Donderdag 10 Julif. GOESSCHE COCRAI Tl» N°. 55. 1845. Jfvatsfc viifc. ave dezer Courant geschiedt Maandag dags avonds. De Prijs per Kwartaal Franco per Post f d,90. Gewone Ad,v er (entten worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboot te-Huwelijks- en Doodberigten I van J óregels a f d ,20behalve het Zegelregt. Pi IE WSTI JI)Ï SVGEN. Sui<r.c!i!jmS. Berlijn den 20 Junij. Wij geven hiernevens een overzigt van de het vorige jaar in de havens des Prtiisischen staats binnengekomen en uitgeloopen zee schepen. Het getal der eerste bedroeg 6318 (703 min der dan in 1843) met 486,324 last (936 minder dan in 1843); het getal der laatste bedroeg 6509 (471 minder dan 1843) met 507,257 iast (34,153 minuer dan in 1843.) Stuttgard den 26 Junij. Sedert eenige dagen heefteen proces, dat van 1840 af de aandacht vanhet publiek trok, eene nieuwe wending gekregen. Zekere koopmanin deze stad woonachtighad zich aan een' boom verhangen ten gevolge van den slechten Staat zijner zaken. Alvorens hiertoe over te gaan had hij een' vertrouwden vriend opgedragen hem af te snijden en daarna zoodanig te verminken dat hij her voorkomen had van gewelddadig vermooraen van al wat hij bij zich had beroofd te zijn. De over ledene had echter alvorens zijn leven bij de assnrran tie-maatschappii te Gotha verzekerd, voor eene som van 10,000 th.welke de maatschappij verpligt was aan zijne familie' nir te keeren die op deze wijze gered' werd. Dezer dagen is het bedrog aan den dag ge komen door een' brief, welke de zelfsmoordenaar aan fcijn' viiend vóór zijn' dood had doen toekomen en waarm dezen wordt voorgeschreven wat hij te doen heeftom te doen gelooven dat er een moord had plaats gehad. De maatschappij eischt nu dientenge volge de teruggave van de betaalde som. Parijs, den Julij. De Prcsse behelst een hoogst belangrijk berigt, namelijk de volkomen slaging der zending van den hr. Rossi bij den Paus, ten aanzien der Jezuiten. Volgens dat blad moet de Superior der Jezuiten in Frankrijk, aan alle tot dat gezelschap be- hoorende huizen den last hebben gezonden, om zich te ontbinden en hunne bezittingen te verkoopen. Het volgende zonderlinge geval is in het laatst van Junij bij Reims gebeurd. Iemand was bezig in de rivier (waarschijnlijk de Vesle), digt boven de wa terraderen eener fabrijk, met het werpnet te visschen. Weinige stappen van hem af speelde zijn zoontje in eene schuit. Plotseling valt het kind in den diepen en snel vlietenden stroom. De radelooze vader,, die niet zwemmen kan, ziet zijn kind naar het raderwerk drijven, dat deszelfs ligchaam bir.nen weinige, oogen- blikken verbrijzelen moest, zonder dat er tijd of mid delen schenen re zijn om het te redden; doch, als door Ingeving 'getroffen, grijpt hij zijn net en werpt het niet de kracht der wanhoop naar de pbats, waar zijn kind ttisschen dood en leven dobbert. De ronde schijf van het netwerk valt gelukkig over hetzelve heen, en hoezeer het door de eigenaardige werking van het net voor een,oogenblik zinkt, heeft de vader het genoegen den knaap levend en behouden naar boven te halen. Volgens de waarnemingen der srerrekundigen, moet er sedert eenigen tijd eene aanmerkelijke verplaat sing inden Melkweg opgemerkt zijn. Dit heeft wat te beduiden. Parijs, den 6 Julij. Zoo men verzekert, zou bij de uitloiing van schuldbrieven ten laste de stad Pa rijs, het lot van 50,000 fr. aan den Koning der Fran schen ren deele gevallen zijn. Aan de wetgevende Kamers, aan de Akadetnie van Wetenschappen cn aan de Ministers, is door een ingenieur bier te Parijs, den Heer P. A. Colinin al len ernst een plan ingezonden tot het over land en over zee aanleggen van een' ijzeren spoorweg van Pa rijs naar P,king; den weg eenmaal bruikbaar, zou men voor de heen- en ook voor