Donderdag 13 Februari GOES 8 C1IE COURANT. Ministerie ran. Financien. MIRANDOLLE. N\ 13. 1845. (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f .1,75; Franco per Post f J.90. J Gewone Kdeertenticn worden a dO ets. de n geplaatstGeboorte- D/rwcljks- en Doodber j van J 6 regels a f .1,-20, behalve het Zegelr NIEUWSTIJDING I? N ©osfenrgli. Wennen den 3° Janna rij. Het gesprek van den dag heeft thans tot onderwerp een' moord die in 1843 is gepleegd geworden. Alle dagbladen spraken destijds van een aan stukken gesneden meisjes-lijkwaarvan de brokken in de voorstad op, onderscheidene plaatsen verstrooid lagen. De zaak was zoo afschuwelijk zoo aanstootelijk dat er in alle klassen der bevolking eene stem van afkeuring en ontzetting opging. Het hoofd van "het lijk vond men nabij een kerkhofmuur verbor gen. De policie liet Je gevondene stukken zamenvoe- genhet geheel daguerrotyperen en lirhographieren. Het hoofd zelf werd in een kabinet der Joseph's aka- demie overgebvagt en in wijngeest bewaard. Er werd een aanzienlijke prijs uitgeloofd aan hem, die den da der zou weten aan te wijzen; doch de Nemesis was ditmaal traag in haren gang: niets bragt op het spoor des gruweldaders. Eensklaps verspreidt zich het ge* rucht, dat hij gearresteerd zou zijn geworden. Hij is een chirurgijn van professiegelijk dan ook dc wijze waarop het meisje is vermoord en versneden geworden, dit duidelijk doet zien. Het vermoorde meisje, zijne stiefzuster had het vaderlijk huis verlatenom zich in Weenen eenige meerdere menschen-- en wereldken nis re verschaffen en was met dit doel aait voornoem den heelmeester aanbevolen geworden. Het schan delijk doe]om het vaderlijk vermogen alleen en geheel te zullen ervenverleidde hem tor zijne afschuwelijke wandaad. Hoe het. mogelijk geweest zijdat her meisje niet vermist is geworden, dat een misschien overge bleven reispas niet op liet spoor der waarheid geleid bebbe kunnen wij,niet verklaren. Maar, hoe dit ook 7.ij, de misdadiger schreef, na het plegen var: den moord, dikwijls om geld naar huis, hetwelk steeds volgde; de vader begon echter wantrouwen op te vat ten daar hij stellig eenig eigenhandig berigt van zijne dochter verwachtte. Door een bang voorgevoel gedre ven neemt hij de reis naar Weenen "aan. Twintig maanden waren er sints verstreken. Toer. hij bij zijn zoon kwam vroeg hij dadelijk naar de dochter, die geen ander berigt omtrent haar wist te gevendan dat zij met een' heer naar Hongarije was vertrokken." Dewijl dé zoon echter eenigzins verlegen scheen, werd de vader in zijn argwaan versterkt zoodat deze be sloot. zich tot de policie te wenden. Van daar bragt niert heer. naar de Joseph's-akademie toonde hem het geprepareerde hoofd zijn kinds, en hij stortte ontvug» rig ter aarde. (Naar men verneemt, moet de moor denaar reeds tot bekentenis gekomen zijn. Men is be nieuwd naar nadere ophelderingen.) ÜLhiitecfttaitb» Berlijn, den 3 Fcbruarij. Aangaande den moord, gepleegd aan een' predikant, leest men het volgende; „Op een dorp, nabij Berlijn, liet een zeer geacht predikante een' schooljongen, den zoon eens smids om menigvuldige guitenstukken, door den onderwijzer in de school klappen gevenwaarbij ongelukkiglijk de verrotte stoel, waarop de.