ALLERLEI. Want te zanten zijn zij op die weegschaal Gods waarmede de bergen zijn afgewogen, als een stof kot jaook dit stuift daarhenen voor den adem zijnes monds als een niets De pligt der wedadigbeid heeft eenen magrigen voorspraak en pligtbezorger in ieder welgesteld hart en verheft het boven de uitrekeningen der bekrompen heid en uitvlugten der liefdeloosheid, zij heeft geene grenzen dan die der wijsheid der bedachtzame zorg om het leeddat wij wilden verzachten en te hulp komen, niet te vermenigvuldigen en voorttepianten. Tot voor korten tijd was al het geroep dat onze lagere scholen niet Christelijk genoeg waren, Onchris telijk Heidenscb. Nu is het blaadje eensklaps om gekeerd. Nu moet al het Christelijke uit de scho lenBijbelsche geschiedenis Christelijke zedekiinde zelfs. Nu moet alles in de volste mate en in waar heid Heidenscb zijn, Kan dit de eigenlijke meening zijn van Christelijke Priesters, dat die het Christen dom uit de scholen geheel verbannen willen zien Neen hier moet iets anders achter schuilen. Het Gouvernement zal intusschen het wijsste doenmet ook in dezer, het juiste midden te honden, en derhalve het tot dusverre bestaande geheel te handhaven. Wilde het toch toegeven aan het geroep der Ultra- Gereformeerden dan moesten er wel gescheiden scho len komende grootste ramp die het Vaderland kan overkomen j en wil het aan het geroep der Aartspries ters voldoen, die het Christendom geheel uit onze scholen willen werendan zou de hoogste wijsheid in ons Vaderland de grootste paedagogische dwaas heid begaan» (De Wekker.) In het hoofd-artikel der laatste Provinciale Fricsche Courantgetiteld Grondwetsherziening leest men, onder anderen Zoo ergens de oproeping tot een algemeen ma chinaal petitionnement weerklank vinden niogtewij gelooven, dat dit niet zal plaats hebben in het zelf standige Friesland." En een weinig verder: „Strijdt het niet tegen het karakter van den Fries, omgeleid door anderen als werktuig in de hand van anderen, de denkbeelden, door anderen in hunne bewoordingen ingekleed, door onderschrijving van zijn' naam tot de zijntn te maken? Of strijdt het niet te gen het karakter van den Fries om heden te billijken, wat hij gisteren laakte om heden te doenwat hij gisteren verachtte? En is dit zoo, dan strijdt de aangeprezen machinale petitionnering ook geheel en al tegen uwe inborst. .Herinnert u slechts, wat er vooi- veertien jaren in uwe gemoederen omgingtoen de teekenaars van aangeboden petitiën met verachting werden behandeldtoen de algemeene afkeer door spotprenten en geschriften luide werd verkondigd; en gij zult er mede instemmen dat de oproeping tot petitionneren bij u geen' weerklank kan vinden." CVolgens de Arnh. Courant van 5 Jan. zouden er van gouvernementswege brieven rondgezond 11 worden aan notabelenwaarin geijverd tegen Grondwetshei ziening. Wij kunnen het bezwaarlijk gelooven. Wij blijven ons steeds tegen alle peïitien ten deze verklaren, hoewel wij eene grondwetsherziening wenschen.) Piet er Jacobuszoon van Martinus Gcllink en Anna Maria 'Steenbakker- Danielzoon van Klazina van de Zande. - den misten. Helena dochter-van Maria Krabbe. -- den masten. Thomaszoon van Bonavcntura Cornells Br iels en Elisabeth Louisa van Cals-teren. -- den masten. Johannes Franciscuszoon van Johanna van Driel. den ijs ten. Magrieta dochter van Willem dc Jonge en Maatje Lnurussc.