Leeuwarden, den 4 September. Men verneemt, dar sommige verkoopers van Gortzich niet zouden ontzien,'om, ten einde de maat of het gewigt daar van re vermeerderen, de Gortvóór den verkoop, tot eene zekere mate te laten weeken, en daarna, om de blanke kleur daaraan te hergeven, met gestampt of gemalen wit krijt te vermengen, en dat de heer Staats raad Gouverneur dezer provincie, hiervan onderligt, de aandacht der plaatselijke besturen op deze kwade praktijken, waardoor dit levensmiddel ook aan spoedig bederf onderhevig zonde zijn, heeft gevestigd; opdat de ingezetenen daarmede bekend zouden worden, en }iet bedrog, waar het binnén de provincie most wor den gepleegd, door de middelen, daartoe ten dienste staande, wórden verhinderd en tegen gegaan. ALLERLEI, gut-rfiw wordt aan de school zelve pegeven, zoo dat de leer* lingen niet veel in de stad komen, maar geheel voor het landleven worden voorbereidde grond te Zeist is niet zeer dankbaar, zoodat de wetenschap er best kan toonen, wat zij boven de empirie vermag. Rotterdam, den 8 September. Men verneemt, dat aanstaanden Woensdag, den 10 dezer, de strat van geeseling en brandmerk zal voltrokken worden op den persoon van Karei Winkelsvoeger horologie- maker alhier, wegens het snceijen van zilveren natio nale muntspeciën, en zulks na reeds eenmaal ter zake van eene dergelijke misdaad door het hoog militair ge- regtshof te zijn veroordeeld geweest, Gelijk men wt et, was deze persoon, wegens zijne laatste misdaad, door hetprov.-geregtshof van Zuid Holland veroordeeld tot de straffe des doods, welk vonnis door Z. M. in die van geeseling en brandmerk, benevens 20 jaren tuchthuisstraf is veranderd. (iV. R. C Volgens het artikel Middelburg, is de spoorweg, uitgaande van Middelburg, met eenen zijtak naar Vlis- singen, door de provincie Noordbraband en het Her togdom Limburg, waavan zonder twijfel een zijtak naar Dusseldorp zal uitgaan, geconcessioneerd. Indien deze spoorweg tot stand komt, waaraan trouwens niet te twijfelen vak, dan mogen Nijmegen en Tie) zich te meer verheugen over de geprojecteerde stoombootvaart tusschen die beide steden en 's He.rto genbosch, ter bevordering van handelsverkeer, door welke stoombootdienst onze stad niet alleen de over brengster zal blijven der Duitsche koopmansgoederen, maar waardoor zij op eene vermeerdering van éxpe dirie mag rekenen, voor zoo veel zij door deze stoom bootdienst, dagelijks, van hier, in den korten tijd van vier uren, naar ys Hertogenbosch, alle Duitsche en in- ïandsche goederen, bestemming hebbende naar Noord braband, Zeelanden België, meer expediet zal kunnen overbrengen, en, omgekeerd, alle goederen int Jklgie en Noordbraband, bestemming hebbende naar onze noordelijke landprovinciën en Duitschland, spoediger zal kunnen ontvangen. Weshalve wij gemelde stoombootdienst, tot 6e» boud van onzen handel en transito, volstrekt noodza kelijk achten, waarvan wij dan ook des te meer de vruchten zullen leeren kennen, als de Rijnspoorweg tot over de grenzen, en de gemelde Noordbrabandsche spoorweg zullen zijn gelegd." (Nijmeegsche Cour. Bath der. 10 September. Gedurende de maand Augustus 1845, zijn aan het kantoor van in- en uit- klaring, expeditie en betaling alhier, de navolgende schepen 1 Ingeklaard: 5 met vol- en potaarde, 2 met boek weit, 1 met gerst, 16 met hout-en houtwerk, smet houtskolen, 5 met'huiden 3 met kalk 1 met manu- facturen 3 met meubelen, 1 met passagiers, i?T met rogge, 1351 met hard-, straat-, zink- en puinsteen 79 met steenkolen, 38" met stukgoederen, 2 met ijzer werk-, 1 met zaad en 42 ledige schepen. Te zamen 358 schepenwaarvan 263 onder Nederlandsche94 onder Belgische en 1 onder Pruissische vlag, alsmede 388 ledige visch - en mosselschcpen en 27 stoombooten. Uitgeklaard: 3 met aardewerk, 10 met boonstroo» en haar.d-asch10 met biezen1 met boomen en plan ten, 2 met bloemkoolen, 3 met gerst, 4 roet hout- en houtwerk, 1 met lutiden, 9 met hooi, 7 met hoepels, 7 met kaas, 3 met ongesponnen katoen, imetkoffij, 2 met kool- en lijnzaad-koeken 3 met meekrap 3 met meubelen, 2 met liet, 4 met secreet-mest, 26 met stukgoederen, 20 met tarwe, a met tufsteen, 5 met vaatwerk, 6 met drooge visch, 5 met wol, 8 met zaad en 230 ledige schepen. Te zamen 377 schepen waar van 28a onder Nederlandsche en 95 onder Belgische