C Tijdgenoot.') MIDDENPRIIJZEW, Qbtscvtcittmi.. TER VAN LEENT, voorheen Timmer mansbaas alhiergelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten huize van den ondergeteekeucle. binnenstad (waar de aankondigingen niet van groot belang zijn}indien zij zich geheel onthoudt van schan- daal te maken. {Wespen, bl. 34-) Volgens den schrijver der staatkundige brieven, zijn de rijksuitgaven in Frankrijk, sedert 1830, met 500 millioenen vermeerderd geworden, en de nationale schuld ontzaggelijk aangegroeid of dit echter een gevolg is van regtstreeksche verkiezingen en daartegen een be wijs oplevert, mag men teregt betwijfelen. Dezelfde schrijver maakt de opmerking, dat er tot nu toe in Nederland geene partijen bestaan. Waar elders partijen bestaan daar maken die partijen van hetjegt- streeksche kiesstelsel gebruik out ten koste der natie elkander te bestrijden. Maar zou nu dit stelsel par tijen doen ontstaan? Zoo niet, dan zullen regt streeksche verkiezingen hier niet schaden, indien er hier geene partijen zijn. Als een bewijs voor de waarheid van eene stelling, pleegt men wel vroeger aan te halen de toetreding van een kundig en geleerd man tot het gevoelen, liet- geen hij vroeger bestreed. De Schrijver der Staat - kundige Brieven keert den regel omen laat het vroeger gevoelen valt den Hoogleeva&r Thorbbcke gelden, tegen meer directe verkiezingen, die hij thans voorstelt. Naar ons inzienbewijst de verandering van gevoelen bij den Graaf van Hogendorp, bij den Hoogleeraar Thorbecke en bij zoo vele andere mannen van kunde en scherpzinnigheid vóór het stelsel van meer directe verkiezingen, niet tégen hetzelve; Voor alien, die eene Grondwetsherziening in het belang van den Staat en van den Koning noodig oor- deelenis net pligt hunne stemmen voortdurend en met nadruk te doen hooren niet omdat de Koning daarin de sten: des Volks zal kunnen herkennen, maar omdat de voortdurendede ernstige en bezadigde verkondiging van ietsdat waar is, zonder twijfel in het onbevooroordeeld verstand en hart van eènen volksgezinden Vorst ingang vindt, en bij ons staat de overtuiging vast, dat er veel is in de Grondwet, dat verbeterd moet worden, om het goede te kunnen be houden. Idem. Velen onzer kooplieden loepen om vrijen handel, zonder dat zij regt weten wat zij willen zonder dat zij begrijpen wat zij vragen. Zonder eenig denk beeld te bebben van de zaak zelve, staan zij die zui ver bespiegelende staars-hnishoudkunde voor, die zegt, dat hoe minder de noodzakelijke prijs der koopman schappen door regten worden bezwaard, hoe voor-, deeliger zulks is voor den nationalen rijkdom. Op de regeringof liever op de wetgevende magt rust de verpligting, tegen over de bespiegelende staats huishoudkunde de lessen der ondervinding te stellen die ieerendat de vrijen handel, in den tegenwoor dige toestand van ons Vaderlandeen droombeeld is. Al stelden wij onze havens geheel open voor alle koop manschappen dan zonden wij nog geen handel heb ben. Het is niet genoeg eene markt daar te willen stellen door eene opeenstapeling van goederen wan neer het hoofdelement ecner markt, de koopers ont breekt, zijn alle pogingen vruchteloos. Dat de koopers ons ontbreken zouden weet ieder, die zijne oogen niet moedwillig sluit voor het licht. Waarom zouden zij bij ons koopen daar allen in deze dagen den weg kennenom de koopmanschappen aan den oorsprong te zoeken Waarom zouden zij aan onze speculanten het voordeel der markt gunnendat zij zeiven kunnen genieten? Waarheen, daarenbo ven zouden de koopers die koopmanschappen voeren Men .raadplege de tarieven der ons omringende landen, en men zal zien, dat uitvoer van. onze markt niet denkbaar is. Wij hebben geen eigenlijken handel meer, dan alleen in onze koloniale producten. De overige handel bepaalt zich bijna uitsluitend tot den consumptie-handel, dat is tot hetgeen van elders wordt ingevoerd, en hier verbruikt. Zij, die dus vrijen handel vragen vragen bet voorregt om te kunnen verkoopen, tegen