I (ML Donderdag 3 aW N°. 53, r GCJESSGIf E De uitgave dezer (dourant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f dJ75; Franco per Post f J,90. mrwi EOfJKAMT, '-émSP) - s? Vt&Utetfcg vW Gew geplaatst, van J NI E WSTI JOIN GEN Rome den 15 JunijReeds sedert langen tijd ziet men jaarlijks in het late voorjaar een aantal werk lieden uit het noorden van Duitschland naar Rome overkomen, om daar werk te zoeken. Daar het juist op dien rijd te Rome letterlijk een saizoen genoemd kan worden omdat alsdan de bemiddelde Romeinen en de vreemdelingenuit hoofde der hittedie alsdan een aanvang neemtde stad verlatenzoo zien dié Duitsche werklieden zich daardoor niet zelden in de uiterste ongelegenheid gebragt, en blijft bedelen veeltijds hunne eeoige toevlugt, Dit jaar zijn die Duitschers buitengemeen talrijk overgekomen en heeft de nood, waarin -zij zich be- vindepveler hunner gedrongen tot eenten minste in Italië, zoo zonderling vergriip dat er zelfs bij onze wetten niet tegcr. voorzien is geworden. Een aantal kerken en geestelijke genootschappen in de Kerkelijke Staten, verleenen aan ieder die tot het Roomsch geloof overgaateene premie, die gesteld is op 10 Roomscbe scudi (nagenoeg 33) indien d<; bekeering tot het Protestantsch gèloof behoorde, op 20 en 30 scudizoo hij een Jood en op 50 scudi zijnde de hoogste premie zoo hij een Heiden was. Nu zijn verscheiden dier Duitsche werklieden otp zich geld te verschaffen op liet denkbeeld gekomen, om tot het Roomsch gelooi over te gaanen dat niet voor eenen keer, maar tor drie, vier malen toe door zich tot onderscheiden kerken en genootschappen van de stad Rome en van de omstreken te wenden. Niet allen van hen waren zelfs Protestanten maar velen hunner waren reeds Roomsch en die zich slechts voor Protestanten uitgaven om door hunne voorgewende bekeering de premie re verdienen. Een aantal van deze op'igters zijn gearresteerden zal teregt moeten staan voor eene kerkelijke vierschaar, onder de dubbele beschuldiging van opligting en van heiligschennis. - Een verminkte soldaat ie Napelsbad met aan dacht in de kerk van Jesu-Nin>vo, toen hij op eens in zijn gebed gestoord werd en een hand stelender wijze in den zak van zijnen rok voelde glijden. De oude soldaat stak, zonder de minste beweging te ma ken, onmiddellijk zijne hand achter de slip van zijnen rok, greep den arm van den gaauwdief, en kneep hem op eene verschrikkelijke wijze. Genade, genade," fluisterde hem de dief toe, „mijn goede heer, nimmer zal ik het weer doen." Wat hebt gij in mijnen zak gevonden?" vroeg hem zachtjes de soldaat, zonder zijn hoofd te verdraaijen, en even als of hij bleef voortgaan roet bidden. „Niets, niets, mijn waarde heer, volstrekt niets." „Welnu, steekt er iets in." Maar excellenza ik heb ge ene enkele bajocca. „Steek er iets in, of ik draai uwc-n arm om." De gaauwdief zich op deze wijze gevangen ziende, en de pijn niet langer kunnende we- derstaan, stak in den zak van dezen verschrikkelijke!? invalide eeltige stukjes geld, vervolgens eenen bril, toen, want de soldaat kneep door, fluisterende nog meer, eenen zijden zakdoek, welken hij even te voren van eenen Engelschman had gestolen, enz. Hnrttejevlfttibt Zurich, den 11' Junij. Voierens het dagblad van Soluthurn, moft de bevrijding 'van Steiger aan zijne staatkundige vrienden de som van io;ooo Zw. fritu ren gekost hebben. Anderen spi eken van 25,000 fran ken. Anderen zeggen niets en spreken van oogluiking. HJnitscïtlaub. Berlijn, den 25 Junij. Het in Rusland, sedert vele jaren, voor de Duitsche lezers verboden geweest zijnde werk: Uren aan de Godsdienst gewijd, door II. Zschokke, wordt nu niet verlof der regering in het Russisch overgezet en vindt zoo veel aftr.k, d t van de eerste