COURANT. GOES8 CHE N°. 3. Maandag 0 1845» (Gewone Advertentiën worden a SO ets. de regel geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van d 6 regels a f djSO, behalve het Zegelregt. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f .1J5; Franco per Post f d,90. J NIEUWSTIJDINGEN. CEUtgcUub. Londen den 2 Januari]. Volgens berigten uit Dublintot den sosten Decemberondervonden de r.-k. aartsbisschoppen in Ierland, die het lidmaatschap van de commissie tot uitvoering der wet wegens de 1 donatien hebben aangenomenbij voortduringdat deze stap aan een groot deel hunner leeken niet behaagt. Gedurende de kersdagen was de kerk, waarin de aarts bisschop van Dublin dienst doet» op eene in het oog vallende wijze weinig bezocht. Vele r.-k. in Ierland beschouwen de houding der bedoelde hooge geestelijken, als een bewijs van toenadering tot de Britsche regering, die, zoo zij meenenniet plaats kan hebben zonder opoffering van de belangen der lersche bevolking. Twee andere omstandigheden dragen er toe bij om hun wan trouwen te vergrooten namelijk het gerucht wegens eene aanschrijving van den Paus aan de lersche geestelijken, om zich van staatkundige woelingen te onthoudenen een ander mede veldwinnend gerucht, dat Engeland op ditoogenblik te Rome over het sluiten van een concordaat onderhandelt, waarvan de meer regtstreeksche erkenning der Ie'rsche r.-k. bisschoppen als kerkvoogden het gevolg zou moeten zijn. In de vergadering van het genootschap voor de intrekking der unie, die den 3osien December te Dublin is gehou den, hebben sommige sprekers zich met hevigheid over deze beide punten uitgelaten. De heer O. N. Dauntbeschuldigde daar de Engelsche regering van machiavellistische streken, om den Paus tegen de Ieren in te nemen. Hij achtte het uitlokken van een Pauselijk verbod tegen staatkundige woelingen, eene groore inconsequentie van de Britscher regering, die alle tijdelijk gezag aan den stoel van Rome betwistte. „Mogt evenwel," zeide hij, „de Paus het onderscheid tusschen zijne tijdelijke en zijne geestelijke magt zoo ver uit het oog verliezen van zulk een voorschrift uit te vaardigen dan zou ik dit als niets meer dan een nietig stuk papier beschouwen. Te Rome zijn al de advokaten in den rouw, wegens het oveilijden van den Prins Francesco di Mas- sinoeen liefhebber van processenzoo als welligt nimmer een voor hem is geweest of na hem komen zal. Hij is den 14 December 11., in den ouderdom van 71 jaren overledenhebbende nog aan den gang: 700 processenmeest alle over- nietigheden en in alle welke hij de eischer was. Zijn erfgenamen hebben besloten er geen enkel van voort t,e. zetten. ügigic» Volgens den Antwerpschcn Précursetirzijn in den loop van 1844 uit die zeehaven 2961 landver huizers vertrokken, meerendeels naar Noord Amerika, doch waaronder 337 personen warendie zich naar de nieuwe Belgische kolonie te Santo-Thomas, in Guatemala, begaven. In 1843 waren uit Antwerpen 3172 landverhuizers vertrokken, waaronder 196 naar Santo-Thomas. Üljcbjevfonfrgtt. (Het getal van Studenten in de Theologie, is sedert eenigs jaren zeer afgenomen zelfs meer dan de helft. Men meent, dat er over 10 jaren geene Proponenten te veel misschien zelfs te weinig zullen zijn.) Men schrijft uit Leiden Dezer dagen is in de nabijheid dezer stad, een stoute diefstal gepleegd, doch de dader op heeter daad gegrepen. De Baron IV. moeteenigen tijd geleden een vertrouwd dienaar, wiens eerlijkheid hij reden had te wantrouwenheb» ben weggezonden. Dezemet alle gelegenheden van het kasteel en de gewoonten zijns voormaligen mees ters goed bekend, heeft des nachts binnen het kas teel weten te komen de sleutels van de brandkist weten te vinden en deze te openen. Gelukkig voor den