IV». 57. Donderdag 1.7 GÖES8CHE' C O II RANT. uja o De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is dj/5; Franco per Post f d,90. J Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten van d 6 regels d f d,20, behalve het Zegelregl NIEUWSTIJDINGEN. ©«sstcnrgls. Weenen, den 7 Julij. Dezer dagen kwam een Turksch koopman te Syra aan, vergezeld van sGeor. gische slavinnen. In het Lazaret gekomen, vernemen de meisjes dat zij op Grieksch grondgebied en dus vrij zijn. Zij verzoeken de bescherming van het be stuur ten einde uit de slavernij re gerakenhet bestuur kon zulks niet weigeren. De koopman narr. zijne toe- vlugt tot den Turkschen consul die tegen dezen maat regel protesteerde. Doch art. 9 van her Grieksche Charte werd gehandhaafd, en volgens hetzelve, is elke slaaf of slavin vrij, zoodra hij of zij, voel op Grieksch grondgebied'heeft gezet. IDttitociklAttb.. Berlijn, den 12 Julij. Uit Petersburg schrijft men van den 5 Julij De stad Troizkossawsk aan de Chinesche gren zenis den 9 Mei grootendeels een mof der vlammen geworden; den 14 was de brand nog niet geheel ge bluscht, uit hoofde van gebrek aan water. Het stad huis de hoofdwachtde bazar of koophof met eene groote menigte koopgoederen, het graanmagazijn, enz. zijn insgelijks verbrand. Stuttgart, den 13 Julij; Het oog der Goddelijke Voorzienigheid heeft op eene wonderbare wijze over het leven van onzen geliefden Koning en dat van zij nen koninklijken zoon gewaakt. Heden namiddag had t>nder hunne leiding in het nabijgelegen Ludwigsburg het gewone vuren der aldaar gekantonneerde artillerie plaats. Terwijl beiden, omringd door de hoogste staf officieren, hunne waarnemingen over de wapen-oefe lilng maken, springt, naauwtlijks drie passen van hen ar, eene gevulde granaat, werpr Z. M. eenige aard kluiten in het aangezigt, kwetst den generaal Bartruf vrij'aanmerkelijk, en werkt eindelijk hare geheele kracht tegen den kapitein von Lindaucr uit, wien zij het onderlijf en beide dijen verbrijzelt; de ongelukkige heeft eene uiterst pijnlijke operatie moeten ondergaan, waardoor hij wel van de ingedronge ijzerscherven be vrijd, maar geenszins buiten levensgevaar gebragt is. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Had de granaat hare rigting een haarbreed meer regts ge nomen, het leven van Z. M. en welligt ook dat van Z. K. PL den Kroonprins ware in onmiddellijk ge. vaar gekomen. De Koning heefrden ongelukkigen kapitein terstond zijnen lijfarts, om hem bij te staan, gezonden, en eene gouden snuifdoos, met de in bril janten omzette beëldtenis van Z. M. doen overhandigen, welker geldswaarde op 100 Louisd'or wordt geschat. Parijs, den 12 Julij. De ijzerbanenwelker - aanleg gedurende deze zitting door de Gedeputeerden is veroorloofd, hebben eène lengte.van 2300 kilome ters, of 2 300,000 ellen. Zij zijn: de weg naar de belgische grenzen van 480 k. kostende 150 milli oenen; de zijtak naar Sr. Quentin van 98 k. kostènde 33 millioenende zijtak naar Ha ze broek, van 51 k.kostende millioenen; de weg naar Lyonvan 336 k.kostende 200 millioenen de weg naar Avignon en de zijtak naar Grenoblevan 120 k.kostende 105 millioenen [voor deze weger, wordt van Rijks wege geen onderstand verleend.] de weg van Tours naar Nantes, van 195 k.vorde rende 35 millioenenbehalve een onderstand van 25 de weg naar Straatsburg van 660 k.vorde rende 130 milliaenen, behalve een onderstand van 110 millioenenbuiten nog eenige min beduidende1 zijtakken. In St. Etienne is eene uitvinding gedaanvan welke reeds