Maandag 4 1845. GOES S CIIE COURANT. N°. 62. (De uiig era Donder is ./,75; itgave dezer Courant geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal Franco per Post f J,90. (Gewone Advertent'ten worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. i NI EU WSTIJDÏ NGEN* 23uitscïtï«mb. - Uit Mannheim meldt men, dat sedert de weder opening van de scheepvaart in dit jaar, regtstreeks al daar uit de Nederlandsche havens zijn aangekomen 96 zeil vaartuigen met 259,200 centenaars lading; boven dien werd door de Nederlandsche stoombootmaatschappij eene hoeveelheid van £25.900 centenaars goederen uit Rotterdam aangebragt. Deze massa goederen (285,100 cent.) gaat die in liet vorige jaar grootelijks te boven; daar zij aistoen slechts 98,oqö centenaars bedroeg Over het geheel is er eene aanmerkelijke vermeerdering van aanvoer en verkeer in Mannheim zigthaarhetgeen men aan de vermeerderde groote middelen van gemeen schap toeschrijft. Uit Aafgau wordt gemelddat te Brugg ver- scheidene vereerders van Peztalozzt zich vereenigd hebben om toebereidselen te maken tot het eeuwfeest van dien man hetwelk in het volgende jaar zal wor den gevierd. Het landgoed Neuhoffhetwelk vroeger aan Pcztalozzi behoorde, zal voor 90,000fl. worden gekochtom daar eene Zwitsersche inrigting voor ar.- men-leeraars te vestigenwaaraan een opvoedingsge sticht voor verwaarloosde kinderen zal worden verbon' den. Behalve verscheidene gebouwenis bij deze be- zitting veel land gevoegd. Het schijnt, dat de Keizer van Rusland, alleen door de dringende beden zijner familie, vooral door die der Keizerin van zijn voornemen is afgebragt, om persoonlijk deel aan den veldtogt- tégen de Circas- siers te nemen. 0t)g£lau&. JfVftufiVMÏ»- Mvr. Lecheru voormalige superieure van het ge- noorschap der Urselineswas in den loop van het jaar 1835 te Lyon overleden. Na haren dood hadden de dames van het klooster eenen inventaris van hare goe deren doen opmaken en uit een 'proces-verbaal van den vrederegter, van 4 December 1835, scheen te blijken, dat de geheele erflating uit niets anders bestonddan uit eenige meubelen geschat ter waarde van 60 frs. Het was evenwel bekenddat mvr. Lecheru langen rijd te Lyon een jufvrouwen-kostschool had gehad,' hetwelk ruime voordeelen opleverdeen van den an deren kant had zij in 1825 onderscheidene vaste goe deren Van aanzienlijke waarde verkocht; men besloot hieruit, dat haar fortuin in handen der Urse'ibes was overgegaan. Dé wedüwe Lalliéerfgename ab intes tato, heeft hierop de gemeenschap der Urselines doen dagvaarden tot uitkeering van de nalatenschap. Die dames bleven beweren, dat er geene nalatenschap was achtergebleven; maar de regtbank heeft, bij vonnis van 11 Julij jl.uitspraak gedaan, dat de nalatenschap gebragt moet wórden op 54,000 franken, en dat die som door de gemeenschap der Urselines aan de we d uwcAallid moet worden uitgekeerd, met bijbetaling der renten, van den dag af van het openvallen der na latenschap. - De luchtreizen zijn tegenwoordig bijzonder in den smaakmaar allen loopen niet altijd even aange naam af; zoo, onder anderen is er dezer dagen een ballon nabij Seviliëin Spanjeopgelatenmet de vrouw van den ondernemer in het schuitje; de lucht vaart zelve is wonderwel gelukt, maar hij het neder- komen op den weg tusschen Tomares en Castelleja Is de moedige heldin door de onbeschofte boeren dier plaatsen met snaphaanschoten ontvangenen hééft zij voorts haar schuitje door hen zien vernielen en wat er van eenige waarde in was zien rooven. Op de Rhone, nabij Beaucaiteheeft een.met zout geladen stoom-vaartuig zoo hevig tegen een an der vaartuig gestooten, van daardoor een lek te beko men, hetwelk het met zulk eene snelheid in de golven heeft doen verzinken, da£ het onmogelijk geweest is, twee stokers en eenige varensgezellen, die zich op het vaartuig bevonden, te redden. 5Ycbcrlnubetu Deelden wij onlangs den gunstigen uitslag mede, van bet eerste Examen der Burger Zangschool, opgen'gt door de beide Amsterdamsche Departementen der Maat schappijTot Nut van 't Algemeen, wij zien thans met genoegen uit een berigt van Bestuurderen dier School, dat de nieuwe Cursus voolr dit jaar op den 6Jen Augustus e. k. zal geopend worden. Wij twij. felen met, of de Leden dier Departementen zijn door drongen van al het nut en van al het genoegen, dat er voor hunne kinderen uit deze voortreffelijke instel ling kan voorrvloeijen, en wij verwachten dat velen onzer Stadgenooten, welke nog geene Leden zijn, zulks bij deze gelegenheid zullen worden, ten einde ook v hunne kinderen nut mogen trekken, van eene dér ge lukkigste pogingen der Maatschappij en der Amster damsche Departementen» Het slot Stol zen fels, nabij het dorp Kapellen, op ruim een uur afstands van Cobienz, op een' ta melijk hoogen bergheuvel gelegen, vverwaarts zichin de eerste helft der volgende maand, Koningin Victoria en haar Gemaal begeven, en waar door den Koning van Pruissen, te dier gelegenheid, ook verscheidene andere Vorstelijke personen genoodigd zijn, werd, vol gens het vrij algemeen aangenomen gevoelen, door Arnauld II, graaf van Isenburgdie van 1242 tot 1259 over het erfsticht Trier heerschte, merkelijk uit gebreid, nadat het door zijnen voorganger Thcordorik II, graaf van Wied, gesticht was, die aldaar, in -1235, Isabellazuster van Koning Hendrik III van Enge land, en .verloofde van den Duirschen