N°. 30. 6 GOESSCHE CO II T. NIEUWSTIJDINGEN. HERIJK BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOESbrengen ter kennis van de Veehouders in deze Gemeente Dat Hun Ede! groot Achtb. Heeren Gedeputeerde tJ %jf. 4 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .f,7ö; Franco per Post f J,90. Gewone Advertenti'èn tvorden a 20 et, geplaatst. Geboorte-. Huwelijks- en Doodbo van d regels a f J,20, behalve het Zhtttecfiïftitb. Frankfort den 26 April. Te Koblenz bad dezer dagen een merkwaardig incident plaats bij de behandeling erner zaak voor liet hof van assises. Zekere knaap had aan eenen slager 12 schapen ver kocht; een grondbezitter ontdekte kort daarna, dat hem 12 schapen waren ontroofd, en vond ze nog in leven bij den vleeschhouwerde zaak werd aange- bragtde verdachte in staat van beschuldiging ge steldde schapen als stukken van overtuiging gese qu'estreerd. Op de openbare teregtziiting ontkende de beschuldigde, dat de schapen den grondbezitter toebehoordende identiteit scheen moeijelijk voldin gend te bewijzen, toen de grondbezitter aanbood een aantal getuigenissen voor zijn beweren te leveren. Met hof vergunde /iet. Hierop verklaarde de besto lene dat hij zijnen schaapherder had niedegebragt dat deze niet alleen alle schapen kende, maar'dat onk alle schapen hem kenden inzonderheid de belhamel welke door den herder zeiven was opgevoed. Alzoo verzocht hijdat het hof zicli naar het voorplein van het paleis van justitie mogt besteven, waar de 13 ge tuigen tegenwoordig waren, Hierop werd mede toe stemmend besloten; en alzoo trokken president en regters en gezworenen, griffier en procureur des Ko nings en verdediger, getuigen, beschuldigde, boden en geregtsdienaren naar liet voorplein. Nu werden onderscheidene personen gelast, beurtelings, om de schapen te roepen en te lokken maar geen der wol- dragende getuigen gaf gehoor totdat eindelijk ook dé herder des grondbezitters tot gelijke proef uitge noodigd werd. Naauvvelijks had deze met eene zoete stem geroepen Klaasje kom dan Klaasje kent ge mij niet meer?" of de belhamel sprong schielijk op, huppelde naar den herder, cn zette hemde voorpoo- tcn op de knie gevolgd door de geheele blatende kudde. Het was een aandoenlijk schouwspel. Het hof gir.g weder naar binnen de debatten werden ge sloten verklaarden de jury sprak over den beschul digde liet schuldig uit, waarop hij tot vijfjarige tucht huisstraf werd veroordeeld. De 14 getuigen grond bezitter herder, belhamel en 11 schapen, trokken in dffici jubile en gelukkig van elkander weder te be zitten naar huis. Keulen den 30 April. Van Bernsberg beeft men hier berigt ontvangen omtrent eene zonderlinge ontdek kingin dien omtrek gedaan. Den 22 April was een dronken boer in het digtste van een boscheen vierde uur boven die plaats, nabij den Aggergang zijnen roes gaan uitslapen. Op den grond liggende boort hij onder denzelven kloppen, 'wordt daardoor oplettend, zoekt in liet rond cn vindt den ingang tot een onderaardse!) ver blijf, waarin hij twee manspersonen ziet slapen. Dooi den schrik ontnuchterd spoedt hij zicli naar liet dorp en geeft de zaak aan. Men doet onderzoek en vindt in het hol een' der bewonersals ook vele gestolene voorwerpen, liet hol was raar de regelen der berg- boiivvkunst aangelegd cn zoo zorgvuldig verborgen dat wanneer de boer lier niet zoo gelukkig ontdekt had en den bewoi eren nog slechts een paar dagen tijd geble ven was, om ook de verberging van den ingang te vol- tooijen zij waarschijnlijk langen tijd de nasporinaen van het geregt hadden kunnen trotseren. Voornamelijk zou de bende voor den zoo na voot bijloopenden Auger- weg gevaarlijk geweest zijn. De gevangene is van hier naar Keulen gevoerd., JlcbcvlftUbciU 's Cravenhage, den 3 Mei. Men verneemt, dat Zaturdag middag j!., tusschen drie en vier ure, eenige mijlen van het land, op de hoogte van Texel, de Scheveningsclievisscherspink genaamd Koopmans- Welvarengevoerd door den stuurman Krijn Koele veld,, die daar ter plaatse was visschende, door een kofschip is aangezeild, met dat ongelukkig gevolg dat de pink spoedig zonk cn de epuipage slechts den tijd had zicli op dat kofsclrp tc redden. Zoo wij wel onderrigt zijn, hebben de visschers door geschreeuw in tijds gewaarschuwd. Slechts één man van de be manning was op het dek van de kof aanwezig. De pink behoorde aan den Reeder D. Hoogenraad, en was bemand rret zeven koppen. Her kofschip dar te Zwolle te huis behoort, is genaamd de S'ad Enschedé, en werd gevoerd door Kapitein Feldhuijs. Het is zeer te betreuren dat vaders van huisgezinnen te mid- den hunner broodwinning zoo onverwacht en zoo geheel buiten hunne schuld, eensklaps met de hunnen van hun besraan beroofd zijn. 's Hertogenboscii den 26 April. Te St. Mi chielsgestel is gisteren avond de woning van de wedw. A. van Son in de asch gelegd; liet vee en de inboe del zijn gered. Voorleden jaar verbrande van die weduwe al haar have en goed en zij werd toeij. ge holpen om de schade te herstellen. Men schrijft de oorzaak van den brand dan kwaadwilligheid en afgunst toe. Niets was tegen brandschade verzekerd. Op Java, residentie Samarang, 700 voeten bo ven de zee is eene kleine bron die hoogstens 250 kruiken water bevatten kan, en uitgeput zijndeeerst in 26 uren weer vol vvordihet water dezer bron be hoort tot de op den aardbol zeldzaam voorkomende iodi urn-houdende watersoorten welke geneeskrachtig zijn, vooral voor klierzieken. Dit water, GebangaiTs- water genoemd, is nu van wege het Departement van Koloniëndoor prof. Mulder te Utrecht onderzocht en in eene brochure beschreven, en te Rotterdam ;16o cents de kruik verkrijgbaar gesteld. {De vermelde bro chure is bij de uitgevers dezer voorhanden. Goes, den 5 Mei. Van af 1 Jar. narij tot op heden den 5 Mei 1845, zijn behalve de gelden der aanmer kelijke inschrijving ter voorziening in de behoeften van 1845, en de giften vooi ééne bedceling van Brood en tw'êe bedeelingen van Turfin de maand Maart jl. de navolgende extra donatien voor de Diaconie alhier, ingekomen. Januari) 12. Extra in de Godsdienstoefening 2,60. 