1845. GiESSGiE COURANT* N°. 31. ■Donderdag if f Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten f \van J 6 regels a f 4,20+ behalve het Zegelregt, J Een woord tot. de Armen. M E U WSTIJ DINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f Franco per Post f J,90. V -V-'- In den sfgeloopen winter js er rnenig woord van op wekking tot mildadigheid aan de rijken en meer gegoe den gerigt, dat niet zonder invloed was. Er is ook hier veel gegeven. De Christelijke misdadigheid heeft zich niet verlochend. Als men gedenkt, dat Dorcas geheel, de Commissie ter (Economische Spijsuitdeeling voor verre het grootste gedeelte, de Diaconie voorde helft door vrijwillige bijdragen w staat gesteld zijn, ruimere bedeelingen te doen, dan anders in den winter; als men gedenkt aan de gewone en buitengewone be® deelingen door het Algemeen Armbestuur en zoo vele andere particuliere giften, dan is er in. dezen winter ook hier eene verbazende sorti besteed ter leniging der armoede. Io den buitèngevvonen nood is goed voor zien. De armen zfjn voor gebrek bewaard en heboen velerlei ondersteuning en verkwikking genoten. Het is welligt niet ongepast thansdaar het werk begonnen en velen weder in hunne behoeften kunnen voorzien, een woord tot die beweldadigde armen te rigten hetwelk waarschijnlijk langs dezen weg wel ter veler kennisse komen zal of door anderen, die hierbij belang hebbenkan gebragt worden. Vooreerst mogen de armen wel bedenkendat zij hierop geen regtgeene aanspraak hadden vooral niet opdat buitengewone en daarom moeten zij voorts dank baar zijn. Zij moeten zelfs niet enkel zien op het gegevenemaar ook op de wijzewaarop het voor hen ten meeste nutte is aangewend. Hoeveel zorg en moeite getroosteden velen zich niet, om in uwen nood op de doelmatigste wijze re voorzien. Dit moet door de armen met dankbaarheid, beleefdheid en welwillend heid beantwoord worden. Dit is evenzeer uw pligt als de rijken het van hunnen pligt beschouwden u aizoo, gelijk zij dedente ondersteunen. Dit moet voor u zeiven de aangename voldoening van eene schuld zijn, welke gij op geene andere wijze kwijten kunt. Zoo zijt gij ook dankbaar jegens Hem, die door anderen voor u zorgdeen ook u pligten oplegt. Eindelijk mag wel door u behartigd wordenom nu bij de op nieuw geopende gelegenheid tot werkzaamheid vlijtig ge trouw en spaarzaam te zijn. Met eerlijke vlijt zult gijdaar er hier goed loon voor werk gegeven wordt, welligt iets verdienen boven uw dagelijksch brood. Zoo zult gij inhalen wat gij ten achter zijt geraaktenbij de meerdere verdienste in den zomer en herfst, iets kunnen oversparen voor den winter. Zoo gij onnoo- dige uitgaven en verkwisting vermijdt, zult gij inden winter u minder ontberingen behoeven te getroosten en niet alleen van de liefdadigheid behoeven te leven, of daartoe dadelijk bij de minste ongelegenheid de toe- vlugt nemen. Deze raad is voornamelijk in uw eigen belang; want het is veel aangenamer in eigen behoeften te voorzien, dan geholpen te worden, en op een goede wil, met lust ten uitvoer gebragt, rust zegen. Anders zouden er nog veel meer armen zijn. Wij vestigen bij deze wederom de aandacht op die heilzame instelling re de zer stede, waardoor men, voor eene geringe wekclijk- sche bijdrage, zich van genees- en heelkundige hulp kan voorzien. Voor velen die verzuimen hiervan gebruik te maken wordt ziekte de oorzaak van eene niet meer te herstellen toestand. BwitoU. LücePvN, den 4 April. Uit nadere opgaven blijkt thans, dat het verlies der op ons afgekomen vrijcorp sen riet minder dan 300 man aan gesneuvelden en 1730 aan gevangenen bedragen heeft. Overigens is het maar al te waardat de laatsrcn van de