ïïcl$ie* N". 50. Maandag S3 GOES S CHE WM§&Ê&r COURAN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f' J,90. Ge wone Mdvertenti'èn worden a 20 ets, geplaatst. Geboorte- Huwelijks- en D van J 6 regels a f J,20, behalve het Zeg NIEUWSTIJDINGEN. Jtefic. Rome den \<z Junfi'. Terwijl de Paus bijna in alle staten van Europa door zijne kerkelijke beambten in- vloed uitoefentis het bestuur in zijne eigene staten zeer gebrekkig. Men klaagt zeer over de personen, die met het beheer der zaken belast zijn, over gebrek aan welvaart en godsdienstigheid. Hamburg, den 13 Junij* De heer Scott van Lon den wiens plan tot het weder opbouwen der Nieolai- kerk bekroond werdis thans ook tot bouwmeester benoemd, onder de. uitdrukkelijke voorwaarde echter,, dat hij op elke tien arbeiders niet meer dan éénen En- gelschman mag aannemen en dat de kosten niet boven 1,400,000 mark zullen mogen gaan. De kerk op zich zelve zal waarschijnlijk in vijf, maar de toren wel eerst in 9 of 10 jaren voltooid zijn. Heden heeft de te Frankfort gevestigde Duitsch- Katholijke gemeente hare eerste p'egtige godsdienstoe feninggehouden, in de daartoe afgestane kerk der Her vormden onder cie leiding van den leeraar Kerblcr. (gfrigclattb. Londen den \6 Junij. Men spreekt dikwijls van de zaagvisch en van de kracht waarmede hij een schip kan treffen. Er is zeker nog nooit zulk een voorval gebeurdals wij opgegeven vinden in een dagblad der Saiidwiché-eilanien {the FriendIn de lente van 184a was namelijk een Noord-Amerikaansche wal visch- vaarder, genoemd William Vennvan de Sand wiel is- eilanden vertrokken en na eers,t eenige dagen in zee ge neest te zijn, vertoonde zich reeds een lek in het schip,. Het schip ging, om te herstellen, naar de Societeits, eilanden. Bij lier onderzoeken vónd men in de kiel des schips de zaag van zu'k een' vischdie tien en een halve voet in het schip ingedrongen was. liet stuk van de zaag bieef in het schip en was door 1 duim koper, 3 duim belegsel, 4 duim eikenhout, 2i duim sCheepshout éi 1 duim kromhout heenge drongen. Jfratifcvwft» Parijs, den 16 Ju nip. De dagbladen en zelfs vele personen, gewoon zich met de politiek te bemoHjen (gelijk daartoe heden srof oplevert de afstand van Don Carlosliet tractaat wegens den slavenhandel' en deont- trooning eener Koningin m de gewesten van den stil len oceaan,) spreken alleen over spoorwegen fabrikan ten, arb iders, opvoeding der geestelijkheid enz: Men zegt, dat alles alzoo eene rigting tot het materialismus krijgt. Wij zien dit er niet in; genoemde onder werpen zijn toch gedeeltelijk van anderen aarden wel degelijk van politiek belang. Men weet reeds, uit onderscheidene berigten, dat het voorjaar ook in de zuidelijke streken van Europa buitengemeen koud geweest is. Hiervan verneemt men weder een zeer treurig blijk uit het hart van Spanje, welks middendeelen, we! is waar, gelijk men weet, zeer hoog liggen en dat zelfs tor in de zuidelijkste pro vinciën door koude bergketens doorsneden is. Van Burgos wordt geschreven, dat viit boerinnetjes, van 18 tot zo jaren oud, alle in "het bij Burgos gelegene dorp Pfado Luenzo dienstbaar, den ioden Mei des morgens, vroeg naar hare geboorteplaats Vizcaïnos ver. trokken zijnde, om er het Pinksterfeest te .vieren, al daar niet aankwamen. Toen men nazoek deed, vond men haar op een' bijweg tussehen Pineda en Vizcaïnos in een' kring op den grond liggen. Men wilde haar opluffen, maar vond dat zij alle dood waren, bezwe ken door de geweldige koude. Antwerpen, den 17 Junij, Het volgende pro gramma vindt men in onze dagbladen. De stijl en spelling leveren, in vergelijking met het Nederduitsch, nog al eenig verschil op „De Koninglylte Maetschappy totaenmoedïgingder schoone kunsten te Antwerpen, komt de drey volgende