Maandag 24 bjm. N\ 16. GO.ESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal, is f .1,75; F ranco per Post f J SO. WÊÊP^'M&sL, COÜ11A M Ta Gewone Adv'ertentièn worden u '20 etsrfe re, geplaatst. Gehoor te-wehjlis- en Üoodheriglen van J 6 regels h f <1.20, behalve het Zegelre ■ëei\ rlen NIEUWST fJDI NG EN. SlhtftscMaud.. Berlijn den 13 February. Wij hebben hier een schitterend bewijs van de mildheid des Franschen konings ontvangen. Z. M. heeft, namelijk aan een ervaren handwerksman die het toezigt had over de overzending van de aan den Franschen koning ten geschenke aangeboden bloemen vaas een geschenk van 4000 f»'. gegeven. Dit is in Sads geest. D« Beijersche regering heeft de Deutsche A/lgc meine Zei tang en het Frankfurter Journalin hare Staten verboden. Deze beide bladen deelden in den laatsten tijd vele berigten omtrent de beweging in de Katholijkc kerk in Dnitschland mede. In vele andere Staten, laat men de zaak vrijen loop, temeer, daar men het er voor houdt, dat zulk een geest niet te stuiten is. <£htgel<utb. Londen, den 19 February. De Koningin en Pr ins Albert waren Donderdag 11., op den weg naar het kasteel Arundel, bijna de slagtoffers geworden van een ongeluk, waaraan niet dan met huivering kauwor den gedacht, en hun behoud zal iedereen met dank baarheid je; eris de Voorzienigheid vervullen. Toen het rijtuig, waarin de Koningin en haar gemaal geze ten waren na au wel ijk s twee minuten het logement Norfolk Arms voorbijgereden waskwam de met vier paarden bespannen diligence Defiance van Brigh ton naar Portsmouth in vreeselijk snellen ren aan langs den weg, welken het vorstelijk paarpaswoorbij gereden was. Ware de diligence een of twee mimi ten vroeger aangekomen of de vorstelijke ekwipajjdje 7.00 veel later vertrokken dan zou ontwijfelbaar eene botsing hebben plaats gehadwaarvan de gevolgen t vreeselijk zouden zijn geweest om er eene schets van te vvil'en beproeven. Gemelde diligence had Chichester met twee binnen- en twee bliiten-passagiers verlaten; de paarden wa ren wilden de gladde wegen maakten de taak van den voerman moegelijk. Alles ging echter goed tot op een kwart mijl afsrands van Arundel, als wanneer de paarden schrikten en op hol geraaktenzoodat zij in uilden ren de naauwe straten dier stad kwamen doorrijden in weerwil van al de pogingen van den voerman om hen te beteugelen. Het eenige wat h:j kon doen, was eene botsing te voorkomen; waardoor het rijtuig zou zijn omgeworpen; eene gebeurtenis, welke de passagiers elk oogenblik verwachtten. Het eenige redmiddel was, dat het den voerman gelukte, niet do diligence in de schuur van het logement de Norfolk-Arms binnen te draaijen want'anders zou zij onfeilbaar tegen de buizen zijn geworpen. De paarden kwamen in onverminderde snelheid aanrennen en wendden zonder ongeluk de stalpoort binnen, vlo gen in een oogwenk de plaats over, en de voerman werd met vreeselgke kracht regen hel dak geworpen, waarvan hii met eene wonde aan de borst neerkwam. Gelukkig was er nog eene kleine tusschenrnimte tns schen de balken en het rijtuig anders ware.hij on twijfelbaar van een gescheurd, De loop van hei rij tuig werd door een' tegen den muur staanden paal gestuit. De eene der buiten passagiers kwam er met eene liate wond aan her hoofd af, daar hij zich van zijne zitplaats liet glijden zijn hoed was geheel aan stukkende andere werd van zijne plaats gewor pen en ernstig gekwetst. De binnen-passagiers kvva men er ongedeerd af. Onmiddellijk is aan de gewon den alle hulp verleend. Zij werden in het logement Norfolk-Arms opgenomen en verzorgd. taufcrwfc.. Parijs, den 18 February. Men schrijft uit Ville- reuve le Roy fYobne) Men heeft hier weder een voorbeeld gehad van het noodlottige van het vroege b graven, Een jongeling, welke eentgen tijd ziek was geweest/scheen op eens dood. Alle zorgen wat en te vergeefs, en men besloot dus tof de