N°. 8 GOESSCHE CO UK A MX Maandag 27 'f. 1845. NIEUWSTIJDINGEN. ZDmtecitlAtib. Berlijn den 20 Januarij. In het Frankfurter Journal leest men het volgende schrijven van den Bovenrhijn van 17 Januarij: Aller oogen zijn thans op de Pruissische rege ring gerigt. Zal zij de Duitsch-katholijke gemeente te Schneidemühl als eene in den staat wettig bestaande gemeente erkennen of nier? Dat is de, vraag, waar-- van katholijken en protestanten aan den Rhijn thans met de grootste spanning de oplossing tegemoet zien. Duizenden wenschendal die gemeente erkend moge worden, niet alleen omdat daardoor een heugelijk be wijs van den geest van verdraagzaamheid in Pruissen zou worden gegevenmaar ooken wel voorname lijk, omdat daardoor de weg zou geopend worden voor de vestiging eener algemeene Duitsch-katholijke kerk. En het verlangen daarnaar is bij ons aan den Rhijn algemeen; de meerderheid der Katholijken komt er onbewimpeld voor uitdat zij vrij willen worden van de Roomsche opperheerschappijde leus: Dtiitsch- Katholijk is in aller mond. Plet is als of de geest der Emser Punctatoren van 1786 herleefde en het heerlijke denkbeeld van de zelfstandigheid der Kerk op Duitschen bodem aan den Rhijn weder verleven digde. Indien, gelijk destijds, vier aarts-bisschoppen dat schoone denkbeeld trachtten te verwezenlijken er thans slechts één optrad en zich aan het hoofd dier beweging stelde, dan zouden millioenen katholijken htm volgen. De tijd is rijp en wacht slechts op een Duitschen Bisschopdie den eersten stap waagt en uitspreekt wat zoo velen gevoelendenken en willen. En als deze eerste stap gedaan wierd als eene Duitsch- katholijke kerk zich vestigde met eenen Primas aan het hoofd, onafhankelijk van Rome, gelijk de katholijke kerk van Utrecht(dejansctiistische), hoe ligt zou het dan niet mogelijk zijndat de protestanten, hunne grieven tegen Rome vergetendezich eindelijk weder met hunne broeders vereenigdenopdat van 1111 voortaan in het eene Duitschland ook slechts eene kerk zij. Geen grooter geschenk zou aan her Duitsche voik gemaakt kunnen wordendan zulk eene broederlijke vereenigingen welligt is liet door de Goddelijke Voorzienigheid bewaard geworden voor deze dagen waarin de edele Frederik Wilhelm de vierde in Pruis» sen regeert!" Keulen, den 18 Januarij. Men heeft hier on langs eene bijzondere soort van dieverij ontdekt. Op de kleine stoombootdie sedert vier wekenals sur rogaat der afgebrokene Rijnbrug, de passagiers van hier naar Deutz overzetwerd eene menigte van de stoutste diefstallen gepleegden wel onder omstandig heden die gedurende eenigen tijd onverklaarbaar sche nen. Geene voorzorg baatte, en niets was meer vei lig. Eindelijk gelukte hetde dieven op heeterdaad te betrappen; het wareneer, knaap en een meisje van 7 il 8 jaren, die, door lnmne ouders hiertoeafgergt met eene zeldzame behendigheid reeds ruim 100 till, aan geld alsmede een aantal zaken van waarde bij- eeugcstolen hadden. (Men heeft dit ook wel etns elders opgemerkt.) ©ttgclAttb. Londen, den 22 JanuarijDen 13 dezer zijn te Edinburg ttvee kerken namelijk de Kathedrale- of Gnyfriarskeik en die der Schoische gevestigde kerk, welke onder één dak vereenigdmaar inwendig door eenen muur afgescheiden waren, doorbrand nagenoeg geheel verwoest. JTvaitfcrRfc. Parijs den 22 January. De minister Guizot heeft op eene wijze, die ook door zijne tegenstanders wordt geroemd, de staatkunde van zijn bestuur ten aanzien vau de drie dikwijls genoemde punten ver dedigd. Parijs