GOESSCHE COURANT. Maandag 10 Februari}. Rome, den 21 Januarij. Voor eenige dagen heeft alhier het feest der talm plaats gehad, m tegenwoor digheid van de kardinalen Maïen Mezzo/anti. Drie en dertig natiën vertegenwoordigd door inwoners uit die natiën herwaarts gezonden hebben in hare eigene talen, dus in 33 talen, verklaard, dat Christus voor zondaren in de wereld is gekomen. Ministerie, van Financien J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend De Stads Secretaris L. de FOUW, Jz. N\ 13. Gewone Advertent i'èn worden a %0 ets. de regel geplaatst, (ieboöiie-. Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f d #0, behalve het Zegelregt. De uitgave dezer Courant geschiedt Ma a n dag s en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is dj 5; Franco per Post f J,90. J NIEUWSTIJDINGEN. .u-itnïïag ws.-.- -—* italic. Men heeft besloten, om in de'vaderstad van Columbuste Genua, een monument ter eere van den ontdekker van Amerika, op te rigten Bwstatt. Stokholm, den xo januarij. Een geneesheer, die te Jacobshaven woontdeelt van den 1 September mede, dat de laatste winter op Groenland buitenge woon streng is geweest. De gewone temperatuur was van 20 tot 30 graden koudedikwijls steeg zij zelfs tot 40 graden- fReaumurhieraan paarde zich onder de Groenlaoders eene behoeftigheid, die tot zulk eene hoogte steegdat zij oude kleederen van beestenvellen gemaakt, opaten. Tor-overmaat van ellende borst er eene besmettelijke ziekte uit (eene zeer kwaadaardige soort van roos), die vele menschen grafwaarts sleepte. SDmtsciiaCfttiö. Berlijn den 26 Januarij. De Zweedsche zan geres Jenny Lindis gedurende één jaar alhier geen gageevd, voor een honorarium van 1000 thaler's maands, of ongeveer ao,000 in 't jaar. Berlijn den 3 February. Wat tot dusverre slechts voor een gerucht werd gehouden datname lijk de koning aan onderscheidene staatsmannen zoude opgedragen hebbenom eene constitutie voor den ^Pruissischen staat te ontwerpen, vindt bier dagelijks meer geloof, dewijl in de hooerre kringen alhier, deze hoogstgewigtige zaak het voortdurende onderwerp van her gesprek is. Ook wordt dit gerucht, hetwelk tot in de hoogere standen is doorgedrongenniet door hooggeplaatste personen weersproken. De blijdschap daarover is hier zeer groot. Wordt het gerucht ge heel en al bevestigd, dan opent zich eene gmote schitterende toekomst voor Pmissen en Duitschland en de naam van onzen koning zal in de Duitsche geschiedrollen met eere en roem prijkendaar Pruis- sen, door dit kostbaar geschenk, eene roemvolle plaats zal innemen in de rij der meest beschaafde volken en zijne eigenlijke bestemming eervol zal vervullen. Vnn den Mein den 3 Februarij. Wanneer ook al de constitutionele manifestatiën die er in liet land graafschap Hessen-Homburg plaars grijpen, door velen" met minachting beschouwd worden zoo zijn dezelve toch, uit een nteer algemeen en hooger ge- zigtspuntals teeltenen des tijds opmerkenswaardig. Die manifestatiën, namelijk, zijn de uitdrukking eener «liep gevoelde behoefte. De souverein van Hessen- Homburg heeft aan de, hem in behoorlijken vorm vom-ged ragen e wenschen zijner loijale onderdanen, de verlangde vervulling toegezegd en men zegt, dat, om tot de uitvoering daarvan te kunnen kornet*)er rog slechts eenige voorbereidende maatregelen moeten genomen worden. Keulen den 1 Februarij. Van den 15 tot den 17 Jan. is alle gemeenschap'met het klooster op den Simplonten gevolge van eenen grooten