N°. 25. Donder dag 27 Maart. GOES CHE CO m. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J,90. J (Gewone Jdvertentiën worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f 5,20, behalve het Zegelregt. 1 Rome den 8 Maart. De aankomst van den heer RossialsFransch gezant alhier, veroorzaakt veel op- ziens, daar, gelijk bekend is, de heer Rossivroeger als professor te Bologna stond en door den Paus van daar is verdreven. Men besluit hieruit, dat het Fran- sche gouvernement tegen Rome slecht gestemd is waartoe de Jezuïcen-kwestie aanleiding heeft gegeven. Riga, den 2 Maart. Terwijl overal in het noor den en zelfs in het zuiden van Europa een buitenge wone strenge winter heerscht, hebben wij hier eene zoo zachte temperatuur dat reeds sedert den 22Sten Januarij onze haven geheel vrij van ijs is, zoodat de scheepvaart overal weder hare bedrijvigheid hervat heeft. Dit is een natuurverschijnsel, dat slechts zeer zeiden in onze streken voorkomt. Keulen, den 22 Maart.. In Aschaffenburgheeft men den 16 dezer, een carroussel en kegelbaan op de rivier gehouden men had een kookhaard op het ijs opgerigt, en onder de Mainbrug werd een lied gedrukt. Voor 141 jaren ook hadden dergelijke verlustingeii op ijs.plaats. Keulen, den 18 Maart. Onze courant maakt in een paar brieven uit den Elzas gewag van het volgende, op een vreeseiijk vermoeden gegronde geding. Met eerste schrijven, den ia dezer gedagteekendis van Londen, den 22 Maart. De vertooning van Rny- Blas van Victor Hugois alhier op het tooneel verboden. Parijs den 22 Maart. De winter heeft zich in den laatsten tijd ook in Frankrijk ,met buitengewone gestrengheid doen gevoelen. Men verzekertdat eni postrijtuighetwelk in het departement Cóte d'Oc (Dyon) door de zoogenaamde Val Suzon reed, waai de sneeuw drie elkn hoog lag, door een troep van at wolven is vervolgdzoodat de in het rijtuig aanwezige reizigers efenigen tijd in groot gevaar verkeerd hebben. Brussel, den 22 MaartDe koning der Belgen heeft 6000 uit zijne cassette gegeven ter herstelling van de Protestantsche kerken in Brigie. 'sGravenhage den 25 Maart. Den 18 en 19 dezer, heeft voor het provinciaal geregtshof van Over ijssel de behandeling plaats gehad van de beruchte Strafzaak van Louise Hoekstradienstmeid van piet. 1 -W-U g CpitltlLi5L UrWWi JJl UM/Liyil-U vrvuvfW w M HIEÜWSTIJDIN G13 JV Jiaïic. lOititecfrfottb. dezen inhoud De oplettendheid van geheel den Elzas is tegen woordig op een proces gerigtdat voor het hof van assises in het departement van den Boyen Rijn te Col mar aanhangig is. Gij herinnert u dat in het jaar 1S43 op den spoorweg een koffer verzonden werd, waar in men, toen men dien, nadat hij langen tijd was blijven staan, zonder door iemand afgehaald re wor den, geopend had, tot schrik van alle aars wezenden een verminkt menschelijk ligchaam vond. Met gereg telijk onderzoek deed het vergoeden wegens deze mis daad zich wenden op eenen koopmans-bediende. Bletry geheeten, die nabij Mühlhausen een huisje bezitwaar in door een jong meisje eene soort van kroeg of her berg gehouden wordt. Bletry en dat jonge meisje gelijk ook de meid en knecht uit het huis werden ge vat. Men deed al wat mogelijk wasom den naam van het ongelukkige slagtoffer uit te vorschendoch elke poging daartoe bleef vruchteloos. Het proces, dat reeds in September des vorigen jaars aanhangig ge maakt was, moest verdaagd worden wijl het voor afgaand onderzoekhoe naauwkeurig en gemoedelijk bet ook gevoerd was aan dv hoogere regtshrambten bleek veel gehrekkies te hebben. Thans zijn er we derom ni deze zaak vele getuigen verhoord en heeft men zich in alle rigtingm naar Duitschiand en Frank rijk gewend, 0111 etnig spoor te vinden, wie toch de vermoorde geweest