«■IE HUMT OPENBAR* VERPACHTING. NATIONALE MILITIE. Van den tot den d5 Augustus d845. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. L. BAPTJSTE. den Heer van Oeckelendaartoe bepaaldelijk van Ba tavia herwaarts overgebragt; terwijl bij deze gelegen» heidtevens dc benoemde ouderlingen en diakerien waar diglijk in hunne bedieningen zijn bevestigd geworden. Na den afloop hiervan heeft de pastoor Cartenstatt de kerk voor de Roomsch-kathol. ingewijd, door de bediening vaneen plegtige mis, welke door de talrijke vergadering met ernst en eerbied is bijgewoond." Maandag 11. werd te Amsterdam in den tuin dc. Nederlandende 28ste jaarüjksche vergadering ge houden van de Vereeniging ter bevordering van dc belangen des Boekhandcis. Het opkomen van een groot aar.tal leden, getuigde van de toenemende belang stelling in de7-e voor den Nederlandschen Boekhandel hoogst nuttige vereeniging, die zoowel ten doel heeft óm het nadrukken van hier re lande gedrukte letter en kunstwerken te fnuiken, als ook om al de belangen te bevorderenwelke tot eer en nut van onze druk pers kunnen verstrekken. Mét genoegen verneemt men, dat van de vijf ingekomen antwoorden, op de prijsvraag door die vereeniging uitgeschreven Bestaat er verval of kwijning in den Boekhandel Zoo ]a aan welke oorzaken is dat verval of die kwijning toe ie schrijven en welke zijn de middelen om den voort* gang van dit verval en die kwijning te verhoeden en den Boekhandel tot meerder bloei en aanzien te verhef en de verhandeling onder de spreukBien fairelaisser direwelke later gebleken is door den heer K, Fuhriboekhandelaar 'sGravenhage, ingezonden te zijn, de eer der bekrooning is te beurt gevallen, als hebbende een allezins afdoend antwoord op de voor gestelde vragen geleverd. -Bij die gelegenheid heeft de vergadering dien heer vervolgens een blijk van er kentelijkheid en vertrouwen gegeven, door hem, in plaats van het opzijn beurt aftredend lid desbestuurs, den heer I. ANyhoff.tot lid des bcstuurs der ver eeniging te benoemen. De vergadering werd, als ge woonlijk, besloten door eenen vriendschappelijken maaltijd. Men meldt ons uit 's Hage, dat aldaar onder scheidene broodbakkers zouden zijn bekeurd ter zake van te ligt bevonden brood. Aan soortgelijk misdrijf zouden zich nog andere bakkers en ook in andere le vensbehoeften neringdoenden, door het bedrog in ge- wigt en maat, aldaar schuldig maken, en deze wanda» den in verband staan met de aldaar sedert geruimen »ijd gepleegde en, ongeacht de ijverigste nasporitigen van de politie, nog voortdurende grenzenlooze geld- snoeijerij. De toedragt zou, volgens onzen faerigttre- v<?r, zoodanig zijn, dat het rijk dagelijks/" 10,000 ver. iiest, en dat geenzms de geldsnoeijers, die het gevaar van bestraffing bij ontdekking doorstaan, er het voor deel van hebben, maar dat dit aan de neringdoenden toevalt, waar de snoeijers de gerande en de nog tame lijk gangbare munten, met groot opgeld toe te geven, opwisselen, en, om ze in omloop te brengen, na af. snoeijng, tot verlaagde prijzen terugbrengen; de magt nog verder misbruikende, welke die neringdoenden op de hen bekende snoeijers van beroep uitoefenen, zou den zij hen dwingen om dan ook nog levensbehoeften, om uit te venten, in betaling te nemen, en van de ge legenheid gebruik maken om hun ligt brood en gewigt van andere waren op te dringen. Zoo sleept de eene schelmerij de andere na zich. Zou het niet mogelijk zijn alle oude munten te laten aanbieden aan de kan toren van waarborg, om op of bezijden de randen stem pels te ontvangen, en daarna geene andere meer inde circulatie te erkennen Goes den 18 Augustus. Het kwaad in de aardap pelen heeft zich volgens ingewonnen berigtenin ons eiland nog algemeener verspreiddoch de aangetaste planten niet geheel vernield. Er zijn hier nog weinige struiken geheel verroten men heeft geene velden be hoeven om te ploegen. £r is zelfs hoopdat het bederf niet verder zal doordringen. De regen schijnt weldadig gewerkt te hebben, en waar men