m 20. Maandag 31 Maart. GOESSCIIE C0II1AIT. NIEUWSTIJDINGEN. ALLERLEI. Een fragment uit liet dagboek van LA. Maijeüx, voorkomende in SUE'S Ju if Errant. iiifTWgii-. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Jldvertentiën worden a 20 ets. de rëgel\ geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodheriglen J van J 6 regels a f .1,20, behalve het Zegélregt. J JftrauKinjfr. Parijs den 24 Maart. Door het overlijden van den heer Etienne\ is eene vacature ontstaan in de Fransche akademie. Onder een groot aantal kandidaten voor deze eereplatxs, heeft men ook de heeren Dumas en Eu géne Sue genoemd, welke beide heeren dit gerucht echter wederspreken. Het Fransche bestuur heeft een verslag laten opmaken van de schadelijke dieren, die in het depar tement des Vosges in 1843 en 1844, gedood zijn. Hieruit ziet men, dat men gedood heeft 41 wolven s wolvinnen, 8 jonge wolven; 124 wilde zwijnen; 1,84a vossen; 24 otters; 129 wilde katten; 305 bunsings; 221 wezeltjes; 73 marters, enz.; in het geheel 2,975 schadelijke dieren. In het arrondissement van Neufchateau alleen heeft men 29 wolven gedood. ÜXcbgrlaubitu 'sGravenhage den 24 Maart. Uit het voor. ïoopig verslag blijkt, dat de slotsom van het gehou den onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het voorstel tot herziening der grond wet door de heeren Thorbccke c. s. gedaanen aan welk onderzoek doorgaans 49 leden (waaronder 5 der heeren voorstellers) een werkzaam deel hebben ge nomen, hierop nederkomt: dat gemeld voorstel door de groote meerderheid van dat getal ledenèn als initiatief beschouwd, èn om den vorm èn uit hoof de van de strekking, is afgekeurd. Uit het oog punt van het nemen van het initiatief door de Tweede Kamer, is het door 32 leden afgekeurd; Ac vorm van het voorstel moet bij 37 leden afkeuring hebben ten gevolge gehadn rwijl de strekking door 32 leden voor on aannemelijk schijnt gehouden te zijn. CWat zullen nu de voorstellers doen? De venver- ping van het voorstel schijnt zeker. Poch blijft grondwets herziening eene wenschelijke zaak. Mogt nu de regering het oogenblik gebruikenen aan de natie ha bewijs gevendat zij met behoud van (te grondvesten van onzen staat goede hervormingen •waarlij ke verbeteringen wilOm behoudend te kunnen zijnmoet men het terrein bchoudbaar maken door verbeteringen.') Men zal zich herinnerendat zekere Adolf van P appelhorstvroeger onder verJenking van diefstal, in logementen te 'sGravenhage en te Rotterdam, en die zich als doofstom deed voorkomen door de poii- ctes te 's Hertogenbosch is aangehouden geworden en later zich in zijne gevangenis heeft willen ophangen. Iktis der justitie eindelijk gelukt, na onderscheidene proefnemingen dien persoon aan het spreken te krij gen en hij heTt aangevangen met te bekennen dat hijsedert het jaar 1835, in Italië had begonnen zich doofstom te houden, ten einde in den schoot van fa - uiilien en gezelschappenin welken hij zich door het verwekken van medelijden wist in Te dringen des te beter alles te kunnen afluisteren, en dit tot zijne bij zondere oogmerken (welke?) dienstbaar te maken. Amsterdam den 24 Maait. Alhier is in dezen winter bij twee buitenwone openbare collecten opgeza meld, de aanzienlijke som van ƒ72,152.90; doch als men bedenkt, dat hier tuim 70,000 armen zijn, dan zal in de buitengewone behoefte bierdoor nog wel niet kunnen voorzien zijn geworden. Doch er is buitendien veel gegeven. De merischhevendbcid heeft zich niet verloochend. Amsterdam den 26 Maart. Door de derde klasse van het koninklijk instituut is een Latijnsch gedicht bekroond, getiteld