daarvan uitgekomene 6 deel en, bereids 10,000 Exempl. in 2 oplagen zijn uitverkocht. Eene 3de oplage is ter pers, en men is bezig aan de vertaling van het 7de en 8ste deel. Den 16 had in het dorp Wöbbeiinin Mee- klenburg-Schwerin, bi.) de begraafplaats van Th. Kbrner de vroeger .aangekondigde bijeenkomst- plaats van voor malige leden van hetLutzowsche vrijcorps. De naaste aanleiding tot het feest gaf de omstandigheid, dat het zwaard van den bij Liguy gevallenen Lutzowschen jager, Gottlieb Schnellehetwelk sedert 1816 aan den Körnerseik hingdoch reeds voor langen tijd ontvreemd was géwordennadat er eene belangrijke som voor de aanwijzing van dezen diefstal gesteld was, gedurende eenen nacht was terug gebragt. Dit zwaard zou door de vroegere krijgsmakkers van den vereeuwigden plegtiglijk, op zijne vorige plaats worden opgehangen. Den ai dezer hebben alhier ernstige ongeregeld heden plaats gehad. De eigenaar van een' openbaren tuin, bij de Brandenburgerpoortde heer Krolly gaf een feest: een nacht in China. Het gemeen wilde ook van de partij zijn verbrak de houten schutting, wierp met steenen en afgebroken planken en hief een vervaai- l'ijk geschreeuw aan, Tien gendarmen;waren evenmin in- staat den woesten lmop tegen te houden, als de woorden van den heer Kroll. Nu rukte een bataljon (600 man") van het garde-regement aan. De president van policie, de heer Puttkammerverzocht de menigte uiteen te gaan, om ongelukken voor te komen. Daar zulks zonder gevolg bleef, drong men het volk met gevelde bajonetten terug. Die zich verzetteden, wer den gevat of met den kolf teruggedreven. Een 3otal personen is gearresteerd. De Prinsen van Pruissen en van Wu' t nibttrg bevonden zich ook op bet .feest, en zijn er gebleven. De troepen- zijn des morgens ten 5 ure eerst vertrokken. Den i4den Junij is dc bliksem vijfmalen achter elkander in het Boheemsche marktvlek Welèschin ge slagen zoodat gelijktijdig het boven- en beneden gedeelte dier plaats in brand stond; 45 woonhuizen en 27 schuren zijn in de asch gelegd en een esjarig meisje als ook een knaapje van 6 jaren, hebben in de vlammen hunnen dood gevonden. 0ugdrmb. Londen, den 28 Junij. Men schrijft uit Dublin, van 24 dezer; Men kan zich geen denkbeeld vormen van de opgewondenheid, welke thans heersebt in eenige districten van het Noorden, waar de katholijken tegen over de protestamen staan. De moord op den beer Bootheen der magistraten van het graafschap Cavan, gepleegd, heeft de verbittering der protestanten ttn top gedreven. Het woord represaille is in aller mond, en de burgeroorlog schijnt'te zullen uitbarsten. De ka- thoÜjke pastoor van Crossdoney, "het dorp waar de heer Booth is vermoord, heeft zijne pastorie moeten veria ten en zich op eenige uren afstand in eene kazerne van poli tie-beam bten verborgen. Zijn leven was be dreigd. De protestanten den moordenaar niet kunnende ontdekken, wilden op den pastoor de misdaad wreken, waarvoor zij de gehede gemeente veranwoordelijk stel den. Drieduizend personen, meestal gewapend, volg den de lijkplegtigheid van den heer Booth. Te Londen is eene nieuwe uitvinding tot het blusscheii van brand bekend geworden. Men schiet denbrand uit. Een mengsel van kolen, salpeter en gips, ontsteekt zich ligt en ontwikkelt daarbij eene groote menigte gaz. Dewijl vuur hierin, niet brandt, zoo besraat de nieuwe inrigting daarin, dat men het vuur, hetgeen gébluscht moet worden, met den rook v,an dit nieuwe mengsel omhult. Het mengsel wordt in eenen bijzonderen toestel van ijzer ontstoken, en de mok, die zich ontwikkelt, door eene slang, als water, naai de brandende plaats geleid. Men heeft er te Londen reeds vele proeven mede genomen, die verrassend ge lukkige resultaten moeten gegeven