N\ 15. Donderdag SO Februari). 1845. GOES8CHE COURANT* Be uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f dy75; Franco per Post f J,90. Ge wone Adverteuliën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-Sfuwehjks- en Doodherigten van 6 regels a f d.20, behalve het Zegelregt D MUU VTSTIJMNGKN iwaBSSWCSHBÊU»"*' Berlijn, den 8 Februari).- Het geheim, dat tot nog toe den brand van hei voormalige opera-gebouw dekte, is zoo even door eene vrijwillige bekentenis, waarmede zich de tooneelfigurunt Brederek bij liet ge- regt aangemeld heeftopgehelderd. Deze persoon die op zijn eigen verlangen in hechtenis is genomen heeft verklaard, dat hij, verbolgen over een verwijt, dat hij dienzelfden avond van den koordirecteur had ontvangen na den afloop der tooneelvoorstellingeene brandende flambouw had geworpen in de oude klee- deren-kamerdie zich in hei opera gebouw bevond. Bij deze bekentenis der brandstichting heeft hij insge lijks gevoegd, de bekentenis van eenen moord, welken hij voor eenige jaren gepleegd had aan eenen kanon* nier, dien hij van eene brug in het water had ge- stooten. Sedert deze insgelijks uit wraak gepleegde daad, schijnt Brederek evenwel' dikwijls aanvallen van krankzinnigheid te hebben ondervonden. Zijn afschu welijke aanslag tegen het opera-gebouwkan in de zen zijnen gekrenkten toestand misschien eene verzach tende omstandigheid vinden. Of hij evenwel werkelijk de dader is, wordt nog zeer in twijfel getrokken, en men is niet vreemd van het denkbeelddat hij zich slechts als zoodanig opgeeft, om gedurende het stren- 1 ge jaargetijde huisvesting en kost in de gevangenis te bekomen. (Dit komt echter weinig overeen met die andere belijdenis.) Berlijn, den 15 Februari). ïn berigten van de Poolsche grenzen wordt gemelddat er ontzettend groote toebereidselen gemaakt worden voor den aan staanden Kaukasischen. veldtogt, terwijl men voorne mens is, daarbij thans aaiivailepderwjs te handelen. Frankfort den 16 Februari). Men meldt van den Rijn. dat, aangezien de bisschop van Trier het voornemen heeft te kennen' gegeven eerlang ook de heilige speer en de heilige spijkers ten toon te stellen de Nassausche regering tot het besluit gekomen is om de bepalingen van den 18 en 27 Augustus 1815 en den 17 April 1828 betreffende het verbod van bedevaarten toen met medewerking van het geestelijke gezag uitgevaardigd, weder in herinneiing en werking te brengen. K on 1 n g s - Wus ter 11ausen den 4 Fchruarij. l'n de nabijheid dezer siad, in het dorp Nuicndorf, is eene huiveringwekkende gruweldaad gepleegd gewor den. De molenaar aldaar had eene som van 800 tlilr. betaald gekregen terwijl hij in zijne kamer met 11a- t.llcn dier som bezig was, kwam dp schout het huis des molenaars binnen om met hem over zaken te spreken. Hij gaf zijne verwondering te kennen over de groote hoeveelheid gelds welke de molenaar be zat waarop dezeonnadenkend en zonder erg ver haalde dat hij dat geld den volgenden dag naar Ber lijn wilde brengen om her uit te zetten in de bank of bii de maatschappij des zeehandels. Dien zelfden avond begaf de molenaar zich naar zij nen molen rn arbeidde daar den geheelen nacht door. Toen hij nu den anderen morgen naar huis ging, vond hijdaar gekomeneen bloedig schouwspel. Zijne vrouwzijne 4. kinderenzijne knecht en zijne dienstmeid zwommen in hun bloed. Het geld was geroofd en bij het lijk der molenaars-vrouw lag de hond van den schout. De overheid is terstond tus- scben beiden gekomen, en. naar men hoort, moet dader zijn gruwelstuk reeds beleden hebben. CËItgclattb. Londen, den 12 F eb rit a rij. Men spreekt er van, dat eerlang aan het Parlement eene voordragt zal gedaan worden om aan Z. K. H. Prins Albert den titel te geven van Koning-gemaal {King Consort De groote klok voor de Munsterkerk