1845. GOESSC If E COIIEANT. Donderdag SI Dc Komteur Parisicn deelde' dezer dagen de PLEISTER. 4de Klasse. ging- 2de Klasse. f De uitgave dezer Courant geschiedt Ma a n dag s I en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal I \is f <1,75; Franco per Post f J,90, J f Gewone Jdeert ent ion worden it SO ets. deregélS f geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodherigten \van J 6 regels a f J gO, behalve het Zegelregl.j NIE WSTI.TDÏNC2 li X <3iiil9rhU»k. Frankfort, den 17 Augustus Dezer dagen heeft Z. M. de Koning van Zweden een door de Noor- wcegsche storthing genomen besluit goedgekeurd, vol gens hetwelk aan de Christenen, die niet behooren tot de godsdienst van Staatde vrije uitoefening van hunne eeredietist en het regt van gemeenten te vor mentoegestaan wordt. Leden van de godsdienst van Staat, die 19 jaar oud zijn, staat het vrij, tot eene dier gezindheden over te gaan. (£ngel«ui&. Londen, den 16 Augustus. De berigten betreffende de oogst, luiden vrij gunstig. Een groot gedeelte van dezelve is reeds binnen zoodat de geiiire vrees voor eene slechte oogst, die in de laatste tijden ge koesterd werd, als overdreven mag worden beschouwd. Men verneemt, dat hel Brijsch gouvernement voornemens is, om eene gemeenschap te openen, door middel van stoomschepen tusschen Valparaiso en Nieuw-Zeeland, van daar naar Sidney en van deze plaats naar Singapore. De openbare verkooping der boekerij van wijlen den hertog van Sussexdie een en zestig dagen ge» duiird heeft, is nu eindelijk afgeloopen, en heeft ruim negentienduizend ponden sterling opgebragt. Zij- had dien prins tusschen de vijftien- en zestienduizend pon- den gekost, maar onder het verkochte bevonden zich bovendien vele ontvangen present-exemplaren. jfV&SlïïVMfe.. Parïjs den 13 Augustus. Het vernuft van den sluikhandel is onuitputtelijk. Men heeft aan eene barrière te Parijs een' man aangehoudendie eene overgroote hoeveelheid alcohol en spiritus in de hoofd- stad moet hebben 'ingesmokkeldzoo men oordeelt naar hetgene bijgedaan had.ten dage, op welken men hem ren gevolge van eenige aanwijzingen vervolgde en op heeter daad betrapte. Van zijne jeugd af van één been beroofd zijnde bad hij zich eene houten stelt laten maken, naar het oud model. Weldra liet hij zich een been makenhetwelk liet menschelijk been nabootste, doch van binnen hol en zoo wél geschikt wasdat het drie h vier litres drankgeest bevatten kon. Hij deed ten minste drie ii vier reizen daags buiten de barrière: het waren dus maandelijks 4 a 500 en jaarlijks 5 6000 litres, welke binnen Parijs kwamen, zonder aan regten onderhevig te zijn. Daar de in beslag genomen spiritus van eerste hoeda nigheid was moest de sluikhandelaar tamelijk veel geld winnen. Men verzekert, dat hij ten minste vijfden jaren voorbij de octrooi-bedienden gegaan is zonder dat deze de minste vermoedens opgevat hebben. Lénige jaren geleden in de maand September 1836heeft de stad Parijs, voor een kwart millioen, den fraaijen' toren Sr. Jaqucs la Boucherie gekocht. Men maakt zich thans gereed, om dien toren, welks zwaarte op vijf en een half millioen Nederlandsche ponden geschat wordt, in zijn geheel naar het midden van net Cniatelets plein te verplaatsen. Dit gevaarte zal door middel van het werktuigwaaraan men den naam van kaapsrands bok gegeven heeftvolgens de jnrigting daaraan door den heer Pochertimmermans