hebben. Londen, den 29 Junij. Het g 'nicht liep beden te Dublin, dat de protestanten'Van het graafschap Ca- van, eene katholieke kerk hebben verbrand en vernield, om den moord van den lieer Booth den orangistisclïeii magistraat, te wreken. Dit gerucht is nog niet be vestigd, doch de berigten van dat gedeelte van Ierland blijven steeds onrustwekkend. Er gaat geen nacht voor bij, dat de Molly Maguires geen geweld plegen. Op onderscheideneplaatsen is de autoriteit niet bij mag-, te om hunne buitensporigheden tegen te gaan of te onderdrukken. Parijs, den 27 Junij. De kapel van Sr. Ferdinand, op de plaats gesticht waar de Hertog van Orléans het leven verloren heeft, is thans voltooid. Zij is in een' eenvoudigenedelen stijl gebouwd. Op de graftombe van den, in zoo jeugdigen leeftijd zoo jam merlijk omgekomen, hertog ligt zijne beeldtenis, in slapenden toestand voorgesteldzijn hoofd rust in de handen van een' éngelen deze engel is het laatste voortbrengsel van het genie zijner insgelijks in jeug digen ouderdom overledene zuster, de Prinses Maria. Wekelijks, alle Woensdagen, bezoekt 'sPrinsen we duwede Hertogin van Orléansdeze kapel om er te bidden. De kapel is gebouwd gedeeltelijk op het terrein waar de woning van den winkelier stondbij wien de Prins gestorven isgedeeltelijk 00 dat der goederen van eeu' rijken markies. Daar deze geen gelden voor dat terrein wilde aannemenheeft de Koningin hem eene kostbare pendule, ter waarde van 12,000 fr., ten geschenke gezonden. Inde kapel zelve staan twee penduleswaarvan de eene steeds het uur van bet ongeluk, het ander dat van den dood des Prinsen aanwijst. -— De civiele lijst laat eene prachtige fauteuil ver vaardig' 11, om aan de koningin Victoria ten geschenke té geven. Dc voornaamste tooneelcn der geschiede nis van Engeland zullen in beeldhouwwerk op deu- zeiven wordeu voorgesteld. Deze stoel moet 100,000 fr. kosten. Antwerpen, den 29 Junij. De eerste haring is, uit-dc Belgische schepen, alhier binnengebragt met de sloep Voltigcur. Er is een nieuw werktuig uitgevonden, de pro» pulseur g'-noemdbekwaam om stoomwagens en trek» nen langs steile hellingen naar boven op te werken, met zooveel gemak als bewoog het zich op eene hori zontale baan. De locomotief kan daarbij .niet uit het spoor raken. Dit werktuig kan ook bij stoombooten aangewend worden en brengt eene besparing van brand stof te weeg. Men is die uitvinding aan de heeren Teissier en Trial verschuldigd. iftcbjcvlimtoeii. Delft den 16 Junij. Aangenaam is steeds de vermelding van roenschlievende en moedige daden derhalve is het ons een genoegen, het volgende te melden. De heer Plègeeen der acrobaten van het gezelschap van den heer Lehmandie zich bij gele genheid van de kermis alhier bevindteen meisje bij de nieuwe brug in de vaart ziende vallen en daar met het water worstelenwierp zich, om haar leven te behouden, geheel gekleed in hetzelve en had het geluk haar te redden. Zonder te letten op zijne klee deren die geheel bedorven warenals ook een kost baar gouden horologiewaarin het water was inge drongen was de edele, redder enkel vreugde over het wèl slaven van zijne pogingen, en dacht hij alleen aan het genoegen, dat hij smaken zou', wanneer hij de door hem geredde aan hare betrekkingen zou we dergeven. Wij vernemen, dat dit reeds de zevenentwintigste persoon isaan welken de beer Plège 'alzoo het leven redt, en dat hij reeds door een' Vorst voor soortge lijke daden is beloond. Men leest in den StoompostSedert de uit vinding van bet kompas en den octant, heeft er wel geene plaats gehadzoo belangrijk voor de zeevaart, als de nu onlangs door den beer dr. Erpenbech uit gedachte zechodoaietev of zeewegmeter.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1