begrafenis. Toen men hem in de doodkist lag, ontwaakte hij, en, tot verwondering van zijne betrekkingen, trad hij uir de kistofschoon nog .ziek is hij echter herstellende. Parijs, den so 'Febrtïdry. Den laatsten Januari] is in Algerie iets gebeurd, hetwelk toont hoe ligt de bevo'king nog altijd tegen ons op re zetten is. TeSidi- P>1 Abbes18 uren gaans ten zuiden vaii Oran, heb ben wij een' post, uit eene kleine steikre en daarbij be- hoorend verschanst legerkamp bestaande en door een bataillon en twee eskadrons bezet. Op dut genoemden dag, omstreeks tien ure, dat is tegen den tijd, wan neer soldaten en onderofficieren gewoonlijk een weinig rust nemen, verschijnen eenige Arabieren, omtrent 60. in getal, door ettelijke kinderen voorafgegaan, aan den ingang van het kamp en verlangen den kommandanr te spreken. De schildwacht laat de voorsten binnenkom' n maar daar het voorkomen der bezoekers hem weldra cenig kwaad vermoeden inboezemt, wil bij de vof gmde terughouden. Oogcnblifckelijk velr een pistool schot hem dood téraardeen tets-ond beginnen aide Arabieren van onder hunne kleedetvn de- wapenen te voorschijn halende.'die zij .er ouder verborgen hielden, onze verbaasde, niets zoodanigs verwachtende soldaten aan te vallen. Zij dringen door tot aan de woning van den [commandant, riooden den schildwacht aan de duif en maken zich van het huis nicest er. Intusschen snel ler. de soldaten, van hunnen schrik bekomen, te \va pen, de Arabieren willen vlugten, maar reeds waren de uitgangen bezet'; na een scherp maar kort gevecht worden zij overmand en in de pan gehakt; 5$'lijken dier woestaatds zijn opgeraapt. Van onzen kant waren ruim 30 gesneuveld of gekwetst. Zie hier nu de oor zaak van dit zonderlinge voorval, Een uit het westen des lands gekomen marabout of priester had de tijding verspreid, dat Keizer Abel er Rhaman afgezet was en dat zijn waarschijnlijke opvolger bevel gegeven had, om de Franschen uit.Afrika te verdrijven'; dezen last nu kwam hij naar den omtrek van Oran overbrengen. Door zijne opruijingen en gebeden bad hii tweekam pen van den stam der Otiled Seliman in zulk eene geestdrift gebragt, dat zij besloten Iter garnizoen van Sidi-Bcl-Abbes te gaan vermoorden. Werkelijk waren de dweepers al biddende en zingende komen aantrek ken hetgeen onze soldaten die weinig vermoeden hadden van het tooneel dat stond te volgen in den beginne hartelijk had doen lagchen. ilcbtivlanbcn. Maastricht 9 den 16 February. Het vaderland heeft een' grachten burger, het leger een waardig en bemind opperhoofdeen aanzienlijk geslacht eenen aan gebeden vader, de menschheid eenen weldoener ver loren de luitenant generaal baton des Tombe com manderende de eerste afdeelingvan bet leger, opperbe velhebber dezer vesting en van de troepen in het hertog dom is gisteren, na eene langdurige ziekte overleden. De generaal des Tombe is den 6 September 1787 te St. Michicls Gestel geboren. In 1803 trad hij als kader bij het regement Saksen Gotha in dienst. In hetzelfde jaar verwierf hij den graad van tweeden lui tenant, en, drie jaren laterdien van cerSten luitenair. In dezen rang woonde hij de veldrogren van 1805, i8p6 en 1807 in Duitschland bij. Na de inlijving van Holland in het Fransche keizerrijk, werd hij be noemd tot kapitein bij de oude garde, vervolgens rot bataljonscommandanten eindelijk tot adjudant van den generaJ Roguet. In deze drie rangen maakte hij de veldtogteii van 1809 1810 en 1811 in Duitschland medeen laterin den laatsten rang de oorlogen in Rusland Duitschland en Frankrijk. De keizer be noemde hem tot rijks baron tot officier van het legioen van eer en tot. luitenant kolonel. In dezen rang diende hij bij her Nsderlandsche leger in 1815. In 1825 bekwatp hij der. vang van kolonel, in 1830 dien van getieraal-majoorih 1841 dien van luitenant-generaal. Uillem de Eerste benoemde hem tot ridder van den Nedcrlandschcn