viel in eene langs den weg loopende sloot. Het duurde ruim een half uur, eer iemand zich over hem erbarmde en er hem weder uithaalde. Waarschijnlijk is hij nu reeds dood. Bij den lijkschouw zou een Engelschc jury welligt de verklaring uitbrengen Bezweken aan de gevolgen van een open waggon Van de republiek öuatimala Ach ben wij ongun stige bengten. 14 Jezuicen, als WalleBerchnans enz., die zich van Antwerpen derwaarts hadden bege ven, zijn met de brik Jcna te Antwerpen terug gekomen. Men wil er geene Jezuifen, Men verwacht, dat niet alleen de kolonel-di recteur, maar een aantal kolonisten, liet bestuur der. kolonisatie van Guaiimala in regren zullen betrekken, en dat dit bestuur zich eerlang insolvent zal moeten verklaren. 's Gravenhage den 19 Julij. Tot lid der Sijno- dale Commissie is benoemd, de WelEerw. Zeer Gel. Heer II. StuffkenPredikant te Haafteb. 's Gravenhage den 21 Julij. Volgens de jaar- liikscne verslagen wegena den toestand der verschillende provinciën, die in de laatste vergaderingen der Provin ciale Staten zijn uitgebragt, bedroeg de bevolking van het koningrijk op 1 Januarij 1845, vergeleken niet die op 1 Januarij 1844: 1844 eenig Rijks comptabele zullen worden aangenomen dan wanneer dezelve zijn geheel en al onverminkt en dat daarop nog het kenmerk te onderscheiden is, dat die stukken als Provinciale en Generaliteitsmrmt zijn vervaardigd terwijl al de zoodanige waaraan dat kenmerk ontbreektzullen worden afgewezen. Terwijl alverder ten aemafcke der ingezetenen, ten kantore van den Ontvanger dezer stad gelegenheid zal wezen de bedoelde verwisseling te bewerkstelligen; als zullende denzelve, gedurende de vier laatste dagen der Tolgehde maand, op de gewone kantoor uren, vaceren tot het inwisselen van oude dubbeltjes, fegen stukken van tien centen of andere specie. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, dat een iegelijk van den. bepaalden tijd en de opengestelde gelegenheden gebruik zal maken, om zich van de oude dubbeltjes te ontdoen, en alzoo voor te komen de schade welkê het tegendeel ten gevolge zoude hebben. En opdat deze algemeen hek end worde, zal dezelve worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Courani. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 28 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. VAN DER MEER MOÏÏR, Ter ordonnantie van dezelven, ■De Stads-Seerelaris Ph. VERVENNE, Nz. I. s. Uit Vlissingen wordt van den 18 dezer gemeld: Naar men met eenige zekerheid verneemt, schijnt er een belangrijk gebrek aan den bodem der maritime Doksluis alhier te bestaan, welke gebiedend herstelling vordert en waarvoor eene belangrijke som zoo mén meent ongeveer 300 000 zon zijn of worden aan gewezen deze kapitale 'herstelling zou in het voor jaar van 1846 worden aangevangen, en tengevolge der daaraan verknochte afdamming en leegmaling^ 'srijks dok vooreen geruimen tijd buiten toegangstel len hetwelk met betrekking tot de uitrusting of te rugkomst van 's rijks schepen en andere maritime mouvementenwaaraan deze stad grootendeels haar bestaan en de ingezetenen hunne weivaart of bedrij vigheid zijn verpligt, voor een en anderzeer ongun stige vooruitzigten doet geboren worden.'" ïscstttvcw cn Stbmintetvaticn. PuMicftHc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOESen ressorte van dienontvangen bob bende eene aanschrijving van Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 24 dezer maand, A No. 38902 2de afdeeling& en daarbij gevoegd exemplaar der resolutie van Zijne Excellentie den Minister van Financien, van den 19 te voren, No. 38betreffende bet verder intrekken der oude dub beltjes vroeger als Provinciale of generaliteits munt vervaardigd, brengen dien overeenkomstig ter kennis van de Ingezetenen Dat gedurende de vier laatste dagen van de maand Julij aanstaande, bij alle Rijks-Ontvangers en Direc teuren van Postkantoren, aan