Maandag 7 April. N\ 38. 1845. SBuitsrtilnnb. ilcbevÏAttiutt. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s-\ en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal I is f dj/5; Franco per Post f J SO, J COURANT. Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-, ffuive/ijks- en Doodherigten \van d 6 regels a. f d ,20 behalve het Zegelregt KIEÜ WSTI.TOINGEN. Dusseldorp den 2 April. Uit Obermörmter aan den Rijn bij Xanten wordt gemelddat men op Paasch - avond aldaar, gelijk op zoo vele andere plaatsen, een zoogenaamd Paascfivuur op de rivier ontstoken bad. Eene groote menigte menschen verzamelde zich op het ijs waar zij den tijd met wandelen, dansen, cijer- eten er. drinken doorbragten. Na zich noch langen tijd, op het laatst in wilde wanorde, verlustigd te hebben, verlieten zij allengskens, den ijsvloeren naauwelijks had de laatste den vasten wal betreden of schrik en ont zetting trof al de aanwezigen want met ern donde rend gekraak brak allerwegen het ijs los, dc sterk stroo- mende rivier schoof schots op schots en voerde in korten tijd den nog steeds brandenden teertonom welken zoo velen verzameld geweest warenbuiten het gezigt. Niet zonder ijzing kan men er aan den ken, wat gebeurd zon zijn bijaldien de rivier weinige oogpnblikken vroeger losgegaan ware. Leipzig den 24 Maart. In de eerste algerneene kervergadering der Duitsch-KathoHjke gemeenten, alhier gehouden, zijn de grondslagen door die van Breslau voor gesteld nog meer eenvoudig gewijzigd, aangenomen. Afgevaardigden van gemeenten uit 27 hoofdsteden waren er tegenwoordig. Vijf andere hebben zich schrif telijk verklaard. Men ziet nog nietdat in het be daarde en krachtige Zuid-Duitschland de beweging opgang maakt; maar daar behoeft men misschien geene zoodanige openbare stappen te doen, dewijl er reeds voor lang een mildere geest is doorgedrongen welke zonder opzien te baren invloed uitoefent. Koblentz, den 30 Maart. Voor weinige dagen heeft hier een droevig ongeluk plaats gegrepen. Er zijn, namelijk, 18 met steenkolen geladene schepen, bij Saarbrucken in de Saar gezonken en verdwenen. Met ongeluk is te grooter, dewijl de lading nier verzekerd was. Heden morgen ten 7 ure heeft re Cleefde execu tie plaats gehad van het doodvonnis door de guillottine, aan zekeren Jacobsbroodbakker te Marienbaum, tus- schen Kalker en Xanten die door vergif zijne laatste vrouw om het leven heeft gebragt, en onder de zwaarste verdenking heeft gelegen van ook zijne twee vorige vrouwen, op dezelfde wijze te hebben vermoord. Al deze vrouwen, die veel ouder waren dan hij, en welke hij sl echts getrouwd hadomdat zij een'fg vermogen haddenzijn subiet gestorvenen hoezeer hij onder verdenking lag, heeft men hem niet vervolgd. Doch in dronkenschap had hij zijne laatste misdaad in ver trouwen verhaald aan eenen persoondie de hoofdge tuige in het regtsgeding is gewoesr. Deze, naderhand in behoeftige omstandigheden verkecrendevervoegde zich bij hem om eenigen onderstand, waarop Jacobs hem aan de poiicic als bedelaar aangaf, ten gtvolge waarvan hij voor eenige dagen gevangen werd gezet. Dit vertoornde den gevangene zoodanigdat hij de justitie met de geheele toedragt der zaak bekendmaakte, waarop Jacobs werd gevangen genomenhet lijk der vrouw werd opgegraven en, ten gevolge der genomene scheikundige proevenwerd de misdaad bewezen, welke Jacobs nooit heeft willen bekennen. De jury heeft evenwel het schuldig over hem uitgesproken en het vonnis is dezer dagen door den Koning van Pruisen bekrachtigd. CFtigcltutb. Londen den a April. De regering heeft voor de marine eene vermeerdering van 4000 man voorge slagenvoortspruitende uit de noodzakelijkheid, om in China ter kus^e van Afrika en in de Stille-Zuid- zee eskaders te houden. De aanvraag is, na eenige discussienvoor de eeistetnaal doorgegaan. In 1844 werden te