Xiphias waarin voorwaar geen gemakkelijk onderwerp bezongen wordtname* Jijk, de vangst van den z waard visch op de kusten van Sicilië in verband met het zonderling natuurverschijn sel in die streken, bekend onder den naam vaw fata morgana(waarbij alles, water op de oppervlakte des waters plaats grijpt, zich in de lucht afspiegelt). Bij de opening van het naambriefje bleek schrijver te zij 1 Isaco Vitriolo van Rcggio in het koningrijk Napels. Het jl. Zaturdag (den agsten) begonnen dooi- vveder heeft niet beletdat alhierop verscheidene plaatsen stoelen en tafeltjes op het ijs zijn geplaatst geworden en veler, het zeldzaam (doch gevaarlijk) genot haddenom Paasch-eijercn op het ijs te eten. Rotterdam, den 27 Maart. He ren nacht is de Dordsche boor die gisteren avond uit de haven was gehaald om heden hare dienst russchen die stad en deze te hervatten aldaar voor het hoofd gezonken. Het ijs, hetwelk van de Merwedewvas komen afdrijven, schijnt aan dezelve zoo veel schade te h bben toege- bragtdat zij is volgeloopen, Gelukkig bevond zich niemand op dezelve dan de waker, die nog aan de bel geluid heeftdoch zich voor dat er hulp aan kwam, aan wal had moeten begeven. Het schip ligt zoo diep, dat Iwden bij hoog water dtszelfs rader kasten niet meer zigtbaar waren. De Moerdijksciie boot iieeft de dienstbeurt verrigt." Groningen den 27 Maart. Ais eene bijzon derheid kan aangeteekend worden dat niet alleen op Paaschmaandag (den 24Sten Maart) de stadsgracht, buiten de A-poort, door eenige heeren uit deze stad met paard en narreslede is beredenmaar dat ook op dien dag de kastelein D. Boltbuiten de Steencilpoorr, met zijn gezelschap, over het ijs van de Five! of het zoogenaamde Damsterdiep met paard en narreslede, naar de op een uur afstands van deze stad gelegen Ruiscberbrug en van daar wederom terug naar deze stad is gereden. Zwolle den 27 Maart. L. Hoekstra en K. Tihnan zijn heden door het Prov. Geregrsbof alhier niet schuldig verklaard aan den hen ren laste gelegden moord van P. Schuten alzoo op vrije voeten gesteld. Nijmegen, den 25 Maart. Den eersten Paascb- dag hadden de veerlieden de Nederlandsche vlag op twee plaatsen op de Waal geplant, en daarbij een vuurhaard en den noodigen toestel aangebragt tot het .koken van eijeren, werwaarts zij een ieder uitnoodig- den om Paascheijeren op het ijs te komen etenwaar van door velen is gebruikgemaakt, en onder au'eren, door verscheidene ouders, met hunne kinderen, op dat deze na vele jaren, de bijzonderheid zouden kun nen verhalen, op Pdaich-Zondag Van 1845, op het ■ijs in de rivier de l'Vaalwarme Paascheijeren te hebben gegeten. Den geheelen dag trok deze bijzon derheid eene menigte mensclien naar de kade. Des avonds brandde men Paaschvuren op het ijs, zoo als op gisteren op vele plaatsen der rivier, zoo boven als beneden de stadplaats had. 's Hertogenbosch den 24 Maart. De legende, dat men bij eenen zeer barden en langdurigen winter paasch-eijercn op het ijs gegeten had was bij de -in woners van het dorpje Esch anderhalf uur van bier gelegen bekend gemaakten werd hierdoor de lust opgewekt bij eenen der voornaamste ingezetenen, run eene dergelijke zeldzaamheid toe te passen. Op giste ren dan luidt het verhaaltrok de lieer B. ver gezeld van eenige zijne dochters en hare vriendinnen voorzien van eene groote mand met paasch eijeren en roebehooren naar een naast bijgelegen Venwaarvan het ijs circa twee palmen dikte had en werden daar onder veel vreugde de eijeren op het ijs geschild. Dan helaas! eensklaps verdween het gezelschap van de op pervlakte en allen vielen in het