de oudheid, echter meer als fabel, ge waagt. Zij bestaat daarinhet witte doorzigtige glas in kouden toestand even zoo smeedbaar te maken, 'ais in de hoogste gloeihitte.. De uitvinder geeft aan deze massa den naam van Siliconhij heeft op het stadhuis aldaar proeven van zijne uitvinding ten toon gesteld. Het glas is volkomen witeven doorzigtig als kristalen kan boogswijze rond en zoo vlak uit- gesmeed worden, als ieder ander'metaal. Pater Moirezbekende Jezuit van het buis in Rue des Postesis heden van Parijs naar Rome ver trokken. Het blijkt, dat de Mónlteur de waarheid heeft gezegd', toen dat blad berigt te, dat de vaste goederen der Jezuiten moeten verkocht worden. Dit berigt is de Jezuitisch,gezinde dagbladen tegengespro ken op gronddat het voor hen zoo onaangenaam was. De verknoping moet binnen een' bepaalden tijd, hetzij publiekhetzij onder de hand, plaats hebben. De opbrengst moet naar de congregatiekas te Rome worden gezonden. De bijzondere eigendommen der Jezuiten, zullen onder de bescherming dey wet blijven. Brussel, den 9 Julij. Het Journal de la Belgtque meldt, dat onderscheidene Jezuiten, uit Fr-inkrijlT ko mende, te Brugelette bij Ath zijn aangekomen. Bij menschen-geheugen heeft men de veldvruch ten, inzonderheid de granen, niet zoo voordeelig zien staan, als in dezen zomer, die zich na zulk eenen on gemeen jangdurigen en strengen winter zoo ongunstig liet aanschouwen. Dezer dagen vertoonde men aan de korenmarkt te Brussel roggesfer.gels van 9 voeten lengte met zeer goed gevulde aren. Antwerpen, den 6 Julij. Te Ëxaerde in Post- - Vlaanderen is een man, die van eene koe, welke ziek was, gegeten had, den daarop volgenden dag gestor ven, terwijl twee anderen, die hem in het slagten be hulpzaam geweest en met bloed besmet waren gewor den, gezwellen hebben gekregen, \\elke van een' ge vaarlijken aard zijn, waarom misschien wel hunne handen zullen moeten afgezet worden. Antwerpen den 10 Julj. Den genaamden de Volderv,an Ledeghem dader, der moord onlanas te Becelare gepleegd, zweelt sefiert eenigen tijd in de omstreken van Lendeledehij vraagt aalmoezen met het pistool in de hand, bedreigt met de dood degenen die hem zouden durven aanhouden of zijne vraag wei geven. Zoodra hij zich ergens aanbiedt, haast men zich aan zijn eisch te voldoen, zich gelukkig acuteude zoo goed er af te komen. De moordenaar is van eene hooge gestalte en heeft eene Hercules magthij draagt eenen verschrikkclijken baard die hem schier het aangezigt bedekt; in een woord, geheel zijn voor komen boezemt schrik in. Antwerpsch Nieuwsblad.") ftcfrcvlAttfectt. Amsterdam, denie^ Julij. Tijdingen, regtstreeks alhier uit China ontvangen, melden, dat, sedert de Nederlat.dsche consul aldaar geairiveerd is en zijn vast domicilium gevestigd heeft, de Hongkooplieden en óp per-mandarijnen zich beijveren, om met de Nederlan ders handels-overeenkomsten te sluiten, en met den Nederlandschen consul werkzaam te zijn, ten einde bij voorkeur met onze natie handel te drijven, als het meest bij den Chinees vertrouwd zijnde. 