den 23 January. Men herinnert zich hoe zeker schoorsteenvegertjeJones genaamdtot tweemaal toe in het vertrek der koningin van Enge land gevonden is geworden, zonder dat men immer re weten heeft kunnen komen op '\Velke wijze hij er in geslopen wasen dat hijop dat men zich van hem ontslagen zou zien, aan boord van een schip naar Noofd- Amerika is overgezonden. Middel gevonden hebbende, om van daar te ontvlugtenwas hij naar Londen te ruggekomen, en op nieuw gearresteerd, juist toen hij nogmaals eene poging deed0111 in het paleis der Ko ningin te dringen. i)e halstarrige knaap is alstoen ge zonden geworden naar Gibraltar err voorts als ligt ma- ttoos geplaatst op het schip de Warspite, hetwelk van het station van Tanger terug kwam en de reis naar Malta en Smirna ging nemen. Dit schip ook te Athene aangekomen zijnde heeft de kleine Jones onverwacht aan het appel ontbroken. Hij was het schip, des nachts, zwemmend ontvlugt, en scheen nu te willen beproe ven of hij zijn fortuin bij Koning Otto' zou kunnen maken. Hij is betrapt in het paleis liggend, nav boord van de Warspite teruggebragt en behoorlijk afgestraft. Voorts is hij als deserteur gebragt op het zoogenaamd zwart register, en geduren.ie al her verdere van cie reis, zal hij een gedjyongen lid van het matigheids genootschap wezen, daar hem zijn rantsoentje grog onthouden zal worden. i^cbcrlftttbitu 's Gravenhage, den 23 Januarij. Sedert eenige dagen liepen er in deze residentie verschillende geruchten, wegens eene verandering in het personeel van eenige ministers en gouverneurs der provinciën. Het Journal de la Haye verzekert hedendat die geruchten, door een der Hollandsche bladen overgenomenvan allen grond ontbloot zijn. Gisteren avond was er bij HH. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje eene luisterrijke soirée dramatique et musicale. In de tot dat einde smaakvol ingcrigte danszaal was een tooneel gebouwd, waarvan de fraai geschilderde decoratiën door den Heer van Hove vervaardigd waren. Nadat HH. MM. de Koning en de koningin, HH. KK. HH. de Prinsen en Prin sessen, en de, overige aanzienlijke genoodigden plaats hadden genomenzijn door eenige dames en lieeren waaronder sommige leden van het alhier aanwezige corps diplomatique, twee vaudevilles vertoond: La Peau du Lion en: La Gazette des Trlbunaux welke werden afgewisseld door gezang-scènes uit de opera Othello van Rossini en La Somnambule van Bellini. Een en ander verwekte groote belangstelling, en herhaalde malen werden luide blijken van toejuiching gegeven. De verschillende karakters waren ze^-r juist opgevat; vooral kwam dit uit, in het zoo geestig en in den fijnen toon der hoogere beschaving geschreven stukje: La Peau du Lionwaarin de hoofdrol vervuld werd door eene hofdame van H. K. H. M'vro ïw de Prinses van Oranje. Geen minder genoegen de den de muzijkstukkendie waarlijk meesterlijk werden voorgedragen, zoodat dan ook allen die door hunne talenten zoo veel hebben bijgedragen, om dezen avond te veraangenamende eer hebben mogen genieten om de ondubbelzinnigste betuigingen der hooge tevre denheid van HH, MM. te ontvangen. Amsterdam, den ai Januarij. De Amsterd Courantdeelt het volgende uittreksel mede uit een brief van Batavia van 4 October 1844: Op mijne uitreize mij bij het eiland Sr. Paul us bevindende, heb ik daar eene sloep aan wal gezon den om waarnemingen te- doen enz. Volgens hetgeen wij op St. Patilus vernomen hebben, is genoemd eiland, benevens het eiland Am Sterdam, den 23 