Maandag 16 COURANT. Londen, den 9 Julij. De heer Staine, natuur' kundige, die voorden koninklijken tuin van Kew, bij Londen, reist, heeft een cactus monster, in de gedaante van een tulband, uit Vera Cruz overgezonden. Hij noemt deze plant Viznagawelke naam zij in Mexico draagt. Dezelve is 1 mètre, 45 milimètres hoog; heeft 90 centimètres in diameter, en weegt 350 kilogr. Parijs, den 19 Junij-. Eene daad, welke de ban delingen van de anders zoo betreurenswaardige gods dienstige onverdraagzaamheid, een weinig vergoedt, heeft onlangs met den advocaat Crémiei/xpresident van het Israëlitisch cpnsistoriuni, plaats gehad. De gemeente Frontignan had vroeger van den heer van dat dorp een zilveren avondmaalsbeker ten geschenke ontvangen. Na den .dood van den gever eischte des- zelfs zoon den beker terug, en werd deze zijne eisch door de regthank gebillijkt. De gemeente wendde zich hierop tot den heer Crimuuxom deze zaak in boo- ger beroep te brengen. Deze liet zijne cliënten we. -ten dat dit hooger beroep stellig 500 fr. zoude kosten, en dat er daarenboven weinig kans bestond, om het zelve te winnen. Het antwoord, hetwelk hij ontving, was eenvoudigde 500 fr. waren door de leden dei- gemeente bijêeng'-bragt, en werden den advocaat toe gezonden. Het proces begon, en eindigde volgens iiet geleverd advies. De advocaat Crémieux berigtte zulks aan zijne cliënten, maar hij zond tevens aan den Maire een zilveren in het vuur vergulden beker, met litt verzoek, dit wel te wiilen aannemen. 4 maanden verliepen zonder eenige tijding. Eindelijk ontving de heer Crémieux een verslag der beraadslagingen van den raad der gemeente, waarbij bepaald werd, dat het portret van den Israëlitische» schenker in de kerk der gemeente zal worden opgehangen." Parijs, den 12 Junij, Te St. Malo is dezer da» gen een walvisch, onder het vervolgen, zoo men meent, van eene school harders 'mulctsin de kreek geraakt, welke de beide steden van een scheidt. Het bij springtij snel afloopende water heeft dit geweldig zeegedrogt op het drooge gelaten. In zijne pogingen om weder vlot te geraken heeft het eenen trap van het hoofd verbrijzeld. Thans betwisten visschers en tolbedien den elkander dien ongewonen buit. Men zegt dat het dier niet minder dan 24 Ned. ellen lang is, en toen het, nog in zee zijnde, voor het eerst door visschers gezien werd, door hen gehouden is geworden voor het onderstboven liggend hol van den kotter Harriet die onlangs op de klippen der Ciiauseij-eilanden ver gaan was. Brussel, den 12 junij. De in de plaats van den Heer Mceus aangestelden lieer Anspach is een prote stant en thans de eenige belijder dier godsdienstige gezindheid in de Kanier der Gedeputeerden. Cortgeen, den 14 Junij. De staartster, welke volgens de Engelsche berigten aldaar gezien isis ook alhier reeds in den avond van den 9 dezer, tusschen 10en 12 ure, in het noorden,ongeveer 20°. bovenden horizont, waargenomen. pro justitia. De REGTBANK voor het Arrondissement Goes*' Provincie Zeeland, JV°. 48. GOE88CHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f <1,75; Franco /per Post f <1,90. A f Gewone Adverlenti'èn worden a 20 ets. de regel f geplaatst. Geboorte-.Huwelijks- en Doodherigten \van d 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt. NIEUWSTIJDINGEN. (Ëtigclanb. In Mexico heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De buskruidfabriek van Zacatecas, welke 40,000 pond buskruid bevatte, is met een verschrik kelijk geweld in de lucht gevlogen. De directeur en 30 werklieden zijn daarbij om het leven gekomen. Allengskens schijnt, met het gebruik der stoom kracht op zee, die aan de vaartuigen het middel geeft om bunnen