-jongen zat, brak en ineen viel, en de knaap door genen wonderlijken zamenloop van omstandigheden den dood vond. Toen de vader dit vernam, greep deze een mes, ijlde naar de pastorij en vermoordde den predikantzonder dezen den tijd te laten, om hem het ongelukkig voorval op te hel deren." Berlijn den 8 Februari'j. De professoren J. Grimtn. Lachmann Kilter en de geheimraad Pertz hebber.naar men verneemtaan den minister van onderwijs ten plan voorgelegdvolgens hetwelk een aantal in de Latijnsche laai geschreven werken van oudere schrijvers die als bronnen voor de Duirsche geschiedenis aangemerkt worden door jonge geleer den in-de Duirsche taal overgezet en tot een nuttig nationaal werk vereenigd worden zouden. Men vleit zich re meer met eene goedkeuring van dit plan, om dat verscheiden jonge geleerden daardoor in de gele genheid zouden gesteld worden, om hunnen tijd en hunne kundigheden op eene even vcreerende als voor- deelige wijze re besteden. Wij hopen zelfs dat deze onderneming slechts het begin van nog groot ere we zen zaldaar het inderdaad hoog tijd is, bedacht te zijn op middelen, om eene eer en onderhoud opleve rende bezigheid te verschaffen aan vele bekwame jonge geleerdendie zich tegenwoordig in de drukkendste omstandigheden bevinden en niet. zelden genoodzaakt zijn om hunne pen te leenen tot werken, waarvan het nut en de zedelijke strekking hoogst twijfelach tig zijn. Men heeft te Stettin, dezer dagen, eene dieven bende ontdekt, die met medeweten van eenen bediende der kerk in de grafkuilen onder het Bernardijner kloos ter, bare zamenkomst hield; de dieven hadden de ge beenten uit de doodkisten gehaaid en die tot slaapplaatsen gebruikt; de beenderen dienden hun tot kaarslichtde overtollige kisten tot brandhout. Dit afgrijselijke leven moeten zij reeds jaren achtereen gevoerd hebben, tot dat liet licht, 'twelk zij in de diepte brandden, en door een voorbijganger werd bespeurdhen verried. Dit voorval uit het werkelijke leven be'aas zou in een Roman voor overdreven en onnatuurlijk verklaard worden. (^tigcïaufc- Londen, den 9 February. Te. Deptford is den 6 Februarij het grootste oovlogsstoomschipdat tot nu toe is gebouwd van stapel geloopen.Het is 246 Eng. voeten lang en zal the Terrible beet en. Dezer dagen is in bet Britsche museum te Lon den een onverlaat binnengeslopendie op een oogen- blik dat de wachters niet op hem letteden, de be roemde Portlandsche vaas van hare plaats genomen en tegen den grond aan stukken geworpen heeft. M«n weet dat deze vaas een der merkwaardigste overblijf selen van antieke kunst was. Zij werd in de zes tiende eeuw nabij Rome opgedolven, en had de waarde van 1000 c£- De persoondie deze schandelijke baldadigheid heeft gepleegdis dadelijk gevat. Het is gebleken dat hij in diepe armoede verkeerde en door niets dan ellendige zucht om een naam te maken tot deze daad is aangezet. Hij is een Ier. De troonrede van de Koningin van Engeland isonmiddellijk nadat die te Londen in druk was ver schenen door middel van den electrischen telegraaf van Londen naar Portsmouth overgebragt. Die aan spraak b- stond uit 3500 letters van welke langs de zen weg 30 in eene minuut werden overgebragtzoo dat het stuk binnen de twee uren van woord tot woord te Portsmouth bekend was. Daar men vooits aldaar, bij het ontvangen van ieder sein, het stuk voor de drukpers lief zetten, werden een uur later te Ports mouth gedrukte exemplaren van de aanspraak rondge deeld. De afstand tusschen Londen c-n Portsmouth bedraagt 20 30 uren. JTtrftuferwR- Parijs, den 8 Fcbruarij. De verwachting, dat de nieuwe minister van onderwijs, de heer Salvandy, afwijken zal van het dooi zijnen voorganger Villemain met zoo krachtige!) arm gehandhaafde stelsel van we derstand der geestelijkheidin hare pogingen om nog meer invloed, dan zij reeds heeft, op-het onderwijs