GOESSCHE i\°. 60. Maandag SS Juli/. COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Zurich, den 15 Jul). De staatsraad heeft beslo ten ook de 3 landjagersdie dr. Steiger hebben hel* pen ontvlugtenin dészelfs bescherming te nemen. Men heeft eene inschrijving voor hen geopendwelke reeds 2.0,000 frs. heelt opgebiagt. Keulen, den 24 July. Het treffendst bewijs van razernij werd onlangs gegeven op het land, in de na bijheid van Berlijn, waar een grondbezitter, die tevens lid der standen is, een groot fees'- gaf en al zijne knech ten liet beschilderen als moor en. De laatsten moes ten plaats nemen op een' hooiwagen en zóó de gas ten uitnoodjgen; de grondeigenaar zelf paradeerde als negerkoning, en had zich het air daarvan gegeven, door zijn hoofd in eene knip met inkt tedoopen. De bij dit tooneel ontboden districts commissaris maakte er spoedig een einde aan. Het gezin van Keizer I$Hkolaasyfat uit vier zoons en drie dochters bestaat, is van de wieg af aan door Engelsche minnen en gouvernantes, onder het opzigt eener oude Schmjin, die dc bonne van den Keizer geweest is,, npgi past en verpleegd geworden. .Deze Schottin heeft den rang van generaal; zij werd met de St. Andreas-orde versierd, tot den adelstand verhe ven en rijk gemaakt Voor nu 55 jaren kwam deze vrouw met eene koopmansfamilie, die op goed geluk af naar Petersburg ging, als een dienstmeisje naar Rus land. Een gelukkig toeval verschafte haar eene aan stelling als onderkindermcid in de familie van Keizer Paulalwaar zij inzonderheid zich met den ttgenwoor- digen Keizer had bezig te houden, dien zij leerde En- gelsch spreken. Zijne verkleefdheid aan haar was zoo groot, dat hij haar, toen zij in het huwelijk trad, aan bet hoofd van het toezigt-personeel over zijne kinde ren aanstelde, alwaar zij eervol alle militaire graden tot op haren tegenwoordigen generaalsrang is door gegaan. Londen, den 19 juli). Op een dinér onlangs te Londen door den prins van Eslerhazy aan den Fran- schen gezant gegeven, had hij dezen aan zijne regter» band, en aan zijne linker den prins van Iic$se-Phi/ip~ stadt en' den markies Anglctea. Deze drie laatstge- melden hadden te zaaien slechts drie beenen. De Fransche gezant had er een in den slag van Leipzig verloren; den prins van Hesse-Philipstadt was het zijue in den veldslag van Borodino afgeschoten, en de markies van Angles'ea verbeurde het zijne inden slag van Waterloo. jfUAllfiVJlïi. Parijs, den 12 Jul.ij. Voor den -tabakrooker is eene belangrijke ontdekking gemaakt. Men heeft na melijk een papier uitgevonden, hetwelk louter uit ta baksbladeren bestaat en bladsvvfjze als gewone vellen papier wordt vefkocht. Men snijdt een stuk van dit papier af, zoo groor als men verkiest, rolt het op en heeft een cigaar' geheel, gereed. Deze ontdekking is zoo sterk in gebruik gekomen, dat het Gouvernement, als tabaks-monopolist, reeds niet den uitvinder in on derhandeling moet zijn getreden. Men verneemt uit Marseille, daf- onder de ar beiders aan de ijzerbaan van Mies zeer ernstige on lusten zijn uitgebroken. De onderscheidene genoot schappen, waaruit deze iieden bestaan, en die zich de wolven en verslinders noemen, zijn met elkander hand gemeen geraakt, en de strijd is zoo hevig geworden, dat men zich van vuurwapenen heeft bediend, en er Liooden en gekwetsten zijn gevallen. Van alle zijden de gewapende magt te lutlp geroepen* om de orde te herstellen, 'twelk niet gemakkelijk zoude vallen, zoo dat men duchtte, dat de werkzaamheden aan dien weg zouden moeten worden geschorsf. De tegenstand der timmerlieden in deze hoofd stad houdt steeds aan. De regterlijke magt begint er zich mede te bemoeijen, ten einde degenen, die zich aan onwettelijke zaaienspanning hebben schuldig ge maakt, deswegens te vervolgen. - Over Marseille heeft men, langs buitengewonen weg, de treurige tijding ontvangen, dat meer dan een derde gedeelte der stad Smyrna door brand vernietigd is, Die brand is den 3, des avonds ten 6\ ure, in eene herberg ontstaan, en heeft zich met buitengewone hevigheid in de wlik der Armeniërs uitgebreid. 