssel* 7-3^6 4 5,461 Limburg 7,113 2,254 Van de andere provinciën zijn de berigten tot dus verre niet ingekomen en ook de aangeduide zijn ten deele niet volledig (van Noord-Biaband bijv. ontbreken nog de opgaven van 48 gemeenten.) Het schijnt intus* scben zeker te zijn, dat er dit jaar buitengewoon veel aardappelen werden gepoot, maar teven dat zoo niet -f van liet gezamenlijk product tot dusverre aau de rot ting, die het gevolg der ziekte is, onderhevig werd. Stelt men nu, gelijk het gesteld kan worden, dat er 2§ mudden per ziel worden verbruikt, en het overige in gewone/tijden tot voedsel van varkens en ander vee„ voor de jenever- en stroopbranderijen, en voor den uitvoer wordt verbruikt, dan blijkt het, dat indien de besmette bundertallen als verloren moesten bëschouwd worden, er een aanmerkelijk tekort, alleen op het ge bruik tor levensonderhoud der ingezetenen, zal ont« Staan. Intusschen is, in afwachting van den afloop van den oogst, niet te zeggen, of het kwaad werkelijk zoo diep zal doordringen. De betere keer, flien het weder onlangs nam, kan het kwaad lenigen en mindert ongunstige uitkomsten opleveren dan men tot heden vreesde. In 1844 was de oogst hier te lande van de verdere meest voorname voedingsmiddelen als volgt: Rogge circa^.000,000mudden: Tarwe circa 1,300,000 mud den; Gerst circa 1,250,000 mudden;- Boekweit circa. 1,000,000 mudden; Boonen circa 300,000 mudden; Erwten circa 150,000 mudden. De opbrengst vari dit een en 'ander zal vermoedelijk dit jaar in doorslag niet minder zijn. Haarlem, den 15September. De proeven, dezer dagen met de Leeghwater genomenzijn gunstig uit gevallen en openen het vooruitzigt, dat dit krachtige werktuig, tot droogmaking van de Haarlemmermeer, aan het oogmerk zal voldoen. Het was eene groot- sche maar toch eenigzins hagchelijke onderneming, welke echter de onzen tot- eer verstrekt, daar uien theoretisch vrij zeker was. Andere proevendie zelfs bij vreemden reeds ge slaagd waren, zijn, bij ons overgebragrwel eens mislukt. Texel, den 12 September., Dezer dagen had bin nen deze gemeente het volgende treurige voorval plaats. Zeker landman, vader van verscheidene kinderen, keert des namiddags van de jagt terug, en zet zijn geladen geweer in de rustin een' hoek der schuur waar juist zijne twee zoontjes, van 4 en 6 jaarzich al spelende ophielden. De vadef begeeft zich naar zijne vrouw ia ene naast bijzijnde kamer, doch pas daar gekomen hoort hij een geweerschot. Hij snelt dadelijk naar de schuur, en vindt zijn jongste zoontje uitgestrekt op de plaats, waar hij het pas weinige oogenblikken geleden, als een toonbeeld van gezondheid en bloei, in het ge not van kinderlijke vreugdeverlaten had. Zoo veel men vag het oudste kind vernemen kan, had zijn jongste

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1