ALLERLEI, De moderne Muzijkale wereld. Oppervlakkigheid. Licht. De Academiën Carnaval. MIDDENPRIJZEN &e volgeube 3rtifce(ru tc <Socs. Van den tol den d5 Januarij dS45. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Cïbucvlcnücu. LOODGIETEN en POMPMAKEN, Militie, van 8 Januarij 1817, Staatsblad No. 1 over dezen jare hare iste Zitting, tot onderzoek der Lotelingen bevorens voor een jaar vrijgesteld volgens art. 37 der wet van 27 April 1820, Staatsblad No. 11), welke vermeenen mogten regt op vrijstelling te hebben, zal houden te Middelburghoofdplaats dezer provin cie, op Maandag den 10 Februarij aanstaande, des morgens ten tien uren in de Abtdij aldaar. Wordende een iegelijk bij deze indachtig gemaakt aan de bepalingen, vervat in art. 127 der wet op de Nationale Militie, houdende: „Al wie zonder wettige „verhindering, op den dag, wanneer hij daartoe is „opgeroepen voor den Militie-Raad niet verschijnt, zal deswegens verbeuren eene boete van zes gulden, en zal tot het aanvoeren zijner redenen van verschoo- „ning niet worden geadmitteerd, dan op vertoon van „eene kwitantie van de betaalde boete. De redenen ongegrond bevonden zijndeof zich „tot dat einde aangemeld hebbende, en er in het geheel geene kunnende allegueren zal hij nader ver» vallen in eene boete van zes tot twintig gulden." Van deze verpligting zijn echter uitgesloten, zooda nige Lotelingen welke geenerhande reden tot vrijstel ling hebben daar dezulken voor den Militie-Raad niet behoeven te verschijnen en finaal voor de dienst ge- designeerd zullen zijn. Terwijl bij deze alle Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden worden herinnerd, dat zij reclames hebbende, voor hunne absente Zonen of Pupillen, zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voor meld. Zullende de Commissie voor de werkzaamhe den der Nationale Militie tot de afgifte der benoodigde Attesten vaceren ten Stacihuize alhierZatnröag den 8 Februarij eerstk.des voormiddags te elf uren. ter opmaking van welkenmen vooraf ter Stads-Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, -zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd, rimsgadeis geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 1 Februarij Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR» Ttr ordonnantie van dezelven De Srads-Secretaris L. de FOUW, Jz. \hMuntU. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dien Ontvangen hebbende eene circulaire van Zitne Ex cellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 20 Januarij jongstleden, A. No. 25U iste afdreling Provinciaal blacl No. 8.) Brengennaar aanleiding van dezelveter kennis van de Ingezetenen: Dat in de Garnizoens plaatsen des Rijks, de wer ving voor het leger in de Overzeesche Bezittingen is opengesteld, en dat het Zijne Majesteit den Koning behaagd heeft, bij hoogstdeszelfs besluit van den 8 December 1844 No. 41 eenige gunstige bepalingen vast te stellen tot aanmoediging- van den werving niet betrekking tot de verhooging van het handgeld en aanbrenggeld van den recruut. Dat mitsdien zij die zich voor die dipnst wenschen te verbindenzich Jaartoe aan de Plaatselijke en Gar nizoens kommandanten zullen kunnen aanmelden; dat die Autoriteiten gemagtigd zijn 0111 henmits aan de hierna vermelde vereischten voldoende aan te nemen, en hnn al dadelijk, een derde gedeelte van het be paalde handgeld uit te betalen terwijl hun het overige bij hunne definitive in dienststelling bij bet Koloniaal werfdepöt te Harderwijk zal worden voldaan als mede dat bij voormeld Koninklijk besluit van den 8 Decembet jl. No. 41 het voorschreven handgeld tot op f 24en het aanbrenggcld van eenen recruut voor de onderwerpelijke dienst tot op 9,00 is verhoogd. En eindelijk dat de bedoelde vereischten de vol gende zijnte weten Dat voor de Koloniale dienst voor niet minder dan zes jaren (te rekenen in te gaan met den dag der in scheping zullen worden aangenomen alle ongehuwde manspersonen van .18 tot 40 jaren die