de t'huisreis veertien da gen benoodigd hebben; de kosten zouden het bagatel ]c:j. van 372.325,000 franken beloopen. Dat het plan ingezonden is, is stellig, maar eene geheel andere vraag is her, of, hetzij de Kamers, hetzij d'e Akadetnie, hetzij de Ministers, het een onderzoek waardig zul len achten? De Mtssager bevestigt heden het door dzPresse gisteren medegedeelde berigt, betreffende het besluit, door den Paus genomen, met opzigt tot het bestaan der Jezuiten in Frankrijk. Wij laten hier de mededee* iing van den Messager zelfs volgen Het gouvernement heeft berigten uit Rome ont vangen. De onderhandelingen, waarmede het den heer Rossi had belast, hebben haar doel bereikt. De con gregatie zal ophouden in Frankrijk te bestaan. Zij zal zich verspreiden; hare huizen zullen worden gesloten, en de noviciaten ontbonden." Deze concessie van den paus schijnt alle bladen, van welke kleur ook, te hebben verrast; de ministeriële bladen schrijven al de eer daarvan toe aan het minis terie en-de bekwaamheid van den heer tie Rossidie der oppositie vvenschen zich met dien uitslag geluk, terwijl de legitimistischen als rer nedergeslagen zijn door dien slag, welke de paus hun toebrengt. De concessie, van den heiligen vader verkregen, is inderdaad zoo buitengewoon, volgens de stemming, waarin de gemoederen zich thans te Rome bevinden, dat men dien uitslag kwalijk kan begrijpen en dat men reeds het gerucht heeft verspreid van gedane conces» siën, regen de opheffing der jesuiten gestichten in Frank rijk. Reeds spreekt men van de staking van den cur sus der heeren Quinet en Michelct. Men beweert ook, dat andere concession gedaan zijn, ten aanzien der betrekkingen van de universiteit tot de geeste lijkheid. In het departement van de Rhóne is een ver- schrikkelijk geval gebeurd. Van Albe wordt het vol. gende geschreven: Zondag den Ssten, St. Medardus- dag, waren al de inwoners van Fapio in de parochie kerk verzameld, toen op eenmaal het dak van het ge bouw instortte en hen overstelpte; twee honderd men schep lagen onder den kap, en men moest verwachten dat allen, die niet verpletterd waren, weldra zouden stikken. Gelukkig hadden de pas'oor, de maire en een kerkelijk beambte, zich nier onder het ingestorte kerkgewelf bevonden. Oogenblikkelijk vlogen zij naar een bijgelegen werf, waar bijlen en ander breektuig voorhanden waren. Met deze braken zij van buiten een gat in het dak en verlosten op deze wijs allen, die nog te redden waren. Het juiste getal der slagt- offers, die ongelukkiglijk niet weinig in getal zijn, is nog niet bekend. Al de Belgische nadrukken van Fransche wer kenwaar Algiers ruimschoots van werd voorzien, zijn in beslag genomen. Te Marseille wandelde dezer dagen eene jonge dame op straat. Van drw jonge heeren, die zij ont moet en die onmiddellijk op haar toespringen, omknel, len twee haar als in vervoering in hunne omarmingen, en werpt de derde zien voor haar op zijne knieën, haren voeten met niet minder drift omhelzende. Ver schrikt, over deze, zoo zij meent, zoo onverwachte en onbesuisde liefdesverklaring op de openbare straat, gilt zij om hulp, maar weldra ontwaart ook zij, wat er gaande was een op straat liggend vlammend pa piertje, waaraan iemand een sigaartje bad aangestoken, had haai kleedje in brand gezet, en de drie gewaande minnaars waren tot hare redding toegeschoten. Brussel, den 7 Julj. In de maand Mei jl. heb- b<n de ijzeren wegen hier te lande ruim 67,000 fran ken meer, over eene gelijke uitgestrektheid opgebragt, dan in liet vorige jaar. Van 18371840 was de ge middelde ontvangst per mijl, beneden de 16 duizend franke», van 18401843 reeds 18 duizend; in 1Ö44 a0 duizend, en men mag-thans reeds rekenen op 22 duizend franken, zoodat er tot, dus verre eene traps