eigenaar heeft de dief eenig gerucht gemaakt en daardoor de aandacht der huisgenooten gewekt, De dief werd overvallen en men vond in zijn bezit meer dan veer tig duizend gulden aan waardein verschillende effec ten alsmede een aardig sommetje in bankpapier. Hij is naar het huis van arrest te dezer stede getranspor teerd en zalzoo men vertrouwtde straf zijner misdaad niet ontgaan." Men schijnt op het spoor te zijn geraakt van den voortvlugtigeimmers men is hem van Amsterdam tot: dezer stede van post tot post gevolgd. Moge dit al weder tor een gewigtige les strekken voor degenen welke vaak een te groot vertrouwen in hunne onder- hoorigen stellen. eat CSbmiuistvaticti- fHatMieafie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. Stad GOES, ontvangen hebbende het Provinciaal Blad No. 155, bevattende circulaire van Zijne Excellentie de Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 24 December 1844, A. No. 8233% ie. Afdeeling, bren gen overeenkomstig hetzelve, ter wegneming van allen twijfel, welke zouden kunnen ontstaannopens de vraag, hoedanig met en na den 1 Januarij 1845tot op het tijdstip van invoering van nadere wettige verordeningen, ais die vervat zijn in de wetten van den 30 Mei 1840 en den 9 Julij 1842, zal dienen te worden gehandeld met de aangifte van Ziek of Verdacht Veemet het dooden van hetzelvevoor zoo veel zulks volgens de bestaande verordeningente pas komten met alle voorzorg en andere maatregelenwelke met dit onder werp in verband staan ter kennis van de Veehouders in deze Gemeente en die het verder aangaan mag. Dat voortdurend en tot daaromtrent, door nadere verordeningen van Regeringswegeanders zal zijn voor zien, met opzigt tot het aangeven van Ziek of Ver dacht Vee, en de verdere behandeling van'dusdanig Veemitsgaders omtrent het opmaken en indienen der daartoe betrekkelijke bewijsstukken moet worden ge handeld volgens de thans in werking zijnde wettelijke verordeningen en daarmede, in verband staande instruc. Parijs den a Januarij. De Moviteur van den 3isten Decembermaakt een koninklijk bevelschrift openbaar, waarbij het verzoek van den heer Villcmain, om als minister voor het openbaar onderwijs zijn ontslag te erlangenwordt toegestaanen de tijdelijke waar neming van dat departement aan den heer Dunion thans reeds minister voor de openbare werken, wordt opgedragen. Volgens de dagbladen en bijzondere berigten, is het verzoek om ontslag van den lieer Fills- main, aan ernstige ongesteldheid toe te schrijven. Som migen duiden die ongesteldheid nader aan, door van plotseling opgekomene' zwakhoofdigheid of zelfs van verstandsverbijstering te spreken. Een berfgt wil. dat dit treurig verschijnsel zich zou hebben geopenbaard ten gevolge van huisseüjk verdriet; een ander, dat het zou moeten toegeschreven worden aan liet bijwonen van eene raadsvergaderingwaarin gewigtige verande ringen in de wet op het openbaar onderwijs ter sprake waren gebragt. Er is tot nu toe weinig reden om te gelooven dar de heer Villtmaindie niet slechts als staatsman en als bijzonder persoon hooge achting genoot, maar tevens onder de begaafdste letterkundigen van Frankrijk eene plaats bekleedt, werkelijk in zijne geestvermogens gekrenkt is geworden. Maar zijne af» treding bij den aanvang eener zitting der kamerswaarin de zoo veel besprokene wet, omtrent het middelbaar onderwijs en tegen de Jesu'itenweder op het tapijt moet komen schijnt te regt door velen als eene zeer treurige gebeurtenis beschouwd te worden. Het is later maar al te zeer geblekendat het gerucht waar is. Brussel den 3 Januarij. Een der Antwefpsche bladendeelt een vergelijkenden staat mede van het aantal schepen, hetwelk gedufende de jaren 1843 en 1844 de haven dier stad is binnengekomen. Volgens dezen staat, heeft dit aantal in 1843, 1560 schepen - beloopen, te zamen metende 242,553 ton, en in 1844, 1301 schepen, te zamen metende 209,281 ton. De vermindering gedurende liet thans afgeloopen jaar, be draagt dus 259 schepen en 33.272, ton. Onder En gelsche vlag zijn in 1843, te Antwerpen aangekomen, 293 schepen, en in 1844, 167; onder Belgische vlag in, 1843, 239 en in 1844, 252; en onder Nederland- sche vlag in 1843, 99,en in 1S44, 80. 