.ALLERLEI. Welke zijn de bij de Wet verboden, te dragen wapens? Volgens eene andere lezing zou de Meer Lehon b\j geluk reeds gebeld hebben, de deur hierop geopend "zijn en zulks den rooverna dat hij hei horolqgiè reeds bemagiigd had de vlugt hebben doen nemen. Op deze beide gebeurtenissen sluit het volgende verhaal niet onaardig. De Heer Herbierlid van de nationale garde was voor den raad van discipline gedagvaard als heb bende zijnen post verlaten gehad. De Heer Herbicr is een man van behoorlijke lengtemaar zoo dik dat zulks hem klein doet schijnen. HlJ heeft eene ware stentors stem. Gevraagd waarom hijzijnen post des avonds verlaten hebbende, er niet ten minste op is te terug verschenen geeft hij tot verontschuldiging, dat hij zich op een familie-partijtje had bevonden, waar men eerst te middernacht was uiteengegaan. De voorzitter merkt hem op, dat hij, door toen nog naar zijnen post terug te keeren ten minste goeden wil geloond zou hebben. Middernacht, zegt hij neen, dat was veel te laat, ik heb er wel aan ge dacht, maar niemand ging dien kant uit, en om dit alleen te doendaarvoor bedanke ik wel. En dat waarom vraagt óe President. Maar mijn Hemel, leest gij dan de dagbladen niet alle avonden hebben er moorden plaats. Parijs is völ slecht volk men moest ons waarlijk niet aan zulke gevaren blootstellen. Maar het is hiertegen dat de nationale garde behoort te waken. Ik begrijp niet dat gijmet uwen snap haan gewapend geene twee of drie straten zoudt hebben durven doorgaan. Niemand wilde met mij medegaanen mijn geweer was niet geladen. Dan hadt gij nog de bajonnet. Debajonnet, ik bedank er wel voor, om die zoo laat in den nacht bij mij te dragen, Hij zou toch een goed ver.ledigings-wa pen zijn. Hoe langer zoo mooijermen had mij dat slechts te ontrukkenom mij er mede te doorrij gen. Neen, zoo gek niet. iljcbcrï&tlbCM. 's Gravenhace den 21 December. Men verneemt dat de Tweede Kamer der Staten Generaal tegen aan staanden Zaturdagden 28 dezertot het houden eener zitting bijeengeroepen is, waarin zullen worden inge diend de ontwerpen van wetuitmakende de Staats begrooting van ontvangsten en uitgaven over de jaren 3846 en 1847. In het begin der aanstaande week zal de centrale afdeeling dier Kamer vergaderen, tot het verder opma ken van haar voorloopig verslag nopens het ontwerp van rhrief van regten op den in-, uit-en doorvoer. 's Gravenhage den 22 December. Sedert de stremming der vaarten door de ingevallen vorst, beerscht op den Hollandschen spoorweg eene groote bedrijvig heid, vooral door het vervoer van koopmansgoederen en wel hoofdzakelijk boter en kaaswelke naar En geland bestemd zijn en te Scheveuingen geladen wor den. Zoo sterk is dit vervoer, dat men reeds talrijke malen buitengewone goederen treinen heeft moeten doen rijdenen de opbrengst daarvan eenen hoogst gunstigen invloed op de ontvangsten der onderne ming heeft. Öp den weg van verbetering steeds voortgaande, beeft de administratie van den Hollandschen spoorweg, met betrekking tot hef goederenvervoer eenen maat regel genomen, dié voor de veiligheid der reizigers van het grootste belang isdoor te bepalendat voorwerpen waarvoor de aanraking met vuur' gevaar lijk kan worden, als donderpoederbuskruid, Hal lo-gaz, enz. niet aangenomen zullen worden. In dit jaar zijn tot den eersten December, toen de scheepvaart werd gestremd, 17,080 vaartuigen de Sont gepasseerd. De commissie van onderwijs voor de provincie Groningen heeft beslotenop uirnoodigir.g van de hoofdvereeniging van het Nederlandsche onderwijzers genootschap, op den 18 Januari] 1845, des morgens Ten 11 ure, in het Concerthuis te Groningen, eene buitergewone vergadering te houden ter viering van den honderdsten geboortedag van Pestalozzi. Deventer den 18 December. Heden voor de regtbank alhier in de plcidooijcn eener turf accijns pro cedure heeft de rijks-advocaat Roy erGods hulp ingeroepen voor de administratie wantals de geest van tegenkanting der verveenersdie henr nu drieja ren verstikt had, tot de overige belastingen oversloeg, dan zou liet er euvel uitzien met het vaderland. De advocaat van Roycn uit Zwolle, heeft gerepliceerd, dat zulke inroeping wel achterwege kon blijven als men reeds zoo vele commiesen te hulp had, enaat.de