afstand nog beter te kiezen, dan soms on der zeil wel mogelijk is, het gebruik van overmatig zwaar geschut te herleven. Te Liverpool zijn dezer dagen proeven genomen, met een aldaar voor de Ame- rikaansche stoomboot van oorlog Princeton vervaardigd monster-kanon, dat, met eene lading van 25 pond bus kruid, een kogel van 219 ponden voortdrijft. De slag der uitbarsting, zegt men, was verschrikkelijk, en de naar den zeekant gerigte kogel bereikte, gedurig op spattende, naar men berekent, den afstand van 3 (Eng.) mijlen. De werklieden aan het kanaal van de Maine naar de Aisne, hebben meer dan 40,000 Ned. ponden beenderen van paarden, koeijen, schapen, varkens en honden ontdekt, bij elkander in het bed van de rivier Vesle; ook gebakken vazen, werktuigen voor offeran den, twee kleine lepels en eer. koperen schaa1-, eenige uit beenen gedraaide voorwerpen en Romeinsche pen niiigen van Hadriauus, Antoninus, Marcus Aureiius, Sep timlus Severus en Julia Domna, en alzoo van de tweede tot de derde eeuw. De abt Vul aluit Toulon, heeft eene belang rijke uitvinding gedaan, welke voor bet mensebdom heilzame, doch voor dc wijnkoopers of liever'de wijn- makers nadeclige gevolgen zal hebben. Hij heeft na melijk eene machine uitgevonden, waardoor men alle vervalschingen van den wijn kan ontdekken. Hij noemt deze machine een alcoomètreomdat men tevens de alcohol van wijnen, bieren, cidres, brandewijn en ar) dere sterke dranken kan waarnemen. Daar de wijnen tegenwoordig zoo zeer vervalscht worden, en wel ten koste van de gezondheid van den ruensch, is deze uitvinding van het grootste belang. Al de timmermans arbeid in geheel het departe ment van de Seine staat sedert Zaturdag avmd stil, daar de werklieden, hooger loon vorderende, denzel- ven. gestaakt hebben. Er wordt tusschen hen en de bazen onderhandeld, en liet bewind waakt dat inmid dels de rust nier gestoord worden, hetgeen te ligter liet geval kon zijn, daarliet stilstaan van het tirnmer- manswerk ook nog zoo vele andere ambachten belem mert. Het getal der timmerlieden in het departement wordt op 20,000 begroot, en daar zij door elkander 5 francs daags winnen, kost hun hunne werkeloosheid eiken dag 100,coo francs. Sua in voce travail retributionet chomagel) Men leest inden Courier du Haut-RhinIn de gemeente van Rüstcnhart (kanton Ehsislieim) is, in den nacht van den 2 op den 3 dezer, een verschrik kelijke moord gepleegd. Eene welgezetene oude vrouw, de wed. Haby83 jaren oud, -woonde met eene van hare nichten in een haar toebehöorend huis. Maapdag, tegen middernacht, sloop een manspersoon in hare woning, nadat hij, met een ploegijzer, een gat in den muur van het benedenhuis had gemaakt, en begaf zich naar de slaapkamer van de oude vrouw, die door het gedruisch gewekt werd en dadelijk opstond; maar de moordenaar bragt haar met zijn ploegijzer verscheidene slagen op liet hoofd toe, tot dat zij eindelijk neder- storte. Op her gillen van bet ongelukkige slagtoffer was-echter de richt, die ineen belendend vertrek sliep, wakker geworden; zij stond ijlings op, en vloog naai de slaapkamer der oude vrouw sterk en moedig, wierp zij zicii op den moordenaar, greep hem bij den strot en omrukte hem zijn moordmig. Er omstond eene verschrikkelijke worsteling, waarin het meisje den boos nicht eene diépe beet in den hand toebragt. Maar dezen gelukte het, het ijzer weder meester te worden, en hij sloeg het arme meisje daarmede in deri nek, zoodat zij roerloos op den grond stortte. Zij is er geweest! riep de ellendeling heengaande. Maar net meisje had slechts geveinsd dood te zijn; zij staat we der op en loopt naar de straat om hulp te roepen; de moordenaar