GOESSCHE Pfe C O u R A. IV T. N\ 23. 'Donderdag 30 Maart, mm '-a-;' NIEUWSTIJDINGEN. Sialic. Rome den 2 Maart. Uit Palermo meldt men dat het, Benedictijner klooster te St. Martino door roe vers is overvallen en van al rieszelfs schatten en kerk sieraden beroofd. Men beschuldigt de monniken in verstandhouding met de roovers te hebben gestaan. Berlijn, den 10 Maart. Men schrijft uit Mun chen aan den te Keulen verschijnenden Rkei-nischcn Beobachter (Sitgclaitb. Londen den 13 Maart. Er zijn thans in onze havens gereed, om zee te kiezen, dertien linieschepen en zeven fregatten van 50 stukken, gezamenlijk met 12 000 koppen, voor het mcerendeel bestemd, om in de buitenlandsche Staten dienst te doen. Brussel, den 15 Maart. Gedurende liet afge« loopen jaar zijn op de gezamenlijke Belgische spoor wegen 3,381,529 reizigers vervoerd. De hoeveelheid der in dat tijdsverloop vervoerde goederen bedraagt ruim 45I millioenen ponden. Brussel, den 14 Maart. De Observateur meldt, dat in verscheidene cstaniinets de gewone bezoeken zich verbonden hebbenom gednrende de felheid van de koude, bij gebruik van elk glas bier eenen cent voor den armen af te zonderen. (De matigheid lijdt hierbij en de kasteleins vinnen veel.) C jDe uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal I is f .1,75', Franco per Post f J,90. j 5^' saroM ém %%'M. Ge wone Advertentièn 'worden a 20 ets. de geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigt van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelt - Uit Napels meldt men, dat in de omstreken van Noceraoij de heerschende felle koude zich een wolf heeft vertoond en dat men in de nabijheid van Mater Domini een jong mensch ontzettend gewond in zijn bloed heeft gevonden. Het was hem gel uk r, met een mes den wolf, die hem had aangevallen, te doodendoch ook hij stierf eenige uren daarna aan zijne wonden. De uitzigten voor de protestanten in Beijeren wor den eenigzins helder, ofschoon men van zekeren kant nog alles te werk stelt om tot eiken prijs en door alle middelen het stelsel van achteruitgang te handha ven. Men weel dat de in October van het vorige jaar te Anspach gehouden synode zich regtstreeks tot den Koning gewend.had met een adres, waarin werd aangedrongen op de wegruiming van een aantal grie v«n der protestanten waartoe onder anderen behoorde de bekende verordeningdie ook aan de protesramsche soldaten voorschrijft om veor het katholijke Sanctis- simum te knielen en het verbod aan de protestant- sche gemeenten in Beijeren, om ondersteuning van de Gustaaf-Adolph-vereenigingen aan te nemen. Jn eene den 16 Februarij onder voorzitting des Konings ge houden vergadering van den staatsraadwaarin de Prins Luitpold voorde eerste maai zitting nam, w rd over deze zaak gehandeld. Met het rapport was de staatsraad van Freiberg belasrtot groot leedwezen der Beijersche protestantendie de denkwijze van de zen staatsman kennen. Desniettegenstaande had nie mand kunnen verwachten, dat, het voorstel van den rapporteur, zoo als werkelijk het geval was zou strek ken „om de gezamenlijke onderteekenaars van het door de Anspachsche synode ingeleverde adres van hoog- verraad te beschuldigen en deswege crimineel te vervolgend'' Met dit voorstel vereenigden zich de minister van binnenlandsche zaken von Abelen de Staatsraad von Hermann. De overige leden zelfs de protestanten zwegen. Het was eene pijnlijke pauze. Daar verhief onverwacht de jongste der aanwezigen Prins Luitpoldmet eene warmte, die de Beijersche protestanten nimmer zullen vergeten, zijne stem ten voordeeie der onderdrukten. Hij zette in eene klare en indrukwekkende rede uitren dat in het adres dei- synode geen spoor van oproerigheid of oneerbiedig heid te bespeuren was; dat het niets was dan eene bezadigde en eerbiedige uiteenzetting van de grieven der protestanten; dat