'sGravenhage, den 15 Julij. Met de stoom boot Batavier is uit Engeland de treurige tijding ont vangen van het verongelukken van het schip Jan. Hendrik, kapitein II. IV. Eickelbergop de reis van Rottérdan: naar Batavia. De gezagvoerder en elf man der equipagie zijn niet verre'van de rotsen van St. Paulus, op 55 minuten breedte en 29 graden wester lengte, opgenomen door het schip Chancehetwelk den 11 dezer van Sidney, (Nieuw Zuid-Wallis), op de hoogte van Dartmouth is gearriveerd. (Volgens nader bengt, is genoemd vaartuig in den nacht van den 29 Mei op de St. Paulus rots gebleven.) Te Rotter/lam is, na de besteding' van het nieuwe Zuiderkerk'gebouw, door een lid der gemeente dadelijk aan een der heeren gecommitteerden een bankbiljet van f 1000 gezonden. De geheele Europesche bevolking van drie ste den, Algiers, Oran en Cbnstantine, met derzei ver om streken beloopt: Algiers 94,591, Oran 24,350, eir Constamine 24.440. Leiden, den 10 Julij. In het verslag aan de Sta ten van Noord Holland leest men: Het aanzoek van den heer Zocherom indijking van her Honrrak, zijnde een gedeelte van het IJ. te Halfweg Haarlem- en Amsterdam, maakt nog een punt van overweging uir. Overigens is op nieuw tot droog, making van het Wlikermeer door 'twee verschillende partijen aanvrage gedaan. De concessionarissen tot droogmaking van het Graftermecr hebben hunne con cessie overgedragen, en schijnt er meerder uitzigt tot het aanvangen van dit werk te bestaan. Er is wij ders aanzoek gedaan, om het eiland Wieringen aan het vaste land te verbinden, door het leggen van twee dijken, doch bet schijnt,' dat deze zaak nog niet be hoorlijk is onderzocht, en dat zich wezentlijke bezwa ren tegen deze onderneming zullen opdoen. Desgelijks is ook nog concessie gevraagd tot indij king van aangeslijkte gronden ten Z. O. van dat eiland. Oogenschijnlijk bestaan tegen dit plan iniudere beden kingen, doch ook hieromtrent zijn nadere opgaven noodig. Soortgelijke ondernemingen, welke aan vele handen arbeid geven en in liet vervolg van tijd, door aanwinst van land, voor her algemeen van belang zijn, verdie nen, wanneer zij wél overlegd zijn, in ruime mate de ondersteuning der Regering, en zijn dan ook de be sturen der thans ondernome indijkingen erkentelijk voor den vrijdom van lasten, welken het Z. M. be haagd heeft aan hen te verleenen. Goès den 17 Julij. Het uit Groningen dezer da gen in verse hein ene dagbladen opgenomen berigt, be- trekbel ijk sommige handelingen van <ie Sijnode der Neder!, flery. Kerk welke thans gehouden worJt is zeer onjuist, en men wordt door de Staats-Courant van heden ten dezen teregt gewezen. Wij zullen in onze volgende dit artikel mededeelen. 33sstuvttn g» 01 @prj0C|mt0. Ter uitvoering van het door den Raad der Stad GOES, bij deliberatie van den 28 November 1840, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den1 Julij 1841, No. 296, gearresteerd plan van vereveningen vernietiging der OBLIGATIENuitgegeven ter vol doening van de onbetaald gebkvene Interessen tot den laatsten December 1810 ingesloten, der gevestigde Schuld ten laste dezer Stad, welk plan in de Stads courant van den 2- Augustus 1S4E is geïnsereerd worden door Burgemeester en Wethouders van ge melde Sntd, de houders der voorzride Obligatiem welke nog geene aangifte hebben tjedaan, uitgenoodigd, om in de maanden Augustus en September dezes jaars, ten Kantore van den Stedelijken Ontvanger, schrifte lijke aangifte te doen, van de Öbiigatien met opgave van dagrekening, nummer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn, in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van dertig percent der Hoofd som, en aanbetaling van den Intrest tot het einde van dat'jaar. uit Stads kas te doen aflossen; en welke als dan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in de Staats-Middclburgsche- en Goessche Couranten. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Julij 1845, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1