de volle lig- chaamskrachten tot de active dienst bezitten, en de lengte hebben van 1,622 El. mits legale bewijzen overleggendezoo wel van goed gedrag als dat zij aan de wetten op de Nalionale Militie hebben vol daan en voorliet geval dat zij minderjarig zijn, door legale declaratien van hunne ouders of voogden kun nen doen blijkendat hunne dienstneming geschiedt met toestemming van hunne ouders of voogden of van zoodanige andere personenaan wie het toezigt over hen is opgedragen. En opdat alle belanghebbenden hiervan kennis dra gen zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de zer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 1 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders'voornoemd J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, brengen, naar aanleiding eener circu laire van Zijne Excellentie de Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 23 Januarij 1845, A. No. 2081ade afdeeling6 (Provinciaal Blad No. 9) ter kennis van de Ingezetenen, dat, Zijne Excellentie de Minister van Binnenlandsche Zaken in het belang dei- minvermogende klasseen ten einde aan dezelve bij uitsluiting de geldelijke voordeelen te doen genieten welke de arbeid bij 'sRijks ondernemingen oplevert, heeft bepaald „dat, in den regelslechts Nederland- „sche Arbeiders bij 's Rijks Werken zullen gebezigd worden, waarvan, alleen om gewigtige redenenzal „mogen worden afgeweken." Dat diensvolgens, de Werklieden, die zich bij voor- schreve, werken zullen aanmelden, behooren re doen blijken, dat zij, de alzoo vereischt wordende hoeda nigheid bezioenen tot dat einde houders zulien moeten zijn. van een attest Litt. L. L. van voldoe ning aan de Nationale Militie hier te lande welk at test Gratis kan worden verkregen En datde belanghebbenden welke zich tot ver- krijging van Arbeid r.aar eenig Rijks werk in of buiten deze Provincie wenschen te begevenvoor af zich ter Secretary dezer Stad zullen behooren te ver voegen om voor ben de vereischte aanvrager, der gemelde attesten aan welgemelden Heer Staatsraad Gouverneur te doen, en daarna, ter genoemde Secre tary te worden afgehaald. Én zal aan deze door aanplakking op de gewone plaatsen in deze Gemeente, en door insertie in de Stads Courant publiciteit worden gegevep. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 1 Februarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. Het Handelsblad schrijft, dat de kunstreis der HU. Dreijschock, gelijkt naar eenen trloniftogt, en spreekt van hen als alom gehuldigde virtuozen. Men heeft zich aan zulke huldigingen wel eens geërgerd, als of door de menigte eenige afgoderij werd gepleegddoch, hoewel wij die overdreven persoons-huldiging afkeu ren en er voor de zaak der ware kurst geen heil in' zienzoo vinden wij er toch zoo groot gevaar niet m. Die goden onzer eeuw verdringen eikanderenen wat zal de opgewonden menigte ten laatste doen? Zekere kundighedendie voorniaals het deel waren van slechts weinige geleerden, zijn zeker thans alge meen in omloop gekomen, maar slechts oppervlakkig, en dat geeft juist een valscli beeld van verlichting. Her is er mede als met het geld dat ook niet allen op eene goede wijze hebben verkregen en waarvan evenmin allen een goed gebruik maken. Johnson sprak waar heid toen hij daaromtrent zeide de algemeeue geleerd heid van eene natie komt overeen met den toestand van het scheepvolk waar gebrek komt en kleine portiën gegeven wordenieder verkrijgt een mond volmaar niemand zijn genoegen. „Ik ben een vriend van licht," schreef Stöchardt, „maar ik ga met het licht niet in de schuur of op den vlaschzolder, en houde liet licht ook niemand vlakon- der de oogen. Wij hebben allen ons lichtje, het ééne meer roodachtig het andere meer blaauwachtig. Laten wij het, die allen hoe verscheiden ze zijn, laten schij nen. A's de morgenstond aanbreektdan gaan de lam pen uiten wij hebben maar één licht. Wie toch meent het niet wel met de hoogescholen Van den kwak af, die