Zullende respectivelLjk de zittingen ten tien uren een aanvang nemen, en eerst, de spoed vereischende Bur- gerlijke en Handelszakenen daarna die betreffende 9s Rijks Belastingen en Strafzaken worden behandeld en na de vacantie de gewone zittingen weder worden in acht genomen. En zal een afschrift dezes aan den Heer Officier bij deze Regtbank worden ter hand gesteldten einde hier aan de noodige publiciteit te geven. Gedaan in eene Algemeene Vergadering van de Ar- rondissements-Regtbank voornoemd, den vijfden Junij acht tien-honderd-vijfen veertig. (get.') F. N. van der BILT In kennisse van mij Griffier, (get.) F. H. SAAIJMANS VADER. Oczicj, hj mij Officier v Kopij Conform tan dezelve Reglimkp U>ALEN getA. J. van DEINSE, Sub. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien brengen bij deze ter kennis van een ieder die bet aangaat Dat het Kohier van den Personelen Omslagtot be strijding der kosten van de Verlichting Nachtwacht Brandspuiten enz.voor deze Gemeente over liet loopende j.aar, berekend op tien percent van de huur waarde der Gebouwde Eigendommen naar de uitkomsten van liet Kadaster binnen dezelve, door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard den 5 dezer maandaan den Ontvanger der Stedelijke Belastingen alhier, den Heer J. van IIENTERGEM de FOUW, ter invordering toege zonden is. Wordende mitsdien ieder belastingschuldige vermaand, om zijnen aanslag deswegens, op de bij her reglement bepaalde tijden, ten kantore van gemelden Ontvanger rc voldoen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in dezer Stads courant. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 14 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven üe Sra^s-Secretaris, L. de FOUW, Jz. SCHOUWING DER WEGEN. Bcfccti&mafmtjg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van bet Reglement op het Beheer en Onderhoud, en de Policie dér Buurt wegen en Voetpaden in deze Provincie dato den 6 July 183S in deze Gemeente voor zoo veel de Buurt wegen aangaat, ingevoerd bij Publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op Donderdag den 10 Ju lij 1845, Schouw houden, over alle'de Buurtwegen in deze Gemeente; sn worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belang hebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zor gen dat de voorschreven wegen in behoorlijken staat en geëffend zijndat alle Laagten Slagsporen Gaten en Putten behoorlijk aangevuld en de kanten der we gen van Distels, Brandnetels en verdere ruigten, ge zuiverd zijnmitsgaders de Waterleidingen, Sprinken, Slooten en Gruppen langs de Wegen., volkomen zijn schoongemaaktAlles op de boeten en straffen bij het meergedacht reglement, op de overtredingen ge- statueerd. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, den 14 Junij 1845, om door aanplak- lting tergewone plaatsen en insertie in de Stads courant, ter kennis der belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. ALLERLEI. Om voor te komen dat de britven niet kunnen geopend worden(waarvan Sue onder andere mel ding maaktals, helaas kunnende geschieden.) zonder 'zulks te ontdekken. Met damp of heet water kan men een ouwel doen loslaten; niet een heet ijzer of wijngeest lamp kan rnen de zegellak openen na er vooraf een afdruk van genomen te hebben in gips. Door het vereenigen echter van beide sluitmiddelen kan men liet onmogelijk maken, dat een' brief anders dan met geweld kan geo pend worden. Hiertoe behoeft men de brief slechts eerst met een ouweltje goed te sluitennadat men een klein gaatje van l/s duim middellijn, juist boven de ouwel, door het dekkende papier heeft gesneden en vóór de ouwel neder te drukken op deze plaats zoo Veel lak te druppelen dat zij er geheel, of zelfs meer dan volkomen, mede bedekt wordt, waarna men met het gewone cachet verzegelt. Een op deze wijze verzegelden brief kan noch met hitte noch met vocht