N\ 3. Donderdag J ami ar ij. 1845. GOESSCHE C O U K A m T. NIEUWSTIJDINGEN. Keulen, den 4 Januari/. Uit Sileziën schrijft men van den 24 December Londen den 4 Januari/. Een dagblad betoogt dat het Engelse fte volk vroeger welligt nooitbij den aanvang van een nieuw, jaarzoo veel redenen tót dank baarheid als nu gehad heeft. Niettegenstaande de toe neming der bevolking toch, is het aantal der misda den afgenomen het openbaar onderwijs aanmerkelijk verbeterdde voorspoed van den handel is voorbedde loos; de financiële welvaart nooit overtroffen geweest; terwijl de drie partijen welke het bestaan der wereld lijke of kerkelijke instellingen bedreigden, namelijk de associatie tot herroeping der unie, de vereeniging tegen de graanwetten en de secte der Puseyisten in de geves tigde kerk, sterk in krachten afgenomen zijn, om (gelijk dat dagblad althans, mogelijk wat voorbarig, meent) weldra geheel weg te sterven. Parijs den 4 Januari/. In den afgeloopen nacht hebben in deze hoofdstad'meer dan veertig arrestatiën plaats gehad. Rotterdam, den 6 Januari/. Heden nacht, omstreeks twee urewerd de bevolking dezer stad gewekt door het akelig geroep van branden weldra verspreidde zich het gc-rucht, dat dezelve was ont staan op den Visschersdijk hij de beursen wel in het. achterhuis van den Mr. blikslager Kempenaar Onmiddellijk kwamen de hier in bezetting liggende mariniers, alsmede de schutters in de wapenen. Het schijnt, dat toen men den brand het eerst ontdekte, dezelve reeds een uur geduurd had, want de vlam men hadden reeds groote vorderingen gemaakt. Om streeks half drie ure kwam de eerste spuit aan, welke onmiddellijk door anderen werd gevolgd. Het huis, waarin de brand omstondis geheel een prooi der vlammen geworden. De Med. Dr. Fuhridie het bovenhuis bewoont, heeft zich ter naauvvernood met zijn gezin kunnen redden en alles bij den brand ver loren daar niets tegen brandschade was verzekerd. Het huis van den Mr. kabinetwerker Nintweghet welk aan de linkerzijde van het in brand staande huis is gelegenis geheel uitgebranden niet dan met de uiterste moeite en gevaar heeft hij zich met de zijneri kunnen redden. Ook dit huis is rsïet tegen brandschade gewaarborgd. S ier daar tegenover staande huis, bewoond door den Heer van Os, heeft merkelijk veel schade gele den. Een gedeelte der kroonlijst van het schoone beurs gebouw was mede reeds aan het branden, waardoormen hetzelve veel vrees koesterdedoch door gepaste en doelmatige hulp is het van verdere schade bevrijd ge bleven. F/et huis en manufacturen pakhuis van den Heer de Smet zijn ook zeer beschadigd, alsmede het woonhuis en kaaspakhuis van de Heeren Hoogewerf en Co. Indien de winddie bij het begin van den brand vrij hevig uit het zuidwesten woeihad aan gehouden zouden de huizen van het Westnieuwland en ook de kerk der Remonstrantsche gemeente groot gevaar hebben geloopendezelve heeft zich echter spoedig gelegd zoodat daardoor het gevaar is ver minderd en de kerk hoegenaamd geene schade heeft geleden. De activiteit der spuitgasten, de goede orde door de policie en de militairen gehandhaafd en de gepaste maatregelen, welke genomen zijn, verdienen den hoogsten lof en hebben veel bijgedragen om de verdere ongelukken, die men te regt. vreesdevoor te komen. De brand, die in den aanvang een zeer dreigend aanzien had genomenis echter omstreeks vier ure eenigzins gestuit en korten tijd daarna was men denzelven geheel meester. Onmiddellijk, bij het eerste alarm begapen zich alle hooge civiele en mili taire autoriteiten op de plaats des ongelultsmoedig den door hunne tegenwoordigheid den ijver der hulp- ambrengenden aanen hebben zich eerst verwijderd toen men den brand wolkomen gedempt had. De puinhoopen blijven nog steeds rookende; men heeft echter voor eene nieuwe uitbarsting niets meer te vreezen, zoodat de brandspuiten zich hebben verwijderd. (De