'Deze wijk is bijna geheel vernietigd, zijnde er van de 900 huizen slechts 31 staande gebleven. De vlammen in de winkels veel voedsel vindende, hebben de wijk der Franken op twee punten aangetast en verschrikkelijke verwoestingen aangerigt. Dertig huizen dier wijle, het hospitaal St. Antoinede uitgebreide inrigting der liefdadigheid en negen tienden der Grieksche huizen zijn vernield. De brand heeft 17 uren achtereen ge duurd. In het geheel zijn 7000 huizen afgebrand, en de schade wordt op 200 millioen begroot, daar al de kostbaarheden in de magazijnen eene prooi der vlam men zijn geworden. Huizende personen waren zon der brood of schuilplaats. Parijs, den 24 Jul). Een dagblad van Bern be vat een' brief uit Lucern, inhoudende, dat de heer Lcu d' Eb er sol, als de voornaamste" steun der Jezuiten bekend, en tevens de rijkste man uit het canton, en degeen die den meesten invloed had, gedurende zijnen slaap, in den nacht van den 19 op den 20, door een pistoolschot 0111 iiet leven was gebragt. De moorde naar was nog niet ontdekt. Men had eene premie van 9000 franken uitgeloofd voor dengeen, die hem aan de regtbank zou overleveren. £Sc(0tC. Brussel den 24 July. Uit het Luxemburgsche is reeds herhaaldelijk geklaagd, over de verwoestingen, die er door talrijke wilde zwijnen en vooral door een' overgrooten beer onder dezelve worden aangerigt. Er was dei halve besloten geworden, in den omtrek van La Roche eene groote par force) agt op dezelve te ma ken en die jagt heeft nu Donderdag 11. plaats gehad. Negen en zestig jagers en een honderdtal porders, waren te dien einde aan de hut van den veldwachter van Beresmeui! bijeengekomen. De leiding van de jagt was bij het besluit van den gouverneur, hetwelk de vergunning tot dezelve gaf, aan den opper-jagtopzie- -lier opgedragen. Daags te voren waren tien veldoatdekkers het leger der zwijnen gaan opnemenen versche sporen hadden hen overtuigd, dat de dieren zich moesten ophouden in eenen groeten poeldigt met berken-, olmen- en wilgenbosclijes begroeidzoo dat het niet wel moge lijk wasdaarin door te dringen, Op deze inlichtin gen afgaandebegon de jagtstoet des morgens zijnen optogtde doodelijkste stilte in acht nemende. Tegen vier uren in den ochtend bereikte men de poelen en de porders, door een jager aangevoerdomsingelden dezelve voor drie vierden van den omtrek op eenigen afstand van elkander post vattendetevens plaatste de oppertoeziener de jagers aan den opengelaten kantzoó- dat de zwijnen geheel ingesloten moesten zijn. Op een gegeven teelten stelde de porders zich in beweging, en begonnen zij hun werk onder een luid geschreeuw, ten einde de zwijnen naar den kant der jagers te drij ven. Al het wild uit de boschjes en poelen.vlugt ook werkelijk naar dien kant. Plet eerste verschijnt er een wolfdeze valt getroffen door het lood van eenen En- gelschen reiziger, die tot bijwoning van dit jagtfeest was toegesneld. Twee steenbokjes volgen, maar de jagers laten hen al morrende den vrijen doortogtwant het schieten op onschadelijk wild is uitdrukkelijk ver boden. Onder hetzelfde vrijgeleide gaat ook eene menigte vossen en hazen dooren nu ziet men niets meer. Reeds worden de jagers ongeduldig; de een pruttelt van on: nier van zoo ver af te zijn gekomen de ander n/ort over de spotternijen die hem bij zijne terugkomst in zijn dorp te wachten staan; men begint den opper toeziener van onbedrevenheid te beschuldigen en te mompelen, dat de zwijnen slechts hersenschimmig aan wezig zijnenkele oude jagers evenwel glimlagchen heimelijk over dit overhaast ongeduld en blijven met