gewijs, gedurige vermeerdering in de opbrengsten valt op ;e merken. Als iets opmerkelijks wordt gemeld, dat men te Antwerpen, sedert 1844 rot op den huidigen dag, 030 nieuwe huizen in de 5de wijk heeft gebouwd. Se dert de omwenteling van 1830 had men zulke bouw woede nog niet gpzicn. In de zes eerste maanden van 1844 kwamen te Antwerpen 576 schepen binnen, en in die van dit jaar 777. ilcbcrfaubetu 's Gravenhage, den 6 Julij. Gedeputeerde Sta ten van Zpiiiholland hebben burgemeesters en wethou ders of assessoren uitgenoodigd, om voor het vervolg als vervallen te beschouwen, alle bepalingen, in plaat selijke belasting- of politiereglementen aangetroffen wordende, volgens welke ouders voor hunne kinderen, of meesters voor hunne bedienden verantwoordelijk zijn voor de voldoening der boeten en kosten, aan de kinderen of bedienden opgelegd. Wegens overtredin gen, door kinderen, leerlingen of bedienden begaan, wordt niet tegen derzelver ouders of meesters gever baliseerd. 's Gravenhage den 7 Julij. De geheele vloot van 128 haringschepen voor Zuid en Noord-Holland heeft in 1844 in 197 reizen ruim 2800 lasten ha ring, zijnde 1670 lasten meer dan in-i 843 doch 130 minder dan in 1842, aangebragr. Maassluis, den 5 julij. De tweede haringjager is met 110tonnen aangekomen en heeft gunstige be rigten van de vloot en de vangst meegebragr. Middelburg den 9 Julj. Het gerucht bevestigt zich dat er een contract is gesloten, voor de bezorging van de gelden voor een spoorweg uit Zeeland door Noord-Braband en Limburg, en voor liet daarsrellen van een kanaal door Walcheren, Het maximum voor de geheele onderneming is op 30 millioen gulden ge steld» Met plan beeft eene nog meerdere uitbreiding" verkregen. Vlissingen, den 1 Julij. Uit Middelburg ver neemt men, dat Zaturdag 11. aldaar een 18 jarig meisje in verzekerde bewaring is gesteld, onder de beschuldi ging van haar vader en broeders te hebben willen ver giftigen, door vitriool en loodwit onder het avondeten (pap) te mengen. Goes den 8 JulijMen leest in het Verslag van de Gedeputeerde Siaten van Zeeland, dat de daarstel» ling van eene nieuwe en betere Arrondissements-gevar.- genis te Goesbij voortduring een der meest begeerde •tvenschen dier Sraten blijft. Goes, den 10 Julij. De thermometer heeft 11. maandag alhier 89 a 90 graden gsteekend in de scha duw op den middag. Te Ellewoutsdijk is deze week een kind van ongeveer 3 jaren in de waterkom van het dorp ver dronken. Hoewel het niet langer dan -J- uurs in het water kan geweest zijn, waren alle dadelijk aangewende pogingen om het leven weder te geven, vruchteloos. Bath, den 9 Julij. Gedurende de maand Junij 1845 zijn aan het kantoor van In- en Uitklaring. Expeditie en betaling alhier, de navolgende schepen Ingeklaard1 met potaarde, 9 -met boekweit, 1 met drukpersen, 16 met hout en houtwerk, 1 met houtskolen, 7 met kalk, 1 met kramerijen, 1 met krijt, 3 met marmer, 9 met meubelen, 1 met passagiers, 1 met peper, 6 met rogge, 1 met rijtuigen, 135 met steenkolen, 150 met hard- straat- zink en puinsteen, 48 met stukgoederen, 6 met zaad, 62 ledige schepen; te zamen 459 schepen, waarvan 349 onder Nederland- sche- en 110 onder Belgische vlag, alsmede.238 ledige visch- en mosselschepen en 22 stoombooten. Uitgeklaard: 1 met aardewerk, 19 met haard- en boonstroo-asch, i met bezems, 1 met boonen, 3 met cichorei wortelen, 1 met dakpannen, 10 met gersr, 9 met haver, 14 met hout en houtwerk, 6 met hooi, 6 met hoepels, 4 met kaas, 2 met koflij, 1 met meekrap, a met meubelen. 1 met molensteenen, 1 met passagiers, 1 met pijpaarde, 2 met riet, 29 met stukgoederen, 44 met tarwe, a met touwwerk, 1 met turf, 1 roet tuf steen, met vaatwerk, 10 met drooge visch, 6- u.ei

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1