sneeuwval gestremd. Te Rottilch heeft eene lawine eenige hui' zen medegesleept. Parijs, den 3 Februarij. Men zegt, dar de heer de Salvandij volkomen denkt als de heer Villemain ever de wet betrekkelijk het middelbaar onderwijs en dal zijne denkbeelden zelfs eenigzins overeenkomen niet die van den heer Cousin, Het voornemen van het ministerie zou zijn, zoo spoedig mogelijk dit ontwerp in beraadslaging te brengen, en de conclnsiën van het rapport van den heer Thiers te ondersteunen. Ü^bjetiftttbétu 's Gravenhage den 7 Februarij. Men verneemt, dat, zoodra de Nederlandschè Regering berigt had bekomen van het nemen en opbrengen te Palamos, van een Nederlandsch vaartuig, hetwelk eenige kisten mer geweren aan boord bad en van Antwerpen naar Mar seille bestemd was dezelve zich beijverd heeft, daar omtrent de noodige voorschriften te geven en dat Zijner Majesteits Minister Resident te Madrid reeds dienaangaande de veveischte vertoogen heeft ingeleverd; terwijl door den Nederlandsciiep Consul te Barcelona al datgene wordt aangewend wat in zijnen werkkring ligt. Een ligter, beladen met 1200 balen Koffij, uit het schip IPalvischkapt. T. Schutvan Batavia naar Amsterdamis den 2 Februarij in het Noord- Hollandsche Kanaal bij Schoorldam door bet ijs door sneden en gezonken. Wij vernemen van goederhanddat het Britsch- en Buiteniandscb Bijbelgenootschap te Londen, mede gevestigd te Amsterdam, besloten heeft, deszclfs Hollandsche uitgaven, vroeger te Londen en Brussel gedrukt, thans hier te lande te doen vervaardigen; zijnde liet drukken van 10,000 Luthersche N. Tes tamenten bij concurrentie opgedragen aan de heeren Metzier en Bastingboekdrukkers te Amsterdam. Wij verheugen ons, dat deze Hollandsche uitgave in ons land geschiedt, terwijl de uitvoering, doorgemelde heeren, een goeden uitslag waarborgt. Door het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is besloten om voor rekening van het Genootschap 20,000 exemplaren van het N. Test. en 6000 van den geheelen Bijbel te laten drukken en gereed temaken, en bij de uitgave den tekst der Sta ten overzetting getrouwelijk weder te gevenmaar alleen de thans gebruikelijke taal en spelling daarbij te volgen. Dat, overeenkomstig dit besluit, deze Tes tamenten en Bijbels voor een geringen prijs zullen worden verkrijgbaar gesteld, rot welk einde in de voornaamste steden depots zullen worden opgerigt. Deze uitgave is opgedragen aan de heeren Blussé en Comp.te Dordrecht. Th 'I.én den 8 Februarij. Naar men verneemt, hebben de schoolonderwijzer-gezelschappen van Zuid- Beveland op verzoek van den schoolopzienerden 18 het feest van Pestalozzi gevierd. In het gezel schap Goes heeft de onderwijzer Swartdie deze taak voor zijnen ambtgenoot Sluiters bad op zich ge nomen-, eene schoone voorlezing gehóuden.waarin de groote man op eene waardige wijze is herdacht. (1Schoolbode.") Goes, den 10 Februarij. Den 23 Januarij is te Biezelingep gemeente Kapelle c, a.het vergelijkend examen gehouden. Van de 13 sollicitanten, die z;cb hadden aangemeld, zijn er 9 opgekomen, van welke 4 van den aden rang, roet name IV. v. d. Linde, Az., ondermeester te Goes M. v. d. Beiondermeester te Sr. AnnalandA. P. Snoepondermeester te Sr. Maartensdijk en M. Koopman ondermeester re Over- schie. Deze vier hebben dan ook de meeste blijken van bekwaamheid aan den dag gelegd hebbende de eerste No. 1 op de tabel van bekwaamheid verwor ven die dan ook met eenparigheid van stemmen als ondetwijzer is