Julij 1843 in bezit genomen,-in naam van den Koning der Franüchenop aanzoek van Adam Mixowslawskyzijnde een uitgeweken Pool die thans het gezag over de loeide eilanden uitoefent. Het etablissement bestaat uit 56 personen, waar onder 6 soldaten en 30 negers of negermeisjes met de huishoudelijke zorg belastde overige houden zich met de vvalvischvangst onledig; de traan jwordt op het eiland gekookt, en 4 vaartuigen (schoeners en brikken) zijn gestadig in gebruik om dezelve naar Bourbon over te voeren." Gorunchem, den ut Januarij. Het afbreken der groote of Sint Jans kerk dezer stadheeftin een paar nissen, schilderstukken in fresco aan 't licht gebragt. Ook op andere gedeelten des muurs zijn de sporen van zoodanig schilderwerk te bespeuren. Kerk voogden hebben terstend maatregelen genomen, om de nissen van de kalklaag re doen ontblooten, waarmede zij overtogen zijn. Indien het schilderwerk eenig belang heeft voor de geschiedenis der kunst, zal er eene afbeelding van gemaakt worden. Het reeds ontbloot gedeelte stelt de beeldtenis voor van Sint Christoffel. Koevorden. den 16 JanuarijOnlangs heeft onze stad in volslagen duisternis verkeerd, door gebrek aan olie, welke nog moest ontboden worden uit Ommen, dewijl de h.eeren Hclmich en Smit aldaar, het voorregt hebben van leveranciers te zijn der lijn-olie, welke ter verlichting van Koevorden gebruikt wordt. Goes, den 27 Januarij. Men verneemt, dat de persoon, die, verdacht van brandstichting te Ovezande, in verzekerde bewaring was, gebragtop vrijevoeten gesteld is, iSisttitrcu £tt Qbmintstratict!» Sckettbm&fcittg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES en resspvte van dienbrengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat het Kohier der Grondbelasting, op de Gebouw de en Ongebouwde Eigendommen voor deze Stad en Gemeente over den loopenden jare bekleed met alle de formaliteiten bijftde wet gevorderd op heden is ge steld in handen van den Heer Ontvanger ..dier Belasting binnen deze Stad. Dat derhalve» de C on tri b 11 a beien verpligt zijnde sommen waarvoor zij zijn aangeslagen, behoorlijk vol gens de wet te voldoen, op.poene van, bij gebreke daarvan, tol de betaling te worden genoodzaakt. Wordende de con tri bil abel en herinnerd, dat alle re clames wegens bezwaren tegeirdetf aanslag, binnen drie maanden na de dagteekening. dezerter plaatse waar zulks behoort, zullen moeten geschied zijn» En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voor wenden,-zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 25 Januarij «1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretavis, L. de FOUW, Jz. DE MAGT EJN INVLOED DER JODEN in HET HEDENDAAGSCH EUROPA. Indien gij aan de menschen vergunt groöte bezittin gen opeen te stapelenen de omstandigheden hun ver oorloven van die vergunning op groote schaal gebruik te maken, dan is de magt onafscheidelijk van dat bezit en het is in den lioogsten graad onstaatkundigeene klasse var. menschen, die zoo essentiële magt bezit, tegen de instellingen en wettenwaaronder zij leven in het harnas te jagen. De Joden, bij voorbeeld, om niet te spreken van de voortreffelijke hoedanigheden, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J.90 D - mtenzsnsnf***—' (JLen fragment uit dTsraëli's Coningsbyor the new Generationco (1) De hier sprekende persoon is een JoodSido- nia genaamd. De persoontot wien hij het woord rigtis Coningsby de held van den roman

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1