elk onderdaan het regt had0111 zijne bezwaren voor den troon te brengen en zijne j-egten te verdedigen en dat indien de Onder de pro» testanren bestaande bezorgdheid niet weggenomen wierd, daaruit voor de eendragt, den vrede en het welzijn des lands de nadeeligsre grvolgen moesten voortsprui ten. De rede van den Vorst maakte op alle aanwe zigen, en vooral opzijn Koninklijken Vader een die pen indruk te meer daar vervolgens ook de Kroon prins in denzelfden geest sprak. De Koning moet daarop zeer ernstig en nadenkend geworden zijn en verschoof de beslissing tot eene volgende vergadering. Deze had den 1 Maart plaats, en alstoen verwierp de meerderheid het gedane voorstel, het aan den Koning, in het volle vertrouwen op zijne wijsheid en goedheid, overlatende, om zoodanige bepalingen te maken als z u 'en kunnen strekken om zijne piotcstantsche on derdanen gerust te stellen." Volgens een ander berigr uit Munchen van 9 Maart, heeft de 'Koning besloten aan de adressanten een in de zachtste bewoordingen vervat afwijzend bescheid te geven. In de Kreitz Simmern maken vele familiën zich gereed, om in het voorjaar naar Brazilië re verhuizen. De armoede, welke in eenige Dnirsche streken heerseht, zal de landverhuizing doen vermeerderen. Te Frankfort broeit eene samenzwering en wel - onder de schoorsteen vegers. In deze stad en omtrek bestaat slechts een gering getal schoorsteen vegersbazen, hetwelk thans zonder hunne toestemming niet mag ver meerderd worden, enthans zoo geheel buiten verhou ding met de bevolking is dat velen dier lieden een jaarlijkse!) inkomen van drie k vier duizend gulden ge nieten. Nu zijn deze bazen, zegt men, om hunne dwingelandij over de ingezetenen nog te versterken, overeengekomen dat geen hunner eenen nieuwen ka- lant zal aannemen, zonder den prijs voor hen met eenige guldens te verhoogen hetgeen natuurlijk ieder nood zaken mo t bij zijnen ouden schoorsteenveger te blij ven. Dit surplus van betaling wordt vervolgens aan dien baas uitbetaald, die de meeste kalanten verloren heeft Volgens e^n onzer dagbladen, zou den 11 dezer een mislukte aaslag op het leven van Prins Albert zijn gedaan. De Morning Cromcleverhaalt liet ook, doch' 0111 het publiek voor overdrijving te waarschuwen. De prir.s reed te paard, bij de Constitution-Hill, toeneen man op een grijs paard gezeten, hem liet voorbij rijde». Naau welijks was de Prins voorbijof men (worde het ge luid van een windroer, en zag den man op her grijze paard met eene groote snelheid de vlugt nemen. Eenige van het gevolg des prinsen vervolgden hem doch konden hem, niet inhalen; De prins is intusschen niet getroffen. JfjVft uitrok» Parijs den 17 Maart. Volgens het dagblad l'Uni vers hadden, den 10 dezer, reeds 9 Fransche aarts bisschoppen en omstreeks 40 bisschoppen verklaard da; zij tot het mandement van den kardinaal-aartsbis schop tegen de geschriften van den heer Dupin over het kerkelijk regt welk mandement, gelijk men weet, door de staatsraad is veroordeeld toetreden en aan de daarin ontwikkelde leerstellingen over de zoogenaam de vriihed'm der Gallikaansche kerk en de pauselijke onfeilbaarheid hun zegel hechten. In den Monitcur wordt aangekondigd, dat de aartsbisschop van Parijs eenige reliquien rot dusverre verborgen gehouden, in de kerk Notre Dame zal ten toon stellen, daar de bisschop meent, dat thans de tijd was gekomenom die voorwerpen niet langer aan de eer biedige hulde des publieks te onttrekken. (Dit zijn wtl teekenen des tijds. Men kan er de zaak welkt men hierüoor steunen wilnaar beoor doelend) IDezer dagen heeft te Parijs een tweegevecht met het pistool plaats gehad tnsschen den hoofdredacteur van het dagblad la Presse en een der medeëigenaren var, het dagblad le Globebij welke gelegenheid eerst- gemelde op de plaats is doodgeschoten. De bekende Spaansche