een ieder gelegenheid zal worden gegeven om de nog overige dubbeltjes te verwisselen tegen stukken van tien centen voor y.do veel die aanwezig moglen zijn, of ook tegen an dere specie. En dat met den eersten Augustus aanstaande en vervolgens, geene dubbeltjes in .'s Rijks- Kas of bij ALLERLËL Hoe noodzakelijk het zijom het ligchaam onzer kinderen te harden en geschikt te makenom de wer king der lucht zonder hinder te verduren, behoeft geen betoog. Ja, men zoude haast vragen: „kan er bij iemand zooveel gebrek aan gezond verstand plaats heb ben, dat hij de noodzakelijkheid hiervan niet inziet Nogtans mag die vraag vrij luide gedaan worden, en, hetzij gebrek aan gezond verstand, of onverstandige liefde er de schuld van moge zijn men kan er gerust op antwoorden: „otiders en, onderwijzers maken de lucht maar al te dikwijls rol eene gezondheid verwoes tende in plaats van eene de gezondheid bevorderende stof." Om dezelve regt schadelijk te maken voor inademing, en geschikt tot vertroeteling van het dierbare ligchaam, dient ohs nieuw verwarmings-sysreem dat geheel ge schikt is naar onzen verweekten levenstoestand. Vroeger had men vuurhaarden. Deze aangename manier van verwarming verschafte ons veelal eene ge matigd warme lucht in een vertrek en tevens ook eene frissche lucht, daar de gap-nde schoorsteen steeds alle overtollige warmte en schadelijke dampen afvoerde. Allerlei soorten vart kagchelsspaat kagchels niet uit geslotenhebben den vuurhaard uit vele huisgezinnen verbannen. Waar vindt men nu niet al kagchels? Zelfs bij vele landliedendie vroeger zelden over ver koudheid of rheumatismus klaagden vindt men thans kolom kagchelsromdotn welke de kinderen al kugcfu-nde geschaard zitten. -Zelfs vader en moeder vinden die 'kagchels zoo Jekker en worden derwijze aan dezelve gewoon dat zij den neus bijna niet meer buiten de deur in den tioordewind durven steken. Ook treft men thans reeds .ouders aan die de' slaapvcrirekken van kagchels voorzien., uit vrees, dar de koude lucht des nacius schadelijk voor de gezondheid mogt worden. Ja zelfs heeft mem kagchels uitgedachtom rijtuigen te verwanttenen welligt is de tijd niet ver meer af, dat men een toestel zal uitdenken 0111 de geheele at- mospheer eenen hoogcren graad van warmte mede te deelen. (Onmogelijk alles zal in deze eeuw mo gelijk worden.) Inderdaad als men de waarheid niet telcort wil doen, dan misprijst men in velerlei opzigten de opvoeding, die vele ouders thans aan hunne kinderen geventen gevolge van gebrek aan een waardig gezag en ItPt handhaven van gehoorzaamheid. Erkennen wij zegt Loman in zijne Redevoering ove'r cenige. onge lukkige en zorgwekkende verschijnselen destijds, enz. „daardoor allen, dat eene ootmoedige gehoorzaamheid, vroegtijdig in het jeugdige hart gezeteld, hetzelve meest geschikt maakt voor voortdurend onderligten den grondslag legt voor deugden van bescheidenheid, ach ting, liefde en vertrouwen op anderen, die het zekerst 1 ip volgenden leeftijd tevredenheid met zich zeiven welbehagen van God en de medemensclien beloven; dan is het ook niet te betwijfelen, of het inprenten van ontzag voorouders en onderwijzers en daarop gegronde onbepaalde, ik zou zeggen, blinde gehoorzaamheid aan derzelver geboden, kan de jeugd tot haar eigen welzijn niet te vroeg worden ingeprent." Missen de ouders bet gezag voor hunne kinderen ontzeggen deze hunnen ouders de regte gehoorzaamheidwat zullen wij dan te wachten hebben van het gezagdat deze zullen koes teren voor hunne onderwijzers, hunne meerderen? en wat op den duur te verwachten hebben van de gehoor zaamheid aan en de blijken van afkëfttingvan ver waandheid die zij op den duur als staatsburgers jegens hunne Regering zullen aan den dag leggen? De spraakorganen, de borst, long en de maag lijden dooi' het gebruik van tabak, wanneer de gebruikers nog niet volwassen zijnhet tabakrooken is, even als