N°. 14. Maandag IT 1845, GOES 8 CHE C OII K A N T. Wij WILLEN II, bij de gratie Gons» Koning der Nederlanden, Prins vam Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg, enz enz., enz. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f J.90. J MEUWSTIJIHNGEN. 2Duit0C tUub. v Berlijn den io February. De Weser Zeitung berigr uit Berlijn van den /^Februari]Ook hier ter stede heeft zich naar het voorbeeld van Schnei- demühl en Breslaueene Duitsch-katholijke gemeente gevormd. Zij bestaat thans reeds uit ruim honderd leden en het aantal der deelnemenden groeit van dag tot dag aan. In den loop dezer week zal eene alge meene vergadering derzdve gehouden wordenom te beraadslagen over de openlijke vestiging der nieuwe gezindheid." Uit Elberfeld schrijft men van der» 7 Februarij „De leden der Roomsen-katholijke kerkdie alhier eene Duitsch-katholijke gemeente willen stichten zet ten hunne beraadslagingen voort. Verscheiden geeste lijken hebben zich reeds bereid verklaardom zich aan het hoofd der nieuwe gemeente te stellenzoodra de tijd daartoe zal gekomen zijn. Tot nog toe heb ben zich niet alle stemmen omtrent de aan deze ge meente te geven inrigting kunnen vereenigenmaar daaromtrent is men het eens, dat men katholijk blij ven en zich alleen aan de heerschappij van Rome ont trekken wil." Ook uit Offenbach meldt mendat aldaar een aan tal katholijken zich vereenigd hebben om eene van Rome onafhankelijke katholijke gemeente te vormen. Als een verblijdend bewijs van eendragt in het godsdienstige, meldt men uit Bautzen, dat op de onlangs aldaar gehouden algemeene vergadering van de bekende Gustaaf-Adolph-Vereeniging, op voorstel van den Evan- gelischen predikant Seibteene collecte voor den aan bouw der Roomsch-katholijke kerk in Leipzig is ge daanwelke eene'belangrijke som heefi opgebragt. De stad Berlijn heeft hef kolossale plan gevormd om een groot weeshuis op te rigten, waaraan besteed zou worden de som van 300, tot 400,000 thlr. en ruim genoeg, om daarin ongeveer 600 WeêZetlJeJtunneil opnemen. Parijs, den 11 Februarij. De liefhebber van, of speculant in paarden is, evenzeer als de liefhebber van, of speculant in fondsen, geregtigd, in de open bare bladen artikelen te vindenover hetgene zijne liefhebberij of speculatie betreft. Aan hen, die belang bij paarden hebbenwordt het volgend'e alzoo opge dragen. Toen de heer Hamontbij zijne terugkomst uit Egypte verhaalde, dat de Arabieren de uitgeputte krach ten hunner paarden herstellenmet hen een krachtig dierlijk voedsel te doen gebruikenen zij hun slobbe ring van vleeschnat en vleescli voederenging er bij de gehcele vee-arrsenij-school een kreet van ongeloovig- luidop. De heer Ilamont, werd als een onbeschaamde verteller van fabeltjes uitgekreten, De ondervinding heeft evenwel bewezendat het gelijk aan zijne zijde was. In de maand Julij 1844, werd een paarduit de manege van den Luxembourg te Parijswelke manege onder het bestuur staat van den kimdigen pikeur Lecornueten gevolge van te zware inspanning door eene zinking dp de borst aan gelast. De ziekte nagenoeg overwonnen zijnde, werd het paard met allerlei versterkend voedsel uit het plan tenrijk opgekweektmaar niets mogt batenom het deszelfs krachten te hergeven. Op raad van den heer Hamont, ging de heer Le cornue derhalve over lot eene andere behandeling, ge vende het dier tot voeder stroobrood en gebakken en ligt gezouten roggehet daarbij te drinken gevende, eiken dag twee flesschen vleeschnatgetrokken uit een pondvleesclien hem dit gekookte vleesch gehakt te eten gevende. Deze behandeling begon den 17 Octo ber, het vleeschnat gaf men aangelengd met zuiver water; het paard weigerde aanvankelijk te drinken; 11a verloop van eenige uren deed het dit echter en later weigerde hij zelfs te drinken, wanneer het water niet met vleeschnat gemengd was. Het vleesch werd hem voorgehoudengemengd met gebakken graan en na er eenige dagen niet graag op te zijn geweesteindigde het met zulks te worden. Nu beman? het spoedig zijne krnebt^n en vrolijkheid; den 10 November begon men met hem weder in de manege te doen werken en den 15 December kon men het dierlijk voedsel weder achterwege laten. De zaak is door den heer Lecornue medegedeeld aan de maatschappij van veeartsenijkundeen deze heeft eene commissie benoemd tot het doen van een nader onderzoekomtrent het vraagpunt van het versterken van dierlijk voedsel, aan zich, in den natuurstaat, uit het plantenrijk voedende dieren." ÜcbctHrutbcti. Rotterdam, den 10 Februarij. Men meldt ons uit *s Gravenhagedat ook datfr ter stede, gelijk in de meeste oorden van het vaderlandeene krachtige vrijzinnige, maar tevens bezadigd-erustige petitie, door een aantal notabele ingezetenen, eerlang aan de Tweede Kamer zal worden ingezonden, tot ondersteuning van het voorstel tot herziening der grondwet door de heeren Thorbccke c. s.gedaan. Vooralverzekert men, zou in dat adres daarop worden gedrukt, dat het schrikbeelddoor onhandigezelfzuchtige aan- hangelingen en loontrekkende vlugschrijvers van het bchoudings-ste'selhoewel in zeer dubbelzinnige be woordingen en als het ware steelsgewijze geuitalsof Z. M. de koning persoonlijk tegen eene herziening der grondwet gestemd zoude zijn