Londen ingeklaard 52a schepenkomende uit Nederlandsche havens. BH vergelijking tegen 1843 levert de scheepvalart vooia! met Londen, eene voor de Nederlandsche vlag vrij gunstige uitkomst op, zijnde het getal Nederland sche schepen vermeerderd met 54dat der Brirsche verminderd met 52intusschën is het totaal der vaartuigen in de vaart tusschen Nederland en Londen nagenoeg hetzelve gebleven te weten in 1843 524 in 1844 52a. Het getal Nederlandsche schepen in de vaart op Hull, Sunderland, Dundee, Stockton en New-Castie is vrij aanmerkelijk vermeerderd; waartegen dat inde vaart op Liverpool Cardiff en Newport eenigzins verminderd is; over het geheel echter is het getal Nederlandsche schepen, die in 1844, havens van Groot-Britannie (met uitzondering van Londen) bezocht hebben, met nagenoeg 100 vermeerderd. De aan voer van boter uit Nederland heeft iit genoemd jaar alweder toegenomen en is rot vrij gunstige prijzen afgezet. B ja ld i en steeds voor de goeie qualireit gezorgd wordt, zal dit Nederlandsche hoofdproduct op den duur de voorkeur blijven behouden boven de boter uit DuirschlandBelgië en Noord-Amerika uit welk laatstgenoemd land de aanvoeren steeds vermeerderen. De invoeren van kaasvlas wijn en granen verschillen weinig van die van het* voor- gaande jaar. Parijs den 1 April. De heer Picardadvokaat te Brussel, de heer Verhaegenlid der Kamer van volksvertegenwoordigers, de heer Trumper en de heer Fischerzijn lner aangekomen, om aan den heer E. Sue de medalje ter hand te stellen welke hem dooi de Belgische liberalen is aangeboden. Naardien de inschrijving voor dezen gedenkpenning eene aanzien lijke som gelds had opgeleverdzal het overschot worden besteed aan her oekostigen eer,er Vlaamsche uitgaaf van den Wandelende Joodalsook aan het ondersteunen van broodeioos werkvolk. De eerste minister, maarschalk Soultheeft thans zijn' 7Ósten verjaardag gevierd. Hij is den 29 Maart 1769 geboren, dus in het geboortejaar van Napoleon en van den hertog van Wellington Eene ongeloofelijke kwestie is voor het hof van assises van Ardêciie in deszelfs laatste zitting behandeld. Eene vrouw, oud 56 jaren, bijgenaamd de Chabrode, heeft van vier meisjes, op verschillende tijden, jong geboren kinderen ontvangen 0111 dezelve Paar het von delings-hiris te brengen. Zij ontving telkens 15 francs voor de reis. Deze ellendige heeft den moed gehad de vier kinderen te verstikken; sommigen begroef zij en gaf de andeven aan de roofvogels ter prooi. De vier voudige misdaad is ontdekt en eene instructie werd tegen haar begonnen. Zij beeft zich tot de volstrekte ontkenning bepaaldhet gesticht echter verklaarde de kinderen niet te hebben ontvangen, en de lijken der zelve waren gevonden. De jury heeftaannemende dat er verzachtende omstandigheden aanwezig waren, de gruwzame vrouw tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. ÏÜCÏgïC. Brussel i den 2 April. Het gebouw van her pro» vinciale gouvernement 'te Luik is den 31 Maart door een feilen brand die waarschijnlijk in een schoorsteen was ontstaangeheel in de asch gelegd. Een groot deel der archiven is daarbij vernield. Men heeft de ijverigste pogingen te werk gesteld om de vlammen te stuitenof meest belangrijke papieren te redden zoo zelfs, dat niet minder dan 2.0 personen, waai» onder de gouverneur tier provincie zelf, de heer 11. de Brot/ckeredaarbij ligter of zwaarder gekwetst zijn geworden. Niettegenstaande de brand op het mid den validen dag uitbrak, 'reeft al die inspanning niets mogen baten en is men er alleen in gcs'aagd om de belendende gebouwen te redden. De gouverneur heeft in eene afkondiging den voorbeel leloozen ijver der spuirgasten en van andere Luikenaarsdie pogingen tot blussching hebben aangewendhoögelijk geroemd. Ikt hof van assises te Nauicn heeft een' ze ventienjarigen jongeling, Eorvillcrsals vadermoor der