onderwerpen voor de pryskampen van het jaer 1846 voor te stellen „Beeldhouwkunde. Cain door Gods stem getroffen, beeld van ten minste een meter. De prys is een eerepenning en eene begiftiging van 600 franks. Klassieke Bouwkunde. - Voornaamste statie Voor tenen yzeren weg bij eene grootc koopstad. Be halve het algemeene pian van al de gebouwen, zullen de mededingers ook een byzonder plan van de voor* naemste moeten inleveren. De prys is eeneerepenning en eene begiftiging van 500 frs. Een accessitbr- sta end e in eene begiftiging van 250 frs.zal kunnen toegewezen worden. Bouwkunde (in den styl der Renaissancetyd~ stip van Medicis, Valeis Paviljoen voor dtn Graef van Vlaetideren. De mededingers moeten een alge meen en een byzonder planen eenen voorgevel inle veren. De prys is een eerepenningen eene begiftiging van 500 frs. Üc&crÏAttfceu. 's Gravenhage den 18 Junij. De Minister van buitenlandsche zaken heeft over het gebeurde te Tu rin gesp oken, hoewel Z. Exc. het wenschelijk ge acht had, dat deze zaak hier niet ware behandeld. Daarbij komt toch het hoogste belang, de godsdienst, in aanmerking. Moeijclijk is het, om in dit land, waar de verschillende gezindheden volkomen gelijk ge steld zijn, en in deze vergadering, waarin leden van onderscheidene gezindheden zitting "nebben, van deze zaak te spreken, zonder iemands overtuiging te kwet sen. Nogtans zal hij nachten, zoo veel mogelijk, aan den geuiten vvensch tot het bekomen van inlich ting, te voldoen. Een Nederlander dan, slechts kort te voren Neder landse!! gezant aan het hof van Sardinië, die daar steeds met de grootste achting was behandeld, die daar alle onderscheiding had genoten, verloor op het on verwachtst zijn kind, dat hem vrijwillig verlaten had, 0111 tot de roomsen katholieke kerk over te gaan. Een Nederlander werd alzoo in zijne teederste belan gen gekrenkt. Dit was voldoende om deze zaak met de grootste belangstelling te-onderzoeken en te behan delen; hetgeen onmiddellijk van de zode van het Ne derlandscii gezantschap te Turin en .1.11 den kant van het Ncderlandsch kabinet met den grootsten ijver ge schiedde. Uit liet gehouden onderzoek is het geble ken, dat deze handeling het werk is eener magt, die in Sardinië zijne bijzond re regren, zijn eigen gezag en wetgeving heeften die aan de regering van dat land ge ene verantwoording schuldig is. liet is de tuagt der roomsch-katholieke geestelijkheid aldaar. Men lette wel op, dat de roomsch-katholieke kerk aldaar is de kerk van den staat met uitsluiting van alle andere gods diensten. Uit geen der ingekomen mededeelingen is het gebleken, dat eenig burgerlijk persoon betrokken geweest is in de ontvlugting van het kind; dat de geestelijke magt hier alleen schijnt gewerkt te hebben, snoet men ook opmaken uit eenen brief van den aarts bisschop, waarin de redenen worden blootgelegd, die haar tot deze wijze van handelen geleid hebben. Alie middelen, om het kind te bekomen, of om de geeste lijke magt, zoomogelijk, ter verantwoording te roepen, leden schjpbreuk. De Sardinische regering verklaarde onbewimpeld, dat zij onvermogend was, hier tussehen beiden te treden. Men zij indachtig, dat de waarbof gen voor vreemdelingen in zoodanige rijken gelijk staan met die hem zijn toegekend, zelfs tegenover de inge zetenen van het rijk, en dat zijn pligt hem voorschrijft, geen andersdenkende, ooit af re wijzen, of die tot zoo* danigen gewigrigen stap is overgegaan, ooit uit re le veren. De aarts bisschop vervulde alzoo 'zijn pligt. Het overgegane kind liad de wijk naar een heilig toe* vlugtspord genomen. Geene were'cüijke magt mom: den drempel van du heiligdom betreden. Groot is voorwaar net onderscheid tussehen dé staatsregeling van daar en van hie maar wij hebben dezelve niet te beoordeélen. Dit