zijde der onzen de ergste wreedheden hebben ondergaan. Eene menigte van dezelve is op de plaats zelve zonder er barming doodgeschoten. Ter naauwernood werd hun tijd gegeven tot het doen van een kort gebed. Er waren erdie tot 20,000 franken losgeld beloofden maar te vergeefs. Aan hendie men in het leven heeft gespaard, heeft men al hunne kostbaarheden ont roofd .en de. officieren hebben die onder de soldaten uitgedeeld. Den 2 dezer is met de gevangenen, ook zelfs met de gekwetsten en met den buiteet? zege pralende optogf voor het regeringsgebouw alhier ge houden. Frankfort den 9 April. Aan den maaltijd, den 2 dezer te Maagdenburg ter eere van KongeCzerski en andere afgevaardigden der Duitsch-Catholijke gemeen— 'ten gegeven, namen ook verscheidene Evangelische geestelijken deel. De feestdronk ter eere des Konings van Pruissen is door den heer Konge met de vólgende Woorden ingesteld Ik kom uit de hoofdstad. Gij zult verlangen re weten of ik hoop Jan wel vrees van daar medebreng. Onze Koning, nnjne hoerenis ge zind, de vrijheid van het geloof, zoo wel van her 011de als van het nieuwe, te beschermen; daarom, uit volle borst: Leve de Koningdie de geloofsvrijheid be schermt!" Een Silezisch dagblad berekent het getal plaatsen, waar bereids Duitsch-Catholijke gemeenten bestaan op negen en tachtig van welke die te Schneidemühl roet hare van den 19 October 1844 gedagceekende ge loofsbelijdenis de eerste geweest is. De Rigasche burger Clark heeft eene ontdek king gedaan, die voor alle zeevarende natiën van be lang is. Door middel van een en door hem uitgevon den eenvoudigen toestelis het hem gelukt het zee water, door verkoking, in versch zoet drinkwater te veranderen. Sedert twee jaren is zijne uitvinding on. der alle hemelstreken aan menigvuldige proeven on derworpen en is gebleken deugdelijk te zijn. De En- gelsche regering heeft hem reeds met een patent voov hare scheepsbehoeften voorzien en hem opgedragen voor eenige waterlooze eilanden van den Atlantischen Oceaan en de Zuidzee dergelijke toestellen te vervaar digen. Ook met de Regeringen van Frankrijk Oos tenrijk Holland en Belgie is de heer Clark in onder handeling getreden. De ruimte, die tot itierroe door watervaten en ijzeren kisten in de schepen werd in genomen, kan nu tot vrachtgoederen gebruikt worden, waarbij bet scheepsvolk nog het voovregt heeftbe stendig' versch water te hebben. De heer Clark be groot de kosten van zulk eenen distelleertoestel op 45 ponden sr. Londen, den 12 April. De bekende moedige zen deling dr. Wolff is eindelijk hier te lande teruggekeerd en heeft door eenen brief in de dagbladengedagree - kend uit -Southampton daarvan kennis gegeven. Na aan de familie van den ongelukkiger) kapitein Conolly eenige door dezen nagelaten voorwerpen te hebben af gegeven, gaat hij zijne vrouw en zijn kind, die thans te Brugge wonen, opzoeken. Hij belooft een uitvoe rig verslag zijner reis, vooral aangaande ln-r doorhem te Bokhara geledenehet licht te doen zien. In de aanstaande week zal de electrische telegraaf op eene zonderlinge wijze gebezigd worden. De hee ren Stounlon en IVood willen op eenen afstand van 100 mijlen (35 uren gaans), eeite schaakpartij met el kander spelen. De eene zal plaats nemen aan de spoor wegsstation te Southampton, de andere aan die te Lon den en de verschillende bewegingen hunner stukken op het schaakbord, zullen zij elkander door den elec- trischen spoorweg, die tusschen deze beide stations bestaatdoen kennen. Het stoomschip MermaidDonderdag-avond van Waterford naar Liverpool vertrokken met ruim honderd passagiers en een aantal vee en goederen aan boord stiet Vrijdag avond op de West Hpyje bank, met zoodanig