water. De heer B. tot aan de kin daarin staande heeft gelukkig de vrou wen kunnen boven boudentot datna langschreeu wener eindelijk hulp is komen opdagenen allen door middel van touwen zijn gered. Doch de familie B. moet het voornemen hebben opgevat, voor eerst gecne paasch-eijeren meer op het ijs te schillen. Te Manchester heeft dezer dagen eene open bare verkooping plaats gehad van vreemsoortigen aard, die namelijk der menagerie van wilde dieren van van Amburgh- De toeloop van menschel) was groot doch er waren niet vele koopers. Een schoone AiVi- kaanscbe leeuw is verkocht vcor 350 ponden sterling 4200)een jonge leeuw van acht maanden voor 12 pond, 10 shi bng 150), eene jonge leeuwin van a cl ijken ouderdom, voor 35 pond f 420), een leeuw van zes jaren voor 310 pond Cf 3720), de elefant Bolivar voor 950 pond 11,400), een zeer fraaije giraffe voor 400 pond [f 4800), enz. Goes, den 29 Maart. Het regterlijk onderzoek, hetwelk bewerkstelligd wordt ten laste van J. M. DuinhouwerM. Olivier en L. PI, Ilaze wegens valsche getuigenverklaring, en waarvan wij gewag maakten in ons No. van den 24 dezer, heeft ten ge volge gehad dat ook de persoon van Pieter Panirj bereids in den loop dezer week is in hechtenis gesteld. Thans vernemen wij dat ook tegen dezen door de arrondissemenrs Regtbank een bevel van gevangenhou- dirfg is Uitgevaardigdter zake dat hij genoemde be klaagden tot het doen hunner meineedige verklaringen zoude hebben verleid en omgekocht. - Den 16 dezer, is op eene weide, in de nabij heid van het fort Batheen levende reiger gevangen, aan een zijner pooten voorzien van een koperen plaatje, op hetwelk gegraveerd stond Valkerijdgt-gezdschap Loo184.4, n°* 8. fsesluvm éw Qtbrninistratieu, Scfcenbrnafuttg» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorfe van dien brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het suppletoir kohier over het 3de kwartaal des jaars 1844 1845, wegens het Patentregt, voor deze Staddoor Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, den 20 derloopende maand executoir verklaardaan den Ontvanger van 's Rijks Belastingen, ter invordering- volgens de wettoege zonden is. Wordende ieder belastingschuldige vermaand en ge last, om na bekomene kennisgeving van gemelden Ont vanger, zijn verschuldigde, overeenkomstig de bepa lingen der wet te voldoen, 'op straffe van daartoe an derzins te zullen worden gedwongen. Terwijl die genen welke hun aanslag biljet niet zul len ontvangen hebben, zich vaneen dubbeld van het zelve kosteloos ten kantore des Ontvangers zullen kunnen voorzienen zij die zich met hunnen aanslag* bezwaard achten zich deswegens utet in achtneming van de voorschriften ten dien aanzien, wegens de Directe Belastingen in het algemeen bestaande, door tusschenkomst .tan den Controleur der Divisie, kun nen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en in de Stads courant geplaatst. Gedaan te Goes den 29 Maart 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOIIR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz» Om dringend werk uitgegegaan, kwam ik langs dé plaats van de Temple, (een marktplein te Parijs); op eem ge schreden van mij zag ik een jongen van 12 jaar of daa - omtrentblootshoofds en barrevoets (nierregeilstaani e de koude) en slechts gekleed met een broek en een a; 11 flarden gescheurden kiel. Hij leidde bij den toom etu groot karrepaard, dat uitgespannen, alleen met het gareel omhangen was; hetzelve trok zich van tijd tot tijd terug, weigerende voorttcgaan; het,killdgeen'zweep I

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1