N°. 4. Maandag 18 Januarij 1845. GOES 8 CHE COUR A N T. f Gewone Advertentién worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten I V van J 6 regels d f .1.20s behalve het Zegelregt. NIEUWSTIJDINGEN. New-York, den io December. Twee personen, de lieer Charles Torrcij en de kapitein Jonathan Walker, hebben teregt gestaan ter zake van het begunstigd hebben van het aan hunne meesters ontvlugten van negerslaven, de eerstgenoemde in Marijland, de andere in Floridabeiden zijn gevonnisd tot een uur staan aan de pilori (kaak), een bqete van 8150 dollars, veertien dagen gevangenis en het brandmerk met de letters S. S. (Slave stealerslavendief) op de reg- terhand. Berlijn den 3 Jauuarij. Men verneemt dat de Pruissische regering het vaste besluit genomen heeft om al haren invloed aantewenden ten einde alle Speel banken in Duitschland afgeschaft worden. Men ziet telkens meer den heilloozen invloed van derzelver bestaan. VVeenen den 5 Januarij. De keizer van Oos tenrijk aan wien door Paus Sylvester II, in der tijd dc kerkelijke oppermagt in Hongarije is opgedragen, heeft de katholiekendie in een gemengd huwelijk zich begevenontslagen van de gelofte 0111 de kin deren in de Roomsche kerk optevoeden. De Pause lijke nuntius protesteert hiertegenmaar de keizer beroept zich op ztjne voimagten laat dit protest liiet gelden. Breslau. den 4 Januarij. Een kunsthandelaar uit Holland, heeft hier, gedurende eene geheele week, zijnen winkel moeten sluitendewijl hij zich bij het uitstallen of aanbieden van een wassenbeeld, of bus-' te, voorstellende een' overledenen grooten heer, zich van eene oneerbiedige uitdrukking bediend had. Het bleek evenweldat zijn gebrek aan kennis der Hoog duitsciie taal hem tot het gebruik van het aanstoote- Jijk woord verleid had. Dresden, den 2 Januarij. De zelfmoorden wor den hier menigvuldigvooral worden zij gepleegd en Altstadt den 6 Januarij. In den afgeloopen Silvester-nacht, greep hier een droevig voorval plaats; een boerenjongen, namelijk, die in beschonken staat verkeerde, greep' zijnen ouden vader, die insgelijks dronken was bij de keelen wurgde Iiernmet de woorden Oudegij hebt lang genoeg geleefd 1" De moordenaar is overgeleverd aan het geregl. Parijs, den 5 Januarij. Men verzekert, dat het bof aan Mgr. Afireaartsbisschop van Parijs, den titel van Graaf heeft aangebodenmen voegt er ech ter bij, dat Mgr. Afire hiervoor.bedankt heeft. Parijs, den 6 Januarij. Een opperofficierdie uit Afrika verscheidene dieren uit de woestijn heeft niedegeliragt, 0111 daarmede de menagerie van Parijs te verrijkenverhaalt ons het volgende 't welk ons niet onbelangrijk toeschijnt, om mede te deelen. Het betreft twee magtige despoten, de koning der bos- sclien en die der lucht. Doch laten wij den generaal zelf verhalen (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal is f .1,75; Franco per Post f J.90. J Jonathan Walker heeft dit- laatst gedeelte van zijne straf reeds ondergaan, en, na zijne weder in vrijheid stelling, zal hij te antwoorden hebben op eenen eisch van 100,000 dollars schavergoeding, welke de eigenaren der aan boord van zijn schip gevonden slaven, tegen hem hebben ingesteld. Een ander crimineel regtsgedingtrekt hier niet minder de aandacht. Zekere vrouw, Pollij Bodine ister zake van moordgepleegd aan hare schoon zuster en hét kind van deze, en tevens gepleegde brandstichting en diefstaldoor het criminele hof van Stalen Island, ter dood veroordeeld geweest, maar dit arrest is wegens gebrek in vorm te niet gedaan moeten worden. Zij is daarop verzonden naar liet hof -in het graafschap van Richmondmaar dit hof heeft tien dagen achtereen zitting gehouden zonder zoover te kunnen komen, van eene jury bij elkander