keert terug; zij vliegt naar hover., springt uit een venster, en schreeuwt uit al hare magthelp moordOp dit geschreeuw ziet zij den booswicht langs het veld de vlugt nemen. Toen de schout en de boeren aankwamen, was de schuldige reeds te ver om hem te achterhalen. Den volgenden morgen be gaf zich de vrederegter Weinzernvan Eusisheim. naar hef tooneel des moords. Op het oogenhlik dat hij in het huis trad, werd hij door het gezicht van het lijk der weduwe en van het gewonde meisje zoo danig ontsteld, dat hij in zwijm viel, en kort daarop door eene hevige beroerte getroffen werd. Men ver zekert ons, dat deze achtbare magistraals persoon op dit oogenhlik reeds overleden is. De procureur des Koningsis omstreeks den middag aangekomen. Er is terstond een proces verbaal opge maakt, waarin als dader van het feit wordt genoemd zekere IJabyneef van het slagtoffer en vader van een talrijk gezinhij is door de nicht der oude vrouw herkend, en men heeft het ploegijzer en eene broek bij hem gevonden, welke beide met bloed bevlekt wa* ren. De genotmde Haby bad Rustenhart verlaten in, den nacht, waarin de misdaad is gepleegd. De vol- - gende morgen had hij zich zoo men zegt, naar den notaris van Eusisheim begeven, vvien hij den dood zijner tante bekend maalue, en aan vvien hij vroeg of zekere pachtbrief, door haar onderteekend, niet konde worden {vernietigd. Na vele nasporingen, heeft men hem bij 2ijnen broeder ontdekt, uit wiens woning hij naar de gevangenis van Ensi'sheim is gevoerd. 3»e!gt£. Eeue maatschappij, onder de firma van Augusts Des fosses c?t Comp.heeft aan onze Regering de con cessie van eenen spoorweg gevraagd, bestemd om Antwerpen met Diisseidorf, door Kempenland, te ver» binden. J%cbcvlAttbttt. 's Graveniiage den 15 Juni/. Bij besluit van den 10 Junij jl,n°. 63, heeft Zijne Majesteit tot lid der commissie van onderwijs en school-opziener in het eerste schooldistrict der provincie Drenthe benoemd, den Heer Dr. II. J. Nassaurector der Latijnsche school te Assen, in plaats van den Heer G. Bent hem Reddingiitsoverleden. Deze benoeming zal wel de goedkeuring van alle weidenkenden wegdragen. De afkeuring der overdragt van den Rijn-spoor weg is algemeen; men ziet daarin den val van den heer Schimmelpenniukofschoon men tevens overtuigd is, dat zijne vervanging weder een stap achteruit zal zijn. {Kamp. Cour.j II. Gerritsenoud 52 jaren, geboren te Groes. beek, laatst woonachtig te Hussel ter vaarten in de gevangenis alhier gedetineerd, als verdacht van valsche 25cenrs stukken re hebben vervaardigd en uitgegeven, heft zich lieden nacht in de cel, waarin hij alleen op gesloten wasniet de koorden der hangmat verwurgd. Toen dit heden morgen ontdekt werd was het lijk t.eds koud en f t if. JScsLiven ew Qbministvfttieti. Gehoord hei requisitoir vai? het Openbaar Ministerie bij gemelde Regtbankbetrekkelijk het bepalen de* Vacantie van den eersten Julij tot en met den laatsten Augustus dezes jaars, ingesloten. Gezien de Art, 17 en 18 der wet op de zamenstel- ling der Regteriijke Magt mitsgaders de Art. n en volgende van het Koninklijk besluit van 14 Septem ber 1838. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zooals geregeld worden bij dezen, hare zit tingen, gedurende den bovengenoemde» tijd der vacantie, en te bepalen, dat dezelve zullen plaats hebben: gedurende de maand julij Op Zat ut dag den twaalfden Julij* -Maandag veertienden n Zaturdag zes-en~twinligstcn Maandag M acht-en- twintigsten gedurende de maand augustus. 'i Op Zaturdag den negenden Augustus Maandag elfden Zaturdag dri e- en-lwi n tigs ten Maandag vijjcn-twintigstm a

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1