In Gent is dezer dagen eene vrouw overleden die als militair, gedurende 17 jaren, al de vekitogten van het Keizerrijk heeft medegemaakt. De philanthropische sociëteit der wapenmakkers vati het keizerrijkte Gent, heeft, ter vereering der na- gedachtenis van Maria Schellijnckhaar als honorair liddier sociëteit ingeschreven. ilebctdiutfecti. Men maakt zich, naaT ons inzien, te ongerust over raderende schaarschheid aan levensmiddelen, en de ver hooging der prijzen is alleen aan hebzucht en winst bejag toe te schrijven. Zoo heeft then de rijst van ia tot 25 centen gebragt, zonder te bedenken dat.de rijst, in ons land voorhanden, oude van het vorige jaar' is, en dat de nieuwe in October aanstaande wordt verwacht, zoo dat men bij voorbaat aan dit product geen gebrek krijgen zal. Uit 's Hertogenbosch meldt men ons van den 11 Augustus: Gisteren middag, ten 41 uur, had in de kazerne der Lanciers alhier een droevig voorval plaats. De wachtmeester Vigtlius vermaakte zich met twee zijner kameraden met een pistool. Terwijl hij met een ander pistool, dat buiten zijn weten gela den was, eenige bewegingen maakte, ging het af, en de ongelukkige werd zoodanig in de borst getroffen, dat hij 'savonds ten 8 ure overleed. Volgens zijne opgave was hij in 1792 uit de gevan genis du Temple door iemand gered die hem gedu rende eenigen tijd bij zich gehouden en het gerucht van zijnen dood had verspreid. Later heeft hij in Duitschland rondgezworven en zich op de mechanica toegelegd. Daarna begaf hij zich naar Engeland, waar hij uitgebreide ateliers bad, tot her doen van pyrotech- nieke proeven en de toepassing daarvan óp de krijgs wapenen. Van zijne uitvindingen deed hij daar, onder toezigt van een artillerie-comité, onderscheidene proeven die met een gunstig gevolg werden bekroond. Gedurende den afgeloopen winter stak hij naar herwaarts over, en vertoefde geruimen rijd hier ter stede. Hij trad mei ons gouvernement in onderhandeling wegens het afstaan van het geheim zijner uitvindingen. Onder scheiden proeven werden door hem nabij Breda geno men. Thans bevond hij zich te Delft» om daar verder werkzaam te zijn in het bewijzen der voortreffelijkheid van dezelve. Hij was ruim 60 jaren oud. Zijne gelijkenis met de portretten van Bodewijk XVI was verwonderlijk het Bourbonscbe type lag op zijn gelaat en in zijne gestalte uitgedrukt. 1 Wij willen in geen onderzoek treden over zijne iden titeit met den persoon dien hij voorgaf te zijn. Wij weten alleen dat hij herhaaldelijk heeft blootgestaan aan meer dan éénen nioord-aanslagde laatste nó£ te Londen in Januari) jl., terwijl hij in zijn atelier bezig was; doch hetzij hij werkelijk' de ptrsoon is, dien hij voorgaf (hetgeen de geschiedenis eenmaal welligt zal opklaren), hetzij hij dit niet was en hij alleen heeft moeten diener. ,'orn, de belangen van zekere partij te bevorderen, zoo veel is zeker, dat wij niet kun- nen geiooven dat bij hem kwade trouw heeft ge- beerschr. Hij was overtuigd, dat hij de persoon was, dien hij voorgaf te zijn. Ieder, die hem heeft gezien en met hem in aanraking is geweestzal gereedelijk bekennendat bij dien eenvoudigen man met dat open gelaat, geen bedrog kon schuilen. In Engeland heeft hij vele voorstanders gehad; aanzienlijke Franscben geloofden aan hem, en nog.op dezen oogenblik be vond zich bij hem een hoog adellijke Franschmau. Het betaamt ons niet in gissingen omtrent hem te treden. Wij laten aan de geschiedenis over om het geheim te ontsluijeren en te doen zienof hij wer kelijk Lodcwijk van Normandije was, dan wel of hij moet gerangschikt worden onder de valsche pretenden ten bij eenen Lambert Sint nel of een Perkin ÏVar- beck. (N. R. C.j Het verwekte bij sommigen eenige bevreemding, dat Neerlands altijd geëerbiedigde vlag niet ter reede van de eerste zeehaven van ons koningrijk wapperde, en tevens leedwezen, dat geen enkel rijks-vaartuig daar aanwezig was», en eene vreemde, bij -ons weinig ge kende vlag, de eerste zeemogendheid van Europa, op de Scheldevoor Vlissingen, moest begroeten ofschoon de maritieme batterij van den wal H. Britsche M. ins gelijks heeft gesalueerd. Door Zijne Majesteit is benoemdrot rentmees ter van deszelfs particuliere domeinen Tent-ambt Goes, de Heer van Renter gem de Fouwter vervanging van. den Heer A. IV. Mi rand olie overleden. ALLERLEI Menigmaal is aangemerktdat het budjer der stad Parijs grooter is dan dat van menig koningrijk. Dit is