te brengen, doordien al de geroepen gezworenen, de hun volgens de wtt gedaan wordende vraag, of zij zich ook reeds eene meening omtrent liet onderhavig regtsgeding gevormd hadden steeds bevestigend hebben beantwoord. De zaak is aldus eenen onbe- paalden tijd uitgesteld moeten worden en zal nu ver zonden moeten worden naar een ander graafschap, meer verwijderd van het tooneel,. waar het gruwelstuk heeft plaats geiiad en waar men dus hopen kan nog niet vooringenomen gezworenen te zullen vinden. ZüuitecftlAttb. Aan de onderwijzers bij de Reaal schoolde heeren dr. Stein en dr. Bchnsch is eene toelage den eerste van 100 tlilr, den laatste van 50 thlr. verleend en dit wel voornamelijk ter zake hunner publicisti sche medewerking aan de Silczische Zcitung. (Dit is in Duitschland schier een wonder: in Duitschland, waar men anders „dagbladschrijvers en dagblad betwe ters" liunne posten afneemt.) volvoerd door zich te storten in den vloed tier Elbe. Opmerkelijk is de aanleiding tot den jongsten liiergepleeg- den zelfmoord. Eene jongebeminnelijke vrouw eerst sedert 6 maanden moeder van tweelingen, stortte zich in den stroom dewijl baar jonge echtgenoot gewei :erd had, haar een kostbaar stuk van weelde te koopen. Zij werd dood uit liet water opgevischt. In Pruissisch-Minden, is een genootschap ter red ding van verwaarloosde kinderen opgerigtdatdoor middel van school en godsdienstig onderwijsverwaar loosde kinderen, of hen, die reeds op den weg des verderfs zijnvan liet pad der onzedelijkheid eri der ondeugd tracht af te leiden, en dus doende aan werk zaamheid en orde te gewennen en voor een toekoms tig bestaan bekwaam te maken. JfvAsiferwfe. - Te Rome zijn onlangs de meubelen verkocht uit het vertrek, dat den grooten beeldhouwer Thorwald- srn gedurende zijn verblijf in die stad in het paleis barbarini betrokken had; al de gereedschappen- en werktuigen van dien kunstenaar zijn tot verbazend hooge prijzen afgeleverd en groorendeels in handen van Engeischen gevallen. Drie gewone beitels zijn niet 85, 92 en ixo Romeinsche kroonen (450, 488 en 583 francs) betaald. Ik bezit een leeuw en een arend van de groot ste soort, welke ik in een en hetzelfde hok heb ge plaatst. Ik heb er evenwel de noodige balken in doen plaatsen 0111 den vogel van Jupiter de gelegenheid te geven zich buiten bereik te plaatsen van de ldaauwen van den ieeuwmaar de arend schijnt zonder vrees en de leeuw eerbiedigt hem dientengevolge wilde ik deze beide eens tegen over elkander stellendoor hun dezelfde prooi te geven. Ik liet daarom een le vend schaap in het hok, doch zoodanig, dat hetzelve juist tusschen beide inkwam; ik merkte dadelijk op, da,t beide met gretigheid hunne prooi aanstaarden* De leeuw brult, en de arend steekt zijnen snavel vooruit. Of liet schaap zich lieverxloor den adelaar wilde laten consumerenof dat het instinct hem in gaf dat van dien kant meer behoud was te wachten hetzelve begaf zich naar den vogel. Hierop trad da delijk de leeuw toe en niettegenstaande de bedreigin gen van den adelaar, had dezelve het schaap bijna gegrepentoen de arend eensklaps zijne vleugelen met kracht uitsloegen dezelve uitgestrekt hieldom als liet ware het zwakkere heest te verdédigen. De leeuw werd hierdoor zoo verschrikt, dat hij dadelijk stil stond, en, na zijn medt.'nwoner lang opmerkzaam re hebben aangestaardachter uitging en in den beginne niet durfde naderen. Deze aanval herhaalde ln'j ech ter later nog verscheidene" keéren, doch steeds met hetzelfde gevolg, tor dat ik eindelijk er toe besloot >het schaap te dooden en elk zijn deel te deen geven." Het schijnt niet genoeg, dat de straten van Pa rijs des avonds en des nachts door moordenaars en af zetters onveilig