AANBESTEDING. ALLERLEI. Philippus II was de eerste die van de boekdruk kunst gebruik maakte, om boeken te wever. Hij liet in 1558 eenen index of catalogus drukken van al de boekwerken die door de Spaansche Inquisitie waren verboden. Goes, 10 Februarij, 1845. H. C- PILAAR Lid Secret. PROVINCIE ZEELAND. Te Goes eij F. Kleeuwens Zoon. PufrlifAfk* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorre tfan dien Gezien de besluiten van Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie, van den 9 Februarii 1835A. No. 13206de Afdeeling Provinciaal Blad No. 18) en van den 5 Mei 1836, A. No. 5257, 6de Afdeeling Provinciaal Blad No. 49.) Noodigen dien overeenkomstig de Grondeigenaren wit, om in de loopende maand Februari]ter Stede lijke Secretarie aangifte te doen van alle ontstane ver anderingen ten aanzien hunner Grondeigendommen bin nen deze Gemeente, hetzij door splitsing of yereeni» ging van Perceelen Stichting of slooping van Gebou wen, aan-, bij- of herbouw als anderzins, welke eene ttfëetkuiKiige opneming vereischenen van alle zooda nige splitsingen en vereenigingenals welke zij ten hunnen koste mogten verlangen te doen bewerkstelligen, 0111 daarop eenige akte hunne grondeigendommen be treffendeop te maken of te doen opmaken. En vermits van alle de alzoo aangegevene verande*" ringen in den staat der Grondeigendommenop dén patsten dezer maand opgave moet geschieden aan den bijzonderen Bewaarder van het Kadaster worden de belanghebbenden vermaand, om zich den bepaalden tijd te nutte te maken. En opdat riiemand onwetendheid voorwende zal deze worden gepubliceerdgeaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 8 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelve, De Stads-Secretaris L. de FOUiV. Jz. ihiblh^tk. BURGEMEESTER'en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van diengezien liet be sluit van Zijne Excellentie den Saatsraad, Gouverneur iezer Provincie, van den 1 Junij 1835 A. No. 6737, 6de Afdeeling (Provinciaal Blad No. 56,) houdende üietledeeling van de nadere bepalingenmet betrekking rot de jaarlijksche opnemingen der veranderingen in de belastbare opbrengst der Gebouwde Eigendommen, f :i de toekenning van tijdeiijken vrijdom van Grond- be'asting of van verhooging van Grondbelasting voor de gevallen van stichting enz., van de gebouwen bij de wet van den 28 Maart 1828, (Staatsblad No 8,) voorzien; zijnde van den volgende inhoud. De opneming van de veranderingen inde gebouw de eigendommen in derzelvcr belastbare waarde voorgevallen blijft uitsluitend opgedragen aan den Üohtroleu'r van het Kadaster, of, waarde zooda nige niet is aangesteld aan een en anderendooi de Gouverneurs, ieder voor zijne Provincie, daartoe bepaaldelijk aan te wijzen Ambtenaar van dat vak welke door zijne vroegere betrekkingen bij hetzelve en in andere opzigten, daarvoor de meeste geschiktheid beziten zal dezelve deze werkzaamheden verrigten met overleg van de Zetters der Belastingen in de Gemeenten. I Gezegde opneming zal plaats hebben eenmaal 'sjaars en aanvangen op zoodanig tijdstip, als de Gouverneurs der Provinciën, ieder in de zijne, meest doelmatig zullen oordeelenaltijd evenwel zoo vroegtijdigdat ten minste de uitkomsten der veranderingen, welke vóór den 30 Junij van ieder jaar tot stand gekomen zijn nog kunnen opgenomen worden in de v-erzamehngs-leggërs» welke moeten dienen voor de vervaardiging der kohieren der Grondbelasting van het volgend jaar. Van den dag waarop de opneming-in iedere Gemeente zal plaats hebben zal aan de Ingeze tenen geene kennis behoeven gegeven te worden, doch zal de Ambtenaar van het Kadaster daarvan berigt geven aan het Plaatselijk Bestuur, hetwelk zal zorgeneenen staat van de aan hetzelve be kende veranderingen in gereedheid te hebben, om