reikhalzend de ure te gemoet zietwelke hem van de schoollucht ontslaan en tot student^ verheffen' zaltot den reeds vergrijsden oud- akademieburger toeop wien de geneeskunde roem draagt, de ke»k boogt, de balie zich verheft, wien jaren van onvermoeide werkzaamheid, waarin zi-ne kennis aanwies, zijn invloed toenam, zijn roem zich vestigde, van den dag zijner promotie scheiden maar wiens liefste herinneringen verbonden blijven aan de stad zijner akademische inwoning, aan den gulden studententijd. Van den achtingswaardige^ huisvader, van den naatiwgezetten voogd af, die met een beklemd hart den woelzieken knaap, die zich onder hunne oogen ontwikkelde, plotseling de teugels vieren en de akademische renbaan ontsluiten, tot de minzame zuster en het schalke n'chtje toe, die het zoo heel wel meenen niet den vertrekkende, en dus ook met deakademie, waar hij henengaat; meer nog: zelfs bij hen, die bij het wel varen der hoogescholen noch een dadelijk, noch een eene genheidsbelang hebben, zal een boek over bet studerren- leven ligtelijk den leeslust opwekken,de nieuwsgierigheid prikkelen. Eene wereld zoo vreemd aan, zoo verschillend van den dagelijkschen velen wel wat eentoonigen gang der maatschappij, zoo eigenaardig in hareinriatirig, zoo geniaal tot in hare uitspattingen, in wier poel zoo menig belangwekkend jongeling verloren gunt, uit wier smeltkroes zoo menig anderbeproefd en gelouterd aan de maarschappij word hergeven wier burgers, heden aan de werkelijke wereld ten eenenmale vreemd, bijna tegen baar overstaande, over .enkele jaren boven anderenmannen van praktijkvan invloed leidersvoorgangers zijn zulien. De draai kolk aan wier wieling jaarlijks de bloem der vadt r- landsche jongelingschap wordt toevertrouwd om eenigen tijd later, aan de andere zijde weder aan te landen, voorbereiden berekend voor kansel, ziekenzaal, leerstoel en balie, terwijl, in het oog der menigte, de overtogt onder voortdurend wijngeplecg en feestge schater volbragt wordt. (Gids.) De maskeraden gedurende het karnaval te Parijs vernvnd.'ren van jaar tot jaar. De menschen beginnen waarschijnlijk in te zien, dat het eene dwaasheid 'is, hun geld te verkwisten, om de voorbijgangers te diver teren die er hun niet het minste voor dankbaar zijn, dat zij van koude verstijven of tot het hemd toe nat worden. Men wandelt en-rijdt toch nog altijd langs de boulevardsin afwachting van de maskers en bij gebreke van dien ziet men elkander aan, wat in Parus bijna op hetzelfde nederkonit. Vreemdelingen vooral kunnen meenen dat zij zich te Parijs op straat altijd op een gemaskerd bal bevinden. Tarwe ƒ7,35. Rogge 4,58. Vroege Gerst 4,35 Late Gerst 3,42. Boekweit 9 00. Haver 2.08 Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 4,37. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 9,35. Rogge Meel ƒ6,23. allen per Mudde. Boter f 0,50 cs, Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sclnp Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 285c.r. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 125 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleescii 50 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleescli 35 cs. Versch Varken-Vleesch 65 cs. Gerookt Varken-VÏeesciï 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 0,00 Late Aardappelen f 1,30. de Mudde. Jenever f 65,00. per Vat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout 7Per Wisse. Groote Takkebnssen 11,50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenko'l -n a.80. de 100 Ponden. Turf 70 cs. dedubb. Mudde. Kool O'ie f 38,00. Lijn Olie 40,00. het prat. Koolzaad 0,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. De Ondergeteekende brengt ter kennisdat hij, bij zijne SMIDS-AFFAIREthans die van uitoefenten beveelt zich ook hiervoor in de gunst van het Algemeenonder belofte eener prompte be diening. Goes, 3 February 1845. H. de GRAAFF. Te Goes bij F. Kleeüwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2