geopend worden, en ook is drooge damp niet heet genoeg om het zegellak te doen smelten. Men zou ook op de volgende 'wijze nog meer kun nen beletten, dat een' brief geopend konde worden: zoodra men verzegeld heeft, bestrijke men de lak nut terpentijn vernis die met een weinig lijnolie is aan gelengd. xDeze lak blijft dan kleverig, waardoor er geen gips afdruk van genomen kan worden. Een ander middel bestaat daarin om het cachet, na hetzelve beademd te hebben, in brons poeijer te stippen, en vervolgens het verheven gedeelte met de duim schoon af te vegen zoodar het metaalpoeijer slechts in de ingesnedene plaatsen hechten blijft, waarna men het dadelijk op het heete lak afdrukt. Hierdoor is de brief verzegeld met een lak en stempel waarvan tfe verheven deelen gebronsd zijn. Indien men van zoo- danig zegel een afdruk in gips wi/de nemen, dan zou natuurlijk de brons worden afgerukt en bij het smelten van het lak de brons door de massa loopen zoodat bet naderhand onmogelijk is om een afdruk met bron zen verheven deelendie in alle opzigte zuiver is voort te brengen. Her volgende middel \s insgelijks zeer doelmatig men slaat een gat van ongeveer t/4 duim middellijn door eene gewone ouwel en verzegeld, den brief op de gewone wijze met dezelve doch vóór dat men hem echter sluitbrengt men een droppel canadische balsem in de holte of her gat van de ouwel en drukt de ouwel dan vast. Hierna legt men de brief een paar uren op eene warme plaats waarna dien noch door vochr, noch door hitte geopend kan worden. liet eenvoudigst en daarbij zekerste middel zou wel daarin Bestaan om het brief couvert aan den rand romdom met eene oplossing van caout-chouk (gom elastiek) in caja-poeti, olie, in de breedte van eene smalle strook aaneen te kleven. Zoodra dit verhard is, hetwelk in een half uur geschiedt, dan is het onmogelijk om het paket te openenzonder dat men de blijken van het gepleegde geweld gewaar kan wor den. Zoodanigen brief kan men bovendien nog op de gewone wijze sluiten. Onder de tot dusverre bekende sympatbetische ink tendie, dadelijk na het schrijven, onzigtbaar schrift leveren, hetwelk eerst door het aanwenden van warmte of door een andere scheikundige behandeling, lees baar wordt, speelt de l'odine tegenwoordig eene voor name rol. De briefwisseling met Jellalabadin de Engelsche Oosf, werd op deze wijze gevoerd. De eerste brief was in de schacht van eene pen besloten. Toen men de pen open sneed vond men een opge void papiertje, op hetwelk alleen het woord Iodine" geschreven was. Men lag dus het blad in eene zwak ke oplossing van deze zelfstandigheid waarop oogen- blikkelijk een belangrijk berigt van den heer Start leesbaar werd. l)ir schrif.t was met lijvig rijstwater .geschreven en kwam toen violetkleurig te voorschijn. Men kan daartoe insgelijks gebruik maken van ge wone verscheverdunde stijfsel maar men moet zorg dragen geen papier te bezigerf hetwelk met eene lijm van plantaardige zelfstandigheden gelijmd is daar in zoodanig geval het geheele blad violet kleurig wor den zou. Zeker bekwaam uurwerkmaker, Warner, die in bet polytechnische 'instituut zijne voortbrengselen ten toon stelt, heeft een zoo klein model van een stoomwerk uiig gemaakt, dat hetzelve op een vierpenny stuk kan staan, en er dan rondom dit muntstuk van de grootte eens vijfstuivers stuknog ruimte overblijft. Dit is het fraaiste dwergwerktuig hetwelk immer gezien is daar ieder deel volmaakt naar de maat gemaakt isen alles tezamen, behalve het voerradonder een vinger hoed verborgen kan worden. Ni.et alleen is het uit wendig volkomenmaar ook inwendig is alles met juistheid vervaardigd, daar het in de pbats van met stoom met zamengeperste lucht in beweging gebragt wordt, waarbij men in den aanvang het wérken, en als ware het, het zwoegen duidelijk en met innig ge noegen kan waarnemen. Eenige maanden lang heeft de vervaardiger er