GOESSCHE Donderdag 7 Augustus COURANT. N\ 63. 1845. r rTi—ri De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal- is f dj 5; Franco per Post f d ,90. Gewone jédverienti'èn worden a SO et geplaatst. Geboot ie-, JTvwel/ijks- en Doodher van .1 (5 regels a f J .20, behalve het KIE IX WSTI JDl NG E K Paramaribo, den 23 Julij. Wij vernemen dat op Vrijdag den 20Sten dezer, voor-het etablissement Voor zorg in Suramacca, ten anker is gekomen, bet schip 6itsanna Mariagevoerd door Kapt. E. Meijer, aan boord hebbende een getal van 17 huisgezinnen, be nevens 15 vrije arbeidsters, te zamen uitmakende 104 kolonisten, onder de leiding van den Wel Eerw. Heer Ds. Cojrijn; welke personen gedeeltelijk op Voorzorg en gedeeltelijk op den post Groningen zijn gehuisvest. De koloniale schoener Henrietta Elisabeth, gevoerd door Kapitein P. I-lansen, die, met medewerking van eenige manschappen der aan den mond der rivier Samaracca gestationneerde brik de Brak, bovengemel» den bodem tot aan het etablissement heeft geleid, is onmiddellijk wederom afgevaren, ten einde het schip Noord-Hollandgevoerd door Kapitein H. H. Kuijl op hetwelk zich bevindt een getal van ia huisgezin nen, vergezeld van 15 vrije arbeidsters, te zamen uit makende 86 personen, insgelijks naar het etablisse ment te geleiden Op bekomen tijding van de aankomst der kolonisten, zijn op last van Z. Exc. den Gouverneur-Generaal, 11. Zaïurdag, de noodige levensbehoeften en gerijfelijk- heden, naar Voorzorg, opgezonden. fflutk m- <OA, Konstantinopel den 16 Julij. Door de voort durende droogte, heeft men hier gebrek aan water, en is de prijs van het water zoodanig gestegen, dat dezelve gelijk staat met dien van den wijn. Den 11 Julij is op de Zwarte-Zee de Ottomanni sche stoomboot Mezeraï Ti dj ar etzoodanig regen het Turksche schip Uscudar gestotendat eerstgemeki vaartuig in 15 minuten geheel is gezonken, waatdoor 124 passagiers en 6 matrozen het leven hebben verlo ren. De overige 48 passagiers en 27 matrozen zijn op de Uscudar gered en den 12 behouden in de haven van Konstantinopel aangekomen. .Dttitecïtlanb. Frankfort den 2 Augustus. Men schrijft uit Rome „Terwijl de oude Basilika St. Paulaan den weg van Ostiavoor jaren door den brand verwoest niet nieuwe pracht en heerlijkheid uit hare asch herrijst, beginnen aan verschillende gedeelten der Sr. Pieterskerk sporen van verval zigtbaar te worden. Gelijk men weet, moesten van tijd tot tijd tien ijzeren ringen, yan ruim 120,000 pond zwaarte, gebruikt worden, om den veel bewonderden hoofdkoepel bijeen te houden, daar de zelve scheuren bekomen had. Thans blijktdat ook de door 32 gekoppelde zuilen en 16 candalabres ver sierde lantemifio, onder den kogel van het kruis mid den doorgeharsten is. Aan de werking van den blik sem kan deze groore schade niet worden toegeschreven, aangezien dit gedeelte van het gebouw bereids door Pius VII van een aantal afleiders voorzien is. Men vermoedt eerderdat de verzwakking der steunpilaren van den koepeldoor bet aanbrengen van trappen en vertrekken in denzelven, tot het bewaren van reliquien, volgens het plan van Beminvoornamelijk als de oor zaak van deze ramp moet beschouwd worden. Op dit Oogenblik zijn een aantal handen onledigom den ge- heelen lanternino met ketens te omringen ten einde zooveel mogelijk de vergrooting der scheuren te voor komen. (Stogd imb„ Londen den 30 Julij. De Times heeft een scherp artikel over het voorgevallene te Turinbetrekkelijk de dochter van den Nederlandschen gezant, houdt het er voor, dat er alzoo aldaar een Imperium in imperio be staat, en dat het volkenregt wel degelijk geschonden is. Bij den