GOESSCHE COURANT. Donderdag .19 January, N°. 9. NIEU WSTUDING 85N. liusSaub. Petersburg, den 12 Januarij. Een der groot* ste geesels van Ruslandeen der wezentlijkste hin derpalen tegen de volmaking van zijne veeteelt en den daarmede zoo naauw verbonden landbouwzijn de besmettelijke ziekten ouder het rundveewaardoor sedert de laatste jaren vele gouvernementen bezocht werden. Ook het afgeloopen jaarbragt in dit opzigt, de gevoeligste verliezen. Het meest leed de Nieuw- Russische landstreek door deze ziekte. Alleen in het gouvernement Cherson hadden de kroonboerenzon der de heerschappelijke te rekenentot het laatst van September toe. ongeveer 9000 stuks vee verloren. Na het Nieuw-Russische leden vooral veel de gouver nementen Tambow Tschernigow, Pultawa Rijen Podolie Orel en Jaroslaw. De veeziekten in Rus land treden in twee gedaanten op: de algemccne, ook elders in Europa bekendeen de Siberische (pestis Siberica). Laa'stgenoemdealleen in Sibe- riens steppen geteeld, overschrijdt niet zoo^ ligt de westelijke grenzen van Rusland. Thans woedt zij zeer hevig in laatstgenoemd rijk en schijnt zich daar te willen nestelen. Eerstgenoemdede algemeene, schijnt altijd de bewegingen der legers te volgen: zoo strekte zij zich in de Europesche bevrijdings oorlogen der jaren 1812 tot 1815 van Moskou rot Parijs uit. Naauwkeurige waarnemingen staven de merkwaardige daadzaak, dat zij bestendig hare rigting van het Zuid- Oosten naar het Westen neemt. De steppen van Middel Azië zijn haar eigenlijk vaderland. IghtitecïdAtib. Berlijn den 24 Januanj. De katholijke pries ter Johannes Rougedie wegens zijn algemeen bekend geworden schrijven aan den bisschop van Trier, over den heiligen rok en wegens een ander, tegen misbrui ken in de roomsch-katholijke kerk gerigt geschrift, door de kerkelijke overheid van het bisdom Breslau in den ban is gedaan heeft dezer dagen te Leipzig een nieuw geschriftonderden titel van: Mijne regt- vaardiginguitgegeven waarvan de eerste oplage terstond is uitverkocht. In dit werkjewaarin hier en daar een vrij hevige toon heerscht, lest Konge zijn geheelen levensloop open en roept zijn voik" ■op, om uitspraak te doen tusschenhem en ziine ver volgers. Hij toont aan dal hij door het Bivslausche vikariaatzonder dagvaarding zonder gehooi d te zijn, zonder zich te hebben mogen verdedigenveroordeeld is gewordenen treedt nu openlijk met zijne klagten tegen de toomsche hiërarchie te voorschijn, die hij, in naam der geheele christenheid beschuldigt dat zij bare'evangelische roepingde verlichting en verbete ring van het menschelijk geslachtniet alleen niet ver vult, maar regtstreeks daartegen handeltde godsdienst tot een werktuig van het Jezuitismus vernedert, haat en tweedragt tusschen volken en burgers zaait en le vendig houdten het menschelijk geslacht bederft. Om het nakende verderf te ontgaandus zegt bij ten slotte, „moeten alle volken zich krachtigtegen het kwaad verzetten. De natiënvooral de Duitsche natie, zijn verpligt, eene vrije, nationale kerkvergade ring bestaande uit vrij verkozen mannen der gemeen ten en uit ware priestersbijeen te roepen den ge loofsdwang en de daaruit ontstaande huichelarij en je zuitismusvoor altijd te verpletterenOp dan mannen van Duitschland, mannen van Frankrijk, Groot- Brittannievan Italië en Spanje, op 1 mannen van Europa en Amerikalaat ons gezamenlijk met onze overheden het werk aangrijpen mannelijk aangrijpen het werk des vredes en der vrijheid 1 De tijd is ge komenlaat ons den geloofs- en gewetensdwang ver breken het alle menschelijke en goddelijke wetten met voeten tredende Jezuïtismus vernietigen en het rijk der waarheid des lichts der reglvaardigheidder deugd, der vrijheid en der liefde invoerenhet ware rijk van Christus op aarde!" QNed. Staats-Courd) (ShujcUnb. Londen, den 26 JanuariDe thans ontvangene Londensche bladen, tot den 25Sten dezer, vermelden dat de kerkelijke