Keizer F rede - rik II, ontving. Sedert dien tijd heeft het meerma len tot ontvangst van Vorstelijke vreemdelingen gestrekt, en is, nu. weinige jaren geleden, op last des Koniugs van Pruissenaanmerkelijk vergrootzonder dat het oud en eerwaardig voorkomen van den burgt daarbij verloren is gegaan. Dat is handelen naar stijl. - A Pronkers is het gevvigrigate dat, 't welk op den overtogr der Schelde bij den Yersekendam met drijvende, door den stoom bewerkte middelen betrekking heeft. Bij stórm en ijsgang moet de overtogt aldaar belemmerd worden. In den winter zal dit vaak plaats hebben; en juist dan wanneer de communicatie van Engeland met het vaste land gestremdmaar toch Vlissingen be reikbaar is, zou een spoorweg, die de goederen naar Duitschland overvoerde, de meeste voordeelen opleveren. Men verneemt bij geruchtedat daarom de overtogt over de Schelde op een ander punt zou plaats hebben, waar men met minder bezwaar middelen kan daarstel- len om ten allen tijde zonder belemmering aan de Noord-Brabandsche zijde te komen. Tholen zou dan buiten de linie vallenmaar men zal toch den weg ge makkelijk digt langs Goes kunnen heenleggenen wij vertrouwen, dat men het doen zal. 23jcsittrm 1m Clbmiuistvatic». BURGEMEESTER en WETHOUDERS der.' stad GOES en ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat her Primitief-Kohier desjaars 18451846, we gens het PATENTREGT-. voor deze Staddoor Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincieden 25 Julij jl. executoir verklaard aan den Ontvanger van 'sRijks Belastingen, ter invorde ring „volgens de wet, toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige vermaand en gelast omna bekomene kennisgeving van gemelden Ontvan ger zijn verschuldigdeovereenkomstig de bepalingen der wet te voldoenop straffe van daartoe anderzints te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen welke hun Aanslag-Biljet niet zul len ontvangen hebben, zich van een dubbeld van hetzelve, kosteloosten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien en zijdie zouden vermeenen dat hun aan slag te hoog, of niet overeenkomstig hunne opgave is, zich deswegens, met inachtneming van de voorschriften ten dien aanzien wegens de Directe Belastingen in het a'gemeen bestaande, door tusschenkornst van den Con troleur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 31 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Befccubm.vfrimj. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dèr. Stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het Eerste Suppletoir-Kohier der Stedelijke Be lasting op de HONDEN, over het loopende dienst jaar, gearresteerd den 19 Julij 1845, en door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie executoir verklaard den 25 derzelfde maandaan den Ontvanger der Stedelijke Belastingen ter invorde ring, toegezonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende om liet deswegens verschuldigde ten Kan tore van voornoemden Ontvanger te voldoen. Zullende aan deze op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Berlijn dm 28 Julij. In eene memoriedoor onze regering aan verscheidene Duitsche kabinetten toe gezonden wordt gezegd dat de kerkelijke bewegingen onzer dagen zoowel bij het Protestantismus als bij het Katholicistnusde aandacht der regeringen moeten tot zich trekken. Pruissen heeft daarbij noch begunstigd noch verhinderd, maar zooveel mogelijk vrijheid gela» ten, Eenige Zuid-Duitsche hoven hebben dit afge keurden Pruissen zelfs willen verpligten de bewe ging van Katholijke hervorming te fnuikenmaar liet heeft daartoe niet kunnen besluitenen de memorie herinnert, hoe, toen eenige jaren geleden, aan sommige regeringen van Zuid-Duitsqhland de raad gegeven is, het Ultramontanismus en Jezuïtismus niet kennelijk ten koste van geheel Duitschland te begunstigendaarop geen acht is geslagen. Het oogpunt waaruit de Pruis» sische regering de zaak beschouwt, is, wordt verder gezegd aan den eenen kant geschiktom vertrouwen in te boezemen en zal aan den anderen kant aantoo- nendat zij, in weerwil'van aanvallen van allerlei aard, op den door haar ingeslagen weg volharden kan. Londen, den 30 Julij. De Koningin heeft door tusschenkomst van" den hertog van Wellingtonden Koning der Nederlanden tot Veldmaarschalk van het Engelsche krijgsleger benoemd. De dagteekening^der onderscheidene door Z. M. in 011,ze armee verkregene graden, zijn als volgt: luit,-kolonel in 1811, kolonel 19 October 1S11 Generaal-Majóor 13 Dec. 1813, luit.-generaal 8 Julij 1814 en generaal 25 Julij 1814. Parijs den 29 JulijTe Lyon is dezer dagen voor de regtbank een geding behandeld, hetwelk nog al opzien heeft gebaard. Amsterdam, den-x Augustus. Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen: Goes, den 31 julij. Onder de bezwaren, welke in de jongste brochure over eeuen spoorweg uit Wal cheren door Zeeland enz., worden ingebragt, en wel bepaaldelijk tegen het bekende, plan van den Heer Goes den 2 AugustusHeden is alhier de 27ste verjaardag van Z. K. H. Prins Willem Alexander Frederik Konstafitijn Nico laas Michaeltweede zoon des Konings op de gewone wijze gevierd. Goes, den 4 Augustus. Ook in ons eiland bespeurt men hier en daar een kwaad in de aardappelenhet welk verontrustende is Hetzelve is na de rnist, die voor 14 dagen gevallen isbespeurd geworden.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1