N#. 34. Maandag 38 GOESSCIIE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f d,75; Franco per Post f J,90. 1 Gewone Advertent i'èn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegel regt. ïDttitscitlaub. Berlijn, den 19 April. De landdag der Rijnpro- vincie heeft 111 hare 20ste zitting beraadslaagd over de vraag betreffende de emancipatie der Jodenen met groore meerderheid beslotenom van Z. M. den Koning te verzoeken, dat liet op den 11 Maart 1808 deswege door Napoleon uitgevaardigde en in de Rijn provincie nog van kracht zijnde decreet mogt afgeschaft, en aan de joden gelijke staatkundige en burgerlijke regten verleend worden als aan de overige bewoners dier provincie. Frankfort den 20 April. Naar men verneemt, houdt de Bondsvergadering zich bij voortduring bezig met de kerkelijke beweging in Duitschland maar zijn deze beraadslagingen tot dus ver, in afwachting van de terugkomst van den Oostenrijkschen voprzittepden gezant, graaf von Munch Bellinghausenslechts van voorloopigen aard. De partijwelke de nieuwe Ka- tholijke kerk vijandig is., tracht staatkundige redenen te doen gelden om hare onderdrukking te bewerken, doch zal vermoedelijk hierin niet slagen. De nieuwe gemeenten breiden zich dagelijks uit, en haar aantal neemt gedurig toe. Hamburg, den 19 April. Volgens hier, omtrent de zaken der Duitsch Katholijken ontvangene berigten, is den 1 gden dezer te Stutgard, de tweede constitue rende zamenkomst der Duitsch-Katholijken uit die stad gehouden in welke de Breslauer geloofsbelijdenis voorgelezen endoor 18 personen onderteekend is; een gelijk getal had dit reeds vroeger gedaan. Ten gevolge hiervan beschouwt men de gemeente, hoezeer nog klein, als reeds werkelijk bestaande. Te Gör ]itz is den 11 den de eerste godsdienstoefening der Duitsch Kathol ijk e gemeente aldaar, in eene door de overheid der stad en lmt Evangelische kerkkollegie daartoe verleende kerk, onder eenen toevloed van 4.000 personengelijk men begrijpen kan niet allen leden der gemeente, gehouden, Ronge, deed de dienst en hield, naar aanleiding van 1 Kor. 5 vs. 8 eene rede, grootenoeels tegen den Paus en de Roomsch-Katho- lijfte hiërarchie gerigt. Te Koningsbergen is den I3den ook eene eerste vergadering der Duitsch-Kat- holijkgezinden gehoudenwelke zamenkomst echter reeds een voorbeeld opleverde van de tweedragt en onvoegzaamheden door de voorstanders van eenheid .in de kerk en ondergeschiktheid aan haar opperhoofd. Zie hier hoe de Koningsberger courant het voorgeval lene verhaalt: „Heden voormiddag had de eerste verzameling dier alhier wonende Katholieken plaats, die zich van Rome willen afscheiden. Een niet on aanzienlijk getal leden van andere gezindheden was insgelijks verschenen, doch verwijderde zich toen vele der werkelijk betrokkenen dit verlangden, Hierop deed de Heer Fleurij eene voordragtdie een wederstand uitlokte, welke, helaas! zich niet binnen de grenzen der betamelijkheid en onder bedaarde beraadslaging be woog, maar met schreeuwen en woest rumoer die alie grenzen te buiten ging. Men zegt, die tegenstanders zijn voor een gedeelte ui: andere steden opzettelijk daartoe herwaarts gekomen; zij zijn echter niet in staat geweest den gang der zaak wezenlijk te verhinderen. De Heer Fleurij noodigde de aan wezenden uit tot het onderteek enen der door het Leipziger concilie vastge stelde geloofsbelijdenis en verzocht hen, wier geweten hun zoodanigen stap verbieden mogt, de zaal te ver laten daar hunne verdere tegenwoordigheid overtol- 3ig was. Aan dit verzoek werd niet voldaanen diensvolgens begaven de redenaar en zijne