Rotterdam dtn 29 MeiDe luchtreis des liee rt, n Kirsch is ten eenenmale mislukt, zijnde Zijn Edele alras in een boom gestrand: het vaartuig was niet ver zekerd. Goes, den 2 JunijHet gure voorjaarsweder, 't welk de ontwikkeling van vele veldgewassen ver traagde, schijnt echter aan dezelve geen kwaad te heb ben gedaan. De meesten werken thans ongelooflijk Mi (uitgezonderd de meede) en beloven een en goeden oogst. Het is daarom misschien te bejammerendat er zooveel koolzaad is uitgeploegd. De Zomervruchten zijn goed opgekomen. Ü&estwvs» m SI mint si iéim» be noodzakelijke vernieuwing en herstelling aan de provinciale waterstaats-werken en we gen als: te materialen en hét onderhoud tot ié junij 1846. ALLERLEI, Schim-mel-peti^nincfo. dbucvknficd- 'T ZELFDE cn MARCOS SPROOT, Voof Extract conform, Mr. van der BILT la MOTTHE Procureur. Te Goes nij F. Kleeuwens Zoon, Wets herziening of liever over het nemen van initia tief door de kamer het woord gevoerd, waarvan 26 voor en 27 tegen hebben gesproken. De vraag van den heer Verweij-Mcjanof de Ka mer thans een voorstel tot verandering of bijvoeging in de Grondwet wil doen, is door de meerderheid on'« kennend beantwoord. Van de Zeeuwsche afgevaar- den waren de heeren Snouck Hurgronjc en Iiinlopen tegen het voorstel der Grondwets herziening, speciaal door de kamer, de heer de Backer daarentegen was met wijziging er voor. Amsterdam, den 26 MetMen verneemt dat er van hier wordt aangedrongen op een nieuw reglement ter keuring van de Meekrap, welke keuring onlangs geheel is afgeschaft. Kampen, den 29 Mei. De Belgische Kolonie St. Thomas is genoegzaam geheel uitgestorven en de gou verneur gerepatrieerd. De thermometer, die 1.1. Vrijdag op 54 graden stond, teekent heden, op hetzelfde uur van den dag, 76 graden. Donderdag den ipden Jurij 1845, des voor- middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszeifs afwezigheiddoor één der Leden van de Gedeputeerde Statenin bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie, aan het locaal van het Gouvernement te Middelburgwor den aanbesteedt 3, Aan de Veerdamroen van het Sloe. 2Aan het Paalhoofd en den Sreeiicndambuiten den Zeedijk van het Fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholtn. 4. Aan'de Werken, behoorende tot het Post haventje te Gortshock 5. Aan de Havenwerken der Stad Vecre. 6. Aan de Havenwerken van Br es kens.. 7. Aan de Havenwerken van Philippine 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zij pc en den daarbij behoorenden Stijger of Aanleg plaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. daaronder begrepen alle yereisch- Zullende het Bestek en de Voorwaarden op welke #e bovengemelde Aanbestedingen zullen plaats hebben, ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt, en drie dagen vóór de Aanbesteding de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Zierikzee.GoesTholen en Bres kensvoor de wer ken onder elks ressort behoorendenadere informa- tien te bekomen zijn, Middelburgs den 26 Mei 1845. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDÊNBUR.CII. Dewijl in sommige couranten het onderstaande arti kel uit het Staathuishoudkundig Tijdschrift van den heer Slojlt is medegedeeld, maar slechts bij uittrek» sei, zoo nemen wij zulks in navolging der Kamper Courant iu zijn geheel over. Tn plaats van den uitvoer van mest te verbieden, wensd' en wij dien, althans- gedurende een tiental ja ren, wat ook bij het Tarief bepaald kon wordeu, liefst geheel vrij te stellen-, juist in het belang van onzen landbouw, en wij gelooven hier geene oeconomische paradox te leeren. Zal onze landbouw immer wor den, wat die onder de handen eener vlijtige en spaar zame natie worden moet en kan, zullen onze heide velden en de van hoog veen ombloote