-- den posten. Anna Piet-ernella Christina Sophia, dochter van Johannes Gijsbcrt Koelof se en Lena Kievit. -• Jacobzoon van Johannes Oort en Maria Catharina Keijnhout. Dus 8 van het mannelijk- en 9 van het vrouwelijk geslachtin het geheel 17 personen. Overleden Den 4denGtrrit Hijmanoud ruim 8 maanden Zoon van Willem en Picternella Filius. den 6den Antunie Httijssenoud 29 jaren. - Jannetje Bier ens, oud 68 jarenweduwe Cornells van de Zande. - Cornelia Rijn, oud 28 jaren, huisv. van Jacobus Rijn. - den jden. Jacob Richardoud ia. dagen', zoon van Rcgina Alkgonda. den 8sten. Clempnce van Toejet/burg, oud 8 maandendochter van Anto- mus tn Anna Cat harina Heiman, -■ den \oden. Ma ria Rcmjjnoud 21 jaren. - den \iden. Maria Otte, oud 2 jaren, dochter van Marinus en Cornelia H co ge it egt. r. - den ly/en. Cornells van Kloosteroud 3 we ken zoon van Johanna. - Jacob' Krameroud 19 jaren, zoon van Jan en Cornelia Hollestclle. - den lilden. Wilhelmus jacobus Johannes Timmermans, oud 9 jarenzoon van Jacobui en Anna Kaas. den j yfen. Johan Antoni Knieriem oud 4 wekenzoon van P hi lippus Andreas en Adriana Picternella Maria Hoclands. - den \6den. Adriana Johanna Retj nier se, oud 32jaren, huisv. van Abraham Laurens van de JVouwer. - den iSden. David Polderdijk oud 3 wekenzoon van Je hannes en Gecrtruij Maria Jo anna Lankester. -- den listen. Adriaan Klemkerke oud circa 21 jaren, zoon van Covert en Apolonia de lieert. den uiten. Cornells van Kalmthoutoud 1 maandzoon van Laurentius en Maria Elisabeth llohjs.- Anna Maria. Samponoud 40 jarenhuisv van Hubert us de Jonge. - den lasten. Martinus Robijn, oud 70 jaren. - Barbara van de Velde, oud 43 jaren, huisv. van Gijsbregt 'Van den Ende. -- Lucas Rei/- nierseoud 61 jaren. den masten. Cornelia Wer neri na Spijker, oud 71 jarenweduwe den Ld. Achtb. lieer Jan Hendrik Verschoor van Nisse. den posten. Angeline Clacijsoud 33 jaren. -- den gisten. Johan nis Augustinus Geudonoud 6 maan den, zoon van Aruoldus en Maria Johanna Bos schaert. Henrietta Louise Vaaroud 11 maanden, dochter van Jan Jobse en Guillaumine Frcderique Westerburger. Den gden is te IToedekenskcrke overleden, Maria Ver doodoud 50 jaren. Dus 13 van het mannelijk- en 12 van het vrou welijk geslachtin het geheel 25 personen. Levenloos Aangegeven: Den loden. Een kind van het vrouwelijk geslacht van Jan Mannaar en Geertrui'j Plazier. den 11 den. Een kind van het mannelijk geslacht van J-lubcrlus de Jonge en Anna Maria Sampon. den \6dcn. Een kind van het mannelijk geslacht van Hubregt Vos en Jannetje Huberta Verwest. tien al hetwelk te meer zal behooren te worden .10 acht genomen, daar het onzeker is, of de Veepest» welke op verschillende plaatsenbuiten 's lands is ont staan niet ook tot dit Rijk zal doordringenin welk geval, alle pogingen zullen behooren te worden aan gewend om die ziektein hare beginselen te smoren, en althans, haren voortgang, door gepaste maatregelen tegen te werken. En zal aan deze, ook door insertie in de Stads courant, de gewone publiciteit worden gegeven, Aldus gedaan ten Stadhuize van Goesden 4 Janua ry 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. ïSsimibmafeSsjg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES en ressorte van dienbrengen ter ken nis van de daarbij belanghebbenden Dat de tweede Suppletoire beschrijving over het jaar 1844, voor de Stedelijke Belasting op de Honden afgeloopen en dien conform het kohier opgemaakt is alsmede dat hetzelve, ter voldoening aan het bepaalde bij Art. 2 van het Reglement door den Raad dezer Stad vastgesteld den 9 April 1830, en goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 5 Augustus daaraanvolgende, No. 11, van heden af, gedurende veertien dagenin den voormiddagter Stads-Griffie ter yisie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellenom zijne reclamesgedurende deze veertien dagen.aan den Stedehjken Raad in te dienen. Wordende een iegelijkdie bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagenaangemaandom zich dien tijd ten nutte te makentot het doen van zijne aan gifte ten Kantore van den Ontvanger der Stedelijke Belastingenzoo en gelijk in meergemeld Art. twee van het Reglement is voorgeschreven. Terwijl de Ingezetenen te dezer gelegenheid worden herinnerdaan de bepalingen van Art. 5 des meer gewaagden Reglements dat die gene welke na den afloop der beschrijving een of meer Honden zal willen houden boven die waarvoor hij beschreven is daar van insgelijks schriftelijk aangifte zal moeten doen, ten Kantore van voornoemden Ontvanger. En ren einde een ieder hiervan kennis dragezal cTeze worden geaffigeerd en geplaatst in dezer Stads. Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 4 January *845, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. de FOUW, Jz. Die alleen leeft, om te leven; die ieder jaar ont vangen wilals een op zich zelve volledig deel van een groot vervolgwerk hij zal onvermijdelijk het le ven altijd met donkerder tinten gekleurd vindenhoe rnéer zijn avond valt, en ieder deel van het grocte werk met meer walging bij de hand nemen, daar het waas der nieuwheid niet meer daarop ligt en hij bij het lezen gedurig meer op leemten en raadsels stuit. ■i.' san» 1 'I lil «ntaw» De mensdjen woelen in rustelooze beweging, en zij zuilen dit blijven doen. Verschillende beweegre denen drijven hen aan maar eigenbaat is de magtig. sfe: deze doet hen alle krachten inspannen en voort jagen, komen en wederkeeren somwijleu den regtcn weg, maar meestal kronkelpaden kiezen. Nu eens kruisen zich hunne wegen, en zij botsen tegen elkan der zij haren zij strijden ten bloede toe. Dan we der loopt het pad des eenen naast dat des anderen voorten elk zoekt de oogen tot zich te trekken zij wedijverenzij verheffen zichzij benijden met bitterheid. Gelijk de menschen, zoo zijn de natiën, alleen met dit onderscheiddat er wel over de burgers van hetzelfde land, maarniet over de volken van denzelf den aardbodem eene regtbank op aarde isen de he rn else hedie schijnt den mensch zoo verre, die von nist zoo laat! Zie, de roem is hun het ideaal der hoogste gelukzaligheidvolkstrots en eigenbaat zijn hunne staatslieden oproer en oorlog hunne wa penen de Godsdienst eene vaandie wordt opgesto ken om de menigte aan te vuren; zoo woelen de 11a- l'èncn bedenken de volken ij delheid! EXTRACT uit de Registers van den Bur gerlijken Stand der Stad Goesgedurende de maand December, 1844. Gehuwd Anihonij Driesprong cn Cornelia Christina lluij- bregt. Johannes Lambertus Limburg en Joanna Jacoba K'lcijnenbreugel. Cornells Schrijver en Jannetje van P aas sen. Francois Vlekke en Johanna Cornelia Opperman. Richard Bcrnhard Jorisscn cn Paulina Maria Strackks Geboren Den 1 sten. Maria Cornelia, dochter van Patilus Gecnse en Aagtje van Boven. - den iden. Anna dochter van Marinus Johannes Clement en Elizabeth Rooze. - den yden. Nceltje, dochter van Jacobus Scheelc en Maria Petronella PotMaria, dochter van Adrianus Rejack en Catharina Dirk.se, den nden. Apoloniadochter van Bastianus Maartev.se en Dina KorstanjeAnthoniezoon van Martinus Vertrtgt en Maria Geertrui Zitten. -• den \6den. Jacobuszoon van Jan Jaiobus Vervenne en Jacoba Felius. den 18den. Cornells, zoon van Marinus Govers en Johanna Judoca van Grimberghc. - Jo hannadochter van Mr. Martinus Pieter Blaaubcen en Johanna Antonia Amanda Burger. - domyden. Sfóitittlslgfe* mcbcvLtttfosdtc Ctftcv», t prijzen van f 1000 en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse 11de Lijst. No. 18486, een prijs van 2500. No. 13115, 65S9, 5199, iedereen prijs van 1000, 12de Lijst. No. 9595, 8760, ieder een prijs van f 1000. 13de Lijst. Geene. 14de Lijst. No. 5475, een Prijs van 25,000. No. 18802 en 1671, ieder een Prijs van f 1250. No. 11987, 20972 en 784, ieder een Prfjs van/iooo. Qbucttcuticiu T-ïet ALGEMEEN ARMBESTUUR bin nen deze Stadwerd heden andermaal in staat gesteld, eene Dubbelde Bedeeling van TURF te doen uit eene daartoe speciaal bestemde gift van 10,00 voor welke den milden gever bij deze word dank gezegd. Goesden 6 Januarij 1845. H. C. PILAAR, Rentmeester Amann Te Goes, eij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1845 | | pagina 2