Maandag 14 ij GÖESSCHE COURANT. N°. SO. <r> P'-lf&Ê De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f ,/,75; Franco per Post f J,90. SLM Gewone Advertentiën worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f d >20, behalve het Zegelregt NIEUWSTIJDINGEN. ZÜttitecftlattb- Dusseldqrp den 8 April. Thans begint men ook berigten wegens de verwoestingen door ijsgang dijkbreuk en overstroomingen uit meer afgelegen dee- len van DuirschlandBohemen Silezie, de Lausitsen enz. te ontvangen; zij z'tin niet minder treurig dan die uit andere oorden. Te Praag had het water den 20, op weinige duimen na, de hoogte van 1784; nader band viel her. In den omtrek der stad moet de schade ontzettend geweest zijn; want de stroom voerde, ne vens verbrijzelde woningen, allerlei huisraad, tafels, bedden, kisten, enz. aan den 29Sten zag men zelfs een veerpont afdrijven, waarop een postwagen stond, die nog met menschen gevuld was; men dacht dat zij bij Köningsaal losgerukt was. De menschen schreeuw den erbarmelijk om hulp, die niemand hun toebren gen konen thans verzekert men dat zij beneden de steenen brugwaar het water vreeselijk hol ging den dood gevonden hebben. B halve dezezijn er ltog vele andere personen verongelukt. Al de over heidspersonen en inzonderheid de Aartsbisschop Ste- phandie op de gevaarlijkste plaatsen steeds per soonlijk tegenwoordig wasdoen wat immer mogelijk is om den nood te lenigen. Van Breslau wordt ge schreven, dat de Dombrug vernield of althans zwaar beschadigd is. Op eene menigte plaatsen langs den Oder zijn de dijken doorgebroken; vele huizen der landbouwers zijn ingestort. Mannheim, den 31 Maart. De Neckar en Rijn vallen sedert gisteren. Aan gene zijde des Rijns zien wij Ludwigshafen gedeeltelijk rot de drempels der woningen onder water gezetuit Groszkarbach wordt ons de dood vernield van vijf jongelingendie zich in een baktrog en tobbe op den vloed gewaagd hadden hetzij om hunnen roekeloozen moed aan den dag te leggenhetzij om houtenz. te bergen of op tevissc'hen. Zoo even ontvangen wij het berigt, dat bij het Freudenbeimer veer negen vrouwen uit Freudenheimdie gewoonlijk melk naar hier bragten en daarmede haar brood verdiendenin den Neckar verdronken zijn; ook de veerman moet daarbij omge komen zijn. Uclq ie. Brussel, den 7 April. De Minister van Finan. cien heeft ter kennisse der houders van Belgische 4J pCt. gebragt, dat, vermits de laatste betalings-termijn van de Belgische aan de Nederlandsche regering, tot af lossing van het kapitaal van ƒ80,000,000, plaats moet hebben deo 1 Mei e. k.er na dat tijdstip geene stor ting te Amsterdam zal kunnen worden gedaanen dat zelfs eene voor dien tijd te Amsterdam gedane storting niet zal valideren, dan wanneer den 15 April voor twaalf ure des middags, aan den directeur dei- schatkist te Brusseldaarvan zal zijn berigt gegeven. Men kent de pogingendie verschillende eer biedwaardige Belgische senatoren, verlichte verdedigers van de belangen des landbouwsin het werk lubben gesteld, om maatregelen te nemen, die den landbouwers zouden veroorloven zout in het veevoeder te bezigen. Deze pogingen zijn met een gunstig gevolg bekroond, en een besluit van den iaden Februarij 1.1. beeft het door veefokkers te bezigen zout van alle belasting ontheven. Het is ons onbekend, o'f deze nuttige maatregel in België wel naar zijne waarde zal worden geschat, zoo a's zulks behoorde re zijn; maar dit is zeker, dat Frankrijk dien beschouwt als eene der verbeteringen, die het meest ter navolging waardig gekeurd worden. Bij de Kamer der Gedeputeerden heeft men het Gouvernement uitgenoodigd na te vol genwat men in België' nu heeft gedaan. (Wat zal men in Nederland doen?) 