baas des koningstoegebragt, op een' bronzen wa gen vervoerd wordende hellinglangs wejke men her er zal opbrengenzal van ijzer zijn. De kosten dezer gruote onderneming zijn op niet minder dan 75000 franken begroot. Parijs, den 16 Augustus. Het hof' van assises heeft gisteren den Prins de Berghesbeschuldigd van het namaken van speelpenningen, die in eene club, waarvan hij medelid was, tegen muntwaarde waren gangbaar gesteld, veroordeeld tot drie jaren gevangenis en 100 francs boete. volgende bijzonderheden mede, omtrent Vut paard, het welk Napel, on in den slag van Waterloo bereed. Het witte paard, hetwelk Napoleon te Waterloo bereed was genaamd Acacia. Het was destijds vier jarenoud, fraai van leest en buitengewoon sterk. Toen Napoleon op het einde van den dag, wanhopig over het onbegrijpelijk 'achterblijven van Grouch jzijne f oude garde bijna versmolten zag, gaf hij Acacia de sporen en joeg hij midden op de vijandelijke drommen in, in de hoop van er eenen roemrijken dood, naar welken zoo groot een tegenspoed maar al te zeer moest doen wenschen, te zullen vinden. Onder de dooden en stervenden, met welke her schrootvuur het slagveld had bedekt, bevond zich Pierre R.geboor tig, uit de omstreken vati Vire; eer. kogel had hem een der beenen afgeschoren. Acacia sprong over hem heen; Leve de Keizerriep Pierrehet hoofd op- heffende, en, den Keizer herkennende, riep hij ander maal: Leve de Keizer! en hierop viel hij in onmagt. Drie maanden daarna zuchtte NapoÜon te St. Helena. Pierre liep thans op een hou? been en was de vioolspeler van zijn dprp geworden; Acacia bevond- zich in de stallen der Tuileriën, als een eigendom van het nieuwe koningschap, Na de omwenteling van 1830 werd het paard voor 600 tr. verkocht aan een inwoner van Vire, die het ten geschenke gaf aan den Heer L,op voorwaarde, dat deze het niet weder zou verkoopen, maar bij zich zijnen natuurlijken dood zou laten sterven; het huis van den Heer L. moest het invaliden-hotel voor deze gezonken grootheid zijn. Op zekeren' dag dat Pierre als vioolspeler eene bruiloftspartij voorging, herkende hij Acacia. De strijkstok ontviel aan zijne hand en een luide kreet Leve de Keizerontweide zijne borst. Hij omhelst Acadadien hij met zijne tranen besproeit, en hij verwerft de gunst, van hem somwijlen te mogen be rijden, 0111 de bruilofstpartijen van hec eene dorp naar het andere te vergezellen. In 1832 reed Pierre stapvoets eene vrij steile hel ling af, op zijne viool, spelende en den toom los om den hals van het paard latende slingeren; het dier strui kelde over eenen steen, viei, rolde oro. brak zich een been, en de ongelukkigst) vioolspeler den hals." ÏSdijic. Brussel, den 17 Augustus. 'Men spreekt dezer dagen ra et veel ophef van het graven eener nieuwe, zoo men meent, bruikbare haven, tusschen Blanken berg en Heijst, aan de Noord-Zee, en van een be vaarbaar kanaal, van Antwerpen derwaarts, zoodat de zeeschepen voortaan de reis over de Wester-Schelde zouden kunnen ontgaan. Mcti wenscht, dat deze wer ken deels door bijzondere personen, maar ook deels door den Staat mogten worden ondernomen, onder geene andere last voor den handel, dan de betaling van den tol, die anderszins voor ,de vaart op de Schelde moet worden opgebragt. Eergisteren is de kapel 'van O. L. V. van Lo- rerte overdruk, meerendeels door landlieden, bezocht geworden, ter zake van de bekommering, welke