aar. gewerkt, en wanneer men in aanmerking neemt hoe klein de kleppen zuigers, rap pen, schroeven, buizen en andere deelen vandirhlli- putsche werktuig en hoe juist alles vervaardigd mo t zijnom regelmatig te werkendan moet men inder daad de bekwaamheid van den man bewonderen. Deze zelfde werkmanwiens bekwaamheid men overigens niet betwisten kan, schijnt eene bijzondere zucht tor iiec vervaardigen van kleine zaken te hebben, daar men bij hem schaartjes vindt waarvan er eenige honderden in her ons gaan, n:et mesjes naar evenredigheid, en een aantal andere speelwerkjes. Met regt zou men kunnen zeggen, dat de heer Warner voor de toovernimién. arbeidt, en waarlijk wel geregtigd is het wapen vati Oberon boven zijne werkplaats te stellen. In eene sigarenfabriek te Danrzig, hebben onlangs de arbeiders den eigenaar, op deszelfs verjaardag, eene sigaar van 9 voeten lengte en 7 ponden gewigt ten geschenke gegeven. Het zijn verscheidene kunstige sigaren bij elkander gevoegdóéne met twee spitsen, eene andere met éóne spits en zes einden eindelijk een hert in levensgrootteonder eene door zes zuilen gedragen kroon alles van sigaren. CüöucvfcnHcu* Ondertrouwd VISSER en 13 Junij 1845. Algemeene Kennisgeving. 'Tegen i°. Augustus 1845 zal de betrek king van ZIEKEN MOEDER in het GASTHUIS dezer Stadkomen te vaceren. Ongehuwde Vrou wen, beneden den ouderdom van 50 jarenwelke ge negen zijn als zoodanig op te tredenworden ver zocht zich voor den 15 Julij eerstkomende, aante- melden bij Mejufvrouw V/IN DALENvoorzitten de Regentesse van dat Gesticht. Blijkens behoorlijk beteekende Regterlijke dagvaardigingis de Advocaat, Notaris en Suppliant Kantonregter Mr. A. E. VAN DISHOECKqq. den Heer P. J. SPAANRidder der Militaire Wil- iems-Orde', niettegenstaande 1 volgens arr. 25 der wet op liet Personeel, de dato 29 Maart 1833, Staats- blad No. 4), hij, P. J. SPAANzijne woonplaats zelve, te Hdnktnsz'and gedeclareerd heeft opposant ter zake van den door laatstgenoemden verschuldigde Personele Gemeente-Omslag over 1844. Zeker Stembevoegde bij de Hervormde Gemeente tHeinkenszanübeeftffaarenregen aan Heeren Kerk voogden en Notabelen aldaar bii adres te kennen ge gevendat, niettegenstaande art. 21 en 22 van het Reglement op de Administratie der Kerkelijke Fond. sen bij de Hervormde Gemeenten, in de Provincie Zeeland.over 1843 en 1844, niet, of slechts ge brekkig is nageleefd gewordenhij stembevoegde ech ter volkomen berustende is in zijnen Aanslag van den Hoofdelijken Omslag ten behoeve der Kerk over 1845, mits dat in gedachten Omslag alsnog zal begrepen wor den den Heer P. J. SPAANwaartoe deze op grond van het 2de gedeelte van art. 30 van het ge melde Reglementüiezints verpligt is. Welke beslissing nu op deze twee tegen elkander strijdende luvesrien te nemen? Zal de Kantonregter Zijn Edel Achtbare mede Regter, MiV A. E. VAN DISIIOECKqq. den opposant P. J. SPAAN tot voldoening der Burgerlijke Gemeente-Belasting con- demneren Dit is eene onaangename taak. Zal de Kantonregter deswegens eene vrijspraak en, als Presi dent-Kerkvoogd voor de Kerkelijke belasting eenen aanslag ten laste van den Heer SPAAN ondernemen? Dit is niet te verwachten. Zal de Kantonregter en President-Kerkvoogd in beide gevallen eene vrijspraak ten behoeve van meergemeiden Heer SPAAN uiten en door de laatste daad alle de Kerkelijke Belasting schuldigen even eens van hunnen Aanslag over 1845 ontslaan Dit kan in het geheel nier. Ziedaar de zaak, die op Vrijdag den 20 Junij 1845. door Mr. A. E. VAN DISHOECK voor het Kan- tongeregt te Ilcinkenszandten deele zal bestreden wor den en waarvan men den uitslag ten voor-of nadeele zoo van de Burgerlijke als Hervormde Kerkelijke Ge meente aldaarmet gespannen belangstelling te gemoet ziet. MiddelburgJ. SNOEP. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon,

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2