GOESSCIIE DEN LEZER BIL! N°. 45. Donderdag Junij. COURANT. 1845; NIEUWSTIJDINGEN* iscstuv*» tn Clhministr a t iett De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dj 5; Franco per Post f d,90. (Gewone A geplaatst.. G van d 6 rt Gewone Advertentièn 'worden a 20 cis. de d. Geboorte-, Huwelijks- en Doodbcr regels d f d .20, behalve het Zegeh Dewijl op aanstaanden Zaturdag ele aangekondigde gelegenheid voor de arbeidende klasse ter voorziening in toekomstigen nood door middel der zoo heilzame inrigting eener Spaarkaszal geopend wordenzoo moedigen wij alle belanghebbenden in hun voordeel aan om daarvan zoo mogelijk dadelijk gebruik te maken. Doet men het niet van den beginne af, dan komt men er misschien later niet toeomdat men dan zal zeggen: «het is de moeite niet meer waard.» Bestaan er bij sommigen bedenkingen of bezwaren dat dezen dan bij bestuurderen, die zich zoo veel moeite geven inlichtingen vpagen en een ieder zal vooraf wel van het nut der inrigting overtuigd worden. Want het voordeeldat men zich op deze wijze bezorgt behoeft men niet bij de uitkomst in anderen te zien, om het voor zeker te houden. Zijn er die zeggen, nooit over te houdenen er dus daarom geen deel aan te kunnen nemen dan vragen wij dezenwaarom zij nooit overhouden? Zou dat niet zijn, omdat zij alles verterenook voor een klein gedeelte aan het onnoodige? Dat onnoodige ontzegge men zich en dat klein gedeelte zal de spaarpenning zijn, waarvoormen zich later het noodige kan verschaffen dat men anders ontberen zou. 'De beide gevallen staan dus niet gelijk. Het voordeel is aan de zijde der besparingen qlsmen zich hieraan eenmaal gewentdan is het geen bezwaar meer. Men zal met dit doel werkende, aangenather en vlijtiger werkenen met behoeven te zeggen wat baat mij -al mijn zwoegen in den zomerdaar ik toch 's winters gebrek lijde. Maar als men eens eene slechte week heeft waarin men door ziekte of het weder verhinderd wordt te werken en loon te verdienen? Welnu dan sta die week stil of men zoeke in een drukke week van de meerdere verdiensten dit in te halen of men krijgt hiertoe wel eens iets buitengewoons. Onze Vader in den hemel die het dagelijksch brood geeftzegent de vlijtige werkzaamheid van den eerlijken en goede menschen werken onder zijn bestuur hiertoe mede. Sialic. Rome, den ia Mei. Voor eenïge dagen werd de bisschop van Bommel uit Luik, in eene audiëntie, welke opzettelijk voor hem op het Vaticaan was in- gerigtdoor den paus ontvangenvan wien hijna lange raadpleging, tevens afscheid nam. Dezen morgen vertrok hij weder naar Luik. Wèl-onderrigte personen verzekerendat de onderhandelingenwelke door den beer van Bommel met de geestelijke curie gevoerd zijn, voorde wijze en den vorm der vrijheid in het openbaar onderwijs in België, Frankrijk en elders zeer belang rijke pogingen hebben voorbereid. AA. Z.) (Reeds vele weken geleden beeft men ons op deze reis van den Luikschen bisschop opmerkzaam gemaakt, wier.s invloed, gelijk men weet, met die van den heer Roothaan bij de Nederlandsche geestelijkheid alver mogend is. Men wildat die reis niet vreemd was aan het voorstel tot grondwets-herziening, en dat aan zijnen raad en dien van anderen, de zonderlinge hou ding der katholieke provinciën en van bare vertegen- woordigers is toe te schrijven, welke kerk-belangen bo ven die van den staat schijnen te stellen.) Arnhemsche Courant.') N. B. fin hoe verre er voor dit vermoeden of dit berigt stellig grond iszal nader moeten blijken.) Frankfort, den 30 Mei. Volgens den te Leip- ,zig verschenen officiëlen