de oogst steeds inboezemt. Bij gelegenheid dat in eene der Fransche stoete rijen een prachtige springhengst, die een beenbreuk bekomen had, afgemaakt werd, deelen de Belgische blacien het berigt mede van eene genezing, voor kor ten tijd door den Heer CrevecoeurRijks-1 veearts te Wavre, verrigr, waardoor eene merrie, die insgelijks den poot gebroken had, in 50 dagen volkomen is.her steld. Dit paard was dragtig en heeft gedurende de behandeling een schoon veulen geworpen. De Heer Crevecoeur heeft geen ander middel aangewend dan het onbewegelijk Verband, aangestreken met pek, van Doctor Soutin. Het beest is gedurende al dien tijd in zijnen stal gebleven, zonder in zelen te hangen. Thans zou het, wanneer het zich niet beweegt, 011- mogeliik zijn om den poot te herkennen, die gebroken is geweest; niet d4.11 \yamjcer het loopt, bemerkt men eenige trekken, een gevolg van zwakte, welke tot hiertoe in dit lid aanwezig is. Brussel, den 18 Augustus. Naar men zegt, zoude, niet ver van Bougelettj?» tot-.le. stichting van een kloos ter, een daartoe geschikt terrein, den baron de Secus toebehoorende, door Fransche jezuïten aangekocht zijn, ÜitifrsVÏAitbjm. Goes, den 20 Augustus,. Heden had alhier in het; lokaal der Stads-Teekenschoolde openbare uitdeeling plaats van twee Zilveren Medailles van wege Zijne Majesteit'den Koning, ais: aan P. van der Does% voor zi jne vervaardigde teekening naar het pleister model in de 1 ste klasse, en dito in de iste klasse aux deun Crayons, naar prent; en aan A. de Bestevoor zijne Bouwkundige teekening in de iste klasse; - terwijl de verdere prijzen over bet teeken-saisoen i8|f- zijti toegekend aan de volgende Leerlingente weten rste Klasse. Aan A. Komijn, tevens voor eene teekening in de iste klasse aux deux crayonseen Accesstt. 2de Klasse. Aan IV. Ging nageltevens in de ade klasse aux deux crayonseen Prijs; en aan A. van Duijnals voren, een dito. gde Klasse, aux deux crayons.. Aan M. D. Dekker en Groenewegieder een Prijs tot aanmoediging. HANDTEERENING:. In de Eerste of Beelden Klasse. Aan M. D. Dekkerde Prijs. - Aan IV. Fvan Riet en j. Bannaieder een Prijs tot aanmoediging, ade Klasse. Aan H. Goercede Prijs. Aan M, N. Braameen Prijs tot aanmoediging. 3de Klasse. Aan N. Vertregtde Prijs. Aan Johannis Engelblikeen Prijs tot aanmoediging, Aan B. M. Vroegopde Prijs. Aan J. Strijaa'rdeen Prijs tot aanmoediging. 5de Klasse. Aan A. de JongeGz.de Prijs. Aan M. van der Strateeen Prijs tot aanmoediging- SIERAAD OF ARABESK, iste Afdeeling. Aan IJ. Goereede Prijs. Aan M. N. Braameen Prijs tot aanmoediging. 2de Afdeeling* Aan N. Vertregtde Prijs. Aan J. J. Paardekooper en J. J. Massedieder een Prijs tót aanmoediging. 3de Afdeeling. Aan B. M. Vroegopde Prijs. Aan Pk. VisserNz.een Prijs tot aanmoediging, 'BOUWKUNDE. iste Klasse, Aan TV. de Bestewelke in het vorige jaar met de Medaille was bekroondeen extra Prijsen aan TV. van der Wccrdtdie ook vroeger dezelve had behaald een dito. Aan -TV. Paardekooper een Prijs tot aanmoedi» Aan P. de Leemtde Prijs. 3de Klasse, isre Afdeeling. Aan TV. F. van Rietde Prijs. Aan J. de Bruineen Prijs tot aanmoediging. 2de Afdeeling. Aan Johannis Engelblikde Prijs, Aan J. E. Callenf'eiseen Prijs tot aanmoediging. Alle welke Prijzenmet gepaste toespraken aan de Leerlingen door tje Directie werden uitgereikt.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1