Maandag 14 Juli}. GÖESSC1E COURANT. rT ifc L N EU WSTIJDING EN. Frankfort, den 8 Juhj: Dezer dagen is een, wegens zijne heftige ultramontaansche beginselen, be kende kapellaan, welke hier veel tweedragt stichtte en uit dien hoofde door de regering gelast was de stad te verlaten, doch welke weigerde aan dezen last te vol doen en zich beriep op bevelen zijner kerkelijke op perhoofden, door de policie uit zijne woning ge- ligt en, onder geleide van een paar gendarmes, in een rijtuig tót buiten het gebied der stad vervoerd. Blijkens eene statistieke opgave, bedraagt het aantal matigheids-genootschappen in Duitschland 8oo en dat der leden ongeveer 700 000; Daarvan zijn er in Pruissen 600,000in Hanover 55,000 en in 01 denburg 27,892. Te Kerich is, in het laatst der vorige maand, de oudste veteraan van het Russisch leger,, Jcssaul Iwan Saporosckky, overleden. Hij was in 1725, liet sterfjaar van Peter den Grootegeboren, en leefde dus honderd en twintig jaren, van welke hij er acht tien in turksche gevangenschap en de laatste in de Krirn doorbragt. Frankfort dén 9 Julij. Voor rekening der Pruis- sische handelmaatschappijis op de Weser een koop' vaardij-freaat gebouwd bestemd om in eene geregelde vaart op Cdiina te dienen. Dezer dagen heeft de bisschop van Ments eene circulaire aan zijne onderhoorige geestelijken uitgevaar digd, waarbij deze worden uitgenoodigdom de artikelen uit den Catechismushandelende over gemengde huwelijken, niet meer op de scholen te behandelen, dewijl, bij een verkeerd overbrengen van het gehotrde van den leeraardoor kinderen uit familiën waarin gemengde huwelijken bestaan, zoo ligt de vrede in die familiën kan gestoord worden en Werkelijk reeds hier en daar gestoord geworden is. Om die reden wil genoemde prelaatuitgaande van het beginsel dat gemengde huwelijken, eenmaal wettig gesloten, geldig- zijn en dat dus iedere pogingom den vrede daarvan te storenonkerkelijk en goddeloos is, met de behan deling van gezegde artikelen gewacht hebben tot den tijd der aanneming van de kindei en in rijperen leeftijd. Het marktvlek Thusisaan den weg van Chur naar Splügen gelegenna Chur de welvarendste ge meente van Graauwbunderlandis Zondagden 29 Junij, in den namiddag, nagenoeg geheel afgebrand. Van de 122 huizen, die het telde, zijn slechts 4 blij ven'staan. Kerk en toren zijn mede vernield. Men- schenlevens zijn er niet te betreuren maar zeer vele personen zijn gekwetst. Men wildat de brand door ohvoorzigtigheid van eenen postiljonin den stal van bet posthuis is ontstaan en door hevtgen wind, vóór men op redding bedacht-kon zijn, aan de belendende gebouwen is medegedeeld. De pastoor van onze Liebcfrauenkirche is nut ons bestuur in oorlog, en ten gevolge van dien de stad uitgezet. I)e pastoor had de absolutie geweigerd aan eene vrouw, na haar eenige onbetamelijke vragen te lubben gedaan, die zij niet wilde beantwoorden. De man deed zijn beklag hierover aan den magistraat, welke een bevel aan den pastoor zond. Deze, wiide hieraan niet voldoen, waarop hij de stad werd uitge zet. De bisschop van Limburg heeft hiertegen ge protesteerd, doch. het bestuur heeft hem geantwoord, dat hij zich met geene politie zaken te bemoeijen had. Londen, den 5 July. Uit Galvvay wordt gemeld, dat men aldaar veel 'bezorgdheid koesterde wegens het lot van een groot aantal visscherspinkendie jl. Vrij dag door eenen hevigen wind naar de zee waren ge dreven en waarvan men sedert niets had vernomen. Reeds zijn onderscheidene lijken in zee opgenomen ook heeft men vele ledige pinken ontmoet, hetwelk de bezorgdheid doet toenemen» Men berekentdat dien dag meer danfhonderd visscherspinken de kust verlaten hebben zijnde namelijk dit punt de plaats van bijeen komst van al de visschers der westkust van Ierland. Londen den 8 Juhj. Laatstleden Zaturdag is weder op een onzer spoorwegen een ongeluk gebeurd. Hetwas tusschen Manchester en Bolton. De weg heeft een