partij zich in een ander vertrekwaar zij56 in getalzoo mannen als vrouwen, een kort protocol, waarin hun oogmerk te kennen gegeven werd, onderteekenden. Het is zeker, dat nog velen, die heden deels door het tumult, deels door andere bedenkingen terugge houden zijn zich aan de nieuwe gemeente zullen aansluiten. Bij de eerstvolgende zamenkomst;, die Woensdag den iödenvoormiddags ten 11 uur, in hetzelfde locaal zal plaats hebben, zal, naar'wij verne men de toegang slecht op kaartjes veroorloofd zijn. welke de Heer Fleurij uitdeelt." Te Potsdam is den i3den eene vergadering gehouden, waarin 54 der aanwezenden gereeker.d hebbenmaar waar de orde mede gestoord werd door eenige liedenwelken men terstond verwijderde; hier werd eene rede gehouden, door een mandie vroeger acht jaren lang kapellaan geweest is. Men denkt dat deze gemeente zich voor- loopig aan die van Berlijn zal- aansluiten. De Duitsch-Katholijke beweging strekt zich in de Noord-Duitsrhe staten meer en meer uit, en wint nu ook in de Zuid-Duitsche staten steeds vaster grond. De toetreding van den bekenden schrijver dr. Schreiber kerkelijk raad en hoogleeraar aan de universiteir te Freiburg (in het Groothertogdom Baden), tot de Duitsch-Katholijke kerk, heeft groot opzien gebaard. De overgang van dezen geleerde tot de nieuwe be weging, heeftop de R.-Kath, bevolking grooteti indruk gemaakt. Augsburg, den 15 AprilOnze Alig. Zeitung behelst den volgende brief uit Rome van den 5 April Niet enkel van den kant van Oostenrijkmaar ook van dien van Frankrijk zijn alhier stappen gedaan, 0111 het onwederdat in Zwitserland tegen de Jesniten is los gebarsten te bezweren. Want de Heer Rossi is in het verleden najaar met een gansch ander doel uit Parijs naar Rome gekomen, dan om, gelijk het heette, in lichtingen in te winnen omtrent den toestand van het openbare onderwijs in den kerkelijken staat. Dit heeft hij wel is waar gedaan, maar slechts als bijzaak daar hij gedujende zijn gansche verblijf alhierdoor tusscher»- komst van een zeer schranderen onderhandelaarmet den#generaal der jesniten pater Roothaan in verband gestaan en deze door alle mogelijke middelen heeft trachten te bewegen, om de Jesniten niet naar Lu- cern te zenden. De onafhankelijkheid dier orde en de onbepaalde volmagt van haren generaal bij het regelen van hare aangelegenheden, gaven den heer Rossi hoop, dat zijne venoogen ingang zouden vinden. De gene raal vczekerde hem echter, dat hij van zijn regr, om in deze aangelegenheden te beslissen, afstand gedaan had, en zich daaromtrent geheel aan de uitspraak van den Paus zou onderwerpen. Deze verklaring heeft parer Roothaan sedert dien tijd herhaald. Het is dus onjuist, wanneer vele bladen berigtendat de Jesni ten zclven in dezen zaak dit of dat zouden doen of •nalaten. Door de beslissing aan den Paus over te la ten is datgenewat alleen een bijzonder belang van de orde scheen te zijn, eefie algenteene aangelegen heid der katholijke kerk gewordeniets dat .op de op lossing van Jiei vraagstuk «iet zonder invloed zal blijven. Stettin, den 14 April. Gisteren namiddag heeft onze spoorweg als middel tot her begaan van eenen ijzingwekkenden zelfmoord moeten dienen. De van hier ten 4 ure naar Berlijn vertrokken personen-trein na melijk had ter naauwernood nog een kwartmeil afge legd loen plotseling een vrouwelijk wezen zich digt voor denzelven op de rails legde, en wel zoodat de locomotief haar onmisbaar over den hals moest gaan ten gevolge waarvan ook het hoofd haar slad van het ligchaam gescheiden werd. In een mei potlood geschreven briefjehetwelk men in den boezem