Bestursiï en CtfemhtistratiGtu ALLERLEI» pijpt en met de vlugheid van een monkeytot boven in een bootn klimt; ginds weder ziet men eenige met stokken gewapende pordersdie eenige zwijnen in eenen poel vervolgen maar aan welke juist toen zfj op bet punt zijn van hen te grijpen, de voeten uitglippen, waardoor zijdoor en onder elkander,, als kikkers in den poel liggen te wentelentot dat andere porders er hen met moeite uithalen. De uitkomsten van de jagt zijn zeer voldoende ge weest: een wolf, twee groote zwijnen en drie big getjes zijn gedood, benevens nog drie biggetjes leven de gevangen. jH£frcrï<tufectt. 's Gravenhage 20 July. Bij besluit van den 8ster. Julij heeft Z. M. -„in aanmerking ne mende de billijkheid dat zijdie vóór het bekend maken vga het besluit van den 23Sten Mei j, 1. Staats-blno. 25} door de plaatsing van hetzelve in de Staats Courant van den 31 sten Mei j.l.volgens de vroeger bestaan hebbende verordeningen de be voegdheid verkregen hadden, om op de rolle der stu denten aan eene der lloogescholenof aan het Athe- nseum te Amsterdam of te Deventer te worden inge schreven alsnog" daartoe wordeii toegelaten, zonder dat zij zich nader behoeven te onderwerpen aan het examen, bedoeld bij voormeld besluit - het vol gende bepaald „Art. 1. Zij, die vóór den isten'Junij van dit jaar, volgens de vroeger bestaan hebbende verordenin gen de bevoegdheid verkregen haddenom op de rollen der studenten aan 'eene der Hoogescholen of aan liet Athenaeum te Amsterdam of te Deventer re \vorden ingeschrevenkunnen alsnogmits voor het einde van het loopende jaar op gezegde rollen dei- studenten worden ingeschreven, alléén op vertoon van het bewijs dier vérkregene bevoegdheidmits daaruit duidelijk blijke, dat hetzelve voorden isten Junij dezes, jaars is afgegeven. „Art. 2. Mij, die eenmaal bij eene der voormelde inrigtiugen van hooger onderwijs op de robe der stu denten ingeschreven is geweestett die inrigting uit eigene beweging'verlaten heeft, kan, op vertoon van Jit bewijs dier inschrijving ten allen tijde wederom bij eene dier inrigtwgen, naar zijne verkiezing als student ingeschreven worden." Rotterdam, chn 25 Julij. Het thans in dc Groote Kerk alhier voltooid en verbeterd orgel'vervaardigd door de heeren- Baiz Comp.orgelmakers te Utrecht, is den 23 dezer, vpor het eerst bespeeld door den beer B. Tours; Het orgel heeft 72 sprekende re- gsters, 4762 pijpenen kan als een der voortreffe lijkste genoemd worden. Utrecht, den 24 Julij. Uit 'sHertogenbosch •Schrijft men ons van den 22 dezer: Van alle zijden der Meijerije en verdere gedeelten dezer provincie verneemt men, dat de oogst allergeze- gendst staatop sommige plaatsen is men reeds bezig liet koren te maaijende boekweit staat buitengewoon goed. Wat den aardappel betreftdeze stond zeer schoon bloeijenddoch heeft sedert een paar dagen een treurig aanzien gekregen. In de omstreken der Maas, aan de Geldersche zijde, a's ook in het land van Heusden is het loof geheel zwart gewordpn. De landman schrijft dit roe aan de buitengewone hitte, die wij hebben gehad." Uit de provincie Gelderland wordt geschreven, dat aldaar in sommige gewesten, de te veld staande zoo wel vroege als late 'aardappelen, op de meeste ak kers een snel voortgaand bederf of verrotting onder vinden, hetgeen over het algemeen groote bekomme ring baart. De landman, die heden niets* aan zijn' akker bespeurt, staat den volgenden dag, menigeen zelfs reeds eenige uren later, bedrukt, dat ook hij in dezelfde ramp deelt, terwijl de oorzaak daarvan voor hein nog steeds een raadsel is. Men wil dit bederf ook op sommige akkers in het koren hebben waar genomen. Hellevoetsluis 'den 24 Julij. Z. M. de Koning heeft gisteren, aanboord van, her stoomschip Cycloop gekommandeerd door den Kapitein-Luitenant Coertsen en vergezeld door den Minister Baud en den Baron Miclet van Coehoorndeze haven verlatenom naar Engeland te stevenen. Vlaardtngen, den 