alle inspanning aandachtig op alles toezien en op ieder geritsel letten. Hunne verwachting ziet zich ook niet te leur gesteld. Een zonderling gedruiscbals dat van een- eskadron ruiters, een bosch doorrijdenddoet zicli in de verte hooren én komt allengs al nader en nader bij. Eindelijk zelfs begint men in het kreupelhout de golving te ont waren die veroorzaakt wordt door het aankomen van de zwijnendie in eene langezwarte reeks komen oprukken. Ten laatste vertqont zich aan derzelver spitsde verschrikkelijkein den omtrek zoo geduchte beer. Er valt een schot, de troep zwijnen vlugt uiteet en de beer stort ter neder. Met de snelheid des bliksems springt hij echter weder op, een oogenblik blijft hij "starend staan, als om te herkennen wie de roekelooze isdie zich aan hem heeft durven vergrijpenen hi,erop doet hij ook werkelijk op dezen zijnen aanval. De jager springt ter zijdehet rennend everzwijn mist hierdoor zijn doel en bekomt in zijnen ren een tweede schot, hetwelk hem een poot verbrijzelt. Hij is evenwel buiten den kring geraakt en vlugt naar het bosch. Hij is welligt op bet punt van te ontkomen toen twee jagersJacoby van Wihogne en Titeux van St. Hubert, hem, roet op de zwijnepjagt gedresseerde honden, nazetten. Het duurt een gerui- men tijd eer de honden hem inhalenmaar eindelijk doen zij dit; een hunner vat hem bij een zijner ooren» springt tevens over hem heen naar zijne andere zijde» en dwingt hem alzoomet nagenoeg verdraaiden kop voort te loopen. Met een onverwachten sprong rukt het zwijn zich evenwel los en met eenen stoot zijner snijtanden rijt hij den hond den buik op, Er komen echter weder andere honden opzetten cn de beer wordt eindelijk door hen staande gehouden. Nu komt ook de jager Titeux opdagen; bijspringt schrijlings op den rug van het zwijn en maakt zich. gereed het met zijnjagtmes de keel af te steekenJaeoby is intusschen ook toegeschotenen heeft het dier bij de achterpooten gevat, en het aldus opheffendwerpt hij het ruggelings op den grond. Titeux is onder het dier gevallen en redt zich nier dan met de grootste inspan ning uit dezen zijn gevaarlijken toestandde aanschou- wers van dit verschrikkelijk tooneelzien met ijzing hoe hij het zwijn bij de ooren grijpthet den kop met zijne knie tegen den grond wringt, en het zoo bedaard dè keel afsteektals of hij een male varken slagtte. Op een ander punt bevindt zich gelijktijdig eene zeuge met haar biggetjesdoor een schot getroffen eti gewondvervolgt zij woedend den jagerdie zich on- voorzigtig in eenen engen pas, tusschen twee klippen» heeft laten overvallen. Tot ontkomen heeft hij geen tijd meer, hij wacht het dier derhalve af, om het den tromp van zijn geweer als het ware op het lijf te zet ten en alzoo dood te schietenmaar zijn geweer wei gert, en hij heeft nog even deirtijd, om zich plat op den grond te werpen en de zeuge over zich heen te laten gaan. Zoodra zij voorbij is, springt hij weder op, brengt zijn geweer in orde, en tart door zijn ge schreeuw zijne vijandin tot eenen nieuwen aanval ilit. Het zwijn keert werkelijk om en komt, geheel met: bloedig schuim bedekt en met vlammen schietende oogen. andermaal op hem aanrennenmaar ditmaal brandt het schot van den jager losen het dier stortmet ver brijzelden kopdood ter aarde. Op andere punten venoonen zich meer koddige too- neelen. Hier is het een jong heertje uit Brussel, die overgekomen is om deel aan deze jagt te nemen, maar die, van nader bij dan hem lief is, door een zwijn nagezet, zijn geweer van zich afwerpt, een boomtak De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .ij 5; Franco per Post f J,90. j Ge wone Advertent,iën worden a 20 cis. de regel geplaatst. GeboorteJTuwefijks' en Doodberigten van J 6 regels a. f J ,20, behalve het Zegelreg i .-1

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1