van het lijk vond, wordt ongeveer het volgende verklaard dat de zelfmoorderes een van tamelijk verve naar Stet tin gekomen dienstmeisjeen dat harde behandeling van het gezin waarbij zij diendetanleiding tot ha ren zelfmoord geweest was, dat zij des morgens nog in de kerk was geweest en, God gebeden had, haai den stap te vergevendien zij op liet punt was te dien, en waarover zij rijpelijk met zich zelve te raad gegaan was. Zij smeekte, zoo men ontdekken mogt op welk eene plaats zij te huis behoorde haar lijk niet daarhenen te willen zenden, alzoo hare moeder uiterst arm en buiten staat wasde begrafenis kosten te dragenmaar hetzelve in de nabijheid ter aarde te bestallen. Xraisfcrwü. Partjs den ai April. De Heer Guizot schijnt volkomen van zijne onpasselijkheid hersteld; reeds gisteren is hij uitgereden en heden heeft bij zijne werkzaamheden aan zijn departement hervat. Volgens brieven van den i5den uit Aigerie, schijnen de vijandelijkheden er werkelijk" begonnen. Abd-el Kader mag er zich dus wel op voorbereid houdenom eerlang op nieuw eer.ige malen vernield te zullen worden. Het Journal de Havre maakt melding van eene wonderbare oestervangst, welke op een der banken, die in de omstreken van Cancale liggenheeft plaats gehad. Men schat het aantal oesters, op één dag- gevangen op niet minder dan 200 nvillioen. Deze overvloed heeft gedurende eene gansche week aange houden ook was Zaturdag het strand van Cancale zoodanig met oesters bedektdat menom op tc ruimende vangst heeft moeten staken. De leven digste vreugde beerscht onder de gansche bevolking- der kustwaar die verbazende vangst aanzienlijke winsten oplevertieder man van de equipage fier verschillende schepen heeftnaar de grootte van het schip, van 80 tot 150 fr. voor zijn aandeel bekomen. Men leest in de Gazette de France: Die uit spraak van BossuetVoor het heil der Christenheid moet Rome zijn ultrarnontanismc hervormenis een profetisch woord, waarvan wij nu de wijsheid inzien, Hetgene in Pruissen, Spanje, Portugal, Zwitserland en Frankrijk voorvalt, moet alle Katholijken de oogen openen omtrent den gang der zaken. iXebsvlaubctt. 's Gravenhage den 23 April. De graaf de Nieu li'erkerke heeft dezer dagen een bezoek in de residen tie afgelegd en aan den koning kennis gegeven dat het bronzen monument van Willem I te paard, door hem vervaardigdis voltooid en alzoo nn onverwijld zal kunnen worden geplaatst. Z. M. heeft dit met wel gevallen vernomenen de noodige bevelen uiigevaar- digd, om de plaatsing weldra te btwerkstelligenwa;ir is nog onzeker. Utrecht, den 22 April, Bij de opening van den Spoorweg van Amsterdam naar Arnhem, op den 13 den Meizal de feesttrein des voormiddags van Ams terdam vertrekken, ten einde tegen 1 ure te Arnhem aan te komen. Den 15 Mei zal de spoorweg naar Arnhem voor het publiek worden opengesteld. en CtkmuusfvAliea. No. 20. 2§ef$enbm&fcing. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6den Januarij 1831 n°. 68 {Staatsblad n°. 2) beeft zijne Excellentie den heer Minister var» Financien, bij resolutie van den 24 April iS4'5, be paald de prijzenhet opgeld daaronder begrepen -waarvoor de collecteurssplitters ell debitanten der Koninklijke Nederlandsche loterij, de loten en gedeeJ- ten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 159ste loterij, zullen mogen uit geven te weten BIJ VERKOOP. Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Y> Yt f 76,00 - 38,00 15^50 7,60 - 3-So BIJ VERHURING. Geheele Loten 30,00 Halve - 15,00 - 6 00 B 3 00 L5Q Y> Vijfde Tiende Twintigste

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1