'sGravenhage den 31 December. Bij besluit van den 1 October 11., is door gedeputeerde staten van Zuid-Holland afgewezen het verzoek der beeren Groen van Prinster er c. s.ter oprigting eener bij zondere school der iste klasseen wel voornamelijk, omdat het Ed. Achtb. stadsbestuur de autorisatie voor gemelde school, op goede gronden had gewei gerd omdat deze schooldoor het bepaalde schoolgeld van f 15 'sjaars, gerangschikt moest wor den onder de bijzondere scholen der 2de klasseaan welke in deze stad geene behoefte is; omdat er alzoo geene vergelijking bestaat tusschen deze school en de onlangs opgerigte diaconie-school, en al ware dit zoodat zulks voor de vergadering van gedepu teerde staten geene rede oplevertom op dien weg ie laten voortgaan en de oprigting eener tweede even onwettige school in te willigen en eindelijk omdat er hier ter stede overvloedige gelegenheid is om be- hoorlijkGodsdienstigChristelijk onderrigt te erlangen. Rotterdam, den 1 Januarij. Gisteren is door heeren gecommitteerden der Nederduirsche gereformeerde gemeente alhier aanbesteedhet leggen der fondamen ten voor de nieuwe alhier te bouwen kerk, en is dit werk aangenomen, voor de som van 38,900 door den heer J. van Limburgalhier te Rotterdam woon achtig. Leiden, den 2 Januarij. Volgens den uitgeko men Studenten'Almanak bedraagt her getal der aan onze Hoogcschool Studerenden voor dir jaar 592, na melijk in de Geneeskunde 124, in de Regten 230, in de Godgeleerdheid 71 in de Wijsbegeerte 9 en in de Letteren 22, van dit getal zijn er 13 T. in de rol der Hoogcschool ingeschrevendoch die aan Athenaea hunne studiën voortzetten. Het getal be liep het vorige jaar 595. Utrecht, den Januarij. Volgens den onlangs verschenen Utrcchtschcn Studenten Almanak bedraagt het getal der thans aan deze Hoogeschool aanwezige studenten 342, waarvan 104 in de Godgeleerdheid 134 in de Regtsgeleerdheid 1-8 in de Wijsbegeerte en Letteren, 73 ju de Geneeskunde, en 13 in de Wis- en Natuurkunde studeren, terwijl 17 hier zijn ingeschrevendoch elders studeren. Groningen den a Januarij. Van goederhand verneemt men dat de Achelsche Kluisin het ko ningrijk Belgie een tiental schreden van onze gren zen verwijderd en toebehoord hebbende aan mevrouw de douarière van wijlen den baron Tuyll van Seroos kerkenheer van HeezeLeendeenz. voor korteri tijdmet hei omliggende landvan deze dame is ge kocht door de orde van la Trappevoor de som van f 22.000 ten einde weder tot een klooster te worden ingerigtdat door de monniken van deze orde bewoond zal worden. Breda, den 1 Januarij. Omstreeks acht ure, werd gisteren avond zekere Kellerof bediende uit her logement de Staa Elbetfeldte Amsterdam gearresteerd, welke zich in liet logement de Goude Leeuw alhier beyondterwijl men zich haastteversche postpaar den voor deszelfs rijtuig te spannenalzoo nog dien zelfden avond de reis naar Belgie zou worden voort gezet. Deze persoon had zich in eerstgenoemd lo gement, alwaar hij liet vertrouwen van een zich al daar bevindend Berlijnsch reiziger dermate genoot, dat deze hem zelfs de sleutels ter hand stelde der meubelenwaarin zich zijne kostbaarheden bevonden, schuldpligtig gemaakt aan een' diefstal van acht a ne gen duizend gulden aan waarde. 1

Goessche Courant | 1845 | | pagina 1