m si. GOESSCHE COÜRANT. Donderdag 2G Junij. 1SIEU W8TÏJDINGEN De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal j is f Franco per Post f d ,90. J Gewone Advertent i'én worden a 20 cis. de regèï\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Boodberigten I van d 6 regels a f d,20. behalve het Zegelregt. i Berlijn, den 18 Jumj. Te Bonn is dezer dagen de uiterste wilsbeschikking van Dr. Schlegel geopend. Hij heeft al zijne handschriften aan den vermaarden Hoogleeraar in de Oudheidkunde, Wekker, vermaakt, met verzoek om die uit te geven. Zijn inktkoker, kunstig uit massief zilver vervaardigd, die weleer aan Mevr. cle Staël toebehoorde, welke beroemde vrouw ze aan Schlegel ten geschenke gaf, heeft hij aan den Koning van Pruissen vermaakt. Frankfort den 22 Junij. Dat het zoogenaamde Lynchregt Chet eigenmagtig uitoefenen van regtspraak en regtsvolvoering door den gemeenen hoop) nier alleen in Noord-Amerika waaraan het zoo dikwijls verweten wordt, te huis behoort, bewijst een berigthetwelk men uit Hongarije ontvangen heeft. Onlangs werd in dat koningrijk, te Kövago-Eörs, een dorp in het Szala- der-comitaathet volgende afschuwelijke feit gepleegd. Twee personen een man en eene vrouwbegingen door inbraak in zeker huiseen diefstal van eetwaren, spek, vleesch, vet, enz, Na eenige weken werden zij ontdekt, door de inwoners, die grootendeels uit zoogenaamde Cortes (Boeren edellieden) bestonden gevat en ook door dezen ter dood veroordeeld. Men ivagt de schuldigen buiten het dorp; hier werd voor hunne oogen een graf gedolvenen zij toen, op de pijnlijkste wijzemet stokken doodgeslagen. Daarna haalde men eenen geneeskundige, die onderzoeken moest of zij zich ook dood veinsden. Toen hij hen nood verklaard had, werden zij in het graf geworpen, het welk* men met eenen steenhoop bezwaarde. De Rege ring doet thans onderzoek naar de zaak maar er zijn voorbeeldendat zulke handelingen ongestraft geble ven zijn. Londen, den si Junij. Zeker heer Ir lam, in Bootle, bij Liverpool, bezit eene witte Camelia, waar voor hem reeds, twee jaren geleden eene som van £50 guinjes geboden werd. Dezelve staat thans, ge durende twaalf jaren in het oranjerie-gebouw, is vijf tien voeten hoog, heeft drie;en-zestig voet in omvang en de stam is zeven duim dik in doorsnede. In Febru arij jl. bloeiden aan dezelve niet minder dan 4000 bloe men en in den loop van het vorige jaar in het ge heel 7000, Jfmifevj>ïu Parijs, den 22 Junij. De burggraaf de Chateau- biiand is den 17 dezer van Venetie te Marseille terug gekomen. Hij heeft een bezoek bij den hertog van Bordeaux afgelegd. Deze grijsaard is den 18 dezer 78 jaren oud geworden, een ouderdom, die Napoleon, Walter Scott en Cuvier ook zouden gehad hebben, indien zij in het leven waren gebleven. Deze vier beroemde personen zijn allen in 1769 geboren; de lieer de Chateaubriand geniet nog de bestef gezondheid, Volgens de daarvan gemaakte registers, leven te genwoordig 28,000 Engelschen in Parijs en 73,55° jn andere plaatsen van Frankrijk. Stelt men nu, dat ieder Engelschman 5 francs dagelijks verteert, zoo komen door de Engelschen jaarlijks 124,228,750 fvs. in omloop. Een hollander alhier woonachtig, heeft op de tentconsTlling van bloemen en gewassen de eerste gouden medaille behaald. Parijs, den 23 Jumj. Onder de verschillende on aangenaamheden waaraan reizigers zich blootgesteld kunnen zienis diewaarvan wij het verhaal hier doen volgenvoorzeker wel eene dergenenvoor welke men zich het minst zou kunnen wachten. De diligence van Marseille naar Toulon vervolgde een dezer nachten rustig haren weg, toen een der in de kabriolet geplaatste passagiers, eene vrouwenstem, binnen in het rijtuig erbarmelijk hoorde gillen. De l