te York, in de afgeloopene maand te Whitechapel gegoten is zwaarder dan eenige van het geheele Koningrijk. - Deze klok is 7 voeten 7 duimen hoog, heeft een' diameter van 8 voeten 4 duimen en weegt 12 tonnen. Ih t metaal had ia dagen noodig ter bekoeling, namelijk van den 18 tot deh 30 Jan. De klepel is er nog niet in gehangen; deze is naar evenredigheid, Het geluid van deze klok is ongemeen groorsch het heeft de volheid van den orgelklank. Die werkstuk lcosr 200 ponden srerl.voortgesproten uit vrijwillige inschr i- vingen. Er zullen zeventig paarden noodig zijnom deze klok te vervoeren. Men weetdat de gemeenteraad van Lorden den heer Salomons als alderman geweerd heeft wegens zijne godsdienst-belijdenisthans heeft de Koningin sir M. Montefioremede van Israëlitische Godsdienst, tot opper-sheriff van Kent benoemd, Onder de reusachtige ondernemingen van onzen tijd, behoort ontegenzeggelijk liet ontwerp der groote Indische Spoorweg-Maatschappijom een spoorwegnet over geheel Oostindië daar te stellen dat zich over eene lengte van 13,000 Engelsche mijlen uitstrekken en 5,000,000 pond. sterk (ƒ60,000,000) kosten zoude. Londen, den 15 February. Uit een' naauwkeu- rigen staat blijktdat de Engelsche marine thans hon derd zeven stoomvaartuigen te zamen van ruim 20,000 paardenkrachten relt. Z. M. de Koning der Franschen heeft een' be roemden schilder herwaarts gezondenom de portret ten te maken der leden van het gemeentebestuur de zer hoofdstad welke, tijdens Zr. Ms.' verblijf alhier, Hoogstdenzelven her bekende merkwaardige adres van gelukwensching hebben aangeboden. De Koning heelt het plan der schilderij, waarop het aanbieden van dat adres zal worden afgemaald, zelf gemaakt, en gelast, dat daarvan twee gelijke stukken vervaardigd zullen worden, het eene voor het paleis te Versailles, het andere om als een geschenk van Z. M.in de ver gaderzaal van het gemeentebestuur dezer hoofdstad geplaatst te worden. Madrid, den 11 February. Men vleide zich hier met eene spoedige herstelling van de vriendschap pelijke betrekkingen met het hof van Rome en met het sluiten van een concordaat. De Minister van Finan- tien de heer Mon heeft in den senaat de aanstaan de teruggave van alle nog onverkochte geestelijke goe deren aan de r. k. kerk aangekondigd, welke maatre gel toch reeds in de onlang^ te dezer zake aangenomen wetten lag ingesloten. Tot dien prijs zou de ver zoening met Z. 11. worden verkregen; maar aan den anderen kant zou jdan ook de Paus den verkoop der reeds in andere handen overgegane geestelijke goederen bekrachtigen. Men berekent de waarde der reeds ver kochte geestelijke goederen op 500 millioen Neder Jandsche gulden en der nog te verkoopen en nu terug te geven goederen van dien aard op 75 millioen. Jvauferwfu Parijs den 10 February. Eindelijk zal men er in slagenom de Belgische nadrukken van Fransche werken te verhinderen. Ev heeft zich alhier eene boekdrukkers associatie gevormd waarvan de indus triële de Girardin de ziel is om namelijk de Fran sche werken goedkooper te leveren en dadelijk ook in verschillende formatenzoodat men hierdoor al het voordeeldat de nadrukkers haddenzelve zal ge nieten. De aartsbisschop van Lyon heeft, bij een open baar mandement, de lezing en verbreiding van twee boekwerken, door den heer Dupin geschreven en han delende over het kerkelijke regt in Frankrijk, verbo den. Deze maatregel van den prelaat, ten aanzien van den procureur-generaal- bij bet hof van cassatie baart vrij wat opzienen men verzekert, dat de heer Dupin bij den minister van justitie pogingen aanwendt, om den aartsbisschop wegens misbruik van magt te doen aanklagen. De-stad Parijs heeft eene som van 41,600 francs gestemd tot de vervaardiging van geschilderde glazen welke in de km ken van Saint-Germain 