Koning der Nederlanden zijn gisteren twee inwoners van het eiland Marken toegelatenwelke aan Z. M. hunne hulde kwamen brengen, en mild zijn ontvangen. Londen, den 1 Augustus. De buitensporige spe kïllatte in «pao» weg-aetiënheeft te Liverpool een nieuw slagmfivr gemaakt. Een jongeling, geassocieerde van een handelshuis dezer stad, een tekort ondervin dende van 20,000 pond, veroorzaakt door achteivoi- geilde verliezen, geleden in zijne spoorweg spekulatiëu, heeft zich Vrijdag 1.1. met eene pistool van het leven beroofd. Deze treuiige gebeurtenis heeft te Liverpool, waarde spekulatiewoededen hoogsten top heeft bereikt, eenen diepen indruk gemaakt, Gisteren avond heeft de heer Green zijne 304de luchtreis met zijnen beroemden ballon Nassau volvoerd. In het schuitje zaten elf personen, onder wtlke twee dames, üe ballon is in majestueuze vaart over de hoofdstad henen getogen, zijnen koers naar het oosten nemende. De aankomst van Londen te Plymouth van het stoomschip the Great Britain zal een merkwaardig blad in de geschiedenis der zeevaart leveren. Het voldoende van den stoom als beweegkrachtvan de schroef van Archimedes als voortstuwend werktuigen van het roer als middel tot het besturen van groofe ligchamen boe zwaar die ook mogen zijn, kan a's eene voldongene zaak worden beschouwd. Nog nim mer had de scheepsbouw iets zoo kolossaals opgele verd als de Great' Britainen evenwel zijn deszelfs bewegingen zoo volkomenzoo zachtals die van het ligtste pleizier-vaartuigjetusschen de rijen sche pen welke hij op zijnen togt is doorgevaren. De ontzettende klomp hout gehoorzaamt aan zijn roer met zulk eene gemakkelijkheiddat men zeggen magdat zijn manoeuvreren even opmerkelijk is als zijne buitengewone lengte, als zijne zes masten, ais zijne inhoudsgrootteberekent zoo tot het ontvangen van eene geduchte wapening, als tevens tot eene ont zettende lading. Vóór dat de Great Britain ter reede van Plymouth kwam deed de kapitein hem in zes minuten tijds eene volslagene wending volbrengen hij kwam met den voorsteven juist, waar even te voren de achtersteven wasbij deze trotsche manoeuvres een' cirkel beschrijvendewaarvan de middellijn niet veel langerdan de lengte van het schip zelf is ge weest, te weten van 274 voeten. De breedte is evenreedig aan die lengte. Zijne tonnenmaat gaat die van ieder tot dusverre bestaan hebbend schip te boven, en zijn gang laat zich door geen ander overtreffen. Hij zou met veertig stukken van zwaar kaliber gewa pend kunnen worden. Dit prachtige stoomschip is Zaturdag 1.1. van Li verpool naar Nevv York vertrokken. Er bevond zich slechts een klein getal passagiers aan boord, daar deze reis de eerste en eene soort van proefreis van dit schip is. ÜlfibjcrlAttbim. 's Gravenhage, den 4 Augustus. De Staats courant zegt het vplgende. Uit Londen meldt men van den 26 dezer; In de afgeloopene week is de aanvoer van levensmiddelen en vooral van vee van het vaste land ongemeen groot geweest. Alleen met den Batavier zijn van Rotterdam aangebrag: 73 os sen en 50 schapen, allen in der. besten staat. Het zelfde schip heeft eene groote hoeveelhid tningroenten van Hollandseh product, overgebragr. Deze aanvoe len van levensmiddelen zijn inzonderheid voor de bin- nenlandsche fabrijkdistricten bestemd. Het vleesch is zeer hoog, in prijs." Goes, den 7 AugustusHet bederf in de aardap pelen, dat reeds in vorige jaren in Duitschland, vooral in den Paltz zich vertoonde, openbaart zich thans in vele oorden van ons land, en ook in Vlaanderen. Sommigen schrijven hef toe aan de pootaardappelen in 't algemeen, als zouden die geheel verbasterd zijn, zoodat men uit Amerika