O Donderdag IS Maart. 1845. mk^, N°. 21. GOES S CHE tiiiisïi 3®^ C OIIRAN T» NIEUWSTIJDINGEN. Berlijn den 7 Maart. Uit Petersburg schrijft men van den 1 dezer, dal de Keizer -maatregelen heeft genomen, om de Joden tot den landbouw aan te moe digen. Aan eiken Jood die zich daarmede wil bezig houden, worden 5 tot 8 dessatinen land van den kroon aangewezen; tot aanbouw van huizen, tot aankoop van vee en gereedschap ontvangt elk huisgezin 175 zilveren roebels; gedurende 10 jaren worden zij van alle belasting vrijgestelden 25 jaren van de rekrute - ring. Brussel, den< 10 Maart. In de gemeente Keer, in het «Limburgsche is eene aanstekende ziekte uit gebarsten, welke een tiende der bevolking beeft •weg gerukt. Men schreef zulks toe aan het troebel water uit een put, waaruit al de inwoners hun water halen. De put is sedert vol water gekomenhetwelk zeer zuiver is, cn evenwel duurt de ziekte voort. Meer dan 60 huisgezinnen zijn door die ziekte aangetast, welke men eene kwaadaardige koorts noemt. De zie ken lijden aan pijn in her hoofd en inde ingewanden, eit de lijken worden spoedig zwart. Briel, den 6 Maart. ïn het Handelsblad van den a dezer, las men van den strengen winter van 1667; hoe streng die winter ook geweest zijzoo willen wij echter eene mededeeling doen over den winter van 1435, die niet minder merkwaardig kan genoemd worden f zijn luidt aldus: 1435. Dit ja er was merkwaerdigomtrent half Fe bruary was de wind veel oost. ofte noord-oost, eti des nagts was 'tklaer weer tor ses of seven uuren toe, en des daags was 't donker graauw weer tot 's avonds seerkoud tot ses of seven uuren toe, ende 'tregende niet nog 'ten dottde niet in de maencfen Maerr, April nog in Mty. En op Sr. Pantresdag, den ia Mey (oude stijl) hadt 't hard ys gemaakt, dat er een kraay op staen kon, en daer wies lover nog gras nog koren nog pruimen, ende de boomen en bloeiden niet, nog; kerssen nog appelen nog peeren nog een wijngaard en was ontloken. 1786. In den nacht van den 4 op den 5 Januarij zette zich de Wa.il voor Nijmegen vast, terwijl de zelve den 9 Januarij weder los ging. Den 7 Maart is de Waal andermaal gaan zitten, en den 17 Maart we der los geworden." 1812. Den ió December zette zich de Waal bo ven en beneden de stad vast, met een waterhoogte van 6 voet 3 duim.1813. Den 7 Januarij ging de Waal los-, drijvende het ijs binnen-schaars weg. Den 22 Januarij. ging de Waal tot Druten wederom vastzitten. Den 23 Januarij -stond het water tc Keulen 1 voet 7 duimre Arnhem was het a voet onder o weggevallen, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J ,90. 'tidnét Gewone Adverlenti'ên worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, ■PTf- A Frankfort, den 9 Maart. Bij den stelligen haat (aldus leest men in een schrijven uit Waadt) der thans het bewind voerende bevolking tegen hoogere bescha ving, akademie, kerk en. geestelijkheid is het natuur lijkdat van de overige door beschavingkennis onafhankelijkheid en talent uitstekende mannen geen enkele gekozen is. Daardoor ontvallen aan den nieu wen grootenraad en den staatsraad hun beste steun, en de mannen, die geschikt waren voor eeue rijpe, onafhankelijke discussie. Om een denkbi eld van den geest van sommige Zwitsersche afgevaardigden te geven, kan dienen, een dankbrief van een liJ aan zijne kiezers geschreven, en waarvan het slot aldus luidt: Hoe verder ik op de staatkundige loopbaan voortga hoe grooter wordt in mij de behoefte te sympathi seren met her volk dat zoo edele gevoelens aan den dag gelegd heeft; des te sterker gevoel ik mij in zijne hulp, welke tevens eene openbaring van de hulp Gods iszonder welke volk en overheid niets vermogen." Uit Bigorre schrijft men Den 24 Februari) was een boer, die een, op korten afstand van Luz gelegenhuis bewoondebezig met