dubbel spoor, maar noodwendig herstel had de ijzeren scheenen van het eene doen opnemen, zoo dat slechts het andere gebruikt werd; Op dit laatste hu zijn twee treinen tegen elkander ingereden. De ingenieur van den Manchester trein stuitte, zoo veel hij kon, de vaart en sprong toen van het rijtuig, de stoker volgde zijn voorbeelddoch zoo ongelukkig dat hij onder de wielen geraakte en vermorzeld werd. Overigens schijnt de botsing niemand gedood, ofschoon nog verschelden anderen zwaar bezeerd te hebben. JTvauferwfe. Parijs, dtn 7 Julij. In een der meest geachte Düirsclie dagbladen leest men aangaande dejezuïten het navolgende uit Rome, van 26 Junij: „Op het aanzoek van den heer Rossi om de thans in Frankrijk geves tigde Jesuiten^ van daar te verwijderen, is zoodanig ge antwoord, als men regt had te verwachten. De kar dinaal, secretaris van staat, verklaart daarbij, dat de Paus, als opperhoofd der kerk, geene bevelen van dien aard kan geven, of, niet zijnen raad, in dergelijke aan gelegenheden, tusschen beiden kan komen. Daartoe bepaalt zich het officiële antwoord; dóch wij vernemen, dat de generaal der Jesuiten, in dat opzigt gedreven door bijzondere beweegredenen, last zal geven, dat de collegien en noviciaten in Frankrijk zullen ophouden te bestaan, en dat de leden var. de orde der Jesuiten, voortaan, met niet meer dan ten getale van tweepersonen, {geheel tegen den regel) en alken als wereldlijke pries ters, hetzelfde huis zullen mogen bewonen. Behalve de ernstige vertoogen van den lieer Rossiheeft men ook eenen t igenhandigen brief van Koning Philipsbetreffen* de deze aangelegenheid, ontvangen, en op de dringende vermaning van den kardinaal Gizzilegaat van For li, de gemelde wending aan deze zaak gegeven. De slotsom van dit alles komt, voor zoo ver men daarover kan oordeel en, hier op neder, dat de Jesuiten zich vooreerst in Frankrijk niet ineer als zoodanig zul len vereenigen, of zich als zoodanig gedragen. Het bevei schijnt echter niet van den Stoel van Rome, maar van den generaal der Jesuiten zeiven te zullen uitgaan. Dat men echter geenszins tpt dit besluit is gekomen, dan nier goedvinden van den Paus, wordt niet in twijfel getrokken, en dat deze daarmede aan de partij der geestelijkheid hier te lande een wenk heeft willen geven, om zich als nog.met nteër omzigtigheid te gedragen, en de Burgerlijke overheid als 't ware niet uittedagen om de wet, zoo als die bestaat te doen gJden, wordt als zeer mogelijk geacht. De personen echter, welke tot de orde der Jezuiten be lt ooien, en in Frankrijk willen blijven, zullen kwalijk diaruit kunnen worden verwijderd, en wat de novicia- ten betreft, daartoe'kunnen de talrijke instellingen der Jzuiten, welke in Belgie bestaan en buiten het be- reik van het Fransche gezag liggen, gevoegelijk ook voor Fransche kweekelingen dienen. Het schijnt, dat onze regering thans niet de huizen van opsluiting eene soort van landelijke koloniën, alrlnns voor jonge gevangenen vereenigt. In den Cour. rier de V Eure leest nten het volgende artikel: „Se dert eenige maanden ziet men elk oogenblik eenen troep kinderen 'en jongeliedenwel gedaan en met blozende kakéndoor dé stad Gaillon trekken. In hunne rijen hcerscht een volstrekt stilzwijgen. Hun eenvoudig, maar zeer zindelijk gewaad bestaat uiteen b'aauwen pet, eene Hcssische kiel van dezelfde kleur, om de lendenen roet eeff zwartlederen gordel vastge houden en een pantalon van grijs linnenaan de voeten dragen zij klompeneen schoeisel dat in Pi- cardije veel in gebruik iS. Hunne lagchende en vrolijke troniën en het kenmerk van welvaren, dat over hun gthecle vooikomen verspreid is, in aanmer king nemende, zou men bezwaarlijk denken dat dit jeugdige gevangenen zijn, zoo men hen niet ver/eld zag door de wachters van het centrale opsiuitingshub gekleed in hun uniform. Men heeft namelijk be grepen, dat eene te strenge opsluiting noodlottig voor de jonge gevangenen