N°. li. Donderdag 7 1845. GOESSGHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN* 3*vite£vlftttb» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f .1,75; Franco per Post f Jt90. 1 (Geivone yJdvertenti'èn worden a 20 ets. de rege/\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. Unterstrass (Zurich) 28 January. Er heeft liier eene volksvergadering plaats gehad, de talrijkste die immer in Zwitserland geweest is. Er waren minstens 25.000 personen. Eenparig besloot dezelve tot eene petitie om uitdrijving der Jez,uitenen amnestie voor diegenedie om staatkundige vergrijpen gestraft zijn geworden. HhiiiöcMrtitb. Frankfort, i Ftbfuarij. Volgens geruchten zou Kongo vermoord zijn. Schneidfmühl den 30 Januari] Dezer dagen zal de heer Czcrskials apostolisch-katholisch pries ter, het eerste huwelijk inzegenen, en wel een gemengd huwelijk, tusschen eenen protestant en eene apostolisch, ltatholische christin. Breslau, den 25 Januarij. De stedelijke afge vaardigden van Sagen maken bekend, dat zijdenamen van die burgers, die zonder gegronde verschooning, zich onthouden van het tegenwoordig zijh bij de keuze der stedelijke afgevaardigden, voortaan openbaar zullen maken. Dit verdient navolgingVan 693 stembe/oegde burgers van Sagen waren erbij de jongste' Verkiezin- gen slechts 360 tegenwoordig. (Nog niet zoo erg als over het algemeenbij de invulling der stembiljetten in Nederland.) GËngsUnb. Londen, den 1 Fcbruarij. Sir R. Peel doet op zijn landgoed te Draijton eene schiklergalevij van 100 voet lengte aanleggenbestemd óm de portraiten der voornaamste mannen van den tegenwoordigen tijd te bevatten. De tegenwoordige verzameling schilderijen op dat kasteelis misschien de grootste in Engeland. Te Limmerik, in Ierland, heeft een verschrik lijk ongeluk plaats gehad. Op een bovenvertrek'van een huis in een der armoedigste wijken, waren vele menschen bijeen, om de nachtwaak' bij een lijk te houden, toen eensklaps'de vloer bezweek en met al de zich daarop bevindenden nederstortte op de volgende verdieping, aldaar en ook op eene nog lagere verdieping de vloeren inslaande en, met zich de in de vertrekken bevindende personenin den val medeslepende. Elf menschen hebben bij dit ongeval het leven verloren, en tuschen de 16 en ao zijn er zwaar verwond. Jfvanlirwfe. Parijs, den 2 Ftbruarij. Volgens geruchtenzou de sociëteit der Jezuiten aan E. Sue, 1 millioen heb ber. aangeboden a's hij de uitgaaf van den iVande- lenden Jood wilde staken. De heer Villemain zou dezer dagen aon den heer Decazes eenen brief gerjgt hebbenwaarin hij verzochtdat het voorstelom zijne familie met een jaargeld te begiftigen, worde ingetrokken, daar zijne middelen genoegzaam zijn om zijne vrouw en kinde ren tegen gebrek te behoeden. Brussel, den 1 Ftbruarij. In de zitting van de Fransche kamer van afgevaardigden van den 30 Janu arij, heeft een der leden inlichting gevraagd wegens eene schuldvordering van 15 millioen frankendie Frankrijk, volgens aan de kamer medegedeelde stuk ken, op Belgie heeft. De minister Guizot heeft ge antwoord, dat hij op de betaling dezer schuld bleef aandringen en niet wanhoopte die te zullen verwer ven, ofschoon zulks wel niet spoedig het geval zou zijn. Daar het hier sommen geldtdie Frankrijk voor oorlogskosten, in 1831 er, 1832 gemaakt, aan Belgie in rekening brengttoont een der Brusselsche bladen PIntendance Beigezich, in zijn uommer van den 4 February zeer over deze vordering geërgerd en meent dit blad, datfleBelgische ministers eens vooral behoorden uit te maken, dat Belgie de 15 millioen niet betaalt, omdat het die niet^schuldig is. „In dien, zegt de IndépendanccFrankrijk reu onzen be hoeve in 1831 en 183a tusschen