Donderdag 10 Januari/. GOESSCHE COURANT. N°. 5. 1845. ■NIEUWSTIJDINGEN-. I en V is De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal I J/75; Franco per Post f d >90. J Gewone JdvCrtentien worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten I van 6 regels a f J .20, behalve het Zegelregt. J Berlijn den io January. In de Allg. Kirchtn- zeitung van lo Aug. 11. leest men, dat zich in het Noorden' van Boheme eene merkwaardige beweging onder de Katholieken openbaart. Het schijnt dat'de geest der Hqssiten .daar weder 'ontwaakt. Men schrijft onsdat eene vereeniging van vele duizenden in de sterk bevolkte streek van Wornsdorff dan alleen Katholiek wil blijven als men den kelk terug geeft (aan de leken), de volkstaal in de kerk gebruiktde biecht laat varen en het ede- baat opheft. Wij deelen hierbij,een treurig, maar beduidend voorval medehetwelk door een geloofwaardig per soon verhaald wordt. Ongeveer 14 dagèn geleden leidde zijn weg hem door eene steeg van het Voigt- land alhier, en bemerkte hij eane doodsbleekein lompen gehulde vrouwdie vergeefs den zwengel eener pomp tracht in beweging te brengenom wa ter te putten. De laatste krachten schieten te kort. De toeschouwende persoon treedt op de vrouw aan en geleidt haar naar hare woning. Deze bestond uit eene soort van kelder, waar zich, als eenig meubel stuk eene voetbank bevondwaarop een pasgeboren kind neêr-laghetwelk eerst twee uren oud was. Bij nader onderzoek bleek hetdat de getrouwde vrouw een' dronkaard tot man baddie haar in de uren der bevalling gewetenloos had verlaten. Er wordt aangifte hiervan gedaan daar iets dergelijks nog ninrmei" was voorgekomen. En, inderdaad, twee dagen laterbe vonden moeder en kind zich in gelukkiger omstandig heden,»beiden waren zij dood. De karnavals-vereenigmgwelker toelating de politie alhier en de minister van binnenlandsche zaken riet oorbaar keurden beeft zichom de vergunning daartoe tor den koning gewend en daarop een gemo dificeerd verlof bekomen. De vereeniging kwam nu gisteren avond in het Krollsche lokaal te zamen, en liet nu iedereen aldaar toe, tegen den prijs van 5 sgr. Dit laatste nu, schijnt-weinig geschikt 0111 het aan lokkelijke van eene vrolijke karnavals-vergadering te verhoogen. Onder anderen heeft de vereeniging be sloten een dankadres voor de ontvangene vergunning aan den koning te doen afgaan. Frankfort den 12 Januarij. Nabij Bruckin Stiermarken had onlangs op den staats-spoorweg een verschrikkelijk misdrijf plaatswaarvan de ont zettende gevolgen slechts door bijzondere zorgvuldig heid zijn voorgekomen. De conducteur namelijk van een personentrein merkte dat bij een der wachthuis jes het gewoone teeltendat alles in orde wasniet werd gegeven. Hij liet dus ophouden en nu bleek bet, dat de oppasser dood (naar men zegt geworgd) dwars over bet spoor lagen dat dit een eind wegs vc-rder opgebroken en van onder uitgegraven was. Naar alle waarschijnlijkheid wilden de daders den schijn op deze wijze op den oppasser werpen, en hem van achteloosheid of kwaadwilligheid verdacht maken. Den grond van dit misdrijf zoekt men in achteruit- gang van bijzondere verdiensten, door de concurrentie van den ijzeren weg. De politie is de daders op bet spoor. Door het plotselijk bevriezen van den Donau zijn 300 koopvaardijschepen in hunne vaart belet ge worden. (EhtgcUttb. Londen, den 8 Januarij. Laatstleden donderdag is een zeer bevallig jong meisje,-genaamd Jessie Mac. Kcnzieslechts 19 jaren oud, dochter van achtenswaardige ouders, als volslagen zinneloos, naar het Hanwell-krank* zinnigengesticht overgebragt. Sedert eenige maanden reeds mijmerende, had zij zich geheel en al toegewijd pan her lezen der Heilige Schrift, en was buitengewoon zwaarmoedig geworden, zoodanig zelfs, dat zij in dezen toestand