danseres Lola Monthsdie in der tijd '111 Berlijn niet weinig van zich heeft doen spreken, heeft, zoo men verzekert, aanleiding tot dit noodlottig twee gevecht gegeven. JScIgt B* Ten gevolge van het voortduren der koude (zegt ons blad le Commerce Beige) zijn hier de groen» ten overmatig duur en zoo schaars te bekomen, men zich dezelve dezer dagenin de afgelegd, deelen der jurisdictie, bijna niet vtrschafFen kon. lie boeren verkoopen hun vee., omdat zij er geen voedsel voor hebben en de melk komt rceo's niet meer in de vereischte hoeveelheid hjer ter stede. Men beeft voor de oogsten van het jaar, en omtrent het armenwezen durven wij geene opgaaf doen. ilcbsHimbeu. *sGravenhage den 16 Maart. Het is een wezenlijk genoegen, wanneer het Vaderlandscjic hart mag opmerkendat Nederland in vele vakken van kunst niet alleen den vreemdeling op zijde streelt maar zelfs hier en daar overtreft, en dit genot mogteu wij dezer dagen smakenbij het bezoeken van her etablissement der heeren Stoffen en Hitpsch alhier. Wat tot dusverre in de herboren kunst van Glas schil deren mogt geleverd worden, staat, ons bedunkens, geheel ten achter bij de schoone voortbrengselen, welke wijals liet werk dier heeren mogten beschouwen en wij stonden verbaasd, dat hunne fabrijk nog zoo weinig bekendheid bij het algemeen heeft verworven. Trouwens, 's Konings- hooge goedkeuring mogt huu reeds ten deel vallen en Hoogstdeszelfs edele kunst zin moedigde dadelijk bunnen ijver aan door het aankoopen van twee schilderijen, beide op één stuk giaswaarvan het eerste den Koning van Pruissen te paarden het tweede eene Waarzegster met twee jonge meisjes voorstelt. Eene later vervaardigde schil derijeen Mariabeeld naar Rafa'èlwerd mede I100- gelijk door Zijne Majesteit en onderscheidene kunst kenners geroemden thans hebben de heeren Stoffen en Hupsch een groot schilderstuk vervaardigddat voorzeker de bewondering van het algemeen zal weg dragen. Het is_ bestemd voor de aanstaande Tentoon stelling alhier, en wij willen derhalve niet onbescheiden zijn, het onderwerp er van thans reeds te doen ken nen. Alleen moeten wij verklaren dat deze kolossale schilderij op glas voor deskundigen voor een mee - terstuk wordt gehouden, daar men zelden of nooit de moeijelijkste tn fijnste kleuren tot zulk een hoogte van zuivere en schitterende döorschijnenheid zag ge. bragt, en uit alles blijkt-, dar die heeren de zoo cnoei- jehjke kunst van glasschilderen volkomen meester zijn. Het is ook daarom, dat zij, na het inzenden hunner proevenboven allezelfs buiteniandsche mededin gers door eene commissie verkozen zijn, om (de schoone ramen van de St. Janskerk te Gouda te her stellen door welk kunstwerk zij gewis hunnen roem zullen vestigen. Nog moeien wij het publiek opmerkzaam maken op hunne lithographien op glas, door hen uitgevonden, en tor nu toe zonder navolgers. Deze zijn uitmun tend geschikt voor smaakvolle en niet al te kostbare vensterversierihgen. Neemt men nu in aanmerking, dat de heeren Stel'. fen en Hupsch eenige Hollandsche leerlingen in huu kunstvak opleiden, die, ofschoon nog jong, reels goede vorderingen makenbedenkt menvan wr'lc een groot nut hunne inrigting derhalve ook in de roe. komst voor de belangrijke kunst van glasschilder?!! in ons Vaderland kan zijn, dan zal het voorzeker nir na- 1 verwonderen, dat wijde aandacht des publieks op hu.i etablissement wilden vestigen, en dat wij hunne on vermoeide pogingen, ter volmaking hunner kunst, deu scboousten uitslag opregtelijk toewenschen. Zijne Excellentie de minister van koloniën heelt nopens het adres van belanghebbenden uit Suriname o. a. bij de behandeling der zaak van het slaven-reglt-ment. betoogddat de groote drijfveer der adressan ten in deze schijnt te zijn de zucht, ein het slaven-

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1