ÏV0. 39. Donderdag 15 Mei. GOESSCIIE COURAMT. NIEUWSTIJDINGEN» letteren behoorde. Geen volk der aarde' wordt gemeld „kan een werk aanwijzen, hetwelk den Kos mos overtreft." Fan Posen wordt geschrevendat den 4 Mei meer dan honderd Jodenmannen, vrouwen en kin deren meest poosissionisten, als landverhuizers, naar Amerika op reis zijn gegaan; deze landverlating zou in den loop der week nog door. anderen gevolgd worden. ©ngcJanb. Deze-slotenmakerDuval genoemd, was 33 jaren oud en vader van een huisgezin zijne werkplaats was bij de haven. Hij lietdoor de visschers van een dorp, bommen en kogels zoeken, die zich in menigte daar in het zand bevindenomdat op deze plaats de -oorlogsschepen hun geschut beproeven. Toen weder eene kaf vol kogels aan zijne werkplaats gebragt werd, onderzocht hij dezelve en zag, dat vijf bommen ge vuld waren. Hij zette zich voor zijne deur neder, natn eene bom tusschen zijne knien "en begon ze te ontladen. Hij had aan zijne zijde een jong tnensch dat zich in zijne werkplaats ophield, om zijn rijtuig te doen herstellen en twee andere jongelingen die I aan den anderen kant der straat gingenmaar nu ge naderd waren uit nieuwsgierigheid. Duval had reeds eene menigte los kruid uit de bom gehaaldtoen hij een ijzeren werktuig in de opening bragtom de bom geheel te ledigen; maar helaas! de bom vatte door dii ijzer vuur, en sprong met een allerverschrikkelijkst gedfuisch in stukken. Duval «1 twee der drie jonge lieden zijn op de plaats dood neêrgcvallen terwijl de derde verscheidene voeten hoog in de lucht geworpen en zoo vreesselijk gekwetst werddat hij den vol genden dag overleden is. Duval was het verschrik kelijkst verminktook een der jongelingen die met hem sprak, stierf zoo plotseling, dat hij zijne beide handen nog in den zak had. De jongste brieven uit de Vereenigde Staten behelzen het treurige nieuwsdat een groot gedeelte der stad Pittsburg, in Pennsylvaniëden ioden der vorige maand, door brand vernield is. Het getal der afgebrande huizen en pakhuizen werd op tusschen duizend en twaalfhonderdde schade op ongeveer tien millioen dollars, geichit. Sommige der verwoeste pakhuizen bevatten allerlei goederen, tot een aanzienlijk bedrag van waarde Verscheiden jaren zullen vereisci t worden, vóór dat de S'ad zich aan de gevolgen dezer geduchte ramp zal hebben ontworsteld. Eenige men* schen hebben in de verwarring het leven verloren. Jfvaufgvijf». De berigten omtrent de gezondheid van den beer Guizot, worden van dag tot dag geruststellender zoo dat die minister zijne portefeuille weder zal kunnen aanvaarden, vóór de beraadslagingen over het budget van buirenlandsche zaken. Het gerucht omtrent het ontslag van den heer Martin (duNordj blijlu, in weerwil van den ongelukkigen uit slag zijner onderhandelingen met den Paus, geheel on gegrond te zijn. Het is dienvolgens waarschijnlijk Zegt een dagbladdat hij het overgaan tot de orde van den dag door de kamer der afgevaardigden als niet ge. schiet! beschouwen en het genootschap der Jezuïten ongestoord laten zal. Uit Algiers heeft men ongunstige berigten ont vangen omtrent de gesteldheid der kolonie in het Wes ten. Eene colonne moet tusschen Cheichell en Milianah door de Arabieren aangevallen zijn en veel geleden heb ben. De gouverneur is, dien ren gevolge, in den nacht van den 30 April, aan liet hoofd van alle beschikbare troepen opgetrokken om de in opstand zijnde stammen te straffen. Eergisteren was een jong meisje bezig met was- schen en viel in het kanaal Sr. Martin in het water. Niemand durfde op haar hulpgeroep zich wagen, toen eene zeer net geklcede dame, de oorzaak van den op loop vernemendezich van hoed cn doek ontdeedin het water sprongenna herhaalde malen geduikeld te hebben het geluk had liet meisje te redden. Alee- meen werd haar moed bewonderd, en door de omsian- standers toegejuicht. Die moedige redster is mejul- vrouw Adele Chevaliereene dramatische artiste. iAsbcvlAti&cn. bewerkstelligde reiniging, verklaarde, nu weder te kunnen hooren en als in eenc andere wereld te leven. Zij is thans echter gezond; doch hare geestvermogens zijn eenigzins gekrenkt. Opmerkelijk is het daarbij vooral, en tevens een rampzalig voorbeeld, hoevec gierigheid en zelfzucht den mensch vervoeren kunnen, dat in den kelder onder hunne woning, in potten, aan gereed geld gevonden is, de som van ƒ2017, en dat, naar men zegtdeze lieden verscheidene dtiizencf guldens aan eigendommen bezitten. Beklagenswaardige menschen, die geen beter, nuttiger gebruik van hun geld weren te maken SCHUTTERIJ. P ufrHcatfc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien Gezien de wet van den n April 1827 (Staatsblad N°. 