is zeker, dat de kerkelijke wet ten door de regering van dat land zonder eenige be perking goedgekeurd zijn en zij vérpffgt is dezelve te eerbiedigen. De Sardinische regering heeft dus op alle vertoogen de onmogelijkheid en hare onbevoegd heid te kennen gegeven, on. zich deze zaak verder aan te trekken. En elke andere poging, om op de geestelijke magt ré werken, zou geheel nutteloos ge weest zijn. De heer Schooneveld gaat na wat er nopens de dochter van den gezant in Sardinië gebeurd is, eil meent dat de regering zich ten deze met groote laatiw» heid heeft gedragen. Hij vergelijkt daarmede het ge beurde met Pritchardwaarvoor Engeland tot een oodog met Frankrijk zou 'zijn overgegaan, indien her laatste niet had toegegeven. De heer Kniphorst meentdat de reden van den eersten spreker van heden uitgaat van het begrip, dat er in Sardinië kinderroof is gepleegd, en dan zou het volkenregr opgaan. Maar het was geen kinderroof. Onzes inziens doet de opmerking van den Heer Kniphorst niet af en is onjuist, en blijft die van den Heer Schooneveld geheel geldende. Amsterdam den 19 Junij. Op den 18 dezer werd de gewone jiaihjksche vergadering van den raad der Nederlandsche Handelmaatschappij, hier ter stede geopend, met eene aanspraak van den heer president; naar jaarlijksch gebruik, een overzigt behelzende van den gang der werkzaamheden, zaken en betrekkingen dier belangrijke nationale invigtifig vveiker bestaan en werking op nieuw, en 111 toenemende mate zelfs, ge- bkken is, voor de belangen onzer volksaangelegeniie- d 11 van. handel, scheepsvaart en nijverheid hoogst nut tig en gevvigtig te zijn. Haar aandeel in de verliezen, w.lken den handelin InJië door wanbetalingen en bank breuken leed, was niet gering, doch zij werd daardoor miec onvoorbereid getroffen. Zij zet den lijnwaadhan- del, onder aanvankelijk verbeterde omstandigheden, voort en is aan de belangen der inlandsche fabriekma tige nijverheid, door hare uitzendingen, grootelijks be vorderlijk. Die uitzendingen, van welken het katoen- fabrijkaat het voornaamste artikel uitmaakte, bedroe gen in 1844, met inbegrip van specie en goederen ten dienste van het Indische bestuur, ruim 9,600,000. De door haar, in dat jaar, aangevoerde producten bleven voor zoo veel koffij en suiker betreftiets be neden den aanvoer van 1843, doch overtroffen dezen, met opzigr tot specerijenJava thee en Banka tin. liet totaal der door haar, gedurende al den tijd van haar bestaan tor op ultimo December 11., aangevoerde koffij, bedraagt 9 880 542 balenen 18,171 vaten; dat der suiker 1,941,565 kauassers of kvanjangs61,886 kisten, 1,834 L'n 42,592 zakken of balen en dat der indigo 67,722 kisten. Zij bezigde tot haren aanvoer in 1844, 178 sche» penwelk getal dat van elk der vorige jarenalleen 1841 uitgezonderd, overtreft. De hoeveelheden der in 1844 verkochte producten gaan, voor zoo veel de koffij en indigo betreftdiein 1843 te gelde gemaakt, aanmerkelijk tebóven, en zoo is liet ook met de gezamenlijke opbrengst van al Iiec verkochte welke ruim drie en eest kalf millioen gul den meerder is geweest, dan in 1843. Voor nage noeg vijf en veertig millioenen gulden werd door haag in 1844 aan Oost-Indische producten, op de Neder landsche markten te gelde gemaakt, en in de vijf eerstet maanden van 1845 reeds voor circa vijf en twintig mildoen gulden. Zij betaalde in 1844 aan scheeps- vrachten 11,361,083.22; welk cijfer deze betaling nim mer in eenig jaar te voren bereikte en aan assurantie- premien 741,206,11 V Deze aan de aanspraak des presidents ontleende daadzakenkunnen mede ten bewijze verstrekken dat deze zoo echt nationale inrigting zich noch immer, met kracht, 111 den haar aangewezen werkkring beweegt

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1