Staats-Almanak, bestond de gehcele bevolking van het Koningrijk Saksen, na de laatste telling, uit 1,757,800 personen, waarvan 855,620 tot het mannelijk en 902,180 tot het vrouwelijk ge slacht. Hiervan behooren 1,724,342'tot de Evange lisch Lutliersche kerk; Hervormden zijn er 2074; Katholijken 30,375, tot de GrieksChe kerk 127, en lsraëiiten 88<t. De toeneming dar bevolking bedraagt, naar eene ondervinding van onderscheidene jaren, één ten honderd jaarlijks. Men schrijft uit Napels, van den 16, dat den 12 de uit tien stoombooten bestaande kleine vloot, met den Koning en de Prinsen van Aquila en Trapani aan boord, onder zeil is gegaan. Denzelfden dag had, zoo als gewoonlijk, het feest der Lieve Vrouw deW Arco plaats, hetwelk (aldus schrijft men) zoo le» vendig aan de Romeinsche bacchanalien herrinnert, en voor den vreemdelingzoo aanlokkelijk is, om - dat hij bi| deze gelegenheid een' blik in de bedri'j- ven van dit zuidelijk volk werpen, en zich een denk» beeld vormen kan van de hoogte der zedelijke en godsdienstige vorming, waarop het staat." Eindelijk zijn te Berlijn de bepalingenover welke weken lang geraadpleegd is openbaar gemaakt, welke den regtstoestand der zoogenaamde Diiiierh Katholijkë afgescheidenen zullen regelen. Het ministe- ricele rescript bepaalt, dat aan de Katholijk afgeschei denen de gekozen naam van Duitsch-Katholijk of Apos tolisch- Katholijk moet geweigerd en hunne vereen,iging niet als eene gemeente beschouwd kan worden. Daar hunne voorgangers gr volgelijk niet sis geestelijken aan gemerkt kunnen worden zoo hebben hunne ambts- akten geene regtskracht, en moeten deze dus, voor zoo verre daarvan civiel-regterlijke gevolgen afhankelijk- zijn, zoo als het doopentrouwen, enz., dooreenen Evaugelischen geestelijke herhaald worden. Het gebruik van kerken der door den staat erkende genootschappen, is evenmin vergund als het gebruik van staats- of van zoodanige gebouwenwelke onmiddelijk onder het beheer der regering staan. Slechts van zoogenaamde bedehuizen mogen zij zich tot hunne bijeenkomsten bedienen. Overigens wordt aan de afgescheidenen wier verwachtingen hierdoor zeer zijn te leur gesteld, volledige vrijheid van geweten toegestaan. Londen, den 31 Mei. Men heeft weder eene proef gekregen van de vermeerdering, welke de verla ging van briefporten thans oplevert. In 1844 heeft de opbrengst daarvan beloopen 1,705,067 pond sr. alzoo ruim 84.000 pond st. meer dan in 1843. De tegenwoordige vermeerdering in één jaar is aanzienlijker dan sedert 1815, slechts twee jaren, 1825 en 1836, uitgezonderd. Van 1840 (het eerste jaar van de pose) tot 1844, heeft de zuivere vermeerdering 50 per cent bedragen. Parijs den 1 Junij. De groote Toonerldichter Alexander Dumas is dezer dagen door zijn eigen hond zeer zwaar gebeten. Hij heeft wondkoortsendie hem bedlegerig houden. ilc&crlaw&ew. Amsterdam den 29 Mei. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterkendrankheeft reeds op 69 verschillende plaatsen van ons vaderland afdeelingen, en telt ongeveer 2000 leden. Men heeft bijna ongelooflijke resultaten verkregen, en de wei vaart van vele huisgezinnen hierdoor bevorderd. Haarlem, den 4 Junij. Gisteren namiddagtus« schen 4 en 5 ureheeft alhier een vreesselijk voorval plaats gehad. Jonkh. Mr. D. A. IV. van Tets van Goudriaanpresidenr der arrondissements-regtbank al hier op de stads .bolwerkenwaar hijzoo het schijnt eene wandeling gedaan had opgewacht door zeker hier gezeten burgerman, die met een boosaardig opzet te gen hem zwanger ging, is door dezen gevolgd rot digt