beide is gekomen, is zulks toch niet het geval geweest ten gevolge eener verhuring zijner soldaten en strijdkrachten. Frankrijk sluit zulke koopen niet. Het is tusschen beide ge komen met een staatkundig doel, in zijn eigen be lang. Zonder de tusschenkomst van 1831, zou het bezwijken der September omwenteling geenszins on mogelijk geweest zijnen die gebeurtenis zou op een? noodlottige wijze een algemeenen oorlog na zich hebben gesleept. De partij des vredes zou in Frank rijk aan de opgewondenheid niet hebb,jn kunnen we derstaal), die den val der zusrer-omwentelmg moest op wekken en God weet, wat de gevolgen zouden ge weest zijn De Graaf Mold gevoelde al de bedenke lijkheid van den staat van zakentoen hij in Novem ber 1830 zoo krachtig protesteerde tegen alle vreem de, aan de Belgische omwenteling vijandige, tusschen komst. To.n in Augustus 1831 de beroemde Cast- mir Pdrier.den maarschalk Gdrard bevel gaf om de grenzen over te trekken, ten einde-Belgie te hulp te komenwaren het eenigliik de Fransche belangen die hem dit besluit ingaven hij wilde het eenige we zenljjke gevolg, buiten 's lands, der Julij omwenteling reddenen wij zijn wel overtuigddat hij de terug betaling der oorlogskosten niet als voorwaarde stelde. Hij gevoelde waarschijnlijk dat elke duizend franken, daarvoor besteed, millioenen aan zijn land bespaarde •vermits op die wijze de bevesriging der Fransche om wenteling mogelijk werd zonder dien algemeenen oor» log, welken men zoo nabij was gekomen. „De krijgstogt van 1832, ondernomen tot ontrui ming der citadel van Antwerpen rustte op dezelfde overwegingen. Men wilde eene botsing tusschen de Nederlandsche en Belgische legers voorkomenwaar van de gevolgen niet te berekenen waren. Dit is niet alles. Belgie had Franlmjks tusschenkomst niet ingeroepenmaar enkel bij de nota's van 5 en 20 October verklaard, dat het besloten was, om de ont ruiming van zijn grondgebied en met name van de citadel van Antwerpen, welke bij het verdrag van 15 November was bepaaldte verwerven. Er bestond te dien aanzien eehe stellige verbindrenis van de ter Londensche conferentie vertegenwoordigde mogendhe den jegens Belgie. Dit laatste land bad te kennen ge geven dat indiep men het nakomen dier verbinckems weigerde, het door eigene wapenen tot de ontruiming van zijn grondgebied zou trachten te geraken. Frank rijk gaf de voorkeur aan eene tusschenkomstmee- nendedar de belegering van de Antwerpsche citadel door een Fransch leger, minder gevaar voor hef be houd des algemeenen vredesdien men wilde bewa ren zou aar bieden, dan de belegering door een Bel gisch leger. Het was dus op nieuw in liet belang van zijn eigen land, dat het kabinet der Tuillerienin overeensiemming met dat van St. Jamesop nieuw den. maarschalk Gdrard met zijne troepen Belgie deed binnenrukkeneen embargo op de Nederlandsche schepen legde en eene Fransch Engeische scheepsmagt voor de Schelde en op de Nederlandsche kusten liet kruissen. Het gold hier eene aangegane verbindrenis, de uitvoering van een geteekend en bekrachtigd ver-_ drag en het is nooit ter onzer kennis gekomen dat in eenige der toen geslotene overeenkomsten eene te rugbetaling der kosten is bepaald." Den 31 Januarij is er omstreeks Luik zoo veel sneeuw gevallendat de laatste spoortrein naar Brus sel terug heeft moeten keeren en de Brusselsche acht uren onder weg gebleven is. ilcbcvlaubcti. s'Gravenhacje, den 4. Februari), Al de pinken, welke dezen winter van Scheveningen met goederen naar Engeland en Frankrijk bevracht zijn geworden .zijn thans behouden teruggekeerd. Men roemt de wijze, waarop de vrachten zijn afgezonden en aange- bi\<gt. Ook wordt met lof gewaagd /van de goede orde welkezoo