worden gemaaktmaar ook de straat jongens hebben hunne verlocijelijke grap hervat, om over dag de kleederen der dames met sterk water te besprengen. Van den 6den. De ex-minister Villemain ge voelt zich beter, de geneesheeren geven wederom hoop op zijn herstel, hoewel dit een'geruimen tijd zal duren. Daar de heer Villemain geheel zonder vermogen is zijne vrouw zich in een gekkenhuis in Zwitserland bevindt er. zijne drie dochters mitsdien in eenen geheel onverzorgden toestand verkeeren zal het kabinet eere wets-vcordragt aan de Kamers doen aanbiedenom voor haar bestaan te zorgen totdat door een voegzaam pensioen daarin zal zijn voorzien. Men meldt uit Straatsburg, dat de proef van het regtstreeksch vervoer van koopwaren uit Nederland der waarts aanvankelijk goed gelukt is. Eene lading van 219 tonnen suiker is, in 12 dagen, zonder last te breken, van Amsterdam aldaar aangebragt. Des zomers zal de overtogt binnen 10 dagen kunnen plaats hebben. ilicbcvfoubctu 's Graveniiage den 10 December. In berigten uit Paramaribo van den 22Sten October, overgenomen in onze Staats-Courant van 9 Januarij, leest men het volgende Op Zondag den 13 October 1844, heeft er op de plantaadje Rustemverkgelegen aan de rivier Com- mewijne eene plcgtigheid plaats gehadwelke allezins getuigt, dat de belanghebbenden bij deze kolonie, de verspreiding van liet Christendorii onder de slaven en derzelver zedelijke vorming met ernst wenschen. Reeds hadden, sedert eenen geruimen tijd, de Mo ravische zendelingen op de genoemde 'plantaadje den toegangen gaven zij aldaareens in de maandin een der gebouwen, onderwijs aan zoodanige slaven welke hetzelve verlangden. Het aantal der slavenwelke naar het godsdienstig onderwijs begeerig svaren, zoo wel op dar effect, als op de daaraan belendende aanmerkelijk toegenomen zijndezoo besloten de heeren Chevallier en Gülcher te Amsterdamop de onder hun beheer zijnde plan taadje Rustemverk, aan dat onderwijs meerdere vastheid te geven; Met onbekrornpene weldadigheid gingen zij daarbij te wérkniet alleen lieten zij op die plantaadje een gebouw voor eene afzonderlijke kerk inrigtenmet de vereischte woning voor eenen zendeling, maarbo- vendien gingen zij met de voorstanders der Moravische broeder-gemeente alhier, eene overeenkomst aan, om aldaar eenen hunner als vasten leeraar te plaatsen, met eene bezoldiging van iooo'sjaars, uit de revenuen dier plantaadje te betalen, en het geno: van nog andere voordeelen. Als zoodanig is op dat effect de Moravische zende ling Wunsche geplaatstdie thans aldaar met ziin gezin woonachtig, op den bovenvermelden Zondag, iiet bedoelde nieuwe kerkgebouw, plegtig heeft inge wijd. Eenvoudig, doch indrukwekkend was deze plegtig- heid. De ingang van bet gebouw was met jeugdig groen en bloemen omhangenen was daarboven tot spreuk gesteld: Ke, fa dem hoso va joc suiti, masra Zebaot! Psalm 84, vs. a, terwijl binnen de kerk, even zoo met guirlandes van groen en bloemen versierdvoor den ingang was tot spreuk gesteld het 24ste vers van liet 5de hoofdstuk vau het Evangelium van Johannes, en aan de tafelvoor den predikstoelhet 7de vers van Jesaias 56. Des ochtends ten tien ure nam de plegtigheid eenen aanvangeerst begaf zich de zendeling Wunschever gezeld van nog drie zendelingen en hunne echrgenoo» ten, naat het gebouw, waar tot dusverre de godsdienst oefening was gehouden en alwaar zich, behalve eenige vrijheden, ruim vierhonderd slaven vereenigd hadden; daar sptak hij tot de vergaderden een voor die gele genheid toepasselijk woorden hief de gemeente een danklied tot het. Opperwezen aan; vervolgens vei- lieten allen dit gebouw en begayen zich in op tog t naar

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1