waar. In 1844 hebben de inkomsten, dezer stad bij de 40 miilioen francs bedragen. Voegt men nu bij deze som een batig saldo van 1843 de nog uitstaande vor deringen en eenige andere postenzoo beloopt de in komst te zamen 60 miilioen. De betaalde of nog te betalen uitgaven vormden den 31 Maart 11.met wel ken dag het dienstjaar sloot, eene som van bijna 30 miilioen. Er is dus een batig overschot van tien mii lioenmaar op die som waren reeds den 7 Maart.11. voor bij de 6 miilioen aan uitgaven aangewezenzoo dat bet disponibel actief op den 31 Maart 1845 iets meer dan 4 miilioen bedroeg. De schuld der hoofdstad bedraagt 36 miilioenvan welke 24 millioenen in 1853 afgedaan zullen zijn;' de overige 12 miilioen, die aan de gasthuizen terugbetaald moeten worden, zullen naar men rekende, in 1874 afgelost worden. Duitschland is zwak mi blootgesteld aan allerhande beleediging en verguizing, zoolang het geene vloot heef'; Denemarken sluit ons den Sond af en belast onze schepen, dewijl Duitschland geene vloot heeft; den Rijn snijden de Hollanders den Duirscher af, de wijl genen geene vloot hebben en Rusland laat de monden van den Donau verzanden en met Russische vestingwerken en kanonnen afzetten, dewjl Duitsch land geene vloot heeft, 0111 daarmede zijnen handel te beschermen. Engeland,.Frankrijk en Rusland nemen voortdurend in magt en omvang van gebied toe. Duirsch land waagt het niet ergens zijne aanspraak te doen gelden, en zich met het zwaard in de hand eet? steun punt voor deszelfs beweging, en voor de zekerheid des Duitschen handels en de Duitsche nijverheid in ver verwijderde oorden te verschaffen, want het heeft geene vloot, welke dezen waarborg vermag te geven ot geschikt is, om zijne legers over zee te voeren. Ja, het kan zelfs in zijne 011 middelijke nabijheid niet ver werven, wat de natuur" kennelijk voor Duitschland bestemd heeft. Juist vóór Duitschlands gewigtigste water, de Elbe, ligt, op korten afstand, het kleine eiland Helgoland, htetwelk schier het geheele gebied der Duitsche westelijke zeestroomen beheerseffi. Doch dit eiland behoort niet aan Duitschland, maar aan En geland. In stede van eene wijkplaats te zijn voor dc Duitsche scheepvaart, is het een vijandig wachter, een steunpunt voor Engelands operatiën tegen óns. Tot dusverre, was het, ja, nog van weinig beteekenis voor Engeland, doch dit laatste heeft met veel scherp zinnigheid voorzien, dat het kleine eiland aan hetzelve mettertijd een' zeer wenschelijken invloed óp Duitsch- land zal kunnen geven. Mettertijd zal het een wijk plaats worden voor den smokkelhandel tegen het Duit sche tolverbond, en, in oorlogstijd, van nadeeligen in vloed voor Duitschland en op deSzelfs aanstaande jeug dige vloot, en eene Engelsche vesting worden, gelijk Malta en Gibraltar. Duitschland moet zich thans ein. del ijk opheffen uit zijne nietigheid; net moet zich eene zeemagt aanschaffen, geëvenredigd aan zijne natuurlijke gesteldheid en gelegenheid, en het middelpunt worden, waaraan zich al de kleine germaansche staten, Zwit serland, Holland en België en de thans met het Scan dinavische denkbeeld zich onledig houdende Noord- sche rijken, Denemarken, Noorwegen en Zweden, aansluiten. Want deels zijn al die rijken oorspronke lijk deelen van het Duitsche rijk, deels zijn zij, door hunne geheele ligging en gesteldheid, voorbeschikt om daarvan deelen uit te maken. Tot dusverre voerden die landen bijna eene min krachtige oppositie regen Duitschland en sloofden zij zich af, met zich eene gebrekkige zelfstandigheid te verschaffen, terwijl zij gedeeltelijk zelfs met minachting neerzagen op Duitsch land, en, inderdaad, die landen hadden daarin niet ge heel en al ongelijk,'want Duitschland spreidde, noch in- noch uitwendig, hef minste gezag ten toon'in zake des staatslevens, hetwelk geschikt ware rot het inboe zemen van ontzag. Duitschland verschafte zich thans, met ernstigen wil, magt naar buiten, vrijheid naar bin nen en al die kleine omliggende landen zullen zijn wezen. Mogt toch eindelijk een lofwaardige onwil het Duitsche volk en zijne vorsten bezielen met op- zigt tor de afhankelijkheid, waarin Duitschland tot Engeland staat, hetwelk zich met allen ijver op Duitsch lands handel en nijverheid werpt; onwil, vooral, over en jegens den invloed van Rusland, hetwelk altijd en overal tracht de ëendragt der Duitschers te storen, de ontwikkelingen der vrijheid tegen te werken en dat, tot