vlagalsmede .370 geladen visch- en mossglSchepen en 27 stoombooten. De titel van het stukje Hongersnood of wat staat 0?is anders voor de deur bij het mislukken van den aardappelen-oogstklinkt wel wat oproerigmaar is het toch in de daad niet. Hetzelve is niet geschreven, om gelezen te worden door het volk, of de mindere klasse, maar wel ten behoeve van dezelve. Eene korre inhoudsopgave kan dit staven. De schrijver zegt onder anderen: Geneesheeren vorscben naar den aard en de oorzaak der krankte; zij geven derzelver kenteekenen op en zoeken naar middelenomèn de kwaal krachteloos te maken èn derzelver wederkeeren te voorkomen. Hun voorbeeld volgende, wil ik de verschillende opiniën van verscheidene der zake kundige mannenhetzij in hun geheelhetzij met verkortingen mededeelen zoo wel wat betreft de oorzaak der epidemie onder de aard appelen als de middelen om dit allernoodlottigst ver schijnsel, zoo veel doenlijk, in deszelfs uitwerksel krach teloos te maken. Dit gedaan hebbende, zal ik de denk beelden van mij zeiven en anderen mededeelen, wat gedaan moet worden, om behoeftigen en armen dezen winter te Ini'p te komen in den nood, die groot zal zijn." Hij handelt nu I over de oorzaken der aardappelen- ziekte; middelen tor stuiting der kwaalvoorzorg maatregelen voor een volgend jaar. Dit een en-ander is ontleend uit het beste, dat hierover tot nog toe ge schreven is, en is voor landbouwers van belang. Dit beslaat de helft van het geheele stukje. Er wordt om iets van belang te noemenzeer aangedrongen, ter wering van het bederf voor 't vervolg, op het verbran den van het besmette loof en de aatigestokene aai Jap- polen. In de Ilde plaats, wordt de vraag op den titel mede vermeld, beantwoord, wat moet er in deze gedaan worden P Du is bijna geheel overgenomen uit eenige artikels, voorkomende in de N. Rotterd. Cour en bevat vele wenken voor de regeringvoor burger lijke en armbesturen. Wij bevelen aan deze dit gedeelte zeer aan. Wij eindigen met het slotwoord des schrijvers over te nemen De Nederlandsche milddadigheid eischt geen prikkel om den lijdenden landgenoot ter hulp te komenzij zal de wonde verzachtenmaar hier moet eendragtig, moet met veerkrachtmoet tijdig moet met spoed en schrander overleg die milddadigheid in werking worden gebragt. Te twisten en te haarkloven ol bet gouver nement dan wel het gegoede gedeelte der natie zich op den voorgrond moet plaatsenleidt tot niets goeds. Er moet gehandeld worden, met overleg, met besef van den grooten omvang van het kwaad met liefde tot den naastemet onbekrompenheid en ter zijde stelling van alle baatzuchtige bedoelingen. Dan alleen zullen wij, zullen de behoeftigen en armen, met een minder beklemd hart liet naderend barre jaargetijde te gemoet zien en Gods zegen moge rusten op een hulpbetoon, dat zei den dringender vereischt, dat nimmer beter konde be steed worden* Wij vestigen in de tegenwoordige oogenblikken de aandacht op een stuk, voorkomende in her 3de deel van bet Tijdschrift ter Bevordering van Nijverheidwaar in 61. 142 v. v., door Mr. G, Wttewaal gehan deld wordt over de middelen welke kunnen worden aangewendwanneer eene buitengewone duurte der Granen aanleiding geeft om voor gebrek te vreezen I11 dit stuk wordt: i°. het verbod van uitvoer beschouwd als een zeer onbillijk en ondoelmatig middel, en zulks geschiedkundig toegelicht. 20. het uhloven van pre- mien op den invoer als nutteloos ja schadelijk voor gesteld. 3°. wordt bewezen dat de aankoop van gra nen voor 's lands rekening, altijd meerder duurte ver- oorzaakte, en in het gebrek niet kon voorzien. 40. wordt het verbod tegen opkoopen van granen en 50. het- dwingen der landlieden 0111 hunne gransn voor re delijke prijzen 'te verkoopen mede als nutteloos en nadeelig afgeschetst, eii eindelijk liet aanleggen van magazijnen voor rekening van den staat,' met duchtige bewijzen afgekeurd. De slotsom is deze „Uit het bovenstaande blijkt 'genoegzaam, dat bet beste middel 0,111 gebrek voor te komen, besraat in de nooit genoeg geroemde Vrijheid van Handel. Indien de handel vrij is, en dan door den uitvoer van granen de prijs tot eene aanmerkelijke hoogte mogt gestegen zijii-, dan zullen dadelijk kooplieden gevonden worden, die zelfs van verwijderde plaatsen koren zul len aanvoeren-, en dit zal zoolang plaats