zou kunnen zijn in eed tijdperk van hun leven, wanneer zij zuivere, frisscbe lucht en l'gchaams-beweging op het open veld ter bevordering van hunnen groei én verkrijging van krachten het dringendst behoeven. Om her. dus van deze weldaden binnen, de muren eener gevangenis niet verstoken te Jaren heeft men bij eenige centrale huizen koloniën van landbedrijf gevestigd. De jonge gevangenen wor den dagelijks naar buiten geleid, om zich met landelij- ken arbeid bezig te houdenen onder opzigt dec bestuurderen oefenen zij zich in alleswat hen toe bekwame landbouwers ntaken kan. Dus terwijl hunne gezondheid bij deze inrigting wint, worden zij tevens bewaard voorde aanraking dier verbasterde en ver laagde wezens, welke men somwijlen onder lieden van hunne jaren vindt, en van welke men hen in den boezem eener gewone gevangenis bezwaarlijk verwijderd zon kunnen houden." Sue heeft hierop invloed gehad.} De schadevergoeding voor den Heer Pritchard is voor goed vastgesteldde schatkist' heeft dezer dagen drie wissels betaaldwaarvan de een groot 5000 fr. en twee ieder van 10,000 fr.welke van de Kaap de Goede Hoop getrokken waren door den ge wezen zendeling op Oraheiti. Deze wijze van be-, taling was hertt door het Fransche ministerie aange boden. Deze wissels waren hem gedisconteerd gewor den door liet huis George Greg, aan de Kaapsrad, voor welks rekening zij te Parijs zijn ingekasseerd ge worden. Parijs den 8 Juhj. Men leest in den Courrier du Havre: De aankomst van Londen te Plijmottthvan het stoomschip the Great Britainzal een merkwaardig blad in de geschiedenis der zeevaart leveren. Het vol doende var. den stoom als beweegkrachtvan den schroef van Archimedes als voortstuwend werktuig en van roer, als middel tot het bestieren van groote lig- chamenhoe zwaar die ook mogen zijn, kan als eene voldongene zaak worden beschouwd. Nog nimmer had de scheepsbouw iets zoo kolossaals opgeleverd als de Great Britainen evenwel zijn deszelfs bewegingen zoo volkomen, zoo zacht als die van net ligste plaizier- vaartuigje, tusschen de rangen van welken hij op zijnen togt is doorgevaren. Deze ontzettende, klomp hout gehoorzaamt aan "zijn roer met zulk eene gemakkelijkheiddat men zeggen magdat zijn manoeuvreren even opmerkelijk is als zijne buitengewone lengte als zijne zes masten als zijne innoudsgrootteberekend zoo tot het ontvangen van eene geduchte Wapening als tevens tot eene ontzet tende lading. Voor dat de Gr eat Britain terreedevan Plymouth kwamdeed de Kapitein hem in zes mi nuten tijds eene volslagene wending volbrengenhij kwam met den voorsteven, juist waar even te voren de achtersteven was; bij deze trotsche manoeuvres een' cirkel beschrijvendewaarvan de middellijn niet veel langer dan de lengte van het schip zelfs is ge weest te weten twee honderd vier en zeventig voeten. De breedte is evenredig aan die lengte. Zijne tonnen- maat gaat die van ieder tot dus verre bestaand hebbend schip te boven, en zijn gang laat zich door geen an der overtreffen. Hij zou met veenig stukken van zwaar kaliber gewapend kunnen worden. Parijs den 9 Juhj. De zittingen der kamers zijn bijna gesloten en de gedeputeerden reizen af eri wat laten zij ons achter Een belastings-bedrag vart 1417 millioen, waarbij .nog wel 250 millioen te voegen is. In 1829 ging het budget 900 millioen niet te boven. Het bedrag van het tegenwoordige budget beloopt just zoo veel, dat de helft vm Fr ankrijks inwonersals daglooncrs daarvan zou kunnen leven. Men leest in onze dagbladen het verhaal eener schrikkelijke vervolging van een Arabischén stam door N°. 56. -VutW De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I' is f .1,75; Franco per Post f J\90. J t F Gewone Advertenh 'èn worden a 20 cis. de regel I geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten V van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. rr—rj v

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1