eene ongehoorde zelfverminking beging. De ongelukkige waanzinnige lag op zekeren dag te bed, toen bare moeder en taVte, welke beide in de kamer warenop eens met schrik en afgrijzen een menscbenoog aan hunne voeten zagen liggen. De moe der liep dadelijk naar hare dochter, en stond verstomd op het gezigtdat de ongelukkige zich bet regter oog geheel had uitgerukt. Het meisje, hetwelk boe- genaamd geene smart te kennen gaf, zeide, dat de Heer baar de "woorden, had toegefluisterd: „Indien uw regter oog u ergert, ruk liet uit en werp het van u," en zij vermeende dus slechts den wil van haren God delijken Meester te hebben voibragt. Het arme schepsel werd later nog veel erger, en daar ze door de genees beeren als onherstelbaar werd verklaard, heeft men tot het krankzinnigen-gesticht de toevlugt moeten nemen. Mp&stjc. Madrid, den 6 Januarij. Morgen zullen de beide wetgevende kamers hare zittingen hervatten. Het bud get zal dan ongetwijfeld worden aangeboden. De regering rekent er op dat het wetsontwerp wegens het onderhoud der eeredienst en der geestelijkheid, uit de inkomsten der overgeblevene geestelijke goederen zoodanig als bet door haar is aangeboden, zal worden aangenomen. Naar mate het oogenblik van de indiening der begvooting nadert, zijn de vijanden der tegenwoor dige orde van zaken te ijveriger in het verspreiden van geruchten over eene aanstaande wijziging van ministerie. Die geruchten zijn van allen grond ontbloot. Men beeft zelfs dg ongerijmdheid verbreid, dat de heer Salamanca met de portefeuille van finantien zowwor- den belast, even als of de heer Mon zijne betrekking zou nederleggenop een oogenbliknu een man als hij,daarvoor meer dan ooit gevorderd wordt! Het regeringsblad van heden maakt een wets-out- werp bekendhetwelk aan de goedkeuring der cortes zal worden onderworpenen waarbij bepaald wordt dat de instelling van de scholen der christelijke broe- deis op denzelfden voet zal worden hersteld, als vóór het besluit van 1834 en de wet van 1837 tegen de geestelijke vereenigingen. Die scholen zullen echter, voor zoo veel het daarop te geven onderwijs betreft, aan de algerneene verordeningen wegens het openbaar onderwijs en aan het toezigt der regering onderworpen zijn. Parijs den 7 Januarij. Op het landgóed van den heer B. Campbell, in het kerspel Lafayette, in den staat Kentucky, m Noord-Aqierika is op 50 ellen diepte in den grond gevondeneene levende schildpad van 12 Nederl. duimen langen 6 breed, verborgen in eene zeer harde aardlaag, welke zich eerst als graniet voordeed en met geweld moest opgeruimd worden. De ooggetuigen van dit zonderlinge natuurverschijnsel mee- nendat deze schildpad zich gedurende eeuwen in dit verblijf, dat haar naauw omsloten hield, moet door gebragt hebbenhoewel sterk gewond uit den grond gebaald heeft zij echter nog drie dagen gfeleefd. - Parijs den 10 Januarij. De Fransche akademie heeft eene commissie benoemd, om uit de van 1834 tot 1844 vertoonde treur-en blijspelen bet beste stuk te kiezen en hetzelve met eenen' prijs van 10,000 fr, te bekroonen. Sedert eenigen tijd spreekt men van onderhan delingc-ndie van de zijde der Fransche regering te Rome plaats haddenom den tegenstand te doen op bonden dien de roomsch-katholijke geestelijken!te gen de aanhangige wet op het middelbaar onderwijs, en tegen de Fransche universiteit of het bestuur van het openbaar onderwijs doet blijken. Thans leest men in het Parijssche dagblad la Brosse her volgende berigt uit Rome: Bij de audien,tiedie Zijne Hei ligheid aan den heer Rendulid van den Koninklij ken Raad van het openbaar onderwijs heeft verleend heeft die hooge ambtenaar van de universiteit aan den Paus het bock aangeboden, hetwelk hij onlangs over de vrijheid van onderwijs in het licht heeft ge geven,. De Paus legde