liet opruimen var den sneeuw op een' kruisweg toen plotseling een beer van ongewone grootte zich vertoonde en op den boer aanliep. Deze, slechts met eene bijl gewapend, trachtte te vergeefs den aanvaller te weren. In een opgenblik had de beer hem het hoofd en den eenen arm verslonden en dit ten aanschouwe zijner ontstelde familie, die op den drempel der woning stond en den ongelukkigen vader niet vermogt te hulp te komen. Nadat onlangs door het te Luxemburg uitko- mende dagblad van de ultromentaansche partij verkon digd was, dat de bisschop van Trier, de heer Ar- no/diin de derde week naPascben in laatst genoem de stad de heilige speer en de heilige nagelen" even als in het vorige jaar den H. rok 1voor de gelooviitcn tentoon zou stellen meldt thans "dat zelfde blad, dat die tentoonstelling niet zal plaats hebben, en dat de bisschop ook niet zijn voornemen om dezelve te doen houden heeft kunnen verkondigen omdur de bedoelde reliquien niet te Trier, maar el. ders, bewaard worden." Uit Rijn Pruissen wordt gemeld, dat ook daar de ju Siiezie uitgebroken? kerkelijke beweging veel bijval vindt, en dat onder anderen zeii's in Keulen eene nieyw duitsch kathoüjke" gemeente wordt gevormd. Jfvaitfiryf». Parijs, den 6 Maart. Men weet dat het jongste mandement van den aartsbisschop van Lijon in den staatsraad aangeklaagd was geworden bij (gelijk uien 1 het volgens het oude formulier noemt) apel comme d'abus. De staatsraad heeft in zijne zitting van den 5<len verklaard dat er abut bestond, vooreerst, om dat het mandement de verklaring van 1682 verwierp vervolgens, omdat het zich beriep op de bul van Auc tor em fidcidie nimmer in Frankrijk aangenomen, maar integendeel bij vier artikelen der bovengemelde verklaring scherpelijk veroordeeld isen ren derde o ndar het aanvallen bevatte tegen het concordaat en ji./.ouderheid tegen de bepalingen der organieke wet, betrekkelijk de apels comme d' abut. Omtrent de twee laatste gronden is dc staatsraad het eens geweestde eerste had eene korte discussie gewektdaar tivee le dende baron dc Frevillc en de heer Janvier, de verklaring van 1Ó82. niet als wet van den staat be schouwd willen lubben. Dit heeft inrussdiert niet be let dat het besluit genomen en de suppressie van het mandement bevolen is. Den 6den is de oi'donnantie door den Koning onderschreven en zal onverwijld aan den aartsbisschop beteekend worden. 45cate. Uit Oostende schrijft men: De equipage van de visscherssloep Gaspardschipper Stealers, heeft in zee drijvende gevonden een kist, waarin eene ver* zameling van een 3otal zeldzame opgezette dieren, met het adresAan het Museum der Universiteit van heijden. Men vermoedt dat deze kist afkom stig is uit het schip Neer lands Koningin't vvelk den 24 Feb. op de Baiijjard is vergaan. Men schrijft uit Brugge Den 2 Maart, des morgens te 11 uren, zag de heer Poupaertgeëm pk yeertle aan het octrooiwelke zich in het wacht huis nabij her ijzeren hek bevond, eene vrouw, wel ke om hulp schreeuwde, daar hare kinderen verdron ken. Hij volgde de vrouw tot op het ijs van de bin nengracht der stad, waar hij spoedig een gat ontwaar werd waarin de vier kinderen'dezer ongelukkige vrouw verdwenen waren. Poupaert hoorde het ijs onder zijne voeten kraken, zoo lat hij genoodzaakt was, languit op het ijs neder te lettgen ten einde de moeder in her redden van hare kinderen behulpzaam te zijn. Tot overmaat van ongeluk, viel de moeder, iv.ike in eenen ver gevordenden staat van zwangerschap verkeer de in eenen afgrond welke haar geheels kroost had verzwolgen. Men oordeele dus over den vre -sselijken toestand waarin de redder zich geheel alleen bevond. Na vele inspanning gelukte het hem de moeder uit het water halen welke er echter weder ten tweeden male in viel. Eindelijkna ongeloofelijke en bijna