alle sterkedrank, voot kinderen vergif. Door aan kinderen toetestaandat zij rooken (over het gebruik van sterken drank willen wij niet spreken), vermeerderd men hunne behoeften want ook liet tabak- ronken wordt eindelijk eene gewoonte. Aan de behoefte moet eindelijk voldaan worden, of men is niet tevre den. Om cigaren enz. te erlangen, heeft men geld noodig. Het slechte voorbeeld de voortgaande zucht naar meer weelde en fijner genot, vorderen al grooter en grooter uitgavenom aan den rooklust te voldoen. Men rookt immers nu geene cents sigaren meer of zij moeten van een' halven of heden stuiver zijn, zoo niet duurderhet gemeen rookt slechts sigaren van éénen cent!! Gij, die zoo iets toelaat, zijt een moordenaar van de zalige onschuld uwer kinderengij vernietigt hunne grootste schoonheid, bederft hunne lieve kinderlijkheid, en ontrooft hun hunne onschuldvolle dagen, O, doet dit niet langer; laat uwe kinderen lang In het paradijs der onschuld vertoeven, laat ze lang kinderen blijven. DRUKFEIL In ons vorig nummer bl. 2, kolom 0, regel 33, staat allen, lees: indien allen fvmuatfcl&fce Coierw. iste Lijst. No. 11812, een Prijs van f 2500. No. 11930, een Prijs van 1250. No. 9423, eene Premie van 1000. Qbucvtcntietf» H°FJ»TEDE in 1Sabbinge Gemeente Wolphaartsdijkmet on- geveer 85 Bunders LANDS, aan komende de Erfgenamen van wijlen den Heere en Vrouwe ¥EKSt!l©«ÏC VAN NISSE, zal, ZEG HET VOORT. •OPENBARE VERPACHTING, op Zaturdag 2 Augustus 1845, 's middags 1 uur, in de Dorpsherberg te Baarlandonder ap probatie van Zijne Excellentie den Staatsraad Gou verneur van Zeeland ten overstaan van den Nota- vis .F. TT. PRITBSEEtgJ*. residerende te Efle- woulsdijkdaartoe benoemd: Van 21 Perceelen WLi- en BOUWLANDENalle gelegen onder Baarlandc. a.breeder bij uitgezette Biljerren vermeld; aankomende den Grooten Armen te Baarland en zulks voor den tijd van 6 achtereen volgende Jarenwaarvan 1846 het eerste. Degenen die genegen zijn, hunne GROENE MEEDE ter berei ding te zeilden in de Meestoof Middelburg wor den verzocht daarvan opgaaf te doen vóór of op den 15 Augustus eerstkomende. W. F. HAWAN, Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon. Brussel, den 18 Julij. De ra finer ie nationale te Brussel, is ontbonden. In Antwerpen zijn de sui ker raffinaderijen, van 38,.reeds tot 12 gesmolten. Brussel, den 21 Julij, Het is nu zeker, dat de heer van de Weijer werkzaam zal zijn, otn zoo mo gelijk een nieuw bewind te zamen te brengen. De vrienden van den heer Nothomb verwachten, dat deze den uitslag daarvan trustig zal te gemoet zien. In de Provincie IVoord-Braband yy y> yy yy Gelderland. Zuid-Holland. Noorcl-Hcrlland Zeeland Utrecht. Vriesland Overijssel .Groningen. - Drenthe 3irt Hertogdom Limburg Te Zamen 382,709 359,031 546,975 450,320 154,633 149,746 233,102 207,147 184,619 78,854 - 195,432 2,953,618 1845» 386,561 zielen. 363,135 553,356 460,099 155,149 151,663 241,551 209,339 187,146 79,110 196,644 2,983,753 zielen. 2,953,618 30,135 zielen. U O 1 1 lievolkicg op 1®. Januarij 1844. De bevolking was dos op 1°. Januarij 1845 vermeerderd met De vermeerdering van Bevolking be droeg, volgens dezelfde staten, in het jaar V 1313J2G,270 Vrijmoedige gedachten over de hedendaagsche op voeding door Rij kens tc Groningen J PRIJZEN VAN IOOO EN DAARBOVEN. Trekking der Derde 'Klasse. 2de Lijst. Geene. 3de L>js\ No. 14996een Prijs van f 5000. No. 11165, 10391 en 1662, ieder ecu Prijs van/1000» 4de Lijst. No. 6297, een Prijs van 25,000. No. 13608, etn Prijs van 1250. No. 16387 en 20539 ieder een Prijs van f 1000. 5de Lijst. Geene. 6de Lijst. No. 17576» x74x3* x754x16647 en 10680 ieder een Prijs van f 1000, op Vrijdag den 1 Augustus 1845, des voormiddags te elf uren\e Goes, in het Logement de Koren beurs, in het openbaar [PORDEN TIERVE1LD. Middelburg22 Julij 1845. Dit ectijur.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2