kalk met as'ch of Zand vermengd gestrooid heeft, is zulks heilzaam bevonden. Men is vrij algemeen tot de zekerheid gekomen, dar het kwaad op het ioof gevallen isen zich alzoo aan den wortel heeft medegedeeld. De groote of bovenste aardappelen van iederen struik zijn toch her sterkst aangetast bevonden. Men leert hieruit dus, om, als in 'ivervolg zich dit kwaad op het loof vertonnen ynogt, spoedig het te stuiten. De kleine *of jonge aardappelendie zich onder aan de struiken bevinden, schijnen behouden te zullen blijven. De vrees voor volslagen wanoogst en gebrek van dit hoofdvoedsel wijkt alzoo. Doch niettemin zal men slechts op een half gewas kunnen rekenen'. Er zal geen genoegzame voor raad zijn. Daarom hebben sommigen de heilzame voor zorg gebruiktom hunne daartoe thans geschikte lan den met knollen te bezaaijen welke nog groeijen kun nen. Hierdoor zou men voor de armen eenige tege moetkoming hebbenen door de rapen de aardappelen kunnen aanvullen. Een mengsel van beide geeft toch een gezond voedsel. Het zou welligt goed zijn, dat men zich hieraan meer algemeen liet gel,egen liggen en er bij tijds door regeringenarmbesturen en land bouwers gezorgd werd; alsmede dat de wortelentot voeder voor het vee bestemdte koop zullen worden aangeboden. De erwten hebben door het natte we der reeds zooveel geledendat er op dit gewas als surrogaat, niet veel te rekenen is. De wensch naar droog weder, waarop heden goede hoop gekoesterd wordtis algemeen. De tarwe-oogst, welke goed kan zijn, is begonnen; bij nat weder zou het voovuitzigt donker zijn. Reeds is de oude tarwe gelijk menig ander productduurder geworden. De arbeidende klasse heeft veel verlet gehad en in den laat- sten tijd naauwelijks halve weken kunnen werken, terwijl het rooijen der aardappelendat anders gedurende een groot gedeelte van den herfst veel at beid oplevert, spoediger zal afgeloopen zijn. In ons vorig N 0. is vergeten op te gevenin het berigt aan her hoofd der Courant, dat de gedolven aardappelen in goed droog zand moeten gelegd worden. JacsfHvcn en Qlbministvatictu OPROEPING van VERLOFGANGERS der BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en réssorte, van'dien, ontvangen heb bende eene circulaire van Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie, van den n dezer maand. A. No, 51351 iste Afdecling Provinciaal Blaf No. 82.) volgens welke, ten gevolge van .de daartoe door Z. M. den Koning gegevene bevélen, een gedeelte der Verlofgangers van de Nationale Mi litie der ligüngen van 1842 en 1843, welke zich in hunne haardsteden bevinden, van den 1 September aanstaande tot den 30 dier maand in den wapenhan del zulien worden geoefend, Geven daarvan bij deze aan de belanghebbenden kennis, met berigt dat zij verpligt zijn voor die na - jaars exercitien op te komen; re weten: Johannes Grcijs. Bi ei er den HerderCornelis Lankester. Marcus Bakker de Jonge. - Mathijs de Brüijnc. Jan Louw. Ebeneztr de Windt. Jan Vertregt. Cornelis Vreeke en Adriaan Schot Goeree. door op den 24 dezer maand Jan LeempoelCornelis de Jongs. Marinus van Zwecdtn. en- Philippus Cornelis. doof op den 28 daaraanvolgende, beide dagen des mor gens te negen uren, zich te bevinden aan het veer van Sloe, Zuidbevelandsche zijde, ren einde van daar naar de hoofdplaats der Provincie te worden geleid en eindelijk: Anihonij Snoep. Lieven Maartense en Francois Lecoeq. door den 3 1 der loöpènde maand, des middags te twaalf uren zich te bevinden te Middelburg en zich aldaar te stellen ter beschikking van Z E. den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie. Wordende alle de opgeroepene Verlofgangers ver wittigd, dat zij zullen moéten voorzien zijn van al de voorwerpen van kleeding, welke door hen, bij het vertrek met verlof zijn medegenomen, en dar de ge nen, van wie het bij de opkomst onder de wapenen zal blijken, dar zij hunne kleeding geheel of gedeel telijk verwaarloosd of van de hand gedaan hebben, aan ziclt zeiven de straf zullen hebben te wijten, welke aan hen, voor die handelwijze zal worden opgelegd. Terwijl die genen welke in gebreke blijven op den bt paalden dag onder de wapenen te komen, niettemin gedurende den tijd van é.