gronden immer ontgonnen worden, dan behoort er een uitgebreide mesthandel over ons geheele koningrijk georganiseerd te zijnwaardoor tevens ons voerwezen te water en te lande bevoordeeld zou worden en waarin duizende gezinnen van de armoedigste klasse een bestaanmiddel zouden vinden. Men moet altijd zeker kunnen zijn van voor elke voorgenomen-ontginning en de verschil lende punten van het vaderland de benoodigde mest stoffen tegen bekende prijzen te kunnen bekomen. Doch nu is het tevens waar, dat er geen artikel meer verwaarloosd wordt dan de mest, en dat hierin jaar- lijk tonnen gouds voor het nationaal vermogen te loor gaan, die het voortbrengend vermogen van onzen bo dem zouden kunnen vérhoogen. Letten wij hier toch op Overijssel, dan worden in onze steden jaarlijks duizende tonnen menschenmesl in de grachten gestort, en in geheel het Mastenbroek in de slooten geloosd; de koemest wordt met lagen riet daartusschen gedroogd en vervolgens als brandstof gebezigd; eene menigte begroeide slooten wordt nooit gerooid, welk een schat van vergane plantaardige dcéiën zij bevatten de uit werpselen van de waterleidingen blijven gewoonlijk op de wallen liggen, tot dat zij in de lucht verteerén; de vette baggeraarde laat men ongeroerd op den bodem van menigvuldige grachten cn stille waterenhoeveel stratendrek laten de karlieden niet in de voorsteden en stegen onzer steden achter,- al de dierlijke uitwerp selen op onze straatwegen ook nadat er drukke vee markten plaats gegrepen hebben, blijven liggen of wor den door den wegwerker op den berm geharkt. Indien nu al deze verschillende mesrspeciendie voor een groot deel naar zee spoelen met die zorgvuldigheid bijéénvergaderd werden welke dit artikel verdient, hoe- vele onzer heideveldendie soms twee voeten teel aarde hebben zouden hiermede in bouwland hoevele onzer iage broeklanden en marschen in weideland van de uitmuntendste hoedanigheid veranderd kunnen Worden Doch daartoe moet er eerst eene uitgebreide mesthan del in het leven geroepen zijn de vreemde opkoopers moeten in alle rigtingen ons land doorkruisen, op alle veilingen van den stratendrek in onze steden gezien wordenmen moet den prijs dezer waar algemeen ook uit de dagbladen kunnen kennener moet op menig vuldige punten dringende behoeften aan mest ontstaan om dien alom te leeren opzoeken. Zoo zullen er in vele plaatsen mesthandelarén in het groot ontstaanvoor wie de geringe man of het arme kind in kleine hoeveelheden de grondstof van zijn handel uit alle schuilhoeken gaat opsporen, om daar in ook gedurende den winterwanneer er niets te beuf-en valt, een bestaanmiddel te vinden, en wij zui len voorzeker niet noedig hebben den vogeldrek van de rotsen op de kusten van Amerika en Afrika te ont bieden. Een binnenwater als de Zuiderzeein het midden van ons land, aan wier stranden zoovele ste den gelegen zijndie overvloed van mest opleveren van de eene zijde begrensd met weilandendie niet al den mest uit de stallen der veehoeders behoevenvan de andere zijde met woeste heidevelden, moest onop houdelijk roet eene groote menigte mestsompen over dekt zijn, die elkander in allé rigtingen kruisten. Wij houden ons overtuigd dat, als de Belgische opkoopers nogzoo als in vorige jarende asch en de straat vuilnis te Zwolle kwamen opkoopen de mestspeciën die thans in deze streken jaarlijks verloren gaan meer benuttigd zouden worden. Slechts de vreemde spe. culatiegeest kan hier den onzen opwekken. Wanneer men bij de schrijvers over den Romemschen landbouw leest, dat de uitwerpselen der zee in zoet water wer den geweckt, om vervolgens tot bemesting te dienen; dat het stof, hetwelk uit de villa gekeerd werd, evenzeer op de, mestvaalt werd gebragtdat men de urine, waarop, wegens het menigvuldig