met de aanwijzingen, langs andere wegen verkre gen, voor het werk te dienen,- cBij deze jaarlijksche opnemingen zullen in aanmer king moeten genomen wordenniet alleen de gebouwen, welke geheel nieuw gesticht, of weder opgebouwd zijn, maar ook de gedeeltelijke ver nieuwingen of uitbreidingen door bijbouwen alzoo alle eenigzins aanmerkelijke vernieuwing of vergrooting der perceelenhetzij door afbraak en weder opbouw, of door aantimmering van een of meer vleugels of kamers, van eenen stal, «en koetshuis, een koepel, tuinhuis of keuken, of door verhooging met een of meer verdiepingen van het geheel of een gedeelte des gebouws enz. voorts zullen in deze opnemingen worden begre pen zoodanige gebouwenwelke eene andere bestemming mogten hebben verkregenzoo als: fabrieken, trafieken, pakhuizen, bouwschuren enz., welke tor woonhuizen zijn ingerigt, gelijk mede de gebouwen welke tot publieke einden gediend hebben en aan particulieren zijn overge gaan, zoo als: kazernen, tuighuizen, gemeente-, heemraad- of polder-huizenakademie gebouwen als anderzins, de armenhuizen en andere gebouwen of gestichten ad' pios ususwelke tot andere einden gebezigd, of niet meer door armen gratis worden bewoond, enz., en omgekeerd. Daaren tegen zullen bij de opneming niet in aanmerking komen, veranderingen, welke moeten beschouwd worden minder van beteekenis te wezenof die slechts tot vevfraaijing dienenzooals van een uitstek of balkonhet aanleggen van broeikassen (geene oranjeriën zijnde)het plaatsen van een schuurtje of snuivertjehet vernieuwen of ver meerderen van deuren en venstersen dergelijke. Overigens spreekt hei van zelve, dat niet alleen moet worden opgenomen, de geheele of gedeel telijke slooping der gebouwen maar ook derzel- ver geheele of gedeeltelijke vernieling doorbrand, storm, watervloed, of andere rampen, mits zij daardoor eene schade van ten minsten ee,n vijfde van derzei ver waarde hebben ondergaan. Het zoogenaamde verval (deceriorarie) der gebou wen, ten gevolge van lier nier behoorlijk onder houden derzelvezal niet in aanmerking worden genomen. - (Vervolg' cn Slot hierna Het is bekend, dat de uitgestrektheid onzer grenzen derzelver bewaking volstrekt onmogelijk maakt, en daar door de gelegenheid tot den smokkelhandel aanbiedt. Dit heeft eene soort van schandelijke industrie doen ontstaan, die zich op het sluiken voor anderen toelegt.... Men beseft dus zeer ligtdat zoodra de regten 6 pCt. beloopen vele Kooplieden die over het ontwerp niet al te kiesch denken (en hoe vele zulken zijn er niet!) m stede van deze aan de Schatkist te betalen, zich met een' smokkelaar verstaan, die hun voor dezelve hunne goederen franco aan huis bezorgtwaardoor zij de transportkosten nog winnen...." Alle regten dus, honger dan 6 pCt., worden slechts zeer zeldzaam betaald, waardoor.de Schatkist niet al leen het vastgestelde regrniet ontvangt, maar zelfs dat mist, wat haar bij een matigregt betaald ware gewor den.,.. Zoodra dus de regten 6 pCt. bedragen, treedt de Schatkist in concurrentie met de siuikkantorenen bij velen is het niet twijfelachtigaan welke zijde de schaal overslaar. Het is dus zeker, dat iedere hoogere belasting dan 6 pCt. eene dwaasheid is., omdat het doel, hetwelk men met dezelve beoogt, geheel verlo ren gaat." (iV. li. Courant, 10 Sept.jl.) Ik zou eene andere consequentie uit zijne redene ring getrokken hebben, (schrijft men in de IVc'spcn) deze namelijk dat de straffenop den smokkelhandel gesteldniet zwaar genoeg zijndat men den koop man die het land besteelt, als een ordinaire.