bovenmcnsclielijke pogingen gelukte het dezen moe digen man, al de kinderenen hunne moeder te re iden een der kinderen gaf echter geene de minste teekenen van leven, zoodat men vreesde, dat het bezweken was. Poupaert. mm het echter in zijne armen, bragt het naar het wachthuisje en stélde alle mogelijke middelen in liet werk, om liet kind in het leven terug te roepen, met dal gelukkig gevolg, dat bij de voldoening had, hen ten tweeden.male van den dood te redden. Deze mensch- lievende daad is nog te meer prijzenswaardig, Jaar Poupaert zelf vader is van zeven kinderen, en hij zijn eigen leven in de waagschaal steldeom deze on gelukkige familie te redden. Jicbutflftubcjt- 's Gravenhage den 11 Maart. Met genoegen verneemt men, dat het Nederlatvisch lioekt-rscbip de F rouw Johannakapitein J. van der Meydtn na te Barcelona volle schadevergoeding bekomen re heb ben den 24 Fepruarij jl. van daar is vertrokken en den 3 dezer zijne bestemmingsplaats Marseille, heeft bereikt. Men meldt uit Amsterdamdat 11. Zaturdag eer, aanvang is gemaakt met eene doorijzing. op bet Noordhollandsch kanaalofschoon de inteekening daar toe nog niet volledig was. Onder liet werkvolk heeft eenige beweging plaats gehad ter verhooging van het loon; doch door tusschènkomst der gewapende magt is de orde spoedig hersteld. Ende daer waren menschen die geen betrouwen op God hadden ende keerde beur lant anderwerf omen zij hadden vrugteo. Er.de andere seyde met Job, God gaff. God nam en daar sy een hoet tarwe af plegen, te hebben, daer hadden sy vier hoetaf in die Sotneiv Ende op Sr. Jansdag den 24 Jtiny, saten de oude vrouwen met groore lullepotten in de kerk ende't volle kon haar niet verwarmen die by de straten gingen. Ende 't begon te warmen, daegs na Sr. Peter en Pauwelisden sojtttiy; des daegs scheen de son helder en klaer, en des nagts regende 'rsoetelyk, soodatalle vrugten op 't veld wiessenen men kogt daarna 1/8 farw om 8 groot, 1/8 rogge om 6 groot, 1/8 gerst om 4 groot, 1/8 haver om 10 duiten, alsmede 18 guldeling appelen om 1 braspenning, 1/8 schyvers ont 3 groot, 1/8 s>ysjans om 6 duiten, 1/8 peeren om a stuivers en alle oogst soo daerna. Nijmegen, den 7 Maart. Ons werden op eene verpligtende wijze ter hand gesteld de navolgende aan- teekeningen wegens lat gdtirige winters, gedurende welke de rivier de Waal tweemaal heeft gezeten 1709. Den 5 January heeft het smorgens geregent en achrertriddags is het beginnen te vriesen. Den 8 dito is er nog geen ies in de rivier de Waal geweest eu den 13 dito ging men met duyzenden over de Waal voor Nimwegen. De prins van Oranje, komende uit Campagne, is achtermiddags met verscheijen heere daar over gegaan en eenige paarden. Den 14 dito is de bagagie vat, de prins daarover gegaan. Het heeft den- zelven tijt gevrooren datter verscheijen menschen sytl doodgevroorenhet kleyn gevogelt ley smorgens op 'tveld met 25 dood, van de bootne op de wal en in 't Kalverbos sin verschije opgescheurt, door de sterke vorst. Den 13•February is de Waal los gegaan, en door opstouing van 't ies heeft het water in een uur of 3 over de Legemarck geloope, dat 't bequaam is geweest om tnet aken over te varenen heeft Tiel en Bommel-lerweert de dieke door doen gaan, en den 18 dito weer beginne te vriesenen den 22 dito weer ys in de Waal gedreven, en den 28 dito gaan sitten en den 1 Maert weer los gegaan en den 2 dito weer gaan sittenen denselven dito met honderden van mensen overgegaanmaar weinig of zij hebben der ingevallen, maar geen verdronken. Den 5 en 6 dito heeft de Waal verschtye keera gekrnyt en den 7 dito is 'tveer vry geweestdat men heeft konnen overvaren. Den i(i dito synder schepen van hier na beneijen gevaren, maar heeft nog verschejje dagen ondergeseten."

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1