gebruik, kei zer Vespasianus een accijns invoerde; met den droe- zem van olie vermengde, om daarmede den vijgen boom re bemestenals men leest, dat de Chinezen al het hoofdhaar als meststof in blikken doozen zorg vuldig verzamelen en hunnen mest in porceleinen pot ten bewaren hoever is onze landbouw dan nog ten achteren, en hoe wenschelijk, dat hierin eene ver andering voorbereid worde. Ten dien einde behoorde men in alle steden van ons vaderland het ophalen van den mest geheel vrij re laten, als eene nijverheid, die alleen den armen toekomt. Men kan zeker zijn, dat vele landeigenaren, alsmede de schipperij, arme huis gezinnen in het werk zuil. n stellen, om hun mest te leverener zou spoedig mededinging ontstaan cn de prijs hierdoor geregeld worden. Zoo gemakkelijk zou het zijn dezen handel daar- te stellen. De stedelijke besturen behoefden niets anders te doen dan de legplaat sen hiervoor aftestaan en door enkele karlieden te doen ophalenwat liggen bleef. De zindelijkheid der ste den zou er bij winnen." In Frankrijk en Belgierigt de mode zich thans naar godsdienstige voorwerpen. Men wil geene andere pendules, dan in den vorm eener Gothische kerk, de huizen prijken met middeleeuwsche kerkglazen, vrij wereldsche boeken moeren het uiterlijk van de kleine kerkgezangboeken hebben enz zelfs volgen godsdiens tige voorwerpen de rigting der mode. Thans is de Mechelsche Catechismus uitgekomen, geillustreerd door Wappers en de Keijzer. Het dagblad de Stoomer bevat de volgende belang* rijke opgave: Het oorspronkelijk kapitaal, dat voör den aanleg der 20 door particuliere maatschappijen volvoerde spoor wegen in Duitschland, welke voor het vervoer geopend zijn, bijeen is gebragt, bediaagt in het geheel 58,652,020 thaler; en dit kapitaal was den 3osten April jl. op de beurs van Berlijn, naar den koers des dags, waard 84,236,870too thaler nominale waarde hadden ge- volgelijk gemiddeld de koers waarde van 143 thaler. JDe actiën van eene maatschappij, die van Neurenberg tot Furthstaan 320 percent, de actiëu van twee andere(BerlijnPotsdam en de groote Noordbaan) staan op speer dan 200 pcicent; die der meeste overigen tusschen 110 en 150 percent. Volgens de laatste telling bedroeg het getal perso» nenin Parijs, die bedecling trokken, 66,148 op eene bevolking' van 912,033 zielen, dus 1 op de 13I inwoners. Het bedrag der uitdeelingen heeft bèdragen M43d563 frs. De opiossii/g der Politieke Charade in ons vorig No. wordt gevonden in den naam Heden beviel voorspoedig van eene DOCTU TERM. C. de RONINGII, geliefde Echtgenoot® van Goes, A. NOR.TIER, Pz» 1 junij 1845. Eenige Kennisgeving. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Goes, in dato 14 April 1845 gewezen, behoor lijk op de expeditie gratis geregistreerd-, is verklaard, dat het Huwelijk tusschen JOHANNA VAN vroeger Koopman te Ellewoutsdijkdoor ECHT SCHEIDING is ontbonden. De Ondergeteekende heeft de eer zijn geëerde begunstigers te berigten, dat bij hem te bekomen zijn alle soorten van WIJN- £lJS00ClUBRr, alsmede MEK-FMJSSCHÈM. J. KOOMAN, Az. BURGEMEESTER en ASSESSSOREN van CATSroepen bij dezen op alle de zoodanigen, die vermeenetl mogten ter zake van de in de Jaren ISO® en 181® aan HOLLANDSCHE TROEPEN, ia de Gemeente van Cats verstrekte HUISVESTING, Gepresteerde WAGEN- of andere DIENSTEN, aanspraak te hebbenhunne vorderingen deswegens behoorlijk geverifieerd en voor deugdelijk gecertificeerd, vóór of uiterlijk op. den 1 Julij dezes jaarsbij het Bestuur dezer Gemeente in te zenden; zullende na dien tijd geen regard meer op dezelve worden ge» slagen. Cats, den 31 Mei 1845. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. TAZELAAR, Ter ordonn. van dezelven J. SCHRIER. 1 ■e

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2