der jeugd te erlangen; heeft tot het volgendeals men liet zoo noemen mag, universiteits-calembour aanlei ding gegeven. Op zekeren ochtend vond men op de deur van het hotel des nieuwen ministers de volgende Latijnsche woorden geschreven: Non sumus salvi sed salvandi. De aardigheid van dit onvertaalbare woordenspel ligt in de dubbele beteekenis van het woord salvandi, dat in deneenen zin den schrijver doet zeg gen IFij zijn niet behoudenmaar moeten nog eerst behouden wordenen in den anderen Behouden zijn wij nietwant wij zijn Salvandy's eigendom geworden. Parijs, den 9 Februarij. Men hoopt, dat da onveiligheid der stad een einde genomen zal hebben twee huizenin welke de boosdoeners hunne voor naamste bijeenkomsten 'hielden, zijn dezen nacht door eene aanzienlijke magt policie-dienaren overvallen, en meer dan twee' honderd arrestatiën zijn het gevolg daarvan geweest. Bclgtc. Brussel, den 7 FebruarijHet van jaar tot jaar verminderend getal ge maskerden op dc stratenis ver leden vasten-dingsdaguiterniate gering geweest, ofschoon de straten van kijklustigen krioelden en geen rijtuig op stal is gebleven. Des avonds waren de vele bal-zalen alle opgepropt vol bezet, Den 31 January, des middags, zijn over onze stad dutzeuite leeuwerikken gevlogen, inde rigting van het oosten naar liet westen. Bij menschen geheugen heeft men in Jen winter, nimmer zulk eene (aanmerke lijke menigte trekvogels van die soort gezien. Zij vlo gen bij troepen ter hoogte der daken. Deze staat van uitputting wijst aan, dat het oosten van Europa met veel sneeuw moet bezwaard zijnen wij ernaar alle waarschijnlijkheid, nog een ruim deel van kunnen bekomen. i^cbjcrlAubetu Amsterdam den 10 Februarij. Ter gelegenbe'cl van het feest te Leiden, den 8 dezer, zijn er per stoomtrein van 'sGravenhage en Amsterdam naar Leij- den gevoerd 3475 personenen des nachts en den volgenden dag weder vertrokken 3015. Utrecht den 10 Fcbruarij. Er is in de afge- loopene week op nieuwbij een ingezetene der 1 e» rneente Rijsenburg een diefstal, gepaard met braak gepleegd waarbijna het verbreken van eene glasruit en blind uit eene welgeslotene kast eene som van ruim f 100 is ontvreemd. Den Helder, den 6 Fcbruarij. Naar men ver neemt zal eerlang naar Batavia vertrekken Zr. Ms. fregat de Rhijnliggende te Vlissingeu, met eene bemanning van 200 koppen. Genoemde bodem zal overbrengen den nieuw benoemden Gouverneur-Gene raal van Ni êrlands-Indien den heer f. J. Kochussen üct-fureu cit Gtomiiüstr&ficn» Voor 't Rijk. De AGENT van 's RIJKS-SCHATKIST in de Districten Middelburg en Goes en het 4de District adverteerd, dat ingevolge verleende authorisatie van Zijne Excellentie den Minister van Financien, van heden af en gedurende de ernstige ongesteldheid van hem Agent, tot nadere advertentieZijne Functien zullen word-11 waargenomen door zijnen Boekhouderde Heer Hen» drik Leendert Vermeijle Broeder. Middelburgden 7 Februarij 1845. {Vervolg en Slot van ons vorig Nommer. d. Alle minder belangrijke veranderingen dan die bij lid c genoemd, en alle verbeteringen famelloratiej of verval der gebouwen niet in de jaarlijkse!-? opneming begrepen, zullen in aanmerking komen bij de eventuele algemeene herziening van lift Kadaster der gebouwde eigendommen, welke vol gens de wet van 3 Frimaire 7de jaar, art. 102, om de tien jaren geschieden moet. Hiervan zijn echter uitgezonderd de gevallen dat het verbeteren van het inwendige plaats heeft, tevens met eene vergrooting of uitbreiding des

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1