's Gravenhage den 9 April. Dezer dagen is bij de Gebroeders Belinfantere 's Gravenhageiii het licht gegeven en aan de Tweede Kamer aangeboden het eerste gedeelte ecner verzameling van stukken, betreffende de Surinaamsche aangelegenheden. t)e ver zameling wordt geopend door het octrooi van 1682 bevat overigens in historische orde alle stukken van vroegeren en lateren tijdwelke aan de aanhangige kwesticn eenig licht kunnen verspreiden; onder ande ren de allezins merkwaardige correspondentie tusschen Z. Exc. den minister van koloniën en de Amsterdam- sche handelshuizen, welke liet aanbieden van het bekende adres aan de Tweede Kamer door de laatste is voorgegaan. 's Gravenhage den 12 April. In den afgeloo- pen nacht is alhier onverwachts overleden Z. Exc. de Minister van Staat H. Merkus de KoekLuite nant- GeneraalKanselier der beide orden en oud Lui tenant Gouverneur Generaal van Neerlands Indiëti, Lid van-de Ridderschap der Provincie Noord-Holland enz. een man die om zijn karakter in de onderscheidene betrekkingen door hem bekleed de algemeene achting genoot. Hij was minzaam en milddadig, den gering-, sten gaarne helpende. Velen die hem kenden toen hij in het 4 de district van Zeeland het commando voer de, tijdens de onlusten met Belgie, zullen zich zijner alzoo herinneren. Hij was godsdienstig er, toonde dat in daden. Het kerkgenootschap, waartoe hij behoorde, verliest in hem eenen ijverigen voorstander. Utrecht den 9 April. In Mei e. k. zullen de eerste 30 volkplanteis-gezinnen, onder geleide derHH. van den Brandhoff en Copijnzich naar Suriname inschepen. De schepen zullen (ten einde de besmet ting met de begrippen van slavenhouders en allen on- gunstigen zedelijken invloed te voorkomen), zonder Paramaribo aan ie doenonmiddellijk de rivier Sara- macca binnenloopen en naar de plantaadje Voorzorg stevenenalwaar de rivier diep genoeg is voor de zwaarst geladen -koopvaardijschepen. Daar vinden de aankomeiingen hunne woningen gereed, hunne akkers gedeeltelijk met bananen bezet, de noodige runderen en trekvee, alsmede pluimgedierte en een Weinig huis raad en landbouwgereedschappen. Daar zij zich ech ter niet bloot met bananen voeden kunnen en de over gang tot het gebruik van keerkringsvruchten niet te spoedig moet zijn, zal er hun gedurende de eerste maanden door het koloniaal gouvernement vleesch zoutazijnkoffijrijstmeel en olie verstrekt wor den. Aanvankelijk zal zich de groote kulrure vooral tot den tabak bepalen. De conceptreglementen van inwendig bestuur, door het koloniaal gouvernement- ter hoogere approbatie herwaarts gezonden, ademen in het algemeen een' vrijgevigen geest, die eene,voldoende vrijheid aan de kolonisten laat, om zich naar eigen keuze en onbelemmerd te kunnen ontwikkelen. De kolonisten zijn bij voorkeur uit den landelijken stand genomen, doch onder hen zijn lieden, die alle, voor de eerste nederzetting onontbeerlijke handwerken en ambachten verstaan. Hun zijn toegevoegd 40 jonge lieden van beide kunne, waaraan de Regering vrije overvaarten uitrusting, eene jaarwedde van 150, en, ingeval van huwelijk, een uitzet van f 50 toege kend heeft. De plaats der gehuwden zal alsdan tel-- kens door jonge lieden uit het moederland aangevuld worden. Het kroostdat reeds bij de geboorte door de tropische zon beschenen wordtzal het best aan die luchtstreek zich gewennen. Bij de keuze der ko lonisten is in de eerste plaats op zedelijkheid en ge zondheid gelet. De woningen van de directeuren, den geneesheer en den onderwijzer worden in het moeder land getimmerd, alsmede het kerkgebouw, waarin aan vankelijk tevens school gehouden zal worden. - Naar men verneemt heeftdoor tusschenkomst van de Overijsselsche Vereerd ging tot ontwikkeling van Provinciale Welvaartde timmerman Klinkert te Zwolle, van den minister van koloniënden last