-dicf moest behandelen en hem op een schavot ren toon stellen, met her woord smokkelaarop een bord geschreven, 0111 zijn' hals. De man, die door den nood gedrongen, een brood steelt, om den honger zijner schreijende kinderen te stillen, wordt met de meeste gestrengheid gestraften als hij in de recidive vervalt, dan woedt de arm der geregtigheid vreesselijk tegen den dikwerf meer onge- lukkigen dan waarlijk verdorven overtreder. De naar vaste regelen, de met opzet stelende smokkelaar, wordt met eene geldboete, en met confiscatie der aangehaalde goederen gestraft: geen kerker, geene schande wacht hem die door zijne kwade practijkeh de Schatkist be rooft, den eerlijken handelaar benadeelt, en de natie op zwaardere lasten-jaagt, daar zij het is, die de, door zijnen smokkelhandel", ontbrekende penningen, in de Staatskas, door het opbrengen van andere Jasten moet aanvullen. Men vraagt of er te ZierikzeeTWAALFHONDERD meerderjarige manspersonen gevonden worden, die wetenwat grondwet en grondwets-herzienijng is, en alzoo in staat om eene petitie voor het laatste te tee kenen. Uir een berigt in de Vliss, Courant van heden ziet men, dat de geheele opgaaf een paskwil is, en wordt daarbij de juiste aanmerking geuuakt, dat het publiek maken van zulke zotternijen niet dan nadeel aan de goede zaak kan toebrengen. Tevehs wordt opgemerkt, dat de (sommige) inwoners van Ziörikzee hun best doen, om elkander de loef af te steken, van hunne stad, voor buiten, in een bespottelijk of verachtelijk daglicht te stellen. Er zijn.sommige lieden in ons land, die in de span ning' van het verleden jaar, eene radicale verandering der grondwet begeerden, maar die thans, tot de her ziening daarvande tijden niet kalm genoeg oordee len en naar staatkundige verdeeldheden vreezeu. Dit is vrij tegenstrijdig en inconsequentterwijl het laatste onjuist is. Ons land telt thans 11S, geschriften op bepaalde tijden of maandelijks uitkomende er. buitendien 52 dag- of weekbladen. Even als de Staten van Drenthe, bij resolutie ro April 1660, eene vereering van f 200 hebben gegeven aan Dr. J. Picardt pastor tot Coevordenvoor de dedcatie zijner Chronijck van Drenthe, zoo hebben ook de Staten van Groningen en Ommelandenbij resolutie 14 Maart 1665, denzelfden f 100 vereerd, voorde dedicatie van zijne: cone beschrijvinghe van eenige vergetene en verborgene antiquiteiten der pro vinciën en landen tusschen de Noordizee, IJssel, Eems en Lippe. Q&üstffcstftjett; Door het Ontvangen van twee giftente weten: eene van f 25van de Doopsgezinde Ge meente, en eene van 10 vaneen onbekende, weid de Commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling heden in de aangename gelegenheid gesteld eene uitdeeling van BRAND-STOF te doen. Welkom was deze uitreiking bij de nijpende koudeen de dank der Armen wordt daarvoortoegebragtaan de milde gevers. Op Zaturdag den 22 Februarij 1845, des middags ten 12 uren, zal, onder nadere approbatie, door Kerk voogden der Hei vormde Gemeente te Kattendijke ten overstaan van den Heer Iioofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeelandof bij deszeifs absentie, van den Heer Hoofd-Ingenieur titulair K. SCHRAVER, te Goes, in bet Logement de Korenbeurs bij Breker, worden aanbesteed: Het werk tot uitvoering van onderschei» date HERSTELLINGEN aan de KERK en PASTORIJ der Hervurm- de Gemeente te KATTENDIJKE, met inbegrip der vereischte Materialen. Deze Besteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek en de teekening, op welke dezelve plaats zal hebben, zullen rer lezing liggen in het Bureau van den Heer Hoofd-Ingenieur titulair te Goesen bij den Secretaris van Kerkvoogden der voornoemde Gemeenteterwijl twee dagen vóór de besteding de locale aanwijzing zal geschiedenen voorts nadere informatien re bekomen zijn bij de Heeren Hoofd ingenieurs voornoemd. Kerkvoogden voornoemd F. CORNELISSEN, Vr. Ter ordonnantie van dezelve, J. MEERBURG SNARENBERG, Secretaris.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2