éne maand in den wapen handel zullen worden geoefend, en dus zoo vee! da gen langer bij hunne korpsen zul/en verblijven als zij zich later bij dezelve hebben vervoegd. Wijders wordt aan de onderstaande manschappen kennis gegeven, dat zij van het bijwonen der exerci- - tien dit jaar verschoond zijn: Hartog BonnetDirk Nonntkens. Lourens Kol steeg en Albregt Kcijnhout Kuiper. En opdat deze algemeen bekend zij, zal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeeid en gehisereerd in de zer Stads •Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 16 Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, üe Stads Secretaris, L. de FOUW, Jz. MIDDENPRIJZE1V, imt be tralgenbe QLTifcclcu te (Boe#* Tarwe ƒ8,07. Rogge/6,48. Vroege Gerst 4,80 Late Gerst f 0,00. Boekweit 0,00. Plavei* 0,00 Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten j 0,00. Graauwe Erwten t 0,00. Tanve Meel 10,07. Rogge Meel ƒ8,13. allen per Mudde. Boter f 0,71 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 30 cs. Tarwe Brood 18 cs. Rogge Brood 155 cs. Osse- Vleeseh 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleesch 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versc'i Vatken-Vleesch 65 cs. GerooktVarken-VÏeescht 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 2,25 Late Aardappelen t 0,00. de Mudde. Jenever f 60,00. per Vat. ljpen Hopt 7,50. Esschen Hout 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 14,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen 2,50. de 100 Ponden. Turf 0,70 de dubb. Mudde. Kool O'ic f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat. Koolzaad 11,25. Lijnzaad 0,00.de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. OlbueulcnUctL y Het Kindje, in welks geboorte wij ons den vijf en twintigsten der vorige maand mogten ver heugen werd ons heden door den dood ontnoinen. Goes, P. van WASBEER-, 18 Augustus 1845. IJ. J. van WASBEEK, Geb. Visser. Eenige Kennisgeving. Ég» Op Zaterdag den 23 Augustus 1845 des [H avonds te 7 urenzal WOUTER VAN LEENT, in het Logement de Korenbeurs, te Goespubliek en aan de meestbiedende presenteren te verkoopen Een Hecht. Sterk, zeer Logeabelen in 1844 geheel nieuw gebouwd WOONHUIS met ruime E1F, staande en gelegen in de Voorstad der Stad Goes, Wijk E. No. 62; Verhuurd tot den 1 No. vember 1851, aan Vrouwe A. E. la MOTTHE, Weduwe Kakebeeketen prijze van ƒ85® in het jaar boven de Stedelijke Huurwaarde en dé Personele Lasten. Dit Woonhuis kan dagelijks bezigtigd worden mits vooraf belet vragende bij de bewoonster. Informatien zijn re bekomen ten Kantore van den Notaris A. SMALLEGANGLte Goes. Op Woensdag den 3 September 1845, des mor. gens te 10 urenzullen Diakenen der Hervormde Gemeente van 's Heer Hendrikskinderen en Wisse- kerkein de Herberg bij Louis Mottet aldaar, onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Pleere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, ten overstaan van den Notaris A. SMALLEGANGE residerende te Goesdaartoe gecommitteerd, voorden tijd van zeven eerstkomende en achtereenvolgende jaren in het openbaar en aan de meestbiedende presenteren te verpachten 13 Perceelen BOUW- en WEILuOïB, in opgenoemde Gemeente gelegen. De ondergeteekende maakt zijne geëerde begunstigers bekend dat hij wederom als vorige jaren met zijne WAFEL.- EN BISOE- BEMWES-KRAAM geplaatst is de 3de Kraam op de Vlas markt. Eene zindelijke en prompte- be diening belovendeverzoekt hij ieders gunst. J. VAN BEZOIJEN. De ondergeteekende alhier gearriveerd zijnde met zijne wel ingerigte Tent, voorstellende: PAKIJS IN MINIATUUR,9 waarmede hij op de afgeloopen Middelburgsche lier mis het ruimste genoegen geven mogt, beveelt zich ook hier in de gunst van het geëerd publiek. Hij is geplaatst op de Beestenmarkt. Te Goes,- bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2