Leeuw en van de militaire Willems Grif, 3 ie khs«cIVillem elc Tweede schonk hem Let command ii's-kruii v n de eerstgenoemde orde en benoemde hem daarenboven tot zijnen adjudant in buitengewone dienst. Breda, den i3 February. De voor eenige dagen aangekondigde verloting zonder nieten, van voorwer pen, door onderscheidene dames en hoeren binnen en buiten deze stad bljeengebrant ten behoeve van her fonds der alhier gevestigde Maatschappij tof leenigi'ng en opbeuring van behoeftigen door het verschaffen van \verkhad gisteren en lieden ten stadluiize plaats. Meer dan 700 loten ti één gulden, danr'oe uitgereikt, strekten ten ruimen bewijze van Je groore menschiie- veifdheid en milddadigheid welke onze stadgenooten kenschetst en is tevens eene strelende voldoening voor de dames-direcrr'cen wélke zich met die moeijelijlce. taak gelieven ie belasten. Onder de vele fraaije kunst- stukkm, dient vooral te worden vermeldt, een door II. M, onze geëerbiedigde Koningin, beschermster dier Maatschappijingezonden canapé kussen, hetwelk, naar wij vernemen, een' Parijzenaar te beurt is gevallen. Wij durven vertiouwen dat de steeds toenemende bloeï dier weldadige inrigring, de directie steeds moge aan sporen, alles am te wenden ter verbetering van het lot der armen. Dat moge-ook elders navolging vinden. Zierikzee den 2.1 Februari). Alhier is de vol gende publicatie gedaan Burgemeester en Wethouders der Stad Zieriky.ee, met verwondering en leedwezen gezien hebbende dat een gedeelte der anders rustige Burgerijziek gedurende twee avonden vermeten heeftbij honder den zaam te scholen, den stillen voorbijganger le dringen en onder liet zingen van beledigende liede ren de glazen van eenige huizen in te werpen. Gelet dal deze verregaande ongeregelheden zelfs niet op de krachtvolle aanmaningen «Ier policie heb ben kunnen gestuit worden en aizoo meerdere in dozen worden vereischt. Gezien het Reglement van Policie, voor deze Stad gearresteerd en de algemeene strafwetten. F er manen door deze bekendmaking de Ingezete-' nen der S„tad tot rust en orde. Per bieden nadrukkelijk de samenscholingen vait het volk en de baldadige handelwijze welke zich het zelve nu tweemalen veroorloofd heeft en brengen ter kennis van een ieder die liet kan aangaan, dat de Regering van de vereenigde poging der welgezinde Burgerij verwachten durft de afkeuring van die ongeregeldheden welke zich een deel derzelve heelt aangematigden dat door dezelve alle maatregelen genomen zijn om diegenen welke ondanks deze ver maning, zich aan ongeregeld lieden of straatschenderij zouden schuldig maken te doen vatten en tot ver- volging aan den bevoegden Regter over te leveren. Én worden alzoo ouders voogden meesters ba zen en ieder die op anderen invloed heeftaange maand om te zorgen, dat hunne kinderen pupillen, knechts en dienstboden aan deze zamenscholingen geen deel nemen. Aldus gedaan en afgekondigd ten Raadhuize der Stad-Zierikzee den 21 Februari] 1845.' Goes, den 24 February. Men verneemt, dat er veel vrees besraat voor schaarschheid van aardappelen tegen het voorjaar. Daar men in het najaar dezelve overhaast en nat in de putten heeft moeten doen zoo is her reeds hier en daar gebleken, dat dit van zeer na'deeligen invloed is geweesten de vrees is alzoo niet ongegronddat zulks bij de nadere opening der putten zich nog meer openbaren zal. Dit zou een wezenlijke ramp voor onze arme en arbeidende klasse zijn, wier hoofdvoedsel hierin bestaat, welke geenen genoegzamen voorraad heeft kunnen opdoen of bergen, en voor welke in het voorjaar de buitengewone spijs» uirdeeling ophoudr. Men verneemt, dat men te Rruiningen in het midden van het oostelijk gedeelte dezes eilands gelegen, wekelijks des Woensdags, eene markt voor producten van den landbouw geopend heeftwelke aanvankelijk druk is bezocht geworden.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1