mogr zijndoch alles is weder te vergeefs geweest. Derhalve komt het geding 1111 we derom in dezen toestand voor de gezworenen. De be schuldigden stellen aan de bewijsgronden, waartoe on der andeven behoort, dat hef lijk in doeken gewonden was die het merk der hoofdbeschuldigden droegen een onveizettelijk loochenen tegenover. Eene zeer ba- zwarende omstandigheid voorde beschuldigden is voorts deze, dat eene menigte getuigen verklaren, hoe zij eene vreemde dame gezien hebbendie ben aangesproken en naar het huis van Bletry gevraagd heeft. Men had ook geziendat zij er werkelijk binnen getreden was doch van dat oogenblik houdt het spoor dir onbekende geheel op. Bletry is een beschaafd man van zeer fatsoenlijk voorkomenwat hij zegt ge lijkt naar de taal van een regtsgeleerde en zar hij niet cp de bank der beschuldigden, zoo zou men kunnen dmian, dat hij rot de regtbank zelve behoord;. De tweede beschuldigde wekt belang, zoo door hare schoon heid als door de onbewimpelde wijs waarop zij,ant woordt. Zoo men de openbare geruchten aeloovén wilstond zij in liefdesbetrekkingen met den hoofd- bcscbuldigde. De regtsverhandelingen du'en nu reeds eenige dagen achtereen, en niettemin zijn er nog slechts twintig getuigen ondervraagd, terwijl er nog meer dan honderd verhoord moeten worden. De berigten der geneeskundigen over sporen van bloedwelke men meent in het huis ontdekt te hebben, komen niet in alle deelen met elkander overeen. De beschuldigden beweren dat de huisknecht veel met neusbloeden be- liebt was als ook e°n meisje, hergeen vroeger in huis geweest was, aan tandpijn geleden had waarvoor men haar bloedzuigers gezet had van dat een en ander waren de bloedsporen afkomstig. Ondertusschen biedt geheel het proces tegenstrijdigheden in menigte, en terwijl som mige verklaringen omtrent de schuld der aangeklaagden bijna geen?n .twijfel laren, worden zij door andere weder geheel van kracht beroofd. Misschien werpt de ver dere ontwikkeling van het proces nieuw licht op het zelve zoodat de justitie in de mcgeüikheid geraakt, om dit raadsel, hetgeen reeds lang gt-heel Frankrijk, en men mag zeggen een groot gedeelte van Europa bezig houdtte ontwarren. De Parijzer dagbladen hebben snelschrijvers naaf Colmar gezonden, om naauw- keurige en zoo veel mogelijk omstandige berigten te bekomen. Ook worden de borstbeelden der beschul digden reeds te koop geboden. De tweede brief, van den igden, voegt hier nog het volgende bij. Het te Colmar gevoerd wordende proces schijnt nog steeds een raadselwaarvan de op lossing zoo voor de regters als voor de" gezworenen uiterst moeilijk zal zijn. StofFelijke bewijzendat Blefry en, de verdere aangeklaagden schuldig zijn doen zich bij voortduring slechts weinig op en deze wei nige worden door verklaringen van getuigen waarvan er sommige trouwens vrij verdacht zijn, bieren daar weersproken. De kalmte en bedaardheid, met welke de beschuldigden de hun gedane vragen beantwoorden, de Tegenwerpingen welke zij aan de hen bezwarende getuigen doenzoodra zij bemerkendat derzelver verklaringen-van eenig gewigt zijn, verwekken de be wondering van alle toehoorders. Bij Blétry woonde eene vrouw in huis, die op zekeren avond een zeer sterk gt sienn gehoord heefthetwelk uit het woonvertrek van den hoofdbeschuldigde voortkwam en naar het angstgekerm van eenen stervenden geleek. Dit moet den 3 Jui-ij plaats gehad hebben, juist op den avond die in het proces als den tijd wordt aangeduid, waarop de moord geschied zou moeten zijndoch dit alles wordt door de beschuldigden stellig geloochend. De ■geregtszaal. die nogtans zeer ruim is, kan allen, die toegang verlangen, niet bevatten. Men hoopt, dat tegen Zaturdag liet hooren der getuigen afgeloopen zal