voorgedragen. De redactie van de Middelburgsche Courantis verzocht onderstaand artikel te willen plaatsen ten vervolge van het artikelnopens het delven van Steen puin te Biervliet, in gemelde courant van den 1 de zer opgenomen Het is waarheid, dat door edele menschenvrienden te Hoofdplaat, aan gemiddeld ruim 4.0 behoeftige ar beiders van Biervlietdoor het delven van sreenpuin in de stadsweide aldaargedurende dezen winter werk is vérschaft, waardoor dezeleen in staat zouden ge weest zijn, in het onderhoud hunner behoeftige ge zinnen re voorzien, ware het niet, dat de edele daad dier beide menschenvriendenbuiten hunne schuld zooveel van deszdfs waarde heeft verloren, door de ongehoorde korting vvan n'ec minder dan een derde gedeelte van hun gering loon) welke die behoeftigen door een der heerendie ook deel in het werk heeft en met het opzigt daarover is belastis gedaanter betaling van pretentien ten behoeve van denzelven terwijl daarbij nog komt, dat geen andere arbeiders, hoe behoeftig ook zijnde, door den bedoelden persoon zijn aangenomendan die aan hem schuldig waren ingeval eerstgemelde ondernemers zulks niet volstrekt hadden verlangd. iScslttveti ets Clbmiaiiötr&tieiu Voor 't Rijk. De AGENT van 's RIJKS-SCHATKIST in de Districten Middelburg en Goes en het 4de District, adverteerd, dat ingevolge-verleende authorisatie van Zijne Excellentie den Minister van Financien, van heden af en gedurende de ernstige ongesteldheid van hem Agent, tot nadere advertentie, Zijne Functien zullen worden waargenomen door zijnen Boekhouder, de Heer Hen drik Leendert Vermeijle Broeder. Middelburgden 7 Februarij 1845. 'MIRANDOLLE. 33e$*smbmafmi0. Door het ontslag van DAVID V R E K E, de bediening van Agent Van Policie in deze Stadvacant zijnde, kunnen de gene welke veriangen mogten deze Bediening waar te nemenzich met bewijzen van goed gedrag, en door hen eigenhandig op Zegel geschreven verzoekschrift, van heden af tot den 15 Maart eerst komende, bekend maken bij den Ed. Achtb. Heef Burgemeester dezer Stad. Goesden 8 Februarij 1S45. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes J. C. van der MEER MOHR, Mij Bekend, De Stads-Secretavis L. de F O U IVJz» PitfrÜf Atie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorre van dien, herinneren bij dezö de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente, aan de be palingen der wet van der. 26 Ventose, 4de jaar, be-' trekkelijk de zuivering der Boomen, Struiken en Hagen, van Rupsennesten, Ringen en Netten, welke voor deze Provincie verpligtend is gemaaktbij het Decreet van den 8 November 1810, en nader gepubliceerd bij Pu blicatie van Hun Ed. Groot Achtb. Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie van den 26 Januarij 1826, en manen dezelve, ter bevordering van hun eigen belang, en dat van hunne naburen, dringend aan. om binnen den bij de Wet bepaalden tijd, hunne in eigendom of gebruik toebelnorende Boomen, Struiken en idagenvan de daarin aanwezige Rupsennesten te zuiveren ten einde niet te vervallen in de kosten en straffen daarop gesteld als zullende aanvankelijk tegen den 8 Maart eerstkomende, en voorts van 14 tot 14 dagenzoo lang bet saisoen het nemen van maatrege len tot wering van Rupsen zal toelaten, daarop naauw- keurige schouwingen gehoudenen regen de nalarigen Proces Verbaal opgemaakt worden volgens de wet. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 8 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1