twisten, die in de stad Exeter plaats haddenten minste voor het oogenblik gestild zijn. Het stedelijk bestuur en vele der aanzienlijkste ingeze tenen hebben den profpstantschen bisschop aldaar onder het oog gebragt, dat hij zijne onderhoorige geestelijken moest aanmanen, om niet langer in het witte koorhemd te prediken en dus aan eene nieuwigheid vaarwel te zeggen, die nu reeds tweemalen schandelijke tooneelen en ontheiliging van den Zondag liad te weeg gebragt. De bisschop heeft toegegeven en een brief aan de beide geestelijken, die van het genoemde kleedingstuk gebruik maakten geschreven om hen aan te raden zich daarvan te onthoudenindien zij dit met hun geweten konden overeenbrengen. De geestelijken heb ben zich daartoe bereid eetoond. Intussclien zijn op eene den agsten Januanj te Exeter gehoudene vergadering van ledematen besluiten genomendie de strekking hebben, om de beide leeraars tot een afstand van hun ambt te bewegen. Men meende daar, dat zij te laat afzagen van eene handelwijzedie zoo veel onrust had verwekt. Een der sprekers beweerdedat de nieuwigheden, waaiover men zich zoo zeer beklaagde, enkel het gevolg waren van geestelijken hoogmoed en zucht om eene in 'toog vallende rol te spelen, niet van godsdienstige overtuiging. De jongste berigten uit Dublin deelen een ver zoekschrift mede, hetwelk de r.-k. bisschoppen en andere geestelijkendie zich op het stuk der wet omtrent de donation aan de Engeische regering hebben .aangesloten, gereed hebben gemaakt, om aan het Britsche parlement te worden ingediend. Dat verzoek schrift strekt tot opheffing der beperkende bepalingen, die bij de wet van 1829 omtrent de gelijkstelling der' katholüken, tegen de monnikenorden en Jezuiten zijn vastgesteld. Het bestaan dier orden is tot nu toe in Ierland geheel onwettig. Zoodanig als de wet thans ligt, kan we) eene r.-k. kerkelijke gemeente, maar geenszins eene geestelijke vereeniging vaste goederen bezitten. De heer Isambar Bruneide beroemde ingenieur, heeft een even vleijend als prachtig bewijs ontvangen van de achtingwelke zijne bekwaamheden hem in Engeland hebben verworven. Op een banket, in de Albion Tovern gegevenwerd hemnamens 257 iwschrijvers en aandeelhouders van de maatschappijen der spoorwegen waarvan de heer Brunei den aanleg heeft bestuurd, een prachtig zilveren tafelservies aan geboden, ter waarde van 2000of 21,000 Londen den 26 Januarij. Uit Edinburg heeft men berigr, dat de fraaije Anghcaanschekerk der graauwe monniken aldaar, den 20 dezer geheel afgebrand is. De brand beeft niet minder geduurd dan twee geheele dagen. De vlam werd des avonds te half tien ure het eerst ontdekt door de dochter van een' nachtwachtmet name Donald Munro. Deze lag nog te bed, maar was op het punt van op te staan om zich naar zijnen post te gaan begeven; zonder zich den tijd te gunnen van zich te kleedenis hij er dadelijk uitgetogen 0111 het alarm te gaan verspreiden. De bluschmiddelen zijtl terstond aangeruktmaar hebben het niet verder kun nen brengen dan de naburige huizen te beveiligen. Ook zelfs de dikke muren zijn geheel gesloopt en wat er nog van mag zijn overgeblevenzal verder af gebroken moeten worden. Het voor de dienst be stemde zilverwerk is geredmaar overigens zijn er onderscheiden kostbaarheden verloren. Men gelooft dat de brand ontstaan is in eene kag- cheldie Zaturdag avond aangelegd wasten einde de kerk tegen den Zondag morgen verwarmd te heb- ben. Persoonlijke ongelukken hebben het ongeval niet verergerd. De Oude kerk was in 1612 gebouwd geworden, op het erf van het voormalig klooster der Graauwe Mun- niken. Den 7 Mei 1718 is een gedeelte er van ver woest geworden, door de ontploffing^ van een,kruid- magazijn hetwelk men de onvoorzigtiglieid had ge had, in den toren te plaatsen. De schade bepaalde zich echter tot omstreeks 600 ponden sterling, in plaatse van het gebouw op nieuw in deszelfs