14. July. Heden zijn alhier de beide laatste haringjagers aangekomen, de zesde roet 263I en de zevende met 285 tonnen, De prijs is lie den bepaald voor de volle op 150 en de maatjes op 175 de ton. Groningen den 23 Julij. Heden hadin de Nieuwe kerkwederom het jaarlijksch examen plaats v.;ndei5o kweekelingen van het Instituut voor Doof stommen hier ter stedeeene der oudste inrigtipgen van dien aard in Europa, De heer dr, O. Guijotlid der hoofddirectie en eerste Instituteuropende hetzelve met eene korte aan deze plegtigheid passende redewaarna de kwee kelingen, 150 in getal, in iedere klasse proeven ga ven van hunne gemaakte vorderingen j» de verschil lende vakken van onderwijs, en wel ditmaal op de wijs, gelijk zulks bij de openbare lessen in het Instituut des Woensdags geschiedt, zoo vér dit de plaats en tijd gedoogden; terwijl de spreker telkens vooraf opgaf hetgeen in iedere klasse onderwezen werd. Om de bewijzen van hunne yorderingen in handwerken en ambachten te doen zien, wandelden de kweekelingen, met hunne sierlijke proefstukken in de hand, de beide lange tafels rond; eene in hare soort eigenaardige, ver rassende vertooning. De plegtige prijsuitdeeling volgde hieropen daarna werden er ontslag-acten uitgereikt aan 17 kweekelingen, welke ais bekwaam, om in de maatschappij te verkeerenhet Instituut verlaten; van dezen hebben zeven hunne geloofsbelijdenis naar de leer der Hervormden, voor eenige weken afgelegd in banden van derTweleerw. heer C. H. van Herwerden, C.TJ.z zijn aiht Roomsch Caïliol ijken tot-de eerste II. Communie toegelaten door den weleerw. heer F. IF. A. Jansenen zijn twee Israëlieten, ten overstaan van de Godsdienstige lsraëlietische schoolcommissie en van den heer opper rabbijn, in hunne geloofsleer onderzocht. Twee van déze jongelieden bedankten, uit naam van hunne kameraden, de eerste in krachtige gebaren en de andere niet luider stem, de hoofddirectie en onderwijzers voor de opvoeding en het onderwijs, door hen hier genoten. De heer Guijot liet daarop mede eenige woorden van dankzegging volgen aan de weder talrijk opgekomene schare van ingezetenen en vreemdelingen, voor hunne belangstellende tegenwoor digheid. Kampen den 24 July. In de Ommerscbans wor den geen bedelaars meer aangenomen, dan op speciale refommantlatie. Vlissingën den 23 Julij. Heden arriveerde de visschersloepgenaamd Prins Hendrikzijnde het eerst dóór de onlangs binnen die stad gevestigde visch- reederij aangekochte vaartuig, aanbrengende 172 ton nen gezouten visch erf eene partij levertraan waarvan binnen eenige dagen eene publieke veiling zou worden gehouden terwijl hetzelfde vaartuig zoo spoedig mo gelijk deszeifs tweede reis zou ondernemen. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND. Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, vol gens eene bij denzelven ontvangeric missive' van den Heer Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zuid- Holland, onder dagteekening van den 9 dezer, de Vaart op het ZEDERIK-KANAAL, wegens eenige aan de Sluizen óp hetzelve te doene herstellingen, sedert den 17 dézer, voor ecnen onbepaalden tijd, is gesloten. Middelburg den 24 Julij 1,845. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszeifs Afwezigheid, - SPR ENGER. Lid van Gedeputeerde Staten. Slboèrfibittic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES verwittigen bij deze de daarbij belang hebbenden Dat de gewone JMEffilffiKf binnen deze Stad zal beginnen op Zatuidag den ió Augustus eerstko mende, en eindigen op Zaturdag den 30 derzelve maand. Dat op dezelve geene Kwakzalvers, Horoskooptrek kers en dergelijke toegelaten, en alle Draaiborden. Dob belspelen, Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór den hierboven b'e» paalden aanvang der Jaarmarkt, vragtvrij, en met op -gave der benoodigde breedte in Nederlandsche Ellemaat, zullen moeten geschieden aan de Marktmeesters A. Zitters en J, Groeneweg; aan welken een ieder, alvorens te kunnen worden geadmitteerd, deszeifs Pa tent zal moeten vertonnen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 19 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris. L. de FOUVV, Jz. §5jefccnbttjtójf{it(0. 'BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressurre van dienbrengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat, naar aanleiding van de thans bestaande nadere verordeningen omtrent het hooger onderwijs, voortaan slechts éénmaal 's jaars, en wel bepaaldelijk in het be- gin der maand September, gelegenheid zal bestaan tot het toelaten van Jongelingen op de Latijnsche School binnen deze Stad. Vei trouwende Hun Ed. Achtb. dat de Ouders of Voogden, welke hunne Kinderen of Pupillen op de Latijnsche School verlangen geplaatst te zien, van de daartoe nader aantekondigen gelegenheid zullen gebruik maken, ten einde die Jongelingen aan het voorloopig examen te onderwerpen. En opdat deze algemeen bekend zij, zal aan dezelve op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 26 Julij 1845. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUVV, Jz. Mogfen toch alle Regeringen, die het welzijn harer onderdanen ter harte gaat, niet langer zwarigheid vin- -den, ook op de Gymnastiek het oog te slaan en voor alles Onderwijzers voor dezelve ten dienste van het volk laten aankweeken. Zijn ervoor alle kunsten handwerken en wetenschappen opvoedingsinstituten in menigte voorhandenwaarom zal men het oprigten van dezelve'verzuimenwaar dit het ligchameJijk en middellijk ook het geestelijk welzijn van de onderda nen geldt waardoor van de eene zijde onberekenbare schade en nadeelenen aan de andere zijdedoor zorgvuldige behartiging, de gezondheid en kracht van het volk zoo zeer bevorderd kan worden En zullen bij eene zaakdie zoo diep in het leven van het volk grijpt en het welzijn van het volgende ge slacht betreft, finamiële inzigjten als hinderpalen inden weg staan Magazin für Paedagogik und Didaktik» jé* De vrouwen vveenen ontegenzeggelijk spoediger en 'ruimer dan de mannen», Endaar nu niets den opmerk- zamen geest van tien denker ontgaa; nietsook het schijnbaar geringste, hem voor zijn onderzoek te klein is, zoo hféft deze opmerking zekéren Veel- en Hoog geleerden Duitschen Professor uitgelokt, om ook het tranenvocht, natuur- en scheikundig te onderzoeken. .Het spijt ons, van dit zijn onderzoek geen volledig wetenschappelijk versla'i te kunnen geven; maar diris - hem onder andere gebleken, dat een vrouwelijke tranen droppel veel grooter in omvang en zwaarder is dan een mannelijke. De vrouwen hebben dus op het p int van tranen ten minste 331 boven de mannen vooruit. Zijn eigen huishouden naar eigen welgevallen in te vigten, zijne eigene zaken ongemoeid en onbelemmerd te besturendat is Nederlandsche vrijzinnigheid die ziclv even wéinig in het beheer van gemeentelijke en gewestelijke belangenals in het bijzondere leven dts huisvaders verloochent. Aan dien zin paart zich eene wijze onthoudingvan inmenging en bemóejing met hetgeen buiten dien eigen kring gelegen is. Deze aan onzen landaard eigene vrijzinnigheid heeft weinig gemeens met liet lïbtralismus van latere dagen. Gene is een,uitvloeisel van her gevoel van eigen kracht en onafhankelijkheid, en, geheel praktisch in aard en strek king beperkt zij hare werking binnen den kring, dien natuurlijke loop der zaken, in elke maatschappelijke of staatkundige bet-rekking aanwijstdezeeene vrucht van bespiegeling en beschouwing, verbiedt tot be- moeijing met liet algemeenen daardoor tot verwaar- loozing van het eigene. - (Telting.J prijzen van f ioo.o en daarboven. Trekking der Derde Klasse. 7de Lijst. tfo. 19424, een Prijs van 1000. 8ste Lijsr. Geene, QbycvJctiRctu Goes, der. 25 Julij 1845. Heden beviel van een' ZOONH. J. VISSER, Echtgenoote van P. van WASBEEK. Eenige Kennisgeving. Te Goes, bij F. Kleeuyvsns Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2