loon voor de opmerkzaamheid, welke men in Duitschland aan zijne woorden wijdt, zich geheel sluit voor Duitschland en volhardt bij zijn streven, om ook ons bet lot van Polen voor te bereiden Duitschland is zoo achterlijk, dat men het naatiwe- lijks durft zeggendat het de eerste rang en plaats in het Europeesch staats stelsel toekomt. Hoeverre het doelwit nu ook nog afzij, uien moet trachten het te bereiken. ^Een der grondslagen nu waarop het ge bouw van Duitschlands grootheid moet opgetrokken worden, is de Duitsche vloot. Daarvan moeten de Duitsche dichters zingen, daarover de Duitsche schrij vers schrijven, totdat het volk het onderneemt, ze te bouwer; vervolgens bezinge en beschrijve men de hel dendaden der vloot, en dan geve men zijne verbazing te kennen, dat wij zoo lang zonder vloot hebben kun nen leven. Volgens het Handelsblad zouden Engelschen, Fraa- schen en Deenen handelskantoren ja zelfs forten stich ten op Borneode Soloscbe eilanden en Bali. Zoo zouden cle Nederlandersdie geene nieuwe handels plaatsen schijnen te zoeken, diegene verliezen, waar hun crediet gevestigd is en hun regt erkend wordt. Qbucvtctilmt» J- VAN DEN BRIL j van it- ...-■.-.—■„r-i Maria Schtttijnckgeboortig van Gent, nam als soldaat dienst in een linie-regement; zij woonde 12 veldslagen bij, bekwam bij Jemappes 6 sabelhouwen, en werd in Italië krijgsgevangen geinaakt. Bi? het over weldigen der brug van Arcole wjrd zij door een ge weerschot in de dije getroffen. I11 weerwil dat hare sekse bekend was, benoemde Napoleon baar tot 2t1en luitenant; m den veldslag van Jena schonk hij haar de decoratie van het legioen van eer, benevens eene jaar wedde van 700 frs. De Keizerhaar het eerekruis uitreikende, sprak haar met de volgende woorden toe: „Ontvang uit mijne handen het eereteeken derdappe- ren, hetwelk gij zoo roemrijk hebt verdiend." Daar op zich tot de officieren wendende: „Salueert deze „dappere Dame; zij is een der gloriekroonea van „het Keizerrijk." Utrecht, den 12 AugustusDe berigten uit Pniisciiland en Beigie blijven gunstig nopens de aard appelen. In vele streken van Belgie en ook in ons land heeft men opgemerkt, dat aan de stengels nieuwe uitspruitsels komen, en de aardappel niet, opgehouden heeft te groeijen. Men had hoop op eenen goeden oogst. De granen staan overal gunstig en de ingeöogste rogge heeft buiten verwachting veel opgeleverd. Belda- gelijk is her, dat men de levensmiddelen uit woeker zucht doet rijzen. Rotterdam, den 11 Augustus. Heden ontvangen wij uit Delft de tijding, dat gisteren, tusschen twee en drie urein den namiddag aldaar is overleden de zich noemende hertog van Narmandijevolgens bewerentweede en, eenigsr overgebleven zoon van den ongelukkigen koning van Frankrijk, Lodewijk XVI. Vlissingen, den 10 Augustus. Heden middag ten twee" ure stoomde voorbij deze stad cle Engelsche stoomboot Victoria and Albertvoerende de konink lijke standaard van Groot Br it tan je, aan welks boord zich bevonden B. M. de koningin Victoria en-prins Albertmet gevolg. Twee stoombooten volgden de koninklijke boot op eenen afstand; het'geschut van de wallen der vesting begroette H Britsche M. met het koninklijk salut, terwijl her ter reede liggend Si- ciliaansche „oorlogs-fregat Uraniakapitein Leturie zijne manschappen in het wand deed paradeien, en de beheerscheres van Engeland' met zijn geschut be* groette. Noch van de koninklijke stoomboot, noch van de volgende stoomvaarruigen werden deze ver schuldigde eerbewijzen beantwoord, en langzaam en sratig stevende het Engelsche stoorn-eskader naar Ant werpen. - Goes den 14 Augustus. Bij Zijner Majesteits besluit van 7 Augustus 11., No. ió, is aan Jhr. A. R. de Haze Bommeovereenkomstig deszeffs verlangen een eervol ontslag verleend als kapitein-kommandant, met den personélen rang van majoor, der dienstdoende schutterij alhier, en zulks uit hoofde van verandering van woonplaats. Oudelande, den 12 Augustus 1845. Heden overleed de Burgemeester dezer Gemeente JANUS WITTE, Mz. in den ouderdom van ruim 80jaren. Middelburgzal gedurende de Kermis uitgepakt zijn op zijn gewone plaats, met een buiten gewoon assortiment HEÈBE1V-, DAMES- en MI2Ï- DSlRLAAKiJEi in alle Kleurenalsmede allerlei soorten van Si'iSOKAEX tot de minste en juis e prijs; zich bij deze 111 het gunstig aandenken aanbe velende met belofte van eene goede bediening. Te Goes, dij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 4