passagier deed stilhouden, op dat men onderzoeken zou wat er gaande niogt wezen. Men ondervraagt de gillende en bekomt ten antwoord, dat zij op onder scheiden deelen van haar ligchaam als met een penne- mes gestoken wordt. Weldra begint ook een ander passagier, een beer, evenzeer te gillen en uit hij dezelfde klagren, het is of eene vlijm hem door de kuiten gaat. Deze heer, minder schroomvallig in her doen van een openbaar onderzoek, dan zijn lieftallig buurtje, stroopt zich den pijp van den pantalon op en ontdekt zes groore bloed zuigers, die hem dapper zijn bloed aftappen. Nu be greep men, dat ook de dame gelijke kwelling onder vond, en aar. het eerste huis, hetwelk men ontmoette, werd zij afgezet, om haar van hare lastige tafelschui mers te ontdoen; tusschei? de vijftien en twintig had den zich, de een hier, de ander daar, bij haar genesteld. Het niet raadzaam oordeelende de reis voort re-zetten, keerde zij terug naar Marseile, waar zij een bekwaam geneesheer liet roepen, en deze, de zaak homoopatisch behandelende, deed haar, 0 11 alle nadeelige gevolgen van den schrik te voorkomen, dadelijk een zestigtal nieuwe bloedzuigers zetten. Maar van waar toch waren nu de bloedzuigers in de diligence gekomen Uit eene groote flesch waarin zij als rustige passagiers, de reis moesten medemaken, doch waaruit zij gekropen waren. België- Gend den 14 Jumj. Wegens eene poging van zelfsmoord hebben wij bet- volgénde vernomen Drie jonge meisjes, die' men zegt "drie dienst meiden te wezen en die alle drie in eenen gezegenden staat verkeerenhadden voorgenomen zich om het le ven te brengenen de geweldige hitte had haar doen kiezen zich te verdrinken. De plaats om zich te ver smoren werd gekozen, en deze was de Lieve aan het Rabot. Het rendez-vous was op 8 ure des avonds vastgestelden elke meid was fiks op haar post. Na zich wederzijdsch vaarwel gezegd te hebben sprengen zij op de kaaien elkander vastgrijpende wierpen zij zich in het wajer. Dit voorval had welhaast volk uitgelokt, en eenige personen haastten zich om de drenkelingen te redden. Na vele moeite is het gelukt de drie dochters nog aan wal te brengen, en haar de noodige zorgen toe fe dienen om haar in het leven te houden. üijcbcvlAU&jett. 's Gravenhage, den 23 Jumj. De heer van Gohstcin heeft bij de beraadslaging over de wet op de middelen nagegaande berekening, in de jongste rede des ministers, dat ieder ingezeten per hoofd slechts 17 zou moeten betalen; en gezegd dat men niet alleen de landsbelastingen in aanmerking nemen moer, maar ook die van plaatselijken en provincialen aard, de grond belasting, enz.waardoor de som per hoofd op 33-t zou komen. Spreker "meent, dat de verdeehng dei' 'belastingen echter niet gelijk is, dat de accijnsen te veel op de midden- of mindere standen diukken. Hij schrijft daaraan velerlei klagten toe en weidt uit over de toenemende armoede, die niet te wederspreken is door uiterlijken schijn van welvaart. Hij verlangt dus niet alleen geene hoogere opdrijving, maar betere ver deeling der lasten. De heer van Dam van Isselt houdt vol, dat de be lastingen niet te drukkend, maar slecht verdeeld zijn. Hij meent, dat liet behoud van de zoogenaamde graan wet in het belang van de landbouwende provinciën wordt gevorderd. Van Vlissingen schrijft men, van den 21, dat, onder het beleid van den lieer J. de Grooff, schecps- r,ceder en voorzitter van de kamer van koophandel aldaar, eene vereeniging van inwoners dier stad is te zamen- gesteld, tot oprigting eenef zeevisscherfj van die ha ver., en daartoe reeds een vaartuig geheel uitgerust zich thans ter zoutevischvangst in zee bevindt en eerst daags aldaar zal aankomen. Texel, den 19 Jumj. Voor eenige dagen is al hier