bij dag als bij nacht, bij het aanko men en vertrekken der stoombooren heeft geheerschr. De reizigers waren daarover uiterst tevreden. Arnhem, den 4 FcbruarijIn een' brief uit Zie- rikzeevan den 29 Januarij 11..eerst bij ons ontvan gen wordt ons gemeld dat een adres aan de Tweede Kamer, om herziening der grondwet, door TWAALF HONDERD belanghebbenden in die zaak is onderfee- kend. Men belooft onsons bij een' volgenden brief, de namen van die 1200 personen die meest allen tot den. burgerstand behoorente zullen mededeelen. QArnh. Cour. Biervliet., den -28 Januprij. De burgemeester dezer gemeente beeft, met roestemming van het hoogec bestuur, en daarin door m; nschenvrienden ondersteund, in het belang van de arbeidende volksklasse dezer ge meente in'het zorgelijke jaargetijde, sedert 13 Decem ber 11. opdelvingen op gemeentegronden begonnen waar voo!heen Biervlier stond, ook met het doel, om welligt daardoor gewigrige ontdekkingen in het belang der oudheidkennis en geschiedenis dezer plaats te doen, overtuigd dat de opgedolven brikzoo niet geheel en al, dan ten minste gedeeltelijk de uitgaven zoude kunnen bestrijden. De uitkomst heeft in zoo verre aan de verwachting 'beantwoorddat daardoor zesdg menschen (voor het tegenwoordige) alle ingezetenen dezer gemeentein hun onderhoud kunnen voorzien. Op een enkel ie kennen geven dat, er vrees bestond dat de inkomsten de uitgaven niet zouden kunnen dekken, hebben de landlieden zich vrijwillig aangebo den, om de uirgedolven steen kosteloos naar de kade te vervceren, zoo dot daardoor meerder uitzigt bestaat om tot half Maart deze belangrijke onderneming te kunnen volhouden. Als eene bijzonderheid en" een sprekend bewijs voor het nuttjge dezer werkzaamheid dient te worden opgemerkt, dat dezer dagen een inge zeten, een noop hooi binnen willende brengen, daanoe door gebrek aan lediggangers geene hulp kon krijgen, maar genoodzaakt was om zulks met zijne huisgenóoten te verrigten, voorwaar iets opmerkelijks in dit jaarge tijde. Dit eendragtig zamenwerken tol leniging dec ai moede, verdient gewis openlijke vermelding en tec navolging te worden aangeprezen. Mogt dit, elders aangewend wordendeook zoodanige goede uitkomst opleveren 1 Bath den 5 Fcbruarij. Gedurende de maand Ja nuarij 1845, zijn aan het kantoor van In- en Uitkla- ringExpeditie en Betaling alhierde navolgende Schepen Ingeklaard 3 met aarde 5 met puina met hout werk, 1 met kalk, 2 ongesponnen katoen36 met steenkolen2 met meubelen 9 met hard- straat- en ziftksteen, 1 met gepolijst marmer 17 met stukgoed, 1 met aavdenwerk2 met rivier-visch 1 met versche- vruchten, 1 met wijn, 1 met klaverzaad, 1 met passa giers en 77 ledig; te zanten 162 schepen, waarvan 115 onder Nederlandsche-, 46 onder Belgische- en een onder Napolitaansche vlag; alsmede 96 ledige visch- en mosselschuiten en 4 stóombooten. Uitgeklaard: 1 met aardappelen, 2 met haard- en boonstroo- aseh3 met biezen en hoepen35 met gerst, 8 met haver, 2 met boonen, I met kaf, 1 met varkenshaar, 1 met hooi, 1 met ongezaagd hout, 2 met kaas2 met meekrap1 met slagtvee1 met onge malen tufsteen, 13 met stukgoed, 1 met zoute- visch 6 met bokking2 met canariezaad5 met lijnzaad, 2 met passagiers en 23 ledig; te zanten 113 schepen, waarvan 80 onder Nederlandsche- en 33 onder Belgische vlagalsmede 8a schutten met versche visch en mosselen en 4 stoombooten. ALLERLEI. Wanneer eene politieke Courant niets andeis is dan eene geldelijke speculatie, dan is de toon van de Am* hemsthe de ware. Het groote- publiek houdt-van schan daal, en de best geschrevene Courant vol bondige re» tkneringen, kan zich niet staande houden in eene j

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1