verarmde menigte in de veenstreken skciits eenen O" Conneïl zou noodig hebben om in overmoed uitte barsten. Aardig en wel bespraakt speelden tegen el kander de klaarheid geslepenheid en warmte van eenen volkspniroon en de bezorgde gemoedelijkheid vaneenen bekwamen bewindsman. Uit 's Hertogenbosch schrijft mendat de be sluiten van Z. M. tien Koning, waarbij de heer Mr. J. B. van Son officier bij de arrondissements-regtbank aldaar, tot staatsraad in buitengewonen dienst wordt benoemd en voorloopig belast met de waarneming der directie van de Roomsch-Katholijke Eeredienst, al daar algemeene goedkeuring en tevredenheid verwekt heeft. Laatstleden Donderdag avond werd er geheel onverwacht, door het corps stafmuzijk van de schut terij dier stadaan den heer van Son eene luisterrijke serenade gegeven. (De Arnh. Cour. heeft veel tegen die keuze.) Men spreekt te Breda van een plan, tot het gra ven van een kanaal van die stad naar den Moerdijk ten einde daardoor de thans zoo kwijnende bedrijvig' beid dier stad op te beuren en te herlevendigen. Ede, den zo December. Inliet midden van hei in de heide liggende dorp Otterloo werd in den Joop dezer week een gruwelstuk bedreven dat iéders ver bazing verwekt. Tvvee behoeftige personen woonden met elkander in eene hut op de heide. Waar zij van daan gekomen zijn weet niemand. Intussclien heeft een hunner, thans wreedaardig verwond en onder ge neeskundige behandelinghet volgende hem wederva rene verhaald. Midden in den nacht was zijn kameraad opgestaan had het vuur aangelegd en het water pver gehangen. Hijdit op zijn nachtleger ontwarende, had hem gevraagd wat zulks beteekende waarop de ander had geantwoord Ik heb dorst en wil koffij drinken." Hierop weder ingesluimerd zijnde, voelde hij dat zijn makker hem het kokende water over zijn aangezigt uitgootvan pijn schreeuwende was hij op gevlogen en had hem gevraagdwat hem tot die wreedheid bragt? waarop de ander hem bij de strot gegrepen en gezegd had Ik word gek en wil je vermoorden, hem terstond hierop meteen mes eenige sneden toebrengende, terwijl hij hem tevens met zoo veel geweld een stoot in den strot trachtte toe te bren gen, dat, bij het omwenden van zijn hoofd, in de duisternis van den nacht, het mes opzijn hoofdsche del zijnde te land gekomengeheel krom en onbruik baar was geworden. Daarop had de dolzinnige de blaaspijp genomen en daarmede hem zoo vreeseiijk gesla gen dat hij buiten kennis was geraakt. Hij voegde er bij, dat hij er geene aanleiding toe wist, daar zij altijd in goede verstandhouding geleefd hadden. Des morgens is de mishandelde in zijn bloed baden- de gevondenen heeft terstond alles aan 'den eerst bij hem gekomen persoon aldus verhaald. Hij is zwaar verwond doch er is hoop dat hij te herstellen zijn zal. De dader is voortvlugtig. De justitie doet on derzoek. De volgende plaats uit de Kersrede van den beroem den kerkvader Chrijsostomus naar, alle waarschijnlijk heid uitgesproken in den jare 386, is onder meer ook daarom merkwaardig, dewijl men er eenig besluit ui kan opmaken aangaande dén tijd waarop het Kersfeest schijnt re zijn ingesteld. „Mijne wenschen zijn vervuld. Nog geen volle tien jaren i? het geleden sinds deze datt ons bekend werd. „Gij echter viert denzelven met zulk eenen ijver, als wave hij sinds onheugelijke tijden U bekend geweest. „Teregt dus kan inen zeggen; dat hij tegelijk dén naam verdient van een ouden als dien van een niet/» „wen, tevoren ongewonen feestdag. Hij is nieuw. „omdat hij voor nog niet langen tijd ons duidelijk is bekend geworden Oud mag hij genoemd worden „omdat hij aan de oude feestdagen zoo spoedig is ge- lijk geworden en zoo snel als ik mij dus mag uit- drukken een' zoo vollediger, ouderdom bereikt heeft. Even als de edele en saprijke loten wanneer zij ge- „planr worden, in korten tiji zeer hoog opschieten „en vele vruchten dragen is het ook met dezen dag „gegaan, die eerst in het Westen is bekend geweest; „maar. sinds hij ook in het Oosten ter kennisse is „gekomen, heelt hij plotseling zulk een schot gekre- een en zulke vruchten gedragen, als wij beden aan- schouwen. Alle hoeken zijn opgevuld en de ruimte „van dezen tempel is bijna te klein voor deze groote „schare. Verwacht voor deze uwe