eenen prijsdie alle binnenlandsche concurrentie den doodsteek geeft. Geene beschermende regtendat is: geen onder stand door onmatig hooge inkomende regten, voor zulke fabrieken die op onzen bodem niet te huis behoo- renen die zich door eigene krachten niet kunnen siaande houden. Maar er is een hemelsbreed onder scheid tusscben die beschermende regten en tusschen de regtmatige beschermingdie het den ktindigen en nijveren ingezetenen mogelijk mankt, met den vreem deling te concurreren. Vrijheid voor allen wezenlij ken handelvrije invoer van alle ruwe stoffenver» standige beschermingvoor het fabrikaatdar zijn de lessen der gezonde staats-huishoudkundedoor de ondervinding gewijzigd. Maarindien wij nu eens voor een oogenblik aan namen dat een porto-franco voor Nederland denk baar was; indien wij eens konden geloovendat daar door de welvaart van Amsterdam van Rotterdam en misschien van Dordrecht werd hersteld wat zoude er dan worden van zoovele honderd duizendendie in de verschillende takken van industrie hun bestaan vindenen die daardoor alleen hun dagelijksch brood genieten Zouden de Holiandsche steden al de las- ten der Staats-begrooting dragen? Zouden zij in de behoeften van al die armen voorzien Zoyden zij hen kleeden en voeden en verzorgen {PPespen.) De handel is eene der grootste bronnen van onze welvaart. Toegestaan ais het waarlijk handel is. Dat de inkoop en verkoopalleen toi binnenlandsche consumptiegeen handel is behoeft geen betoog. Het getal handelaren in ons land is nog al groot hoewel geving in tegenoverstelling van degenen die door landbouw en nijverheid leven. De handelaren roepen telkens om bescherming en maken zich boos wanneer de industriëlen herzelfde vragen. Die man nen van den handel moeten dus wel zeer vele verdiens ten hebben jegens het vaderland. Idem (NB. De N. R. Courant gewaagt hierbij van smokkelhandel.) EXTRACT uit de Registers van den Burgerlijken Stand der Stad Goes, gedurende de maand Januari] 1845. Gehuwd Picter Bodewijk Verdorst en Anna Calharina Her- rewcijaert. Joannes de Wachter en Maria Elisabeth Genot Geboren Den gisten December. Dingeniszoon van Corne lls Schrijver en Dina den Herder Den 1st en januarij. Josephits Franciscus TVilheU muszoon van Joseph van den Dttngen en Anna Serin Brejs. den ezelen. Levina llatharina dochter van Adrianus Kar don en Maria vari Driel. - Johannes zoon van Marinas TVcstrate en Johanna Soutcwelle. den 3den. Janzoon van Huibregt Snoep en Catha- rina Willemina Temperman. den •jden. Gijsbcrtus zoon van Adames Meijler en Maria van der Does. Hortence Antoinettedochter van Hénricus Schaap man en Antoinettes Maria Sophia van der "Schrieck. -- den 8sten. Maria Elisabethdochter van Cornells van de Rafelaar en Piiternella Ver dood. - dcnxjdin, Anthoniczoon van Jaconnna van Zweden. - den loden. Corneliadochter van Izak Okké en Anna Bos.— Ariezoon van G uiljaem Legerstee en Mietje Engclblik. - den xyicn. Cornellszoon van Hendrik Janse en Nceltje Moetis. den 1 $dcn. Qui rina dochter van Maarten Rejnhont en Klazina Kloos terman. - den 1 ejdeu. Jacobuszoon van Johannes Anthonius Grojfen en Maria Allemekindersden igsten. Anna Suzatma dochter van Jan Kooman en Maatje Maria de Wijs. Nceltje doihtcr van Jan Scheele en Ingetje Johanna Gcertruida Jongefan. - Cornellszoon van Maria Cornelia Spijk. - den 3 sten. Abrahamzoor van Levie Abraham Blits en Dij na Van der Ilart. - Corneliadochter van Johannes- Brtugelmans en Pietcrnella Adriana van Delft. Dus 11 van het mannelijk- én 8 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 18 personen. Overdeden Den gisten December. Jacomina Susanna Breek pot, oud 66 iaren. Den 1 sten Januarij. Jan Boom oud 47 jaren. den 3den Matthias Hendriksoud 55 iaren. -- den yden. Adriana Rcjerseoud 2 jaren en 8 maandm dochter van Aalbrcgt en Adriana Aclrichs. - den 11 den. Jan Kom anoud 35 jaren. den 1 oden. Jacobus Johannes Eduard Blaaubeen oud 16 maan denzoon van Mr. Martinus Fitter en Johanna Antonia