Landbouw. voor de ALLERLEI daarentegen verheugen over het behoud van twee andere jongelingendie door langer worstelen uitge put, en door koude en nat verstijfd, evenzeer den doodstrijd streden; maar danken het bovenal der Voor zienigheid dat hij de menschlievende redderszoowel beleid als moed gafwaardoor gewis hier twee men- sphenlevens gered zijn en het strekt luin tot eere, dat zij het genot van hun weldoen verstoord gevoelden, door het gemis van den derden, hetgeen Jan Schippers deed zeggen hoe jammerdat we dien Klcmkcrke niet gevonden hebben." Schippers heeft vroegerzoo wij vernemen zwem mende meermalen (en wel bepaaldelijk) vijf menschen- levens gered. 35jC£turen u« ^fewintstvfdiciu £cfccnbm,"iLiug. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente. Dat de Patenten over het Dienstjaar 1844, (ioo- pende van 1 Mei 1844 tot ultimo April 1845:) aan gevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte ter Stads Griffie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den laatsten dezer maanduitgenomen des Zondags dagelijks in den voormiddag van tien tot een ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken ten einde van alle kos ten bevrijd te blijven, daar hun Ed. Achtb. verpligt zijnvolgens Art. 2 van Zijner Maje.steits Besluit van den 17 October 1820, om de onafgehaalde Pa tenten of de afschriften van dezelvedoor eenen Deurwaarder der Directe Belastingenonverwijld aan de Patentpligtigen te doen uitreikentegen betaling van tien centwaartoe dan ook in de eerste dagen der volgende maand zal worden overgegaan. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 21 December 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. C. van der MEER MOHR Ter otdonnantie van dezelven De Stads Secretaris, L. de FOUW, Jz. OPROEPING NATIONALE MILITIE Ifclwtib malting- 'Vervolg en Slot van ons vorig Nummer.V Art. 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld, of geene voldoende redenen van vrijstelling kunnende alleguerenzullen zij tot de boetehierboven ver meld worden verwezen en aan bet hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn magworden ge plaatst. Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebre ken waarvan de genezing- mogelijk istot de dade lijke dienst buiten staaf geoordeeld wordendezullende zij tot de boeten of penaliteiten bij art. 63 bepaald, woiden verwezen en voor een jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaarof w het jaar wanneer zij tot óe dienst geschikt geoordeeld wordenaan het hoofd der lotingslijst woiden geplaatst. Art. 166. De naspovingen naar de dienstpligtigen der Nationale Militie welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekken 'zullen op gelijke wijze bestuurd worden als ten op zigte der deserteurs van het krijgsvolk van den Staat gebruikelijk is. De gearresteerden zullen aan den provincialen kommandant worden overgegeven." De zulken welke voor zich "zeiven bij de Nationale Militie reeds dienenen thans in een der termen van vrijstelling, bij de wet omschreven, gekomen zijn, en ten gevolge van dien, hun ontslag mogten verlan gen, ofte derzelver ouders, voogden, curators of ge- magtigden, worden bij dezen uitgenoodigd, aan Flee- ren Gecommitteerden tot het werk der Nationale Mi litie alhiervoor den 5 Jatiuarij aanstaandein te zenden de schriftelijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de behoorlijke bewijzen, bij art- 21 der wet gevorderd, met herinnering, dat, zoo deze aan vragen niet uiterlijk voor den 15 dier zelve maand zijn ingekomen, of daarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten bevonden wordendezelve niet meer zullen worden geadmitteerd. Eu worden bij dezen uitgenoodigd, alle de genen welke genegen mogten zijn zich voor deze Stad als vrijwilligers in de dienst der Nationale Militie te en gageren, om zich daartoe aantemelden ten Stadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaar den mitsgaders de premie aan bun uittcreikenzullen worden kenbaar gemaakt, van