belangstelling, „uwe belooning van den Heiland, die op den dag van „heden geboren werd. Hij is magtig, uwen vromen ijver \naar verdienste te beloonen. Want uwe be- geerré om hier in zoo grooten getale te verschijnen, is het grootste bewijs van uwe liefde. Kunnen ooit, uwe medeknechten daartoe iets bijdragenzoo wil- len wij doen wat in ons vermogen isof liever „willen wij u datgene voordragen, wat Gods genade „ren uwen nutte ons zal schenken. Derhalve, wat verlangt gij op dezen dag te hooren Wat anders dan eene beschouwing van den dag zeiven, dien wij «vieren? Ik weet, dat velen onder elkander over denzelven in strijd zijn sommigen maken tegenwer- pingen tegen hem: anderen verdedigen hem: overal spieekt men van dezen dag. Sommigen beweren, «dat hij een nieuw opgekomen feestdag is; anderen vcidedigen hem als een zeer ouden, en voeren teil „bewijze aan, cfat hij reeds lang te voren door de «Propheten is verkondigd en van Thracie tot in Spanje overal bekend geworden en plegriglijk gevn rd. Wij «willen dus over dezen dag spreken. Want daar deze «dag reeds zooveel gunst van u geniet, schoon nog «over hem gestreden wordt: met hoeveel grooter ijver «kal In] door u gevierd worden., als hij 11 meer be- kend en duidelijker kan gemaakt worden? ücberlAtib^chc CaScrii. prijzen van iooo en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. iste Lijst. No. 7457eene Premie van 1000. 2de Lijst. Geene. CtibÊJcrlcnJietn In September 11., ging de Pastoor van Ogewapend met een zakpistool, in gezelschap van zijn hondje naar het dorp R. waar hetzelve bij een vroeger be zoek door een anderen hond niet zeer galant Was ont vangen. Aangekomen zag de pastoor zijn gezelschap' andermaal in gevaar van dezelfde receptiegreep liet pistoolbrandde los, doch trof, niet den aanval lenden hond, maar een daar rondloopend kind, dat eenige hagelkorrels in het gezigt kreeg. Op des- zelfs gejammer schoten eenige menschen verschrikt te hulp, doch ZEW. stak welvoldaan zijn wapen open vervolgde rustig zijnen weg. De burgemeester van R. intussclien met Zulk eene heldendaad op zijn gebied, naar het schijnt tuinder ingenomen, maakte van het gebeurde proces-verbaal op aan den kantonregter te S. die een en ander, gestaafd door een half dozijn getui gen, met zijne aanmerkingen wederom verzond aan de bevoegde autoriteit te M. Alles bleef stil tot Dec. docb nu moest de pastoor van O. eene zijdelingsche waarschuwing ontvangen met de verklaring, dat men zijn gehouden gedrag zeer zonderling vond. Tot de ontvangst van deze waarschuwing, schijnt ZEw .zon derling genoeg nog niet te huis gevonden te zijn. Ziedaar de aanleiding tot bovenstaande vraagdoor een der bestendige lezers der Goessche Courin het 4de District van Zeeland. 17 Decemb. 1844. Extract uit dc Notulen van het Collegic van Kerkvoogden bij de Hervormde Gemeente tc HeinkenszandVergadering gehouden Vrijdag den 26 October 1838. „Naar aanleiding van Art. 21 van het Reglement „van Administratie, is door Kerkvoogden opgemaakt, „eene Lijst van alle de Stembevoegde Leden o'er Ge- meerite, en zal dezelve lijst in de Consistorie-Kamer „worden ter visie gelegd tot den 9 November aan» staandewaarvan door aanplakking aan de deur der kerk aan tie gemeente zal worden kennis gegeven." Men vergelijkt het bovenstaande met liet medege deelde in de Goessche Courant van Maandag den 9 December 1844. Voorts zij aan het Collegie van Kerkvoogden de verzekering gegeven, dat hetzelve in alle bil.lijké handelingen, voortdurend op de meest mo gelijke ondersteuning van stembevoegden kan blijven rekenen, voor welke, stellers der onderscheidene arti kelen niets meerder en niets minder verlangen, dan, dat deze in derzelver regten gehandhaafd en erkend wordenaangezien voor eene uitsluiting dier vegten geene de minste gronden aijn aan té voeren. OPENBARE VERKOOPING op Zatur- dag den 28 December 1844 in de Heiberg be woond door J. Tolleman te NieuwedorpGemeen te 's Heer Arendskerkevan Een HUIS en ERVE aldaarKadastraal bekend Sectie DN°. 295 en 298 groot 2 Roeden S6 Ellenthans in eigendom toebehoorende en bewoond door JAN VERLAERE. Nadere informatien zijn te bekomen bij den Notaris Mr, A. E. VAN DISHOECKte Heinkenszand. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2