nieuw zaad of gewas zou dienen te halenanderen schrijven het toe aan het veelvuldig verbouwen der aardappelen op dezelfde gronden; weder anderen raeenen dat het kwaad slechts tijdelijk is en moet toegeschreven worden aan de hitte of aan de noV. of een gevolg is van denarte en beschim melde pootaardappelen, gdijk er velen in 'c voorjaar gezet zijn. Aan het laatste zou men bijna moeten den ken, omdat het kwaad niet algemeen is en er vele velden in dezelfde streken vrij van zijn. Men kan zeker niet re naauwlettend zijn op de zetaardappelen. Som migen willen dat men het zwart geworden loof af- maaije, anderen zijn van tegenovergestelde meening. Men koestert nog a! hoop, dat er veel te regt zal komen, hetwelk hoogst gelukkig zou zijn. iScsfwrcn cn C!bw mist vatmt» Bröcnfemaftittg. 'Vervolg en Slot yan ons vorig nummer Dat daarenboven tot Kiezers niet kunnen worden benoemd zij die aan eenen reeds benoemden Kiezer iri den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap of zwagerschap bestaan. Dat zoo iemand lid van een Stedelijk Kiezers Kol- legie zijndegedurende den tijd zijner zitting een der vereiscliten bij Art. 23 van het Reglement voor het Stedelijk Bestuur bepaald, verliest of in de termen van uitsluiting vervalt, daardoor ophoudt Kiezer te zijn en bij de eerstvolgende gelegenheid behoort, te worden vervangen. Dat de lijsten der stemgeregtigiien en bevoegden om tor kiezers voor deze Stad benoemd te wordenvart heden af aan dagelijksuitgenomen des Zondags, des voormiddags van 10 tot ia uren, ter Stads Griffie voor ieder ter visie zullen liggen, ten einde een iege lijk welke yerineenen' roogt, ten onregte daarvan te zijn afgelaten gelegenheid tor doleantie te geven 4 welke doleanties voor den 15 Augustus eerstkomende aan den lieer Burgemeester schriftelijk zuilen moeren worden ingezonden. Dat dadelijk daarna de voorsehrevene lijsten zullen worden gearresteerden wijdersaan de stemgereg- trgden biljetten zullen worden rondgezonden, ter be noeming van zes Kiezersmet bijvoeging van eene lijst der aanblijvende Kiezersalsmede van eene lijsc der bevoegden tot het Kiezerscbap. Dat iedere stemgeregtigde gehóuden is in het be» komen biljet in te vullen de namen der personen welke hij tot Kiezers stemt, genomen uit hen die de vereisch* ten bezitten, welk biljet door hem eigenhandig onder- reekend en voorts behoorlijk gesloten wordt, terwijl degenen welke hunne naamteekening niet kunnen schrij ven de invulling door een ander doen verrigten, en .onder hetzelve door den Commissaris van Policie, of een ander openbaar ambtenaar of publiek persoon* doen verklaren, dat de invulling (welke altoos doof een ander dan de ambtenaar die de verificatie doet, moet geschieden) overeenkomstig hur.ne opgaaf is ge schiedt. Welke'biljetten op den vierden dag na de rond zending, in eene geslotene bus of kist van wegen Bur gemeester en Wethouders aan de huizen zullen wor» den opgehaald. Wordende eindelijk een ieder vermaand, om de bij deze bekend gemaakte bepaling, stiptelijk te observeren. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd ter gewone plaatse* en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Aldus gedaan ten Raadhuize der Stad Goes, dent aden Augustus 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd', J. C. van der MEER MOHR„ Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. d is FOUW, Jz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, verwittigen bij deze de daarbij belang hebbenden Dat de gewone «BAAIOIARH.®1 (linnen deze Stad zal beginnen op Zatuidag den ió Augustus eerstko-

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1