hebben als de prijzen na aftrek der transportkosten, voordeelen zullen opleveren. Bij eencn vrijen handel bestaat er ook geen reden om bevreesd te z-ijn dat de inlandsche opkoopers en land bouwers de graanprijzen te hoog zullen houden of op jagen want het vreemde ingevoerd wordende koren dwingt hen om hunnen voorraad niet duurder te ver koopen. dan her vreemde koren kan gelden, terwijl zij ik g altijd in hun voordeel zullen hebben, dat zij voor geene trarispottkOsten behoeven te zorgen... Wanneer men in schaarschheid zich van andere vol ken wil afscheiden en den uitvoer verbiedendan zal men wel den sluikhandel begunstigen, doch daardoor geene lagere prijzen bekomen. Door den handel te stremmen vergroot men slechts den nood, en de hooge prijzen in een naburig land, zullen de prijzen ook in die landen doen rijzen waar men den uitvoer verbo den heeft, men doe wat men wille. Nier ten onregte verwonderde het dan den beroem den Albrecht Thaer dat vele anders bekwame lieden, zoodra er duurte ontstaat, en men voor gebrek begint :e vreezenOver de middelen ter afwering zoo geheel verkeerd kunnen oordeelen Bedriege ik mij niet, dan kunnen wij uit al hei bo venstaande drie gevolgtrekkingen afleidenwelke door de ondervinding volkomen worden bevestigd. 1. Wanneer in alle tijden de graanhandel zoo wel bij den uitvoer als invoer geheel vrij is, dan zal geen wezen lijk gebrek zich doen gevoelen. 2. Wanneer de oogst ongelukkig is uitgevallen, dan zal een verbod van uitvoer den prijs der granen niet doen dalen, 3. De duurte der granen en de ellende zullen altijd v toenemenzoodra prohibitive maatregelen worden aan gewend. Wij houdendat de eenige wegom gepaste be* langstelling bij de stemgeregtigde burgers op te wekken, isom aan hen mederfeeiing ie doen van hetgeen op hunne stemming is gevoed. De stemgeregtigden die met naauwgezetlieid hunne biljetten hebben ingevuld, hebben regt te wetenhoevele stemmen diegenen heb ben erlangd, wier namen zij hebben ingevuld. Weten zij dat niet, dan verrigten zij elk jaar een blind werk; weten zij het, dan kunnen zij er zich een volgeiid jaar naar rigren. Wat verhindert de regeringna afloop der stemmingpubliek te maken het getal der stemge regtigden het getal van hen die de biljetten heb ben ingevuld, en de namen van hen die stemmen hebben erlangd, met vermelding van her getal stemmen, welke ieder hunner hebben verkregen? [Tijdgenoot (Wij voegen hierbij. Alsdan zouden veler oogen opengaan. Men zou welligt inzien, dat men het al gemeen belang opoffert aan partijgeestwelke door de onverschilligheid der groote meerderheid zoo kunnen zé- gevieren. Wij houden het er voor, dal, wanne, v er algemeene belangstelling was, er dan op de besten, op de gematigden, op de nicest, onaf hankelijken de meeste stemmen zich vereenigen zouden.)- Het is eenzijdig, dwingelandij alleen bii de regerin gen te zoeken. De ergste dwingelandij is misschien die, der door oppervlakkige dagbladen gevormde publieke opinie. De eerste wordt ten minste meestal nog met eenige vastheid en regelmaat uitgeoefendde laagste ver volgt en verguist niet alleen allen, die haar mishagen, maar is ook vaak trouweloos jegens hare vrienden. Dia heden door de dagbladen als een belangeloos volksvriend wordt opgehemeld wordt den volgenden dag niet zel den als een baatzuchtige voorgesteld» De ware vrijheid moet van allen invloed onafhankelijk zijn en geene - andere stem volgen dan de stem. van eigene .overtui ging, op Godsdienst en regt gegrond. Het is de vrij- heid die aan een verlicht tnan èn naauwgezet Chris ten betaamt. Tijdgenoot Xvontuïilnfce 11icbct*ï«t!t&5cïic £otevQ. prijzen van iooo en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 25ste Lijst. No. 1235een Prijs van 1000. 26ste Lijst. No. 14859 en 20657, ieder een Prijs van f 1000. 27ste Lijst. No. 5564een Prijs van f 1000. 28ste Lijst. No, 12665, de kapitale Prijs van f 1004000. No. 7388 een Prijs van f 1250. No. 11787 een Prijs van Liooo. 29ste Lijst. No. 14226, een Prijs van 12.500, 30ste Lijst» Geene. Qtbircvteutijftn Bij D. VERVENNE, is, altijd, geene andere dan de Zuivere ©IilE-ZEËP te bekomen, tegen dë gewone prijs. Opregt Hamburger ©ËZOJVI>aiKia>§- ki.ixkk-bittkkbij JOH. DE JU.Mii'., GZ. Te Goes, bij F. Kleeuvvens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2