17) betrekkelijk de oprigting van Schutterijen en speciaal de artikels 1,2,7,8 en 9. luidende als volgt Art. 1. Ieder Ingezeten van het Rijk die op den 1 Januarij van elk jaar, zijn 25ste. jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste met voleindigd zal hebben zal ingevolge de bepalingen dezer wet, 'daartoe opge roepen zijndeverpligt wezen de Schutterlijke dienst uitceoefenen. Art. 2. Als Ingezetenen wordenniet betrekking tot de toepassing dezer wet, beschouwd De tij lelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekkinggelijk die van leerling knecht enz.kan op zich zei ven niet be schouwd worden als een bewijs van het voornemen om zich in dit Rijk re vestigen. Art. 7. Zij die 'in meer dan een gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermo gen hebben gevestigd, zulier. tot de, inschrijving ver pligt zijnbinnen die Gemeente alwaair eene diensc- 'doende Schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterijen bestaan zullen zij zich doen inschrijven in die gemeenre, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen; en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs gevenzullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschrevennaar deszelfs oordeelonver minderd de bevoegdheid van den ingeschrevenen, om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijvenzullen door het plaatselijk bestuur, ambtshalve ingeschreven wor den en door den narepielden Schuttersraad worden ver wezen tot een geldboete, terwijl zij daarenbovenzon der loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuim ie inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden." ■\y De uitgave dezer Courant geschiedt Maandqgs\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 8 is f .1,75; Franco per Post f J ,90. J Gewone Advertenti'ên worden a 20 ets, de jegel\ I geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelt egt. f Lucern den 6 Mei. H jden is doctor Steiger chef van de vrijkorpsen., dje Lucern hebben aangeval len voor de criminele reatbuuk verschenen en ter dood veroordeeld. Hij zal gefusileerd worden. Dr. Pfijf- fer heeft hem verdedigd, waarna hij zelf eene ver dediging heeft uitgesproken welke veel indruk heeft gemaakt. De beschuldiger Ilegiheeft eene groote verbittering tegen den beschuldigde aan den dag gelegd. In plaats van zich te bepalen bij de zaak in kwestie, heeft hij vorige zaken aangehaald en hem van misdaad wegens de drukpers beschuldigd. [Noiiv. Gaz. de Zurich Frankfort, den 6 Mei. De beroemde Alexander yon Humboldt heeft het eerste deel van zijnen Kosmos, of ontwerp van eene natuurkundige werel .toeschrijving, uitgegeven en daarmede aan het beschaafde publiek van alle landen een onschatbaar geschenk gedaan. Aan den avond van zijn rijk leven deelt hij aan de weten schap het resultaat van zijne onderzoekingen gedurende eene halve eeuw mede maar op eene wijze, dat ieder het boek zoo begeerig leestalsof het tot de fraaije Hamburg den 8 Mei. De doorgang van de Jungfernstiesr naar de Kgnigstrasse is prachtig ge bouwd. Noch in Parijs, roch in Londen is iets schooner van dien aard re zien. Die gebouwen kos ten meer dan 800,000 M. Beo. De bazar van den heer W. Sillemop de plaats alwaar het logement de Oude Stad Londen gt staan heeft, is zeer uitmun tend. De stad wordt veel fraaijer dan voor den brand herbouwd 'tgeen te voorzien was. Weenen den 3 Mei. Een ongeluk op den ijze ren spoorweg bij Gloggnitz overkomenheeft alhier veel indruk gemaakt. Door het maken van te veel Spoedis de locomotief uit het spoor geraakten zijn eenige wagons omver geslagenvier menschen als: 2 conducteurs, 1 machinist en 1 stoker, zijn gedood en eenige passagiers gevaarlijk gewond. Londen, den 3 Mei. Een vreesselijk ongeluk heeft te New -York plaats gehaddoor de onvoorzigtigheid van een' slotenmaker. Dit ongeluk wordt aldus door de Courant der Vcreenigde Stalen medegedeeld: Parijs den 8 Mei. De zitting van de kamer der afgevaardigden van gisteren ts door een hevigen rede twist tusschen de heeren de Lamartinc en Thiers ge kenmerktdaar de laatste meende door eerstgenoemd; n beleedigd te zijn. De personaliteiten werden zoo ern stig dat men voor verdere gevolgen bevteesd was en de president zich genoopt voeldede beide heeren na de zitting te zamen te brengen, waardoor het hem gelukt isdezen twist in der minne te vereffenen. Groningen den 8 Mei. In de vorige maand is alhier, in den ouder lom van 86 jaren, overleden Olchert Jacobs Ölschcris. Deze persoon was onge huwd cn laat eene 92ja.ri.ge zuster na met wie hij in diepe armoede en bijna in stille afzondering een somber gebouw buiten het Kleine Poortjebij de bonte brug, bewoonde. Toen de dood een einde aan, zijn leven maakte, en de buren, die hen meermalen verzorgden, ook nu de vereischte hulp betoonden, ont dekte men het afzigtelijkste en ijzingwekkendste too- neel van morsigheid en ellende. Op eene ongeloofe- lijke wijze woedde hier het ongedierte. Om te be grijpen tot welk eene hoogte deze onkiesche toestand ook bij zijne pajarige zuster, Reina Olschertsge klommen was, dient men te weten, dat zij, na eene Harlincen, den 7 Mei. De vrees, welke ons bezieldetoen wij vroeger den treurigen toestand af schetsten, waarin zich Rintje de Wilde, bevondwas helaas gegrond. Eene amputatie aan beide zijne bee- nen heeft reeds plaats gehaden zoodra de levens krachten zulks veroorlooven zal ook deze kunstbe werking op zijne handen moeten worden toegepast. festut'*» en CïfcmtniötvAticu. a. Alle Nederlanders binnen het Rijk hun ge woon verblijf houdende. h. Alle vreemdelingen, binnen het Rijk woonach tig, welke hun voornemen, om zich aldaar tc vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, het zij door het werkelijk overbrengen van den zetel van bun vermogen en de hoofd-middelen van hun bestaan.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1