1' Auxerrois Saint-Gervais Sain: Eustache en Saint-Laurent zul len worden geplaatst. SSclgic. Brussel den 12 Fchruarij. De Politique deelt verbazingwekkende werkingen mededie door den magnetiseur Montiut te Brussel worden voort gebrast. Wij hebben, zegt een bcrigtgever gezien,1 dat een gemagnetiseerd persoon met het achterhoofd las, en alles, war zich achter hem bevond, in deze Stelling zag; dat een jong meisje, met een' digten blinddoek voor de ontrenalles las, wat men haar in druk of schrift voorhield; dat eene andere gemagne tiseerde verre afgelegene plaatsen, met welke zij in de ongemagnettseerde of natuurlijke gesteldheid vol strekt onbekend was, met de uiterste naatnvkeurigheid beschreef; zij gaf zelfs, hoogst merkwaardig, bepaal de en juiste bijzonderheden op wegens eenen haar ten eenenmale vreemden persoon, van wien men haar eenen haarlok had gegeven. Al deze experimenten zijn door omzjgtige personen boven alle bedrog ver heven bevondencn de lieer Montius zoude den vóór ettelijke jaren te Parijs* uitgeloofden prijs van 3000 franken winnen omdat af zijne somnambules digt ge- blinddoek lezen kunnen wat hun voorgelegd wordt. Het merkwaardigste van alles is echter de schier magische indruk, welke Montius door middel der rnu- zijk op de somnambules te weeg- brengt. Dagelijks des avonde ten 7 ure, geeft de heer Montiusin zijn instituut, Kite de V Arbreopenbare lessen, tot welke ieder weetbegeerige wordt toegelaten. Brussel, den 13 February. De Antwerpsche dagbladen deelcn een' brief mede van den heer She waarbij die heer zijnen dank betuigt voor de hem van wegede Vrijmetselaars-loge geschonkene gouden schrijf pen. De bekende schrijver verklaart daarbijdat hij onvermoeid zal voortgaan ter bereiking van het doel, dat hij zich heeft voorgesteld, eensdeels, 0111'het lot der arbeidende klassen te verbeteren en ookom de pogingen dier geestelijkheid te verijdelen, die, gelijk hij zich uitdrukt, op elke wijze de onkunde onder de volksmenigte-wil bevorderen, ten einde haaralzoo in slavernij te houden. Antwerpen, den 15 February. De veeziekte heeft hare verwoestingen over de provincie Braband algemeen verspreid. Men meldt ons, dat vooral de gemeente Nedcrovenmbeck hiervan veel te lijden heeft gehad. Onder anderen heeft aldaar een pachter een groot aantal runderen ir. zeer korten tijd verloren hij is genoodzaakt geweest dezelven allen te doen afma ken, zélfs diegenen, welke niet door de besmetting waren aangetast. Men schrijft uit Marescbes, 10 Februarij De beruchte smokkelaar Car lieris, helen morgen ten acht ure, met twee en twintig zijner beladen rui ters de gemeente Matesciies doorgetrokken. Een kort oponthoud bij eene der herbergen van het dorp heeft ons in staat gesteld hen met aandacht te beschouwen. Hunne paarden zijn uitmuntend. Ieder paard heeft op de borst eene koperen gebronsde plaat, waarop een cadnccus gegraveerd is benevens het nominee van het .paarddaaronder staan de woorden: Brigade van Limburf Nijverheid Handel. Zij zijn allen op dezelfde wijze gekleed; zij dragen een blaauw lakensch buis, zeer kort en sluitend', en een gordel met een aantal wapenen. Mantel en hoed zijn van dof gewast linnen. Hunne vracht bestaat voor elk uit twee kleine baaltjes met zwaar gewast linnen over dekt, en met riemen vastgemaakt. Zij zijn alle groot en sterk; hun aanvoerder is vrij klein maar gespierd, hoogstens vijf en twintig jaren oud, met lang krul lend baar. Zijne kleeding bestaat uit eene zwarte Poolsche jas met lissen, en daarover een zeer korten paarsch-blaauwen mantel. Men kan zich geen denk beeld vormen van de stoutmoedigheid van dien onver- saagden aanvoerder. Een oogenblik later vertrokken zij in gestrekten draf in de rigting van Artres.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1