uitgave dezer Courant geschiedt Jlfaandag$\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f .1,75; Franco per Post f J,90. J r Gewone Advertenti'èn wordena 20 ets. de o geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Boodberigten V van J 6 regels a f .1,20, behalve het Zegelr reg ngten Iregt. SD-uitecMftub- De ambtenaren aan onze grensprovinciën, leggen veel waakzaamheid aan den dag, ter wering van de runderpestwelke dan ook nog niet bij ons is door gedrongen. Het is bij een enkel geval gebleven." Te Mainz heeft op lieden een duel plaats gehad tusschen een jongen koopmanszoon en een dragonder luitenant. De officier, die het eerste schot had, wondde zijnen tegenpartij gevaarlijk; doch voor dat deze ineen- zonk brande hij ook zijn pistool af, en trof den lui tenant in de borstdie levenloos van de strijdplaats werd weggedragen. De gewonde is in eenen gevaar lijken toestand. Met Nieuwjaarsdag heeft een i/jarige jonge ling te Elberfeld het ongeluk gehaddatbij het la deti van een pistool, terwijl hij de laadstok tegen het Jijf hield, om de prop des te vaster in den loop te duwenhet pistool losbrande en hem doodde. Laatstleden Maandag heeft het te Manchester zoo zwaar gemistdat de oudste lieden zich niet herinnerden, zulks ooit in die mate gezien te hebben. Van de grootste kerken der stad, was op eenen afstand van weinige ellen niets te onderscheiden; in bijna alle fabrijken moest men gedurende den ganschen daglicht branden alle bezigheden op de straat stonden stil. Een alleraandoenlijkst ongeluk isten gevolge dezer groote duisternis, op den spoorweg tusschen Manches ter en Liverpool gebeurd. De heer Forsi/th, een der geëmployeerdenwilde zich langs ditn weg naar het sterfhuis van zijne zuster begeven welke dien dag begraven zou worden. Niet ver vandaar meende hij te'ontwaren, dat een op den weg liggend ligchaam den voortgang van den spoorwagen belemmerde, en bij onderzoek' bleek bet dat van zijnen vader te zijn die insgelijks zijne woning verlaten had, otn de ter aardebestelling zijner dcchter bij te wonen, en nu, door den mist verblindonder de wielen geraakt was. (Dit verschijnsel van beneveling wordt aan vele oorden der wereld waargenomen, doch is slechts voorbijgaande.) JfVanftrwü» De geestverbijstering van den heer Vtllcmain neemt op eene zorgbarende wijze toe; toen zijn ge neesheer hem wilde aderlatenrukte hij zich los en sprong het venster uit in den tuin hij kwam met eene onbeduidende kwetsuur aan de knie vrij. Deze akelige ziektedie den zoo kundigen en geestkrachtigen man zoo plotseling heeft aangetast, geeft natuurlijk aanlei ding tot veelvuldige vermoedens; men herinnert zich, dat de heer Viltcmainde ontwerper en steller was van de door de uitramontaansche partij zoo zeer bestreden wet opliet onderwijs; men herinnert zichdat de heer E. Suevoor eeltige weken, niet dan door een wonder eene poging tot vergiftiging is ontgaan en voert ove rigens het vocrbeeld van den heer Llbri aan. Destaats- raad en professor Librischrijver van den bekenden brief over de Jestfïren in de Revue des .deux Moniesi (in het Nederduitsch vertolkt met aanteekeningen van Toxandriosondernam in den afgeloopen zonmr, eene reis naar Italië, gedurende welke hij, onverhoeds, zoo gevaarlijk ziek viel dat hij slechts met moeite naar Parijs konde worden terug gebragt. Sedert dat tijdstip - kwijnt hij dood de geneesheeren geven voor deze raadselachtige ziekte geene hoop op herstel en schrij ven haar toe aan een van die geheime, langzaam wer I kende vergiften, welke men in Italië kent. Opmerkelijk is het, clat de echtgenoot van den heer Villemain krankzinnig werd roeit haar man, voor de eerste maal minister zijnde, zijne portefeuille verloor. Degenees- heeren hadden gehooptdat zij haar verstand terug- bekomen zoude toen de heer Vill&rnain voor de tweede maal minister werd, cfoch de