dat dit schrik - beeld verre van waarnog verder van bewezen is maar dat men integendeel van Z. M. vertrouwde, dat daar, waar het geldt de bevordeiing der welbegrepen belangen van Oud Nederland, Z, M, zich veeleer zou plaatsen d la tête du mouvement. Eindelijk moet de petitie nog treden in eene op somming van al de nadeelen dié het volk van Ne derland gedurende 30 jaren onder de werking der grondwet heeft geledenen handelen over de uitdno- ving van allen publieken geest, ten gevolge der aan matigingen van eene alles, den troon zoowel als het volkoverheerschende aristocratieen uithoofde van de for 111 tie uitsluiting der achtenswaardige middelklasse van de uitoefening van eenig staatsburgerschapsrest wijders over de kwijning van handel en nijverheid den druk der gewone en buitengewone belastingen het volk opgelegd om achterstanden te dekken en te korten aan te zuiveren van eene schatkist, 111 'slands vergaderzaal voor berooid en beroofd verklaardenz. Met deze petitie schijnt ook een andere maatregel in verband te staan, doch waaromtrent op dit ©ogen blik weinig meer dan'het feit bekend is, namelijk, dat er zich te 'sHage, ter bevordering van een ver standig en goed doordacht petitionementeene com missie zal vormen zamengesteld uit eenige kundige vaderlandslievende en bovenal onafhankelijke en 01.om koopbare mannen, die het zich ten taak zullen stellen, aan ieder, die niet geheel op de hoogte van het tegen woordig standpunt mogt zijnom de kwestie der groudwets-herziening en het groot belangdat in die hervorming voor de ingezetenen gelegen is, geheel te bevatten, alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, ten einde alle twijfeling, in het nemen van het besluit tol het petitionement, waartoe de grondwet ieder inge zeten het regt geeftuit den weg te ruimer.. Daartoe schijnt verder ook te strekken de gratis ver spreiding alhier, van de keurig geschrevene brochure: Nu of nooit onder de beschaafde klasse der bevol king; eene brochure, zelfs door de gemoedelijke tegenstanders der herziening, voor een meesterstuk verklaard. (N. R. Cd) Goes den 17 Februarij. In de vOorledene week had hier hel volgende ongeval plaats. Een kind van 9 jaren, uit het bed komende plaatste zich aan den haard waarop slechts één turf, in drieën gekapt, en één hout zich bevondentoen waarschijn lijk door een', vuursprank zijn hemd, het eenige klee. dingst.uk dat het aan had vlam vatte. Eer deszelfs grootmoederwelke in hetzelfde vertrek met een klei ner kind bezig waskon toeschieten(de vader was reeds vroegtijdig naar zijn werk gegaan) was het kind op den rug zoo deerlijk verbrand, dat het twee da gen daarna aan de gevolgen overleden isniettegen staande aan hetzelve dadelijk alle geneeskundige hulp verleend isdaar men het opmiddeiijk naar het gasr» liuis gevoerd heeft. Daar nu zulke ongelukken duizendmalen kunnen gebeuren te eer, daar kinderen wel eens meer aan gevaren bloorgeste'd worden gela ten dan hier het geval wasen echter zulke onge lukken zeldzaam zijn zoo wordt hierbij wel beves tigd dat eene hoogcre voorzienigheid voor de klei- nen waakt. De uitzonderingen bevestigen den regel. De raad van behoedzaamheid en voorzigtigfieidjaan oudersoppassers en kinderen is hierbij echter^niec overtollig. 33c0?ttvcu en Zibmhustvatien* GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, gezien htbbende Zijner Majesteits besluit van den 21 Januarij 1845, Nu. 66, van den navolgenden inhoud: „Op het rapport van Onzen Minister van Binnen- „landsche Zaken, van den 8 December 1844, No. 5, 9de afdeeiing geleidende de advijzen van verschil- „lende zijden ingewonnen, op de vraag, in hoever de maatregelen tot wering der kwade praktijken in de bereiding en handel van Meekrapbij Koninklijk „besluit van 28 October 1819, (Staatsblad No. 54,) en verdere daarmede in verband sraande veroraenin- gen vastgesteld, door de ondervinding gebleken zijn, „aan het doel te beantwoorden;" Den Raad van Srate gehoordadvies van den 20 Januarij 1845, No. 10;" Hebben besloten en besluiten: „Om zoowel het opgeroeide Koninklijk.besluit van „28 October iffip, Staatsblad No. 54), als de verdere Koninklijke besluiten verordeningen er. in- „structien, welke krachtens dat besluit genomen of „daaruit voortgevloeid zijn, bij deze, en gerekend van „lieden af, geheel in te trekken en buiten werking te stellen." „Onze voornoemde Minister is belast met de uit- „voering van .het tegenwoordige besluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst." s Gravenhage den 21 januarij 1845. (get.) WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken (get.) SC.HIMMELPENNINCK van der OIJE. Accordeert met het origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, (get.) C. VOLLENHOVEN. Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Genet aal (get.) C. VOLLENHOVEN. Brengen het voormelde besluit ter kennis van de Ingezetenen van dit Gewestwaartoe hetzelve in al de steden en gemeenten der provincie zal worden af gekondigd en aangeplakt. Middelburgden 7 Februarij 1845. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve SLEGT. Bcfccnbmnïiuuj. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dien 1

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1