dit boekna den titel ge lezen te hebben op zijne tafel neder, en zeide, goedwillig glimlachende:. On elkander te ver staan, zou er kalmte van weerszijden noodig zijn."" De Pressedie steeds omtrent de geschillen tusschen de voorstanders der universWit en de geestelijkheid, over de zaak van het onderwijs, eene soort van mid- delgevoelen heeft voorgestaan zegt dat dit Pauselijk gezegde aan dit blad nrned geeft, om meer dan ooit in zijn stelsel tot het bewerken eener verzoening of toenadering tusschen de twee strijdende partijen,'om trent de teedere aangelegenheid van het onderwijs re volharden. De Gazette de France vermeldt in zijn nom- mer van den 9-len onder betuiging van leedwezen en afkeuring: Het gerucht heeft zich sedert drie dagen te Pm ijs verspreid, dat de regering de drie kweekscholen Kno\>iciaisj der Jezultendie in Frank rijk bestaan, zal doen sluiten. Deze maatregel zou, naar men zegtin eene raadsvergadering der ministers vastgesteld zijn." De groote parforce-jagt der prinsen te St. Ger main was rijk a.111 interessante voorvallen. Het paard van den kali f van Consrantine heeft drie-vierde uurs met hem geholdde hertog van Aumalt en verschei den pikeurs snelden hem te hulp; eindelijk ontmoet ten zij hem tevcet, het weerbarstige paard met beide handen aan den bek voorttrekkende. Ten laatste ren- de een bert over den spoorweg den geheelen jagtstoet achterna. Op dat oogenblik kwam een spoortrein aansnellen en eeniglijk aan een hoogst gelukkig toeval heeft men het te dankendat niet een schrikkelijk on heil heeft plaats gegrepen en paarden ruiters, hon den enz. door de locomotief werden bereikt en ver pletterd. Lion den 8 Januarij. Volgens l'Esperanccis de Eerw. Richard Waldo Sióthorpweleer Protes- tantsch predikant van St. James te Rijde, in Engeland, maar tot de Katholijke kerk overgegaan (van welken overgang hij in geschrift rekenschap gaf), thans we der tot de Protestantsc'ie kerk teruggekeerd, en heeft, ook daarvan rekenschap gegeven. Brussel, den 13 Januarij. Eene zaak, die in verscheidene opzigten veel belangstelling wektis 1.1. donderdag voor de regtbank van eersten aanleg alhier bepleit geworden. Bij besluit van 3 Aug. 1815 verleende koning Wil lem aan den Aartsbisschop van Mechelenden beer de Pradtdie zijne demijsie had gegeven eene le venslange jaarwedde van 12,000 fr. waarvan de beta ling zou ingaan met. 1 Jan. 1819. Dit pensioen werd onafgebroken betaald tot op 30 Junij 1830. De heer de Pradt zich te Parijs gevestigd hebbende onder steunde er de liberale partijschreef een uitmuntend werk getiteld les 4 concordats'''' en een ander le jes uit isme ancien et moderneBeide deze werken waren weinig geschikt om hem in Belgie ingang te doen vinden. Inmiddels vorderde hij van het Belgisch oewind de uitbetaling van zijn pensioendoch re vergeefs. Hij stierf te Parijs 18 Maart 1838 en ver maakte aan zijne erfgenamen al de achterstallen van dat pensioen, ten bedrage van 81,000 fr. Thans doen de erfgenamen eenen geregtelijken eisch in Belgie, om van bet gouvernement van dit land de betaling dier som te erlangenzich ten deze grondende op de be paling van art. 194 der grondwet van Nederland, waarbij de pensioenen of voordeelen welke door den souvreinen Vorst der Nederlanden aan de Geestelijk- beid werden toegekend worden gewaarborgd. De ad- vokaten de Lingc en Verhacgen junior hebben voor de erfgenamen van den Aartsbisschop gepleit. De advokaat Vcrhaegcn Senior trad voor het belgisclie gouvernement op; hij beweerde dat de gevorderde achterstallen, bij aldien zij verschuldigd waren, ten laste zouden komen van het hollandsch gouvernement en datdcHoll. regering tegen eene door Belgie tevoMo me sou) van 40,000 gulden, zich had belast met de beta-

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1