zijn zoodat alsdan tot de pleidooijen overgegaan zal kunnen worden en de uitspraak spoedig zal kunnen volgen. De jury van Colmar heeft, in zijne zitting van den 16 dezer, uitspraak gedaan in de algemeen be kende zaak.van Blétry. Ten een en een half uur begaf zich de jury in de raadkamer en kwam na verloop van tien minuten er wederom uit, met een onkennend ant woord op al de vragendoor den president aan zijne beslissing önderworpen. De beschuldigden werden we derom binnengeleid, en hunne invrijheidstelling door den president bevolen. Onmiddelijk hiernawerden door Blétry de volgende woorden gesproken Mijn heer de president'. Eene kwijtschelding is niet voldoende; het is eene herstelling van eer, die ik verlang." De president Jieefc geantwoord niets meer te kunnen doen, waai op het hof de zaal verliet. De sedert twee dagen algemeen verwachte uitspraak van de jury, is door geene teekenen van goedkeuring of afkeuring ontvangen geworden. Franpoise Lallemand en Madaleine Dinichcrt waren innig aangedaan. De beschuldigden, alvorens te vertrekken, betuigden bunnen dank aan den Heer Kochwelke alleen op de bank der verde diging was overgebleven en die met eene levendige belangstelling de lezing hunner vrijspraak had aan- gehoord- Te Schmiebeim bij Ettenheim in Baden, is dezer dag'cn een man, Jakob H'ilmansdorf geheeten, in deil ouderdom van honderd en tien jaren overleden. Men verneemt, dat 300 kapiteins van de marine op' retraite zullen gesteld wordendewijl in tijd want vrede hun getal op 500 is bepaald. - De geologische sociëteit van Londen heeft van Calcutta ontvangen het volledige fossile geraamte (met de buitenste schaal) "van eene monster-schildpad, van dezelfde soort als diewelke eene zoo groote rol in de fabelleer der Hindous spelen. - Dit geraamte, het eenigste van dien aard, dat nog in Europa besraar, is gevonden aan den voet van den Hitnalarja in eene iaag kleiwaarin ook nog brokken van fossile beenderen van magtodonten hippopotamossen rhinocerossen enz. bevat waren. De geheele lengte is 18 voeten, 7 duimen, die van de schaal is ia voeten, 3 duimen, Engelsche maar. Naar de collossale grootte, heeft dit geraamte eene groott overeenkomst met die der hedendaagsche Hindousche schildpad. De geologische maatschappij stelt zich voor, aan deze soort van monster-schildpad den naam van Colosso Chchjs te geven. Eene commissie van het genootschap ter uitbrei ding van het Christendom heeft den 18 aan lord slber~ deen een verzoekschrift overhandigd door 16,000 per sonen onderteekendom een firman van den Sultan re verkrijgen ter voltooijing der te Jerusalem, op den berg Sion, begonnen Protestantsche kerk. De minister zeide, dat de firman spoedig zou volaenen beloofde ook de erkenning van den Protestanischen bisschop te Jerusa lem door de Porte te zullen bewerken. Jfivimftr gfe. De opbrengst der dertig eerste voorstellingen van F Empire, in den Civque Olympiqueheefc bedragen de som van fr. 132,744,20waarvan aan de liefdadige gestichten is uitgekeerd de som van fr. 62,067,65. De Aartsbisschop van Lijon heeft, na het ont vangen van het Koninklijk bevelschriftwaarbij hein werd aangekondigd dat de Staatsraad verklaard had dat hij zich, door het uitvaardigen van zijn mandement tegen de geschriften van den heer Dupin, aan misbruik van magt heeft schuldig gemaakt, eenen brief aan den minister van eeredienst geschrevenwaarin hij op hoogen toon verklaart, die uitspraak niet te achten eu zich enkel aan die van den Heiligen Stoel te onder werpen. Bjdgic. Uit Charleroy schrijft men van den 19 Maart, dat door eene ontploffing vati het gaz in de steenko lenmijn aldaar5 personen zijn omgekomen. Ücbcvïftubcjt. 1

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1