geweid', dat de raderkastel) verbrijzeld, de zijden ingedrukt werden en liet houtwerk los raakte. Gelukkig was her tijdens de ebbeanders ware het schip onmiddellijk gezonken. Den ganscben nacht door werden seinschoten gedaan. Bij het aanbreken van den dag naderde eene booten hoewel zij voort gingen met het lossen van noodschoten en het seinen, verwijderde zich dezelve en liet de schipbreukelingen aan hun lot over. Eindelijk tusschen zeven en jtrf acht ure kwam eene reddingsboot aan; eerst nam deze de vrouwen en kinderen aan boord, kwam vervolgens terug, en met dezelve en de twee booten van het schipverwijderden zich de overige passagiers juist toen het tij opkwam en het schip met water vulde. De kapitein en de ekwipaadje bleven aanboord, doch werden laterbenevens het vee en de goederendoor twee schuiten gered. Er was een loods aan boord en de kapitein was zeer zorgvuldig. De oorzaak des ongeluks wordt niet opgegeven. PARijS, den 13 April. Brieven uit Gibraltar hou den in dat het grootste deel van de Maroccaansche bevolking in opstand is en gehoorzaamheid aan den Keizer weigert. Volgens die berigten, zou Abd el Kader de hand daarin hebben, door de menigte aan te sporen om hem te vergezellen in den heiligen krijg tegen Frankrijk, en was de Keizer geenszins bij magte, om de beweging in zijne Staten tegen te gaan. Daar deze berigten gecne dagteekening voeren en geene bepaalde daadzaken vermelden, vereischen zij nog be vestiging. De godsdienstijver en dweepzucht der Maroccanen er. de invloed van Abd el Kader op dt- zelven zijn echter genoegzaam bekend, en het is al- zoo zeer mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat de bo vengenoemde tijdingenzoo al niet geheeldan toch ten deele, met de waarheid overeenkomen. Men ver wacht dagelijks het berigt van het weder uitbreken der vijandelijkheden daar te lande, In de voorledene week vervoegde zich een zin delijk gekleed persoon, bij eenen geaebten inwoner der gemeente Bleau, in bet departement der Neder Loire, hem eene erfenis van 40,000 franken aankondigende, Groote verrassing en vreugd was bij den iteer B...., diegedurende drie dagen dit vrouwspersoon zor> goed mogelijk onthaaldeen haar zelfs het bed eener nicht, welke hij bij zich had, afstond. Na verloop van drie dagen, bemerkte de vreemdelingeterwijl zij voor de tiende maal de titelswelke aan haren gast heer de erfenis verzekerdendoorsnuffelde en onder zijne oogen leide, dat hajr een belangrijk stuk ontbrak,, hetwelk in de onder-prefectuur van Savenay berustte. Zij nam afscheid van den heer B,„. en zijne nicht, tevens hare terugkomst tegen den volgenden dag aan kondigende. Na a uwel ijk s was zij vertrokken, of gendarmen kwa men aan den heer vragenof hij nietslnts eenige weken eene vrouw bij zich aan huis bad. welke zij aanduideden. Ja, antwoordde de heerop het oogenblik is zij naar Savenay vertrokkenten einde eenige papieren te halenom ons eene erfenis van 40,000 franken te doen ontvangen. Eene erfenis van 40,000 fr.! Maar die vrouw is een man! de overste van eene bende dieven, dien wij sinfs een jaar ach tervolgen zonder hem te kunnen meester worden. Al zijne makkers zijn gevat, slechts hij ontbreekt ons nog. Op deze rijding stond de heer B.... zeer versla gen. Deze ellendeling iszegt men, zekere Bourdaise, geboortig van Mordelles, nabij Remies. Dez« gedaan teverwisseling'was niet de eerste; hij is nu een man, dan eene vrouw, en deze gedurige veranderingen hebben hem tot nu toe van het verdiende lot bevrijd. jtQUfrerJaubtitt, 'sGravenhageden 13. April. Een jongman, voorgever.de te zijn secretaris van een aanzienlijk heer,

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1