heden af tot primo Februarij aanstaandeterwijl dezelve wel speciaal worden herinnerd, dat diegenen, die als vrijwilligers verlangen in dienst te treden de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wij ders moeten voldoen aan de verpligtingen bij de wet ten hunben opzigte voorgeschreven. Wordende de genen welke'ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaandgelast, om ten naauw- keurigsten aan deze oproeping te voldoen terwijl de nalatig blij venden hun zei ven zullen te wijten heb ben de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons Burgemeester uit den Edelen Achtbaren Raad dezer Stad, voorgedragen: de Edele Achtbare Heeren J. IV. van Kerkwijk en mr. J. J. van Deinse. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden gepu bliceerd geaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes, den 14 De cember 1844. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. C. van der MEER MOHR Ter ordon. van Hun Ed. Achtb. De 'Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. «y 11 1 g» Men leest in een onzer gezochtste Maandschriften: De Veehouder hier te lande, kan geene eer inoogs- ten geld en liefhebberij zijn zijne eenige prikkels. Waarom echter dezen tak van welvaart en volksbe staan bij ons ook niet meer aangemoedigd? Men heeft toch tentoonstellingen van schilderstukkenvan.... ja, van zoo vele takken van kunst en nijverheidwaarom ook niet van vee? Hierin voorzeker mogen wij wel bij de Engelschen schoolgaan zij leven voor den han del doch ook akkerbouw en veeteelt worden niet door hen verwaarloosd. En bij de Amerikanen. O wanneer men iets troischiets groots iets schoons wil zien moet men eene tentoonstelling van vee bij hen gaan bijwonenvan vee een lust om te zien. Eene monster-tentoonstelling, bij voorbeeld, zoo als die te Pouehkeepsie van September jl.de jaarlijksche wedstrijd, waar de overwinnaars door de Maatschappij tot Bevordering der Landbouwkunde Agricultural Society') van New-York, worden bekroond; een wed strijd niet alleen in het leveren van het schoonste vee, als paarden hoornvee varkens schapen maar ook in het leveren der beste modellen van werktuigen en gereedschappen voor den landbouw. Deze tentoonstelling werd oukniet, als bij ons, eene veemarkt in de naauwe straten eener volkrijke stad maar in het open veld gehouden, eene halve Eirgelsclte mijl van de stad, waar inen met eene schutting eene lang- werpig-ovaal-ronde ruimte van tien morgen oppervlakte had afgeschotenen daarvoor werd zij ook met de tegenwoordigheid van het schoone geslacht vereerd dat bij ons een kwartier zou omloopenom eene bees tenmarkt te ent vlugten. Het standpunt was heerlijk: een klimmende bodem, waarvan de top in het midden wasstelde de bezoe kers in staat het geheel te overzien; en htm getal was nog al aanzienlijker waren niet minder dan 40,000 personen tegenwoordig, die ieder 25cents (6aè cents Nederl.) entree moesten betalen, wilden zij de zeven voet hooge schuring binnentreden. Evenwijdig met de schutting zag men het hoornvee, dat aan een ovaal rond staketsel vastgebonden wasen eenen kring om de verhevenheid beschreef. Voor een liefhebber was het een verrukkelijk schouwspelal die ossen, stieren en koeijen die in grootte en zwaartein sierlijkheid, in breedte, in kleur met e'kand'er wedijverden] Binnen dien kring had men paaltjes geslagen om zwijnen aan vast te leggen hokken of kooiien voor de schapen getimmerd staken opgerigl voor de paar dendoch lut aantal paarden was gering; varkens en schapen echter vbnd men er Dij duizenden; en dan de andere beesten het geheel had wel iets van het in wendige der arke Noachs. Men had er ook een rij loodsen getimmerdwaarin de modellen van gereed schappen voor tuin- en akkerbouw waren ten toon ge- stek)een geheel boekdeel zou nier. kunnen vul/en met de beschrijving der duizenden werktuigen en schran dere uitvindingenom het werk van den landbouwer te verligten en te bespoedigen. Van den ploeg alleen waren er honderd modellen voorts vond