tot de doodstraf verwezen. Hij zal op het markt plein te Namen zijne straf ondergaan, alwaar hij tot op her hemd ontkleed, barrevoets, en het hoofd niet een zwart floers overdektzal gebragt worden: vóoc zijne ter doodbrenging zaf hem zlc regterhand worden afgehouwen na den inhoud der sententie te hebben aangehoord die door den deurwaarder aan het verga derde volk op het schavot zal worden afgelezen. De liedendie de regterlijke debatten in deze zaak hebben bijgewoond zijn over de ongevoeligheid van den beschuldigde getroffen geweest. Niets heeft hem geroerd, noch gedurende de instructie, noch bij de pleidooijen, noch bij het aanhooren van betover hem gevelde vonnis; geen traan, geen enkel gebaar van berouwniet de minste bezorgdheid wegens zijn lot. Na het voorlezen van het verdict van den jury, die hem schuldig verklaarde even als na het voorlezen van het doodvonnis bleef hij in eene volstrekte ge voelloosheid. 's Graveniiage den 3 April. Men verneemt met genoegen dat het Harer Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses yetn Oranje behaagd heeft, aan den heer J. J. F. Moordziekonderbibliothecaris der Koninklijke bibliotheek, een paar kostbare geschil derde porseleinen bloemvazen te vereeren en zulks als een bewijs van Hoogstderzelver tevredenheid en erkentelijkheid voor de aanbieding van een werk be trekkelijk de Uitvinding der Boekdrukkunstwaarvan de Franschc uitgave door dien heer bezorgdaan Hoogstdezelve v/as toegezonden. Het grootste gedeelte van het detachement van het 7de regement infanterie, in der tijd van Vlissingeu naar Zierikzee gezonden, is in cte eerstgenoemde stad teruggekeerdterwijl het overige gedeelte mede spoe dig werd terugverwacht. Men verneemt, dat eene brigade maréchaussees te Zierikzee zal geplaatst worden. Amsterdam, den 2 April. Voor een der kanton- geregtcn van het arrondissement Amsterdamstond eenigen tijd geleden, een molenaar re regt, wegens eene doorhem gepleegde poücie overtredingdoorliet zitten op zijne kar. Terwijl de beklaagde het feit er kende verklaarde een opgeroepen getuige onder eede, dat de bek), stellig niet op de kar gezeten had; die getuige trachtte a'zoo' klaarblijkelijk door zijne valsche verklating den bik), eene geringe póliciestraf, eene luttele geldboete, te doen ontgaan. Ter dier zake ver volgd werd gezegde getuige onlangs door het Pro vinciaal Geregrsbpf alhier, wegens meineedtot een vijfjarig confinement en een kwartier uur tepronkstel- ling veroordeeld. Uiterst treurig is het voorwaar re achtendat noch de heiligheid van den eednoch de strenge hoewel allezins billijke straf op den meineed bepaald, zoo dikwijls menigeen nief terughouden eene onwaarachtige verklaring af te leggen. Wenschelijk voorwaar, dat dit voorbeeld algemeen, zoowel rot leering, als afschrik strekken moge. AmstC.) Rotterdam, den4 April. De straat van de stad- huisstceg alhier, welke opgebroken wordt, zal niet meer met steenen worden geplaveid, maar met houten blokjes zoo als men vele stiaten te Londen heeft. De Heeren op het stadhuis konden eikanderen niet meer verstaan wegens het geraas der rijtuigen en men was beducht, dar zulks de grootste verwarringen en gevaarlukste gevolgen zou kunnen hebben. Die hor ten straten voldoen echter elders niet op den duut maar men kan zoo .ie straatwerkers goed bezighouden. Er is hier tijding gekomen, dat door den Koning van Pruissen, consessie is veileend tot het aanleggen van een spoorweg van Wesel naar Arnhem. Men wacht spoedig de opening eener geldleening van al nt/ thaler. Groningen den 3 AprilIn den morgen van dingsdag den isten April, had er bij Muntendam een ongeval plaats hoogstwaarschijnlijk dooronvoorzigtig- beid veroorzaakt, dat treurige gevolgen heeft gel ad. De zoogenoemde Engelmans klapbrug, was een eind weg I

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1