ouden vorm te herstellenheeft men zich vergenoegdmee de muren weder in orde te brengen, en beeft men do Nieuwe kerk van de Graauwe Munnikeo aan het westelijk einde opgebouwd. Dit werk is volbragt ge worden in 1721 en heeft 4000 pond gekosr. I.Iet is in deze kerk dat de nota van het Covenant tijdens Karei geteekend is geworden en dat men de graven van onderscheiden Schotsche martelaren vond.. Ook hebben onderscheiden Hoogléeraven er hunne lessenin de geschiedenishet regt en de fraaije letteren gegeven. Walter Scott heeft in de zelve zijn eerste onderrigt in de godsdienst genoten. jftrftwferüfr. Parijs, den 27 Januarij. Berigten uit Afrika, die echter nog nadere bevestiging behoeven, vermel den dat Abd-èl Kader weder eene voor de rust van Algerie gevaarlijke houding begint aan te nemen. Hij ontving in zijne wijkplaats in Marocco gestadig bezen- dingen van inlandsche volkstammendie hem geschen ken kwamen brengenals den hersteller van den Islam begroetten en aanbiedingen van manschappen deden, om te gelijk de Christenen te bestlijden en den thans in Marocco regerenden Keizer van den troon re wer pen welke laatstein plaats van zich als hoofd zij ner godsdienst te gedragen, een n?an als den Emir, die veertien jaren lang voor zijn geloof had ges'rede: in den ban had gedaan. Reeds zou Abd el-Kader over 900 ruiters en een grooter aantal voetknechn n kunnen beschikken. Men maakt de opmerkingd.it e.m en ander overeenkomt met de voorspelling, on langs door den maarschalk Bugeaud in de kamer der afgevaardigden gedaan, volgens vvien Abd el- Kader wien de maarschalk een buitengewoon genie noemde, niet op zou houden om de Fransche bezittingen te verontrusten, zoo lang hij nog over een enkel man en een enkelen piaster beschikken kon. 'sGhavenhage den 28 Januarij. Men schrijft uit Katwijk aan zee: Onze plaats is in eene zeehaven herschapen j Den iöden dezer toch, is, bij zuid- zuid- oostewindvau hitr uitgelnopen, het snikje Vrouw Arendjeschip per Cornells van Duijngeladen met kaas en boter, en besteniQ naar Ttrneuzen. De gelegenheid heeft echter medegebragtdat het sgheepjeof liever gezegd de binnenschuitte Brouwershaven is binnen moeten vallen en zoo naar deszelfs bestemming geraakt, alwaar hetzelve wel is aangekomen. De equipagie bestond uit drie koppen. Het vaartuigje ging 41 voer Rijn- landscii diep en was 2 voet bovenwater. Het verdient wel vermelding, dat men dezen togt in wintertijd heeft durven ondernemen. Intusschen heeft de gelukkige afloop de eigenaars van dergelijke schuiten aangemoe digdom aanstaande jaar dat voorbeeld te volgen; althans indien het noodig verlof tot het doorschutteij door de sluizen verleend wordt, waaraan men wel niet twijfelt." (als het weder dit toelaat.) In eene hier te lande ontvangene Javasihe Cou rantvan 2 october, worden bijzonderheden medege deeld nopens het instorten van eenen berg in het dis trict Karang. Daarbij zijn 70 inlandsche woningen en rijstschuren, en niet minder dan 107 menschep, van beider kunne en van allerlei ouderdomdoor de nc- derètortende aarde bedolven gewordenterwijl In c slechts gelukt was de lijken van 44 dezer ongelukki- gen terug te vinden. In de districten KWassvn cn Kaliepoetjang waren 69 inlandsche woningen47 rijstschuren en eene droogloods voer koffij door liet afstroomend water medegesleept en vier mensclun hadden daarbij lift leven verlorende schade aan tie gouvernements-koffijtuinen wordt geschat op het ver lies van ruim 28,000 koffijboomen. 's Hertogenboscii den 28 Januarij. I:i ons Prov. Dagbladleest men heden het volgende artikel De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f dj5; Franco per Post f J.90. J X Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de rege/\ J geplaatstGeboorte-Huwelijks- en Doodberigten 1 V van d 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregl. J

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1