24. bij de 3 maande), collecte. - 2,60. Frbr. 9. bij de Godsdienst-oefening. - 5 00. 16. - 10,00. Maart 9. - 10,00. 2110.00. 24. n 10.OO. ■>1 Zamen. f 50.20*. eu QbmittistvAtiat. der MATEN E N G E W1 GTE N. f,Vervolg en Slot van ons vorig Nommer.) Art. 9. Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der gemeenten te platten lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van het reglement op het bestuur te platten lan de, ten minste viermalen in het jaar gelijke visitatie doen, en zorgen "dat afschriften van de daarvan op gemaakte processen verbaalovereenkomstig laatstge meld artikel aan den Staatsraad Gouverneur wor 'en toegezonden. En worden Burgemeester en Wet hou ders dersteden uitgenoodigd om de vereischr or ders te stellendat gelijke opneming door den Com missaris van Policie of iiet Lid van het B stuur, hetwelk met de Policie is belastworde gedaan. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of b ëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certificaten weeg- of meetbrieven af te geven,waarin de maat of lie: gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door dezelve geeue andere dan de wettig erkende maten en gewigren mogen worden gebezigd. Art. n. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Be sturen, Godshuizen of Armbesturen en aan alle Amb tenaren en publieke administration verbodeneenige uuvii, pUns, btsukkeu of beramingen te doen op maken aan te nemen of daarop regard te slaanin welke de hoeveelheden en afmetingen niet in de nieuwe maten of gewigren zijn" opgegeven. Art. ia. Aan alle Ambtenarenpublieke admtnis- tratien en ingezetenen binnen deze provinciewordt bij deze derzelver vtrpligting herinnerdom de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijken, bij gemis van welke formaliteit, de door hen gebezigd wordende of in derzelver opene werkplaatsenmaga zijnen of winkels bevonden wordende maten en gewig ten in beslag kunnen worden genomenen degenen die bevonden worden dezelve te hebben gebruiktof in hunne opftie werkplaatsenmagazijnen of winkels voorbanden te hebbenvolgens de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827, {Staats- Blad No. 13), zullen worden verwezen in eene boete van 10, tot 100, Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 December 1819, CStaatsblad No. 57), volgens welke alleswat met de maten voor drooge waren in dat besluit opgegeven, wordt gemeten, met denstrij- kel behoorlijk moet worden afgestreken, en dus allen, die van zoodanige maten gebruik maken, ook van strijkels voor dezelve bchooren te zijn voorzienvan welke die voor de halve en voor de quart niudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen, alsmede de Arrondissements ijker aangemaand, om voor de nakoming dezer veror deningen te wakenen daarop bij hunne visttatien voor zoo veel e,en ieder aangaat te letten; terwijl van de bevinding te dezen in de bij art. 7 en 9 bedoelde processen-verbaal of relazen speciale melding zal moe ten worden gemaakt. Art. 13. Alle ambtenaren en publieke administra tie!) worden uitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoordig besluit de hand te houden en worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven om de Arron- dissements ijkers in de uitoefening hunner functien zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn, en speciaal op derzelver aanvrage dadelijk den Commissaris van Policie, of daar waar zoodanig ambtenaar niet aanwe zig '13, of verhinderd wordt de vercischte assistentie tc verleenen een Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren, 0111 dezelve bij cle door hen voorgenomene visitatien van winkels en werkplaatsen te vergezellen. Art. 14. Dit besluit zal, door insertie in het Pro vinciaal Blad gebragt worden ter kennis van de Dis- tricts-Commissarissen Burgemeesters en Wethouders der steden én Burgemeester en Wethouders of Asses soren der steden en gemeenten tc platten lande in het iste, 3de en 4de District in deze provincie; mitsga ders van de. Anondissements-ijkers tot informatie en narigt, en wijders, door de zorg der Plaatselijke Be sturen worden afgekondigd en aangeplakt in al de stéden en gemeenten van bovengemelde Districtente welken einde een genoegzaam aantal in plano gedruk te exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit besluit worden gezonden aan lift Provinciaal Geregtslïofden Procureur-Generaal bij hetzelve, en, door diens tusschenkomstaan de Ambtenaren van het openbaar Ministerie bij liet Provinciaal Geregrs- hof 'en bij de Arrondisseménts Regtbanken in deze Provinciegelijk mede aan de Kanton regters in de voormelde Districten. Middelburgden 18 April 1845. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VR.EDENBUR.CfL Ter ordonnantie van dezelve S L E G T. Bcftctibma&ttsg..

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1