Amanda Burger. - Nceltje lioogcrwcrve oud 22 jaren dochter van Picter (aveli.) en Maatje Cornclissc. -•» Marinus Kas oud 70 jaren. - den 16den. Katharina Dufosséoud 79 jaren wed. van Tobias Rijkaard. den 18den. Picïernella Jacoba Vroeg op oud 15 maanden, dochter van Abraham en Pietcrnella de. Wolff. den icjdtn. Cornells Willem de Jongeoud 53 jaren. den listen. Jacob Oort, oud 23 dagen, zoon van Johannes en Maria Katha rina Rijnhout. - den listen. Franfois Gaossen, oud 41 jaar zoon van Jan Francois Joseph Frederik en At laantje Scheele. - den 16st'cn. .Laurens den lie rder oud 77 jaren, Johanna den Herder, oud 28 jaren, Den listen Julij 1844, is te Batavia overleden Anthonj Ge'rardus van de Velde oud 30 jar. n. Den $dcn November 1844, is te Rotterdam over leden Antonio Pieter Versprangenoud 8 jaren zoon van Johannes en Sophia van Es (ovrrl.) Dus 11 van het mannelijk- en 5 van het vrouwe lijk geslachtin het geheel 16 personen. «fats bs twlgenb* £totifcelcn tc (Boes* Van den dB tot den 3d Januarij .184'5. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ5,33- Rogge 4,45. Vroege Gerst 4,37 Late Gerst 3,50. Boekweit o.oo, Haver 2,00 Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 4,40. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe' Meel f 7,33. Rogge Meel f6,10. allenper Mudde. Boter f 0,60 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stollt- scheKaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 27scs. Tarwe Brood 165 cs. Rogge Brood 12s cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vlc sch. 50 cs. Schapen-VLesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 65 cs. Gerookt Varken-VÏccSch 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00 Late Aardappelen f 1,30. de Mudde. Jenever f 60,00, per Vat. IJpenHout 7,50. Esschen Hout f 7->5°- Per Wisse. Groote Takkebossen 11.50. Kleine Takkebossen f 7,00. de Hónderd. Steenkolen f a,80. de 100 Ponden. Turf 70 cs. dedubb. Mudde. Kool O'ie f 38,00. Lijn Olie 4°,00. het Vat. Koolzaad o,öo_ Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. In de onderstaande plaatsen vraagt men SOLIDE PERSONEN voor de betrekking t an AGENT een er BEGRAFENIS -MA A T- SCHAPPIJ, waarbij een Bot'gtogt van f 200, vereischt wordt. Die met Administratien bekend z mi, zoo als HH. Postdirecteuren en Commissionairs, zullen daarvoor het meest in aanmerking komen. Men advessere zich. mix franco brieven, onder de leinrs P. II.aan de Boekhandelaars A. KLOOTS Comp. te 's Gravenhage. De bedoelde plaatsen zijn, in de Provincie Zeei.and Middelburg VlissingcnZie- rikzee, Goes7'holen, Pluist, Axel, Wissekerke c. a. Grotde, IJzcndijke, FlontenisseTer NeuzeVecre, ZaamslagOostburgAardenburg, Al degeenen die iets te VORDEREN heb ben van of VERSCHULDIGD zijn aan W O !J- Goes, 6 February 1845. J. OLIVIERSE. OPENBARE VERKOOPING, op Woens dag den 11 Februari] 1845, ^es morgens ten tien 111e, op het dorp 's Heer Arendsktrkein de Her berg bewoond door Jacobus Minnaart, van: Een Dubbel WOONHUI 8 met twee SCHUREN en ERVE, staande en gelegen aan den Postweg in de Gemeente 's Heer Arendskerkein den Ouden Kraai- jertKadastraal bekend Sectie F. No. 173, 174 en 174^, ter grootte van 10 Roeden 30 El'en. Nadere Inlormatien zijn te bekomen hij den Nota ris Mr. A.E. VAN DISHOEK, te Ileinkenszavd. Ter gemoetkoming aan de verschillende oor deelvellingen over de al of niet deugdelijkheid der KOKE als Brandstof, zij kennelijk dat het een vereischte is, dezelve vooraf ter grootte van een Dui ven-Ei te laten slaan, als wanneer een ieder, uiet zoo velen, welke dezelve uitsluitend gebruiken, de overtuiging erlangen zal, dat dezelve in iederestook plaats, zonder vermenging met eenige andere Brandstof', met het meeste voordeel kan worden aangewenden niets te wenschen overlaat. Prijs contantvrij te huis 935 cents afgehaald wordende 905 cents per Mud van 32 Kilo's. VERHAGEN VAN BA ALEN. Te Goes bij F. Kleed wens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2