ongelukkige, vrouw bleef krankzinnig en haar'echtgenoot is h?t thans ook. (Aruk. Courant Eene arme schuiten voerster van Morbihaiidie bij verschillende schipbreuken, met gevaar van haar levenvier mannendie op het punt stonden van te verdrinken, heeft gered, heeft een eerepenning ont vangen. Marie Anne Leb ar re, bijgenaamd la France, is nog zeer jong. Haar uiterlijk kondigt geen sterk gestel aan, maar.haar gelaat en' de nadrukkelijke le vendigheid harer gebarengeven eenen krachtfgen geest te kennen. Wanneer de storm loeit, ziet men de schuitenvoerster van Logeau de rivier van den Morbihau op- en afgevaren en schipbreukelingen op zoeken ten einde dezelve te redden. Ziet zij een ongelukkigen drenkelingdan stuurt zij hare kleine boot naar hem heenen kan zij hem alzoo niet be reiken dan springt zij in der. stroom en brengt hem zwemmende in hare boor. Moed is in de familie dier vrouw erfelijkter belooning van daden gelijk aan die barer dochterwerd hare moeder insgelijks met eene gouden medaille vereerd. Het huis Rothschild is,, voor eene op zich zelve aanzienlijke, maar voor dit huis weinig beteekenende som bestolen. Het Journal de P Ohe verhaalt de zaak aldus Sedert eenigen tijd doet het Londensche huis Rothschildaanzienlijke overmakingen van geld naar Parijs. Laatstelijk vermiste de conducteur van een dier convooitentoen men zich op de hoogte' van la Chapelle, nabij Parijs, bevond, zeven lustenalle ge vuld met Spaansche piasters en ieder iets meerder dan 100 .kilogrammen wegende, hetgeen de waarde tot op ruim honderd veertig duizend franken opvoert. De conducteur was van gedachte, dat de diefstal te Voisin- lieu volbragt had moeten worden, terwijl hij een glaasje dronk. De administratie der paarden-posterijendie voor het goed verantwoordelijk isheeft eene klagt inge leverd bij den procureur deskonings, te Beauvais. Er Is eene instructie ingesteld, en uit de aan de wip- brug te Abbeville gedane weging is gebleken, dat de kisten zich tijdens het rijden over deze brugreeds niet meer in het rijtuig bevonden zoo dat de dief stal tusschen Boulogne en Abbeville volvoerd moet wezen. In dat arrondissement worden nu alle naspo ringen gedaar. Prins Lodewi/k Napoleon heeft onlangs op het kasteel van Ham zeer bedroevende tijdingen van Florence ontvangenomtrent den toestand var. zijnen vader graaf van Saint Leuden voormali gen Koning van Holland. Deze moet tegenwoordig zeer ernstig ongesteld zijn. De prins Lodewi/k zoude na den dood zijns -vaders den eigendom van een aanzienlijk vermogen bekomen, welke omstandigheid misschien niet geschikt zal wezen,-0111 zijne gevangenschap te verkotten. De prins heeft van zijn eigen vermogenhetwelk hem door zijne moeder. Koningin Hor tense, is achtergelaten, veel opgeofferd reet zijne staatkundige ondernemingen, niet deelneming jn Fransche en buitenlandsche dagbladen en ook door zijne groote vrijgevigheid, zoodat thans zijne inkomsten tamelijk gering zijn. De gevangenschap des prinsen zal ook daarom wel niet spoedig ophouden, omdat hij steeds en nog onlangsgeweigerd heeft, tot zijne vrijlating een verzoekschrift in te dienen, ert de schriftelijke voorwaarden te onderteekenenonder welke alleen de Regering den prins uit het kasteel en over de grenzen van Frankrijk wil laten gaan. jKcbérl&ttfrett. De oorzaak van den brand is tot nu toe nog onbe kendhet hujs van den Heer Kempenaarwaar de brand is ontstaanwas tegen brandschade verzekerd. Men heeft een gedeelte van de Vischtnarkt afgezet, om, zoodra de puinhoopen bekoeld zijnmet het rif- men derzelve een aanvang te kunnen maken. Zoo verre bekend iszijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Sedert 1 Jar. tot 31 Dec. 1844, zijn in de Maas en Goeree naar Rotterdam gekomen 1843 sche pen en uitgezeild 2051, Te Dordrecht zijn in 1844 naar zee gezeild

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1