ontvangen eene kerk te bouwenwelke gëheel uit hout vervaardigddaarna uit elkander genomen en tegen de maand Augustus naar Suriname vervoerd zal worden. Bath den 12 April. In den nacht van den 9 op dm 10 dezer, is ter rcede van Bath ten anker geko men, de poonschuir, genaamd: Gunst cn VUjtgc« voerd door schipper A. van der Sluisbeladen met gerst en bestemd naar Belgiedoor den hevigen storm en holle zeeis gemeld vaartuig zoodanig lek geworden, dat hetzelve in het grootste gevaar verkeerde om met de lading te zinken. Tea i§ uur van dien nacht, is aan de wachthebbende matrozen der administratie van de in- en uitgaande regten A. Adams en R. van Mee- rendónkdeze bedenkelijke toestand door den loods kenbaar gemaaktdien ten gevolge hebben zij zicht gehaast hunne kameraden te doen wekken en weinige oogenblikken daarna zag men de matrozen J. Kuipers H. van der MusselcnW. de Koning en A. Adams9 vergezeld van den commies der iste klasse C. Griep niettegenstaande den hevigen storm en onstuimige zee, zich naar het in nood verkeerend vaartuig begeven en het is door hunne krachtsinspanning en doelmatig aangewende middelen dat het hen is mogen gelukken, het vaartuig en ladingvoor een gewissen ondergang te behoedenen hetzelve, ten 5 ure des morgensbe houden op strand te brengen. De beianglooze ijver, ten deze, door de gemelde beambten der administratie aan den dag gelegdtot hulpverleeningaan een in gevaar verkeerend natuur» genoot, verdient allen lof. ijestuven eat Qbiniiustrfttiat. $3ssfeiicafie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES en ressorre van dien, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de Inspectiën op nieuw te bouwen Schoor steenen en. andere stookplaatsen, bepaald bij Art. 21 van het Reglement op den Brand binnen deze Stad en Ge meente gearresteerd ten Rade derzelve Stad den 1 Junij 1&22, in werking gebragt bij Publicatie vanBur- gemeesteren, van den 8 November 1823, door Heerent Generale Brandmeesters zulien worden gedaan de eerste Woensdag van iedere maanden dat de Ingezetenen welke zoodanige Inspectie verlangende aanvragen daartoe aan Burgemeester en Wethouders zullen be- hooien in te zenden ren minsten tien dagen voor dien bepaalden dag ter Inspectie. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze wor« den afgekondigd, aangeplakt en geinsereerd in de Stads courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 April 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FPUW, Jz. Overrompeling en herneming van een WalviscliY aarder in volle zee. Aan het Ensrelsche blad The Whalemens*Shipping List van New-Bedfort, ontleenen wij het volgend verhaal van eene, door eenen listigen aanslag van dcszelfs schip verjaagde' ekwipaadjewelke om zich in het bezit daarvan te herstellengenoodzaakt is geweest er een geregeld beleg voor te slaan op gevaar van bij mis- lukkins, van gebrek op zee om te komen. De Sharon na eenigen tijd in de wateren van de Ka- rolina-eilanden gekruist te hehbenom cr zijne wal- visc'.i visscberij te beginnen begaf zich den 15 Oc tober in de haven van Ascension om zich op nieuw te provianderen. Op het oogenblik van weder in zee tt steken, ontbraken er elf man van de ekwipaadje aan het appèlen was alle moeite om hen te vinden vruchtelo' s. De Sharon zeilde alzoo den 27 October uit, met eene ekwipaadje van slechts 17 man, waar onder vier inboorlingen van de eilanden van Kings-Mill, welke de kapitein bij gebrek aan anderen had aange nomen zich voorbehoudende nader de Eilands-Baai -of te Port-Jackson binnen te loopenom zijne ekwi paadje beter aan te vullen. 1 Zondag den 6 October kreeg men veel walvïsschen ifl het gc/igl en de sloepen van den Sharon werden T;-: f) D

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1