binnengeloopfen het koopvaardijschip Staatsraad Baud, kapitein J. P. Seepe, aan» boord van welken bodem het volgend ongeval heeft plaats gehad. Den Ssten February van Passarorang vertrokken, bevond zich her vaartuig dén agsten April zeilende in de Straat Sunda, toen eensklaps de 3de stuurman door eene vol- slagene verlamming overvallen werd. Reeds den vol genden dag trof den nden stuurman hetzelfde ongeluk, en vervolgens den scheepsdoctor en den hofmeester. Men herinnerde zich dat de ongelukkige!! te zameri "op Passaroeang liet middagmaal gebruikt hadden, en vermoede'dat hunne ramp een gevolg van koperver giftiging zijn zou. De 2de stuurman is, gedurende de reis, overleden; de- drie overigen bevinden zich in den beklagenswaardigste!!' toestand, daar zij, bij het volstrekte onvermogen om hunne ledematen te ge bruiken, door hevige pijnen gefolterd worden. Wie zich 't gebruik van pbosforieke zwavel stokjes tot eene behoefte gemaakt heeft, zegt een Fransch blad, onthoude zich van onmatig gebruik van sterken drank. De hr. A., aannemer te Barentin, te veel gedronken hebbende, rolde tegen eenen muur; bij had in zijn zhk pbosforieke zwavelstokjes, die door den schok of stoot vuur vatten en zijne kleéren in brand staken; de vlam deelde zich ook aan zijne zij den das mede, zoodat hij op vele plaatsen, ook aan den keel, brandwonden bekwam, waar aan hijna verschrikkelijke pijnen, is overleden. Middelburg, den 25 Jumj. Naar men verneemt is door Z. M. den Koning aan de eigenaren der schor ren voor den jacoba Polder, in Noord-Beveland, ver gunning verleend tot indijking. Door het Afdeeüngs Bestuur der 9de Sectie van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, in de Provincie Zeeland, goedgevonden zijnde om voor den bestbevonden Ploeger eens premie, bestaande in een zilveren Zakhornlogie, en voor de Bóeren-Dienstmeid, welke geduiende het laatste tiental jaren het langst door trouwe en eerlijke dienst in eene dienst is ver bleven, eene tweede premie, bestaande in eene zilve ren Snuifdoos, uit te loven, zoo worden al de genen, welke naar die premien verlangen te dingen, verzocht, zich daartoe bij de Heeren Commissarissen aan te ge ven, als belast zijnde met het toezien op het gewoon dagelijks Ploegwerk der mededingers, en met herbon den van aanteekening van de aangiften der Dienstmei den, welke zich ten einde voorschreven zullen aanmelden. A LLERLEh Het is opmerkenswaardig en wordt, zoo door de geschiedenis als dagelijksche oudervinding gestaafd dat nimmer eenige verbeteringen in Nederlandhoe nuttig ookzijn daargesteldzonder aan belangrijke oppositienzoo .van de gekrenkte eigenbelangen als van de afkeer jegens nieuwighedenen de algemeene geest van daartegen bezwaren te moeten opperen aanleiding te gevenja men mag gewisselijk voor algemeenen regel aannemen datnaarmate deze 011- dernemingen des te nuttiger waren ook de oppositie zich des te sterker daartegen verhief. Van deze bewering kan inde eerste plaats getuigen de invoering der straatwegen hier te lande; het was in den jare 1772, dat de Heeren van der Goes en Bourcourt uit *s Hageconcessie vroegen tot het aanleggen van den eersten grootett straatweg hier te lande, die van 'sGravenhage naar Haarlem (1) op voorwaarde daarop 6 gabellen re mogen plaatsen. Hoe nuttig deze zaak ook wezen mogt, verhief zich echter een ieder daartegen men wijdde breed uit over de ongerijmdheid, van eenen straatweg re willen aanleggen daarwaar zulk een heerlijke zandweg bestondde ^eigenaars der buitenplaatsen beweerden, de een dat (1) De eerste proeve werd genomen door den be roemden Christiaan Huijgens, welke dien vansllage naar Scheve vingen halt aangelegd,

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1