hij zijne woning in de Jansstraat. Hier heeft de boos» w:cht onverwacht en snel op elkander twee schoten uit eene dubbele pistool op hem gelost, een van welkeil den president in den schouder getroffen heeft, doch gelukkig, zoo men verneemt, niet doodelijk. Terstond na het uitvoeren der daad heeft de moordenaar zich met eene tweede pistool door het hoofd geschoten. De Heer van Tets heeft nog de Lacht gehad om zijne woning te bereiken, waar onverwijld de gepaste heel kundige middelen zijn aangewend; men verneemt, dat de kogel gevonden is. Zoo men verzekert had dc da der tegen den Heer van Tets een wrok gezer, omdat hij, anderhalf jaar geleden, door de regtbank tot ceix confinement voor eénfgen tijd, men zegt drie maanden, veroordeeld was geworden. Goes, den 2 Junij. Door den Landeliiken Stand is de Heer Mr. J. C. van der Mter MohrBurge meester dezer stad, met eenparige sremmen herkozen tot lid der Provinciale Staten van Zeeland. Goes den 6 Junij. Met zorg en ijver worden alhier toebereidselen gemaakt, voor de op 11 Junij en volgende dagen te houden tentoonstelling van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt I)e ligging onzer plaats en de geschikte localiiciten voor een en ander, hierop betrekkelijkzullen veel kunnen bijdragen, om deze tentoonstelling bevorderlijk te doen zijn aan een der hoogste, belangen van- ons gewest. Dezelve kan een waar en heilzaam volksfeest zijn indien de hoofdzaak door alle belanghebbenden met die belangstelling behartigd wordt, welke zij verdient. Moge deze tentoonstelling voor vreemden en landge- nooten eene vernieuwde proeve zijn, dat men in Zee land ware vooruitgang op de beste wijze zoekt. Behalve dit algemmie belang beeft onze stad hierbij nog een bijzonder. Reeds gevoelt en ondervindt zulks de handwerks- en ambachtsman. Daarom zal regering en burgerij, dit, vooral in dezen tijd, op prijs schattende, wel zaaien werken tot dat alleswat ter opluistering van die dager, op eene gepaste wijze strekken kan, cn zoo zuilen de vreemdelingen die de gastvrijheid uitnoodigde, eene aangename herinnering medenemeti van de wijzewaarop men in Goes het goede voorstaat. Safcenbrnafsiiig.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES cn ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het suppleioire kohier over het Dienstjaar 18441845, Litt. A. No. 7, voor de Personele Be» lastingvoor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, den 25 Met jongstleden executoir verklaard, aan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ter invordering volgens "de wet toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige vermaand en ge last, 11a bekomene kennisgeving van gcmelden Ontvan ger, zijn verschuldigde overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van daartoe anderzins te zullen worden gedwongen. Terwijl die genen welke hun Aanslag Biljet niet zullen ontvangen hebben, zich van een dubbeld vau hetzelve kosteloos ten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzien en zijdie zouden veraeeneti dat de aanslag niet is overeenkomstig hunne opgave of met de plaats gehad hebbende tauXaiie, opneming en telling voor het personeel, zich deswegens, met in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien we gens de Directe Belastingen in liet algemeen bestaande, door tusschenkomst van den Controleur der Divisie, kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes den 1 Junij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris. L, J5E F O U W, Jz.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1