men ev eggen en harkenhouweelen en spadenwerktuigen om te maaijente snijden tc dorschente wannen en te malen werktuigen 0111 te zaaijenhaksel te snijden enz.en eene groote verscheidenheid van kunst-paar denkrachten, om ze in beweging te brengen. Alles toonde naijver en vooruitgang. Maar welk een prikkel drijft den veehouder, om het ras van runderen te verbeteren? om Nederland, zoo rijk aan vette klaverweidenberoemd te maken door zijn hoorn-en ander vee? om zelfs de vermaard. heid van zijne kaas en boter in stand te houden Geldelijk, en niets dan geldelijk belang, en moge lijk dit geven wij roe nationale'trots. Doch wanneer geld en nationale trots de eenige prikkels ge weest waren van onze schilderszou de Hollandschè school nimmer tot zulk een hoogen trap zijn geste genambitie, eerzucht, zietdaar de drijfveer, waar door menigeen zich een onsterfelijken naam heeft ver worven. Akkerbouw en veeteelt zijn de bronnen van bestaan van zoovele onzer landgenootendoch beide zijn nog voor zoo veel verbetering vatbaar. Welk eeir voor uitgang er bij ons ook in andere takken van kunst en volksvlijt moge hebben plaats gehadbij den land bouwer, ten minste in vele oorden van ons vader land, heerscht, helaas! stilstand, en stilstand is ach» -teruirgang. Moge dan spoedig de dag aanbreken, waarop ook wij het strijdperk zullen openen, om den landman in de gelegenheid te stellen zijne krachten in te spannen waarop er een genootschap wordt opgerigtdat zich uitsluitend met de belangen van dert landman bezig houdt, en premiën uitlooft aan hen, die zich doof bijzondere verbeteringen inden akkerbouw öfveeteelt nuttig maken; waarop er, in navolging der Ameri kanen, eene tentoonstelling wordt opgerigt niet binnen de muren eener bedompte stadmaar op eene ruime opent vlakte, opdat ook aan het schoone ge slacht gelegenheid worde gegeven zulk een volksfeest met hare tegenwoordigheid te vereerenEn wij van onze zijde zullen ons verblijdendaardoor iil de ge legenheid gesteld te worden den lezers eene bijdrage in dit maandwerk aan te bieden die door eene plaat wordt versit rd waaronder met groote letters té lezen staarhollandschè tentoonstelling Van vee* (Moge dit mt Zeeland eens geleverd worden waar men de hand aan den ploeg geslagen heeft.) MSDDENPRfJZEN bc aolgenbc Slrtifcclctt te ©iücsl- Van den d tot den d5 December d844. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe ƒ6,61. Rogge/4,58. Vroege Gerst f 4,20 Late Gerst f 3,42. Boekweit 3,2^. Haver 2,10 Witte Boonen 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten 4,40. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel f 8,62. Rogge Meel f 6,23. allen per Mudele. Boter 0,67 cs. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Wï'tc Brood 28scs. Tarwe Brood 17 cs. Rogge Brood 125 cs. Osse- Vléesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vle. sch 50 cs. Schapeu-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Verse h Varken-Vleesch 65 cs. Gerookt Vafken-Vieescfi 75 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aar 'appelen f 0,00 Late Aardappelen 1,30. de Mudcle. Jenever f 60,00. per Vat. IJpen Flout 7,50. Esschcn Hout 715°- I'er Wisse. Groote Takkebnssen 11-50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen' 2.70. ch 100 Ponden. Turf 70 cs. de dubbl Mudde. Kon! O'ie f 38,00. Lijn Olie 40,00. het Vat. Koolzaad f 0,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65 cs. het Ned. Pond. .1 ""II, CSbucvtewiietL Ten gevolge der door de Commissie van Land bouw in deze Provincieuitgeloofde Premiën. i°. wegens het Teelen van Voedergewassen20. wegens dc Zomcrstalvoedering30. wegens het Spitten van Bouwland. Noodigen de ondergeteekendenLe. den der voornoemde Commissie, bii dezen uit, al len die gezind mogten zijntot het